דמיינו גן ריק

היום ה-8 בדצמבר. היום לפני 30 שנה בדיוק נגדע העץ הכי יפה בגן. היום לפני 30 שנה בדיוק ניגש איש בשם מרק צ'פמן אל ג'ון לנון וירה בו למוות.

בליל ה-7 בדצמבר 1980 נכנס אדם בשם מרק צ'פמן אל בית מלון בניו יורק ושכר חדר. הוא עלה אל החדר והניח על השולחן ליד המיטה אקדח ועותק של הספר "התפסן בשדה השיפון" של ג'יי די. סאלינג'ר. במשך זמן מה הרהר צ'פמן באפשרות שייטול את חייו שלו בירייה. לאחר זמן מה החליט להמשיך לחיות, והלך לישון. צ'פמן הלך בעקבותיו של הולדן קולפילד, גיבור ספרו של סאלינג'ר. כמו קולפילד, הוא התאכסן במלון ניו-יורקי, וכמו קולפילד, גם הוא שנא אנשים מזויפים. במוחו של צ'פמן, ג'ון לנון היה אחד כזה. האמן שהטיף במהלך חלק גדול מהקריירה שלו בעד אהבה ונגד מלחמה (ואף עשה רבות למען המטרה) הסתגר בשנותיו האחרונות בדקוטה האוס, ביתו הניו-יורקי. בשנות ה-60, עת היה צעיר יותר ועטוף בתוך כל שגעון הביטלמניה, הזניח לנון את הטיפול בבנו הראשון, ג'וליאן. באמצע שנות ה-70 נולד שון, בנו השני (מאת אשתו השניה, יוקו אונו), וג'ון החליט לפרוש מעסקי המוזיקה ולהתמסר לטיפול בילד החדש. לנון תלה את הגיטרה מעל המיטה והפסיק להקליט ולהופיע במשך יותר מ-4 שנים. ואז, ב-1980, בפרץ יצירתיות, הוריד לפתע לנון את הגיטרה מעל המיטה, וכתב מספר רב של שירים בזמן קצר. ואז הוא יצא עם אשתו אל אולפן ההקלטות, להקליט את מה שיהפוך לאלבומו האחרון, Double Fantasy

בבוקר ה-8 בדצמבר 1980, היום לפני 30 שנה בדיוק, התעורר מרק צ'פמן בחדר המלון שלו והלך אל הדקוטה האוס, בו התגוררו לנון, יוקו אונו, ובנם הקטן. בבוקרו של אותו יום יצאו לנון ואונו מביתם בדרכם אל אולפן ההקלטות. צ'פמן ניגש אל לנון עם עטיפה של אחד מאלבומיו (ואז אלו היו הימים של תקליטי ויניל גדולים, ולא של קומפקט דיסקים) וביקש חתימה. לנון נעתר, ונכנס אל הלימוזינה שלקחה אותו ואת אשתו אל עוד יום עבודה של הקלטות. צ'פמן נשאר ליד הדקוטה האוס במהלך כל אותו יום, מהרהר כיצד יכול להיות שאותו גורו של שלום ואהבה נטש אותו והלך לחיות חיים בורגניים עם אשה וילד. באחר הצהריים של אותו יום חזרו לנון ואונו הביתה. יוקו אונו יצאה ראשונה מהלימוזינה, וג'ון התעכב בה עוד כמה שניות גורליות. כשהוא יצא לבסוף מהרכב והלך לכיוון הבית ניגש אליו מרק צ'פמן וקרא בשמו: "מיסטר לנון?". ג'ון לנון הסתובב, ומרק צ'פמן ירה בו והרג את המוזיקאי המוכשר ביותר של המאה ה-20.

ב-1988 יצר במאי בשם אנדרו סולט את "דמיין", סרט דוקומנטרי על חייו של לנון. הסרט מורכב מאין ספור סרטי הקלטה שלנון עצמו צילם לאורך חייו, בתוספת צילומים נוספים מאת מצלמתו של נסטור אלמנדרוס. זהו גלעד מרגש לאלו שאהבו את לנון, וחלון נפלא אל חייו ויצירתו של לנון דרכו יכול להיכנס כל אדם המבקש לדעת קצת יותר על האיש המיוחד הזה. צפו בסרט (ב-14 חלקים, באנגלית, בתרגום לספרדית):

חלק 1

חלק 2

חלק 3

חלק 4

חלק 5

חלק 6

חלק 7

חלק 8

חלק 9

חלק 10

חלק 11

חלק 12

חלק 13

חלק 14

תוספות:

1. בדצמבר 1980 זמר ישראלי בשם דני רובס היה בתהליך של מעבר דירה עם אשתו הראשונה. הם גרו ע"י כיכר דיזנגוף בתל אביב, ובתחילת דצמבר הם עברו לדירה בצד השני של הכיכר. בלילה שבין ה-8 ל-9 בדצמבר 1980 אשתו כבר חיכתה בדירה החדשה, ודני רובס עדיין ישן לילה אחרון בדירה הישנה עם הארגזים האחרונים. בבוקר ה-9 בדצמבר 1980 (שהיה עדיין 8 בדצמבר בניו יורק) התעורר רובס לצלילי רדיו ישן שעדיין היה בדירה הישנה. הרדיו ניגן שירים של הביטלס, ואח"כ עלה קולו של יואב קוטנר שבישר, ל"מי שעוד לא שמע" על מותו של ג'ון לנון. רובס, שגדל בעיקר על ברכיו המוזיקליות של לנון, רץ מיד אל אשתו שהיתה בדירה החדשה, והם התחבקו ובכו. ב-1988 צפה רובס בסרט "דמיין" (שמלונקק פה למעלה). הוא כותב ספציפית על הסצינה שמתחילה את חלק 7, סצינה שנגעה בו במיוחד. לשיר קוראים "רכבות 68-80-88".

2. דרכיהם של אלטון ג'ון ושל ג'ון לנון הצטלבו בעודו היה בחיים, ואובדנו של לנון נגע באלטון ג'ון מאוד, ולזכרו הוא כתב את שירו המרגש ביותר לטעמי, "גן ריק".

3. נסיים עם קרן אור קטנה: באלבומו האחרון של ג'ון לנון יש שיר שנקרא Beautiful boy אותו הוא כתב בשביל בנו, שון (ובו השורות שוברות הלב:

I can hardly wait to see you come of age

But I guess we both just have to be patient). ג'ון לא זכה לראות את שון גדל, אבל שון לנון עצמו הפך זמר לא רע בכלל. הנה, לדוגמא מצנח היפה.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

2 מחשבות על “דמיינו גן ריק

  1. תודה על פירסום זה, זה היה מועיל למדי ואמר הרבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s