מכתב למאיה קניג

שלום מאיה,

אני מברך אותך על הצלחתך להכניס את סרטך "אורחים לרגע" לרשימת המועמדויות לפרסי אופיר, ולא סתם – 7 מועמדויות. מכובד ביותר, ולא מובן מאליו, כשמדובר בסרט יחסית קטן ללא באזז (למעשה, התחילו לדבר על הסרט שלך רק מאז פסטיבל ירושלים).

אני מודה שאני מצאתי את הסרט שלך חביב, אם כי לא נסחפתי בגל האהבה שהציף את הסרט מאז פסטיבל ירושלים (הגל שהביא את סרטך ל-7 מועמדויות), אבל הייתי רוצה לתמוך בך בטקס הזה בשם התמיכה באנדרדוג, ובקולנוע הישראלי העצמאי והמקורי.

אם להיות מציאותיים, "הערת שוליים" כנראה יזכה במירב הפרסים. אני חושב שיש דרך לגרום לחברי האקדמיה לחשוב פעמיים לפני שהם מצביעים אוטומטית לסרט של סידר. וזה קשור לתקנון האקדמיה שקובע שהסרט הזוכה בפרס האופיר לסרט הטוב ביותר ייצג את ישראל גם באוסקר האמריקאי.יכול להיות שזה יצריך הקרבה מצידך, אבל אני חושב שהיא כדאית. אני מציע שתפיצי בהפצה רחבה לחברי האקדמיה, וגם תפרסמי באמצעי התקשורת את המכתב הבא:

"חברי אקדמיה נכבדים,

אני מודה לכם על האהבה שהפגנתם כלפי הסרט שביימתי, "אורחים לרגע". אבל כדי שלא אהפוך ל"נערת פוסטר", כלומר, כדי שהסרט שלי אכן יצליח להגיע לקהל הרחב (ובסופו של דבר, המטרה העיקרית שלי היא לספר את הסיפור שלי לקהל הישראלי. כל דבר מעבר לכך הוא בונוס), וכדי לא להישאר אות מתה בדברי ימי פרסי האופיר הישראליים, אני מבקשת לשתף אתכם בהחלטה שקיבלתי:

כידוע לכם, הסרט שזוכה בפרס האופיר לסרט הטוב ביותר הוא גם הסרט שייצג את המדינה באוסקר האמריקאי. אבל, כפי שאתם יודעים, אוסקר הוא מוסד קולנועי נכסף שמחייב קמפיין פרסומי. לא מדובר דווקא בסרטים הטובים ביותר, אלא לפעמים מדובר ביחצ"נים הטובים ביותר. ובנוסף, חוקי האקדמיה האמריקאית מחייבים את הסרט הנבחר להיות מופץ במדינת המקור לפני ה-30 בספטמבר. "אורחים לרגע" לא עומד בתנאי הזה, ואת כספי הדל אני מעדיפה להשקיע במחשבה כיצד להפיץ את הסרט בישראל כך שיגיע לכמה שיותר אנשים.

לכן

אני מודיעה בזאת באופן רשמי שאם, באיזשהו תסריט, "אורחים לרגע" יזכה בפרס האופיר לסרט הטוב ביותר, אני מוותרת מראש על כרטיס הנסיעה לארה"ב. שסרט אחר יסע. אני קוראת בזאת לכל חבר אקדמיה שאהב מספיק את הסרט שלי בכדי לסמן אותו בטופס המועמדויות לעשות כן גם בטופס הבחירה. אני יודעת שיש חברי אקדמיה שמכניסים לסל שיקולי הבחירה גם את עניין האוסקר האמריקאי. מהיום, לפחות לגבי "אורחים לרגע", השיקול הזה בטל.

אני מודה לכם על תשומת הלב,

מאיה קניג

במאית "אורחים לרגע"."

את הבנת מאיה? הרי סרטים רבים וטובים אפילו לא הצליחו להיכנס לרשימת המועמדים האמריקאית. אני חושב שבהפצת המכתב הזה את יכולה לטרוף את הקלפים, להכניס מתח לתחרות, ולזכות בתשומת לב ופרסום שלא יזיקו, ואולי אף יעזרו לסרטך, אם לא באופירים, אז אולי בקופות (וזה הכי חשוב, לדעתי).

מה את אומרת?

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

3 מחשבות על “מכתב למאיה קניג

 1. זה אותה ההצעה רציתי לשלוח לרועי ורנר?
  אני לא חושב שזאת הצעה הכי טובה,כי הרי אני לא חושב יש במאי שלא רוצה שסרטו יופץ בחו"ל ואין דרך טובה מהשתתפות בתחרות האוסקרית (גם אם היא לא תקבל מועמדות).

 2. אני אגב חושב שאם "אורחים לרגע" יזכה יש לו סיכוי לא רע להיכנס לחמישיית האוסקר הזר
  ==========================
  איתן לפידלר: באמת? אני חולק עליך. וזה לא קשור בכלל לאיכות הסרט. כפי שכבר כתבתי, אוסקר זה לא אם הסרט טוב יותר או פחות. אוסקר זה קמפיין. קמפיין נשען, בין היתר, על נוכחות פסטיבלית, שמייצרת כתיבה ביקורתית (בעיתונות, בבלוגים. בחו"ל אני מתכוון) שמייצרת באז, שמייצר…מועמדויות ופרסים (תראה מה קרה ל"אורחים לרגע" אחרי הקרנה וחצי בפסטיבל ירושלים). ל"הערת שוליים" יש את זה. ל"פידלמן" יש את זה. גם ל"שוטר" יש את זה. וכמובן זה לא מזיק ש"הערת שוליים" נרכש להפצה בחו"ל ע"י סוני, שמנהלת את הקמפיין. ל"אורחים לרגע" אין את כל זה. עד כמה שאני יודע, "אורחים לרגע" לא משובץ באף ליין-אפ של אף אחד מפסטיבלי הסתיו, מה שאומר שהפסטיבל היחיד שהסרט הוקרן בו הוא פסטיבל ירושלים (אפילו "2 בלילה" כבר חזר עם פרס מאיזה פסטיבל ברוסיה). כמו שזה נראה עכשיו, אני מעריך ש"אורחים לרגע" יוקרן בסאנדאנס ו/או בברלין בינואר/פברואר, שזה קצת מאוחר בשביל האוסקר דהשתא.

  אה…ועוד דבר: לפי חוקי האקדמיה האמריקאית, הסרט המוגש לתחרות צריך להיות מופץ מסחרית במדינה המגישה עד ה-30 בספטמבר. טקס האופיר יתקיים בתאריך-לא-ידוע לקראת סוף ספטמבר. האם מאיה קניג תצליח לארגן מעכשיו לעכשיו עותק להפצה מסחרית? האם זה כדאי בכלל?

 3. אני חושב שדבריך יותר נכונים לגבי קטגוריות העקריות ולא הקטגוריה של סטר הזר…לדוגמא בשנה שעברה הסרט השוודי (Simple Simon),סרט "קטן וחמוד",שלא השתתף באף פסטיבל (לפחות למיטב ידעתי) ולא הופץ בארצות הברית הצליח להתברג ברשימת התשע.והסרט הצרפתי ("על אלוהים ואנשים" ולדעתי הטוב בתחרות בשנה שעברה) השתתף בפסטיבלים,קטף פרסים,אבל לא קיבל שום דבר…גם כן,אני לא יודע עד כמה זה נכון,אבל לפחות לפי דבריו של במאי הסרט "הסוד שבעניים" (זכה לפני שנתיים) לא ניהל שום קמפיין לקידום הסרט.אם כי בחירה בכל סרט מלבד "הערת שוליים" תשאיר בפני נציגיינו,רק אופציה של וועדה אחד (יש שתי וועדות,הגדולה שרואה את כל הסרטים וקטנה שמוסיפה עוד סרטים באופן יותר "מקצועי") ואז זה יהיה הרבה יותר קשה,אבל אני חושב של"אורחים לרגע" סיכויי טוב יותר מאשר לפלדמן או ל"שוטר" בלי לדבר אפילו על "אחותי היפה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s