דוקאביב 2011: דומא

קשה לכתוב על "דומא" כעל סרט קולנוע נטו. מצד אחד, עצם הקיום שלו הוא נס קטן בפני עצמו. מדובר בנסיון לשבור את קשר השתיקה המאיים שיש בחברה הערבית בכל הנוגע להתעללות מינית. עצם העובדה שעביר זייבק חדד הצליחה להביא שלוש נשים לדבר מול המצלמה (גם אם זהותן מטושטשת) על מה שהן עברו היא הישג עצום בפני עצמו, והצגתו של הסרט בפורומים שונים (בחברה הערבית, אבל לא רק שם) יכולה לעזור לנשים אחרות במצב דומה.

מתוך "דומא". מבט אל העבר

מצד שני, כסרט דוקומנטרי נטו, מדובר ביצירה לא אפויה, ולא גמורה. להרגשתי, הסרט היה צריך לבלות בצילומים עוד כשנה לפני יציאתו לאור. יש כאן מהלך דרמטי שלא הושלם (והנסיון לסגור אותו בעזרת כותרות בסיום הסרט בנוסח "X עדיין מחכה…" רק מדגיש את החוסר שיש בחומר המצולם). הסצינה הראשונה בסרט מציגה את הבמאית שגם יצרה הצגה עם בובות (ומכאן שם הסרט: דומא= בובה בערבית) בנושא ההתעללות המינית. בדרכה אל הופעה מוזמנת היא מתבשרת בטלפון שההופעה בוטלה. הסצינה מעניינת וטובה, אבל מכיוון שהיא מציגה את הבמאית כדמות לגיטימית בסרט, ומכיוון שבשאר הסרט הדמות הזו לא קיימת בעצם, לדעתי הסצינה הזו מיותרת. בשאר הסרט מדובבת עביר  את הנשים לדבר על שעברו. היא לרוב שותקת, ומצליחה להוציא מנושאי הסרט סיפורים עצובים וכואבים, אבל המנוע הדרמטי של סרט קולנוע לוקה מאוד בחסר, מכיוון שמבחינתי עצם הדיבור הוא לא העיקר. השאלה היא מה עושים עם זה. ואכן, יש בסרט נסיונות לפעולה: אחת הנפגעות מתעניינת בהגשת תלונה במשטרה; ואחרת מחפשת להיפגש עם מי שתקף אותה (שיחת טלפון שלה איתו היא רגע מצמרר. חבל שזהו הרגע האפקטיבי היחיד בסרט). הפעולות שהנשים עושות בכדי לנסות ולהגיע לשלום פנימי בעקבות מה שעברו לא מספקות מספיק בשר לסרט, והן נגמרות כמעט לפני שהתחילו. כך שמבחינה דרמטית הסרט חסר דרייב סיפורי אפקטיבי.

בנוסף, הסרט הלא ארוך (כשעה) מתפזר כשהוא עובר לתאר הלוויות של נשים שנרצחו בעקבות אלימות במשפחה. ראשית, זהו נושא משיק להתעללות מינית, אבל לא זהה, ושנית, יש כאן סטייה מהסיפורים הפרטיים של נושאי הסרט אל רגעים לא קשורים, דבר שמחליש את הסרט.

ולכן, בסופו של דבר, "דומא"  לא מספק כסרט קולנוע דוקומנטרי, אבל אולי אם יוצג בטלויזיה, ובמקומות אחרים, הוא יצליח לעורר דיון ציבורי.

הקרנה נוספת של הסרט במסגרת הפסטיבל: 21/05, בשעה  18:00

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s