פרסים וסרטים אחרים

פרסים – עדכונים

ה-BAFTA (ראשי תיבות של British Academy of Film and Television Arts) הוא טקס של פרסים שבד"כ אני חשדן לגביו, מכיוון שבכותרת שלו הוא אמנם בריטי, אבל בכל אספקט אחר, הוא אמריקאי-הוליוודי (יש לו קטגוריה אחת ל"סרט הבריטי הטוב ביותר", אבל בכל שאר הקטגוריות המשתתפים הם בד"כ יותר הוליוודים מבריטים). לכן, מצד אחד ה-BAFTA מהווה גם חזאי טוב לגבי האוסקרים (מה גם שלא מעט מחברי האקדמיה האמריקאית מתגוררים בבריטניה),  אבל מצד שני, אם רוצים לקבל תמונה יותר אמינה של הקולנוע הבריטי-לא הוליוודי, צריך להסתכל על פרסי הבריטים העצמאיים (British Independent Film Awards). הטקס לשנה הנוכחית התקיים אתמול, ופרסיו נתנו דחיפה נוספת ל"נאום המלך", שיצא עם פרסים לסרט הטוב ביותר, לשחקן (קולין פירת'), לשחקנית המשנה (הלנה בונהאם קרטר) ולשחקן המשנה (ג'פרי ראש).קארי מאליגן לקחה את פרס השחקנית על הופעתה בסרט "לעולם אל תעזבי אותי" המסקרן של מארק רומאנק. הסרט נחשב סוס מת במירוץ לאוסקר, אבל אולי הזכייה הזו תוסיף לקריירה הפורחת ממילא של מאליגן. אין כרגע צפי להפצה בארץ (ואני דווקא מאוד הייתי רוצה לראות אותו).לרשימה המלאה של הפרסים לחצו כאן.

וסרטים אחרים

"ברבור שחור" של דארן ארונופסקי הופץ בהפצה מצומצמת בארה"ב בסוף השבוע האחרון (18 בתי קולנוע בלבד), ועשה ממוצע מדהים של 77 אלף דולר למסך. "נאום המלך" מופץ גם הוא בהפצה מאוד מצומצמת בארה"ב (רק 6 מסכים), והממוצע שלו מצוין גם הוא – 54 אלף דולר למסך. לשם השוואה, הסרט הקופתי ביותר בארה"ב בסוף השבוע האחרון, "פלונטר" מופץ ב-3600 מסכים ועושה ממוצע של 6000 דולר למסך. יש לצפות להרחבת ההפצה של "ברבור שחור" ושל "נאום המלך" בקרוב מאוד, ובהתאמה, להגברת העניין בהם מטעם חברי האקדמיה לקראת האוסקר. "ברבור שחור" אמור להגיע לארץ בפברואר. "נאום המלך" קצת לפניו. אוי, הציפייה.

בסוף השבוע הקרוב יוצא בארה"ב "התייר", הרימייק האמריקאי ל"אנתוני זימר" הצרפתי, סרט שבזמנו דווקא די חיבבתי, למרות קבלת הפנים הביקורתית הדי קרירה שקיבל. אני לא מצפה לסרט מופת, אבל ה"התייר", עם אנג'לינה ג'ולי (שרק בשנתיים האחרונות התחלתי לחבב אותה, מאז "ההחלפה" של איסטווד) ועם ג'וני דפ (תמיד טוב), ובהשראת נופים אירופאים נוצצים – נדמה לי שאמור להיות כאן סרט חביב ומהנה.

"הקוסם" של סילוויאן שומה, סרט אנימציה מקסים (ראיתי אותו השנה כשהייתי בחו"ל) משובץ להפצה בארה"ב ב-25 בדצמבר, כלומר, כריסטמס, מה שלדעתי מגביר את סיכוייו להיכנס רשימת המועמדויות לאוסקר (הוא לא ייזכה. הפרס תמיד הולך לפיקסאר. די בצדק, האמת).

"התייר" אמור להגיע לארץ מתישהוא בקרוב. "הקוסם", בינתיים – לא, וזה די חבל, כי הסיפור על הקוסם שפוגש בחורה צעירה שמאמינה באמת ובתמים בקסמים שהוא עושה, עד כדי כך שהוא עובד יותר ויותר קשה בכדי לא לנפץ לה את האשליה – יוצרים סרט מקסים, אם כי מלנכולי מדי. דווקא הייתי רוצה לצפות בסרט שוב, אבל המפיצים בארץ כרגע לא מתכוונים להביא את הסרט הזה לארץ.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il