פרסי אופיר 2011: ברקיע החמישי

בדצמבר האחרון עשיתי כאן בבלוג פרויקט שסקר, בסדרה של פוסטים, את הסרטים הישראלים של 2011 שעמדו אז בפתח הדלת, מחכים לחשיפה. את הפוסט על "ברקיע החמישי" חתמתי במילים: "הסרט הזה נמצא בחדר עריכה, והעבודה עליו עוברת בשקט יחסי, אבל נראה לי שהוא יכול להגיע מאחורה ולהפתיע הרבה אנשים".
אתמול ראיתי את הסרט, ואני עומד מאחורי המילים האלו.

כש"נאום המלך" לקח את האוסקר השנה, היו לא מעט שאמרו : "כן, סרט טוב, אבל סרט מאוד לא חשוב, שישכח במהרה. דרמת BBC סטנדרטית". היו גם כמוני שאמרו: "סרט מרגש, עשוי נפלא, משוחק לעילא, מה אתם רוצים? מגיע לו אוסקר!". "ברקיע החמישי" אולי לא "נאום המלך", אבל במידה מסוימת, הוא דרמת BBC עשויה היטב, והלואי עלינו סרט (אחד לפחות) כזה כל שנה. דינה צבי ריקליס מוכיחה בסרטה החדש (והטוב ביותר) שהיא במאית בשלה ובוגרת. היא יודעת בדיוק באיזה קצב להוליך את הסיפור, היכן ללחוץ והיכן להרפות, איך לצלם (שי גולדמן, נהדר כרגיל) ובאיזה קצב לערוך (יוסף גרינפלד, מדויק), ואיך לשלב את המוזיקה (יוסף ברנדשוילי, עבודה יפה). הסרט סוקר מספר דמויות, ודינה צבי ריקליס מדריכה את השחקנים והשחקניות בסבלנות ובאהבה, וכל אחד מקבל את הרגע שלו. יחזקאל לזרוב רגוע ומדויק בתפקיד מנהל בית היתומות עם עניין לא פתור מהעבר, גיא אדלר ("התגנבות יחידים") נפלא בעיניי בתפקיד הארוס של אחת המדריכות, שהוא גם פעיל בלח"י (הסרט מתרחש ב-1944-5) וגם הופך להיות מושא אהבתה הראשונה והכואבת של אחת הבנות היתומות, והכי הרשימה אותי (שוב, יש לומר) היא רותם זיסמן-כהן, בתפקיד משנה מרגש.
זיסמן-כהן מפתיעה אותי כל פעם מחדש. במבט ראשון תמיד נדמה לי שהיא מקבלת את כל השאריות שדנה איבגי משאירה. יש לזיסמן-כהן בדיבור וגם במראה חספוס דומה לחספוסה של האיבגי. אבל עם סבלנות ניתן לראות שהיא הרבה יותר רב גונית ממה שנדמה בהתחלה, ושיש בה שילוב לא רגיל של חספוס ורכות, ואחרי שהיא הרשימה אותי ב"בודדים" של רנן שור, היא שבה וריגשה אותי ב"ברקיע החמישי".

בעיקרון, הסרט של צבי-ריקליס הוא סרט על אנשים (בעיקר נשים ובנות) לא אהובים. היתומות שננטשו בבית היתומים, וגם אלו שסתם נזרקו לשם, למרות שהן לא יתומות; זהו גם סיפורם של האנשים שמנהלים חיי אהבה לכאורה, אבל זוהי בעצם העמדת פנים: הקצין הבריטי שלעולם לא יעזוב את אשתו למען היהודיה בפלשתינה;
מנהל בית היתומות, שהוא גם הרופא, שפעם ניהל רומן עם אשה נשואה, ומאז שהסיפור התפוצץ הוא לבד, מתרכז בעבודה וחי חיים ללא אהבה; המדריכה שמאורסת לאדם שמחויב יותר למאבק בבריטים מאשר לאהבה שלהם; והילדה שמאוהבת באותו ארוס אהבה חסרת תוחלת – ובמקרה שלה זה כואב במיוחד כי כבר בגילה הצעיר היא ננטשה ע"י הוריה, והנה היא חווה עוד סירוב אהבה. כל קווי העלילה האלו ניטווים בסבלנות וברגישות ע"י הבמאית, שהצליחה להביא אותי לכדי דמעות מספר פעמים בסרט. בקצב מדוד ובביטחון של במאית שיודעת מה היא עושה, מוליכה צבי-ריקליס את הסרט שלה משיא רגשי אחד לאחר, ויוצרת סרט יפהפה שאמור לעבוד על הקהל הרחב. במידה מסוימת, זה אמור להיות ה"פעם הייתי" של השנה (אמנם זה סרט פחות משוכלל מסרטו של נשר, אבל הוא סרט אפקטיבי רגשית ממש כמו הלהיט של נשר, וקומונקטיבי כמוהו).

אנחנו כבר נמצאים בישורת הסופית של הקרנות האקדמיה (נשארו רק עוד 5 סרטים), אבל בנותרים נשארו לנו עדיין "עמק תפארת" שאמור להיות מרשים, ו"אורחים לרגע" שאמור להיות מקסים. וגם את הסוד הגרעיני השמור ביותר: "ההתחלפות" של ערן קולירין. בתחילת הדרך עוד חשבתי שהשנה יש מעט מאוד סרטים ישראלים טובים. בסיכום הביניים שעשיתי ראיתי שיש דווקא לא מעט. ו"ברקיע החמישי" הצטרף אתמול, להערכתי, למלחמה עמוסה על פרסים בטקס הקרוב. סרט יפהפה ומרגש.

איתן ווייץ
Eithanwe@012.net.il

3 מחשבות על “פרסי אופיר 2011: ברקיע החמישי

  1. לדעתי המעלות העיקריות של הסרט הן הצילום, הארט והתלבושות, שוודאי יזכו להתייחסות בפרס אופיר, שכן הם יוצרים את אחד מהתיעודים האותנטיים והיפים ביותר בקולנוע הישראלי לתקופה שלפני קום המדינה. עם זאת, אני לא שותף להתלהבות שלך מהסרט. החולשה המרכזית שלו היא העלילה, שכן כפי שציינת, הוא מורכב מעלילות משנה רבות שלא ממש מתחברות זו לזו, ואין דמות מרכזיות שאפשר להזדהות איתה ושהסיפור שלה מהווה עוגן לעלילה.

  2. מתי מכריזים על המועמדים (אני מניח שזה צריך להיות בשבוע-שבועיים הקרובים)?
    ====================
    איתן ל-Spartak: לא כל כך מהר. יש עוד כמה הקרנות השבוע (הקרנה אחרונה ביום חמישי). אח"כ יש עוד סדרה של הקרנות חוזרות למי שלא ראה. אח"כ שליחה של טפסים וספירת קולות. אני מעריך שפרסום המועמדויות יהיה לקראת סוף אוגוסט-תחילת ספטמבר (מה שאומר שהטקס עצמו יהיה כנראה בתחילת אוקטובר. איזו אקדמיה חמודה יש לנו. בארה"ב יודעים כמעט שנה מראש את המקום והזמן של האוסקרים. בישראל זה סוד צבאי).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s