ברוכים הבאים למכס: ככה וככה

בשנים האחרונות מיצב את עצמו דני בון כקומיקאי די מוצלח, גם כשחקן, וגם כבמאי. לזכותו נזקפת ההצלחה הקופתית הגודלה ביותר בתולדות הקולנוע הצרפתי: "ברוכים הבאים לצפון". בסרט ההוא הוכיח בון שהוא אולי לא הקומיקאי הכי מקורי בעולם, אבל את הסלפסטיק הכי בסיסי הוא מבצע ברמה הגבוהה ביותר, והתוצאה אפקטיבית ומצחיקה מאוד. עכשיו מנסה בון לחזור על התרגיל, והתוצאה פחות טובה, גם אם היא לא טוטאל-לוס.

הצרפתי (דני בון, בפרונט) והבלגי הגזען (בנואה פולוורדה) סגורים ברכב.

"ברוכים הבאים למכס" (נסיון של המתרגמים לרכב על גל ההצלחה הקודם. השם המקורי מיתרגם ל"אין מה להצהיר") מספר על נקודת מכס על גבול צרפת-בלגיה בתחילת שנות ה-90. עם איחוד אירופה נקודות המכס מבוטלות, והמעקב אחר הברחות עובר לשיטות אחרות, דבר המחייב התארגנות מחודשת, שבמסגרתה מצוותים השוטר הבלגי הלאומן והגזען עם הצרפתי טוב הלב, שממש במקרה מנהל רומן סודי עם אחותו של אותו גזען.

סרטו הקודם של בון טווה עלילה פשוטה המבקשת להאיר באור אוהב את הפריפריה. אבל בעוד שם הסיטואציות הקומיות רדפו אחת את השניה, ומוצו עד תום, בסרט החדש נדמה שבנואה פולוורדה ("קוקו לפני שאנל"), בתפקיד השוטר הגזען, מושך לכיוון ההיסטרי מדי (כפי שתוכלו לראות כבר בסצינה הראשונה), והתסריט גם לא מספק מספיק הזדמנויות קומיות, וכך, למרות כמה רגעים די משעשעים, יש לא מעט רגעים מתים בסרט. בנוסף, נדמה לי שלמרות שההצלחה הקודמת של בון היתה נעדרת תחכום, היא עדיין לא העליבה את האינטלגנציה. בסרט החדש שלו מנסה בון לטפל בבעיית הגזענות בצרפת בצורה שקופה מדי. עד כדי כך שקופה, שבסצינה מסוימת הוא נדרש למשל: בכדי לבחון את תגובתו של שותפו הבלגי, הוא מספר לו שהוא מאוהב בבחורה שחורת עור, ושהוריה לא מוכנים לקבל את יחסיה עם גבר לבן. זהו משל שקוף מדי, ועצם העובדה שבון נדרש לו מראה על פשטנות יתר בכתיבה.

גם כבמאי בון אינו מתגלה כמבריק במיוחד, אם כי הוא יעיל למדי. חוש התזמון הקומי שלו מדויק ואפקטיבי, אבל נדמה לי שהוא חסר רעיונות בימויים מקוריים. נראה לי שבון משתמש קצת יותר מדי בשוט המנוף שיורד מלמעלה אל הכביש. מה גם שנראה לי שהדמויות של סוחר הסמים ושותפיו לפשע קריקטוריות מדי. אמנם לא הייתי מצפה לדמויות של ממש, שהרי מדובר בקומדיה מטורפת מעצם הגדרתה, אבל גם לא לליצנים שכאלו.

בסופו של דבר, הנסיון הכן של בון ליצר הערה על גזענות הוא חלש, אבל הסרט בכללו אינו נעדר רגעים משעשעים, כך שכן ניתן להפיק הנאה מסוימת מהסרט בכל זאת. "ברוכים הבאים למכס" הוא סרט בינוני למדי, שלדעתי אפשר וכדאי לראות רק אם ראיתם כבר את כל מה רציתם לראות, או שלא נשארו כרטיסים לסרטים האחרים.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s