אוסקר 2012: הכירו את המתמודדים

בשנים האחרונות המרוץ לאוסקר היה מרתק ומותח עד לרגע האחרון. בשנה שעברה שני סוסים יצאו לדרך מפסטיבלי הסתיו: "הרשת החברתית" של דיויד פינצ'ר ו"נאום המלך" של טום הופר. סרטו של פינצ'ר נתמך ע"י ביקורות מתלהבות, והוא אכן הוביל בשלבים הראשונים, אבל איפשהו באמצע הגלגל התהפך, ובסופו של דבר זכה "נאום המלך". לפני שנתיים דוד הקטן והעני ("מטען הכאב". סרט משובח) ניצח את גוליית העשיר ("אווטאר"). והשנה?

השנה אנחנו כבר עמוק בתוך החורף. פסטיבלי הסתיו כבר מזמן מאחורינו. ונכון לעכשיו יש רק מתמודד אחד על האוסקר. רק סרט אחד שמסתמן כזוכה: "הארטיסט" (טריילר. משובץ להפצה בישראל באמצע ינואר). הסרט הוא צרפתי, אבל הוא בעיקר אילם. והוא בשחור לבן. והוא שובה את לב כל מי שראה אותו מאז נחשף בפסטיבל קאן (עופר ליברגל ראה אותו בפסטיבל ניו יורק, והביע אהבתו הרבה לסרט כאן). המצב כל כך חמור עד ששני הסרטים האחרים המוזכרים כבעלי סיכוי לזכות בפרס הגדול הם סרטים שאף אחד עוד לא ראה. העיקרי, ובעל הסיכוי הגדול ביותר כרגע לערער את מעמדו של "הארטיסט" הוא "קרוב להפליא ורועש להחריד" בבימויו של סטפן דאלדרי ("בילי אליוט", "השעות"). נדמה שיש בסרט הזה את כל המרכיבים שיוצרים סרט דרמטי סוחף, מרגש – ועטור פרסים: שני שחקנים אהובים וזוכי אוסקרים בעבר (טום הנקס וסנדרה בולוק), ילד כגיבור, צוות שחקני משנה אהוב ומוכר (וילוה דיויס, ג'יימס גנדולפניני, ג'פרי רייט, ומקס פון סידוב), שימוש באסון ה-11 בספטמבר כנקודה קריטית בדרמה, ועל כל זה מנצח במאי שכל סרטיו הקודמים היו מועמדים לאוסקר בקטגוריות רבות, ואף זכו בפרסים לא מעטים (בעיקר זכורות הזכיות של ניקול קידמן בעבור "השעות" ושל קייט ווינסלט בעבור "נער קריאה"). אבל – הסרט עדיין לא נחשף בפני אף עין ביקורתית, והכל ספקולציות, בניגוד ל"ארטיסט". (אבל טריילר יש)

סרט נוסף שהבלוגרים האמריקאים בטוחים שיאיים על "הארטיסט" הוא "סוס מלחמה" של אחד, סטיבן ספילברג. גם כאן הסרט עדיין לא נחשף לביקורת, אבל בניגוד לסרטו של דאלדרי, שלהערכתי יש לו סיכוי ממשי באוסקר, סרטו של ספילברג יהיה כנראה עיסה דביקה ושמנונית, שמכוונת לרגש בצורה מוגזמת, ודווקא בגלל זה היא תפספס. כרגע הסרט הזה נישא בעיקר על כנפי שמו של ילד הפלא בן ה-65 (ספילברג), אבל לי זה נראה יותר כמו "סיביסקיט" שמבוים ע"י במאי יותר טוב. לא משהו שיאיים באמת על פרס הסרט הטוב ביותר (הנה הטריילר להתרשמות).

רשימת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר כוללת בד"כ 5 מועמדים (השנה היא תכלול בין חמישה לעשרה מועמדים.חוק משונה של האקדמיה האמריקאית). בין המועמדים יש תמיד את אלו שכנראה יזכו, ויש את השאר, שמסתפקים בכבוד של להיות מועמדים, אבל אין להם באמת סיכוי. השנה, הסרטים שישלימו את הרשימה יבחרו מתוך הסרטים הבאים:

"מאניבול" – עולה בישראל מחר. המבקרים בחו"ל (ועד כמה שהצלחתי למדוד את הרוח, גם בארץ, מאוד אוהבים. אני פחות. פוסט בעניין יעלה כאן מחר). דרמת ספורט עם בראד פיט בתפקיד הראשי. בחו"ל מתייחסים אל הסרט הזה כאל דרמה טובה ומשובחת, אבל לא כאחת שבאמת יכולה לזכות בפרס הגדול, או אפילו לאיים עליו.

"החפרפרת" – בדומה ל"מאניבול", עולה מחר בארץ, ובדומה לו מקבל יחס מלטף מהביקורת בחו"ל, אם כי גם כאן אף אחד לא באמת רואה אותו מאיים על הפרס הגדול. טרם ראיתי את הסרט, אבל הרוח הביקורתית בארץ יותר מסוייגת (אם כי אור סיגולי כבר הקדים והביע את אהבתו לסרט). אני אראה אותו במהלך סוף השבוע, ואכתוב עליו.

"היורשים" – (טריילר. משובץ להפצה בישראל באמצע ינואר) אלכסנדר פיין חוזר, סוף סוף. כ-7 שנים לאחר סרטו הקודם והמקסים "דרכים צדדיות" (שזכה באוסקר על תסריט) חוזר פיין עם סרט חדש ועם ג'ורג' קלוני בתפקיד הראשי. הסרט כבר הוצג בפסטיבלי הסתיו, וכל הביקורת העולמית הייתה מאוד חיובית. עם זאת יש לומר שאלכסנדר פיין הוא במאי נחמד עד מאוד, אבל הוא לא סוחף, הוא לא גרנדיוזי, הוא לא עושה את הסרטים האלו עם הקתרזיס הגדול בסופם – ולכן הוא לא ממש יאיים על פרס הגדול (אם כי מועמדות היא אפשרות סבירה בהחלט).

בשולי הרשימה של המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר מלחשים שיש אולי סיכויים למצוא שם את "חצות בפריס" הנהדר של וודי אלן, ואת "עץ החיים" השנוי במחלוקת של טרנס מאליק. וגם "העזרה" ו"משחקי שלטון" יכולים להשתחל לרשימה.

בקטגוריות נוספות יש סיכויים לפגוש סרטים נוספים:

פרס השחקן הטוב יותר נראה כרגע פחות או יותר בכיס של לאונרדו די-קפריו, שמגלם את דמותו של ג'יי אדגר הובר בסרטו החדש של קלינט איסטווד, שנקרא בפשטות "ג'יי אדגר" (טריילר. משובץ להפצה בישראל בתחילת ינואר). הסרט עצמו התקבל בתגובות מעורבות, אבל במקביל משחקו של די-קפריו מקבל הערכה רבה, ובשילוב עם האהבה לגוף עבודתו הכולל של די-קפריו, כנראה שהגיע זמנו של די-קפריו לקבל את הפרס. בכלל, רשימת המועמדים לפרס המשחק הגברי תיראה כמו רשימת הגברים הכי סקסיים בעולם. לצד די-קפריו (שיזכה) צפויים לקבל מועמדות גם ג'ורג' קלוני ("היורשים") ובראד פיט ("מאניבול"). בשבועות האחרונים יש גם דחיפה חזקה למועמדות לוודי הארלסון, שמופיע בסרטו החדש של אורן מוברמן ("השליח"), Rampart. וגם ז'אן דוז'ארדן ("הארטיסט") וגארי אולדמן ("החפרפרת") צפויים לקבל מועמדות, אם כי הם כנראה לא יזכו.

קטגוריית השחקנית הטובה ביותר נראית כרגע כצפופה ביותר והקשה ביותר לחיזוי באוסקר הקרוב. בימים האחרונים נחשף "גברת הברזל" בפני הביקורת העולמית (כרגע רק הבריטית, אבל משם זה דלף החוצה). כצפוי, הביקורות הורגות את הסרט, אבל כצפוי, הביקורות מהללות את הופעתה של מריל סטריפ בתפקיד מרגרט ת'אצ'ר, ומועמדתה לאוסקר נראית מובטחת (למרות שאני קצת פסימי בנוגע לסטריפ, בעיקר מכיוון שהסרט כנראה לא יהיה הצלחה גדולה). דמות אמיתית נוספת שמגולמת בסרט חדש היא מרילין מונרו, והשחקנית המגלמת אותה בסרט הנקרא "השבוע שלי עם מרילין", מישל וויליאמס, מוזכרת כמועמדת סבירה ביותר. עוד מועמדת כמעט בטוחה היא גלן קלוז על תפקידה כגבר-אישה ב"אלברט נובס" (טריילר. בקרוב בארץ). אני מאוד אוהב את עבודותיו של רודריגו גרסיה ("דברים שאפשר לדעת עליה"), אבל הרוח הכללית הנושבת מהביקורת העולמית לגבי סרטו החדש, "אלברט נובס", אינה חמה במיוחד, אבל גם היא ברובה משבחת את גלן קלוז על הופעתה בסרט, ובשילוב ההערכה הגדולה שרוחשים אליה בהוליווד, נראה שמועמדות, ואולי אפילו זכייה היא דבר שמאוד כדאי לקחת בחשבון. עוד שחקניות שעשויות להיות מועמדות לאוסקר הן ויולה דיויס על "העזרה", ושרליז ת'רון על תפקידה בסרטו החדש של ג'ייסון רייטמן "צעירה לגילה" (שיתוף פעולה נוסף של רייטמן עם דיאבלו קודי, הצמד שביים וכתב בהתאמה את "ג'ונו"). שמות נוספים המוזכרים כמועמדות אפשריות היא אליזבת אולסן על עבודתה הנפלאה ב"מרתה מרסי מיי מרלן" המרשים (ראיתי אותו בפסטיבל חיפה, וכתבתי עליו כאן) וטילדה סווינטון על חלקה בסרט "חייבים לדבר על קווין". (טריילר. משובץ להפצה בישראל בסוף דצמבר).

בקטגוריית שחקן המשנה נדמה שיש כבר שני שמות בטוחים ברשימת המועמדים: אלברט ברוקס,על תפקידו המצוין ב"דרייב", הסרט הכי משובח שמוקרן כרגע בארץ (כתבתי עליו כאן), וכריסטופר פלאמר, במועמדות שלי נראית תמוהה, מכיוון שהיא מכבדת את הופעתו ב"בגינרס", סרט זניח למדי שהוקרן זה לא מכבר בארץ (לא ראיתי), אבל שמו מופיע ברשימות של לא מעט אתרים חו"ליים, ואולי מדובר גם בכיבוד עבודתו לאורך השנים, ולכן זו מועמדות בטוחה. שם נוסף שעשוי להשתחל לרשימת המועמדים הוא הפתעה: ג'ונה היל, שמוכר בעיקר מהופעותיו בקומדיות גסות ("סופרבאד"), מקבל הרבה שבחים (מוצדקים, אני חייב לציין) על הופעתו ב"מאניבול", ומועמדות על תפקיד משנה היא אפשרות סבירה בהחלט. יכול להיות שגם קורי סטול, המגלם את ארנסט המינגווי ב"חצות בפריס" של וודי אלן יהיה מועמד לאוסקר שחקן המשנה. עוד שמות שעשויים להיכנס לרשימת המועמדים הם ארני האמר ("ג'יי אדגר"), ומקס פון סידוב הוותיק ("קרוב להפליא ורועש להחריד").

השחקנית עם הסיכוי הגדול ביותר לזכות באוסקר הופעת המשנה היא אוקטביה ספנסר, על "העזרה". מועמדויות נוספות יהיו כנראה לוונסה רדגרייב הוותיקה, על תפקידה ב"קוריאלנוס"(טריילר. משובץ להפצה בישראל בתחילת ינואר), עיבוד של רייף פיינס, כבמאי-שחקן הפעם, לשייקספיר (את רדגרייב תוכלו לראות ממחר על המסכים בארץ ב"חשופות" הבינוני עד מאוד. פוסט על "חשופות" יעלה כאן בסוף השבוע). גם ברניס ביז'ו ("הארטיסט") וסנדרה בולוק ("קרוב להפליא ורועש להחריד") נראות כמועמדות סבירות, ואולי גם ג'סיקה צ'סטיין, שלא מעט סרטים בכיכובה יצאו לאקרנים השנה ("החוב", "עץ החיים", "העזרה", "מחסה", שהוא סרט מאוד מסקרן שזכה בפרסים בסאנדאנס ובקאן, אבל כרגע אין לו תאריך הפצה בישראל) – יש סיכוי שהיא תקבל הכרה על לפחות אחד מאלו.

וכך נראה שמלבד קטגוריית השחקנית הראשית, כרגע אין ממש עניין רב באוסקרים השנה, והזוכים ברוב הקטגוריות די ידועים מראש (לפחות עד שסרטו של סטפן דאלדרי ייחשף), ולכן מה שמעניין אותי כרגע יותר היא קטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר, שהיא קטגורייה עמוסה מאוד, כפי שסקרתי כאן לפני כחודשיים.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

2 מחשבות על “אוסקר 2012: הכירו את המתמודדים

 1. נהניתי לקרוא.
  שום איזכור ל- 50/50 שמאז הפצתו גוברת ההערכה כלפיו. מועמדות לפחות לג'וזף גורדון-לויט בקטגוריית השחקן נראית דיי בטוחה, ואולי אפילו לסרט. בכלל, אני חושב שפרס השחקן הראשי עמוס מאוד במועמדים, ונכון שהאקדמיה אוהבת ייצוגים ביוגראפיים ורואה בכך שיקול כבד בבחירה בשנים האחרונות (ריי צ'ארלס, אידי אמין, המלכה אליזבת, המלך ג'ורג', אדית פיאף ועוד), אך אני חושב שעל דיקפריו יש איומים מצד שחקנים שהזכרת וגם כאלה שלא ויכולים להפתיע (מייקל שאנון ב"Take Shelter", פיטר מולאן ב"טירנוסאור" או מיקאל פאסבנדר ב"בושה").
  אני חושב שפרס שחקן המשנה נמצא בכיס של ניק נולטי שכלל לא הזכרת, על הופעתו בסרט "לוחם" – סרט צפוי ברובו אך עם אחת מסצנות הסיום הסוחפות שנראו על המסך בשנים האחרונות (אפשר להשוות באיכות הקולנועית לסצנת הסיום ב"ברבור שחור"). נולטי משחק דמות בעייתית אך רגישה ועושה זאת באופן שמצליח להוריד דמעות מהצופים מספר פעמים במהלך הסרט.
  אם כבר הזכרת את ג'סיקה צ'סטיין, אני חושב שהיא זו שסיפקה את ההופעה האיכותית ביותר באנסמבל המצוין של "העזרה" (אם לא מתייחסים לסיסלי טייסון הנפלאה, שמופיעה דקות ספורות במצטבר – אך מוסיפה המון קסם ורגש לסרט, וכבר ראינו מועמדויות על תפקידים קצרים יותר, ע"ע וויליאם הרט ב"היסטוריה של אלימות"), ולמרות שאני נוטה להסכים איתך לגבי אוקטביה ספנסר, הסיבה היא בעיקר בילד-אפים וביקורות ופחות התייחסות מושכלת שמשמעותה זכייה, או לפחות מועמדות, של צ'סטיין על "העזרה". ואם ציינת את קורי סטול כמועמד פוטנציאלי לשחקן משנה על "חצות בפריז", אין שום סיבה שקתי בייטס לא תהיה מועמדת גם היא על תפקידה בתור גרטרוד סטיין בסרט המצוין הזה.
  בקטגוריית השחקנית הראשית, אני חושב שהמאבק יהיה חזיתי בין סטריפ לקלוז. מבלי לראות את שני הסרטים, ליבי עם קלוז.

 2. הסרט – בקשר ל 5-10 סרטים.נראה,כי באקדמיה פשוט כבר לא יודעים מה לעשות בשביל לרצוות את הקהל…אחרי הביקורת הקטלנית לה זכו אחרי שלא נתנו מועמדיות מובילות לוול-E (לדעתי הסרט הטוב ביותר ב2008) או/ו ל"האביר האפל" החליטו באקדמיה לחזור הנוהל הישן (והמטופש שהפך את המועמדות עצמה לסוג של "צחוק") של 10 מועמדים,אבל אחרי שקיבלו ביקורת על מועמדים כמו "הזדמנות שנייה","מחוז 9"' ו"קר עד העצם" החליטו עוד פעם לשנות את התקנון.
  ולסרטים עצמם,דווקא ממשאני קורא יש ל"יורשים" סיכוי,אבל נראה…מאלו שראיתי ("העזרה"."החפרפרת","משחקי שלטון","חצות בפריז","עץ החיים" ועוד כמה עם סיכויים קלושים למועמדות) אף אחד בנתיים לא נראה כמועמד רציני לזכייה (לאמרות שאני לא אתנגד עם "חצות בפריז" יזכה 🙂
  שחקן – מה עם גוסלינג?
  שחקנית – ויולה דיויס,מופיעה אצלך בסוף?יאם לא "יזיזו" אותו לשחקנית משנה אז כרגע נראה כאחת המועמדות המובילית (ובצדק).ולא נראה לי שלאולסן תהיה מועמדות (המשחק טוב,אבל יש יותר מדי מתמודדות אחרות)… יש גם סיכוי לקרסטן דאנס (על "מלנכוליה" שממש לא אהבתי)
  שחקן משנה – "בגינרס" הוא לא סרט עד כדי כך זניח (כשמבודבר בשחקנים,תמיד צץ לו לפחות סרט אחד קטן יחסית). הסרט בסך הכל די נחמד ופאלמר באמת מצוין…לא אהבתי ממש את "דרייב" וברוקס לא נשחק לי בזיכרון…מה עם סימור חופמן (או פול ג'אמתי) ב"משחקי השלטון" שניהם שנתנו הופעות מרשימוות (כמו תמיד)?
  שחקנית משנה – שעמתי גם על קיירי מוליגן ב"Shame"…

  בקשר ל"50/50" שציין יניב,הסיכוי היחדי שלו ויחסית קלוש (לאמרות שהסרט מאוד חביב) הוא בקטגוריית התסריט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s