קולנוע ישראלי 2011: ההתחלפות

לפני 3 שנים, באדיבות פיזור הדעת של האקדמיה הישראלית, חוותה סצינת הקולנוע הישראלי את אחד מרגעיה המכוערים ביותר, עת התחולל פה קרב השמצות וגידופים בין מחנה "בופור" לבין מחנה "ביקור התזמורת" על רקע פסילת האחרון מהתמודדות על האוסקר. בסופו של דבר, שניהם הרוויחו: "בופור" של יוסף סידר זכה להצלחה קופתית מרשימה בארץ, וליוקרה בחו"ל עם מועמדותו לאוסקר, ו"ביקור התזמורת" הפך לחביב הביקורת העולמית ולהצלחה מרשימה בקופות בחו"ל (וגם בארץ ראו אותו לא מעט אנשים). אבל הדי אותה מלחמה עלולים לחזור השנה, עת שוב יתמודדו זה מול זה סרטים חדשים של יוסף סידר וערן קולירין.

ההתחלפות

מאחורי יוסף סידר שלושה סרטים, כולם הצלחות. מאחורי קולירין סרט טלויזיה אחד מוערך וסרט קולנוע אחד מוצלח ומצליח מאוד (ולא מעט תסריטים). סרטו החדש של קולירין נדמה על פניו כחיה משונה: מצד אחד לא ממש ברור על מה הוא. הנה התקציר שלו, כפי שמופיע באתר הקרן לקולנוע:

אדם חוזר לביתו בשעה שמעולם לא היה בו. כשהאור נופל בו שונה, שזמזום המקרר הוא הצליל היחיד שנשמע בו. אדם חוזר לביתו בשעה של היום שמעולם לא חזר בה ולרגע נדמה בעיניו שזהו ביתו של זר, עומד ריק ודומם בשעת צהריים נטושה. אדם חוזר לביתו ולפתע הוא יכול לראות דברים נפלאים ונשכחים. חלקיקי אבק מתערבלים באלומת אור לבנה. אשתו ישנה במיטתם נשימתה עולה ויורדת תחת מגזין עיצוב שעל בטנה. מדבקת מחיר ישנה מצדו השני של השולחן. אדם חוזר לביתו כתייר ומביט. מזווית אחרת על הדברים שמרכיבים את חייו על מגרש החניה. על חדר המדרגות על תיבות הדואר המלאות. אדם חוזר לחייו בשעה שמעולם לא היה בהם ומביט בהם כילד שהיה, והם שוב שופעים מסתורין ומסתורים, המסדרונות המעברים. חדרי התחזוקה. אדם עומד ומביט מן הצד בחייו, אבל האם אלו הם עדיין חייו ?

כשיר, או כפרוזה, מדובר בתקציר יפהפה. אני לא בטוח איך זה יעבוד כסרט. מצד שני, התסריט של "ביקור התזמורת" עבר בזמנו מספר שכתובים בעצתם של כל מיני מפיקים ומשקיעים על מנת להפוך אותו ליותר קומונקטיבי. בסופו של דבר, התסריט שצולם היה התסריט המקורי, לפני השכתובים, וראה זה פלא: הסתבר שלקולירין יש כשרון גם לכתיבה ובעיקר לבימוי. הקאסט בסרטו החדש לא מוכר ברובו (למעט דב נבון). מאחורי קולירין עומד שוב המפיק אילון רצ'קובסקי שסיפר בראיון איתו (מגזין "סינמטק" מס' 159, יולי-אוגוסט 2009) :

"ערן קיבל לאחרונה עשרות פניות מארה"ב. הציעו לו לעשות סרט עם ג'ודי פוסטר, ואמרו שגם קתרין דנב אמרה שהיא רוצה לעבוד איתו. אבל ערן הוא ערן, זה לא עושה לו את זה, ועכשיו אנחנו עושים סרט שהוא אפילו יותר קטן מ"ביקור התזמורת", עם תסריט כתוב נהדר וממש יוצא דופן".

ערן קולירין

"ההתחלפות", יותר מהרבה סרטים אחרים, יקום ויפול על יכולתו התסריטאית והבימויית של ערן קולירין. ב"ביקור התזמורת" הוא הוכיח שיש לו את זה. נדמה לי שהמהומה שהתחוללה אז בעקבות אותה פסילה הותירה את קולירין בעיקר נבוך. "ביקור התזמורת" היה קודם כל סרט צנוע, שלא התיימר להגיע רחוק (אבל הוא הגיע, ובצדק). קשה לי לראות את ההצלחה עולה לקולירין לראש, ולכן נדמה לי ש"ההתחלפות" יהיה סרט מפוקס ומדויק אף יותר מ"ביקור התזמורת".

או שזה Wishful thinking…

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

מחשבה אחת על “קולנוע ישראלי 2011: ההתחלפות

  1. לדעתי התחלפות הינו סרט עשוי הייטב, מאוד דרמטי ומרגש. ראיתי את הסרט כמה פעמים ולדעתי הוא הסרט הכי טוב בכל הזמנים.הסרט מתאים לדעתי לכל גיל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s