גויה 2012: המועמדויות

הקדמה: נכון, כל פרסי האקדמיה למינהו נגועים באינטרסים. נכון, תמיד יהיה מי שיגיד (ולעיתים בצדק) : "איך X מועמד, ו-Y לא?", ו"איך ההוא זכה, וההיא לא?". אבל עדיין: כשרוצים לקבל תמונה רחבה של הסרטים המובילים בתקופה מסוימת, הולכים לפרסי האקדמיה. ומכיוון שאני מתעניין גם בקולנוע עולמי, אני נוהג לעקוב אחרי פרסי האקדמיה ברחבי העולם. כולם עוקבים אחרי האוסקרים, ואני עוקב אחרי הגויה הספרדיים, הסזאר הצרפתיים, וגם אחרי האיטלקיים והגרמנים (באביב). וגם הישראלים, כמובן. בשנה שעברה זה נראה כך. וגם השנה אני מתכוון לעקוב אחרי פרסי האקדמיות השונות, ולקבל (ולהעביר לכם דרך הבלוג שלי) תמונת מצב עדכנית על הקולנוע העולמי.

היום הוכרזו המועמדים לפרס האקדמיה הספרדית לקולנוע, הגויה. הסרטים הספרדים הבולטים של השנה הם:

העור שבו אני חי – עם כל האנטגוניזם הביקורתי שסרטו האחרון של אלמודובר ספג (במיוחד, אגב, בביתו הספרדי), זהו הסרט המוביל במספר המועמדויות. "העור בו אני חי" מועמד ב-16 קטגוריות: הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן ראשי (אנטוניו בנדרס), שחקנית ראשית (אלנה אנאיה), תגלית השנה – שחקן, תגלית השנה – שחקנית, תסריט מעובד, מוסיקה, ניהול הפקה, עריכה, תלבושות, סאונד, צילום, ניהול אמנותי, איפור, ואפקטים מיוחדים. מרשים למדי, אבל:

צריך לזכור שבשנה שעברה, הסרט עם המספר הרב ביותר של המועמדויות היה "בלדה טריסטה" של אלקס דה לה איגלסיה. הסרט האדיר הזה היה מועמד ל-15 פרסים, אבל זכה רק ב-3.

שאר המועמדים העיקריים הם:

"ולרשעים לא יהיה מנוח" – דרמה משטרתית קשוחה שזוכה להערכה ביקורתית רבה. סיפורו של שוטר שימי תהילתו מאחוריו, והוא תקוע עכשיו בעבודה משטרתית. בעודו שותה את חייו לשוכרה הוא מסתבך בתקרית ירי עם הרוגים. בעקבות התקרית הוא יוצא בעקבות העד ששרד, ועלול לשלוח אותו לכלא. המסע יתפתח לחקירה סבוכה שתערב שפע, זנות, וטרור.

ולרשעים לא יהיה מנוח

"ולרשעים לא יהיה מנוח" מועמד ל-14 פרסים: הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקן משנה, תסריט מקורי, מוסיקה, ניהול הפקה, עריכה, תלבושות, סאונד, צילום, ניהול אמנותי, איפור, ואפקטים מיוחדים. עם טריילר שנראה לא רע בכלל, ועם ביקורות תומכות מאחור, הגויה בכלל לא בטוח בידיים של אלמודובר.

"בלאקת'ורן" – לכולנו יש את המחלה הזו. כולנו שמחים כשמישהו מאיתנו מצליח בחו"ל. הספרדים ידועים בכך שכל במאי שלהם שמצליח בהוליווד מקבל מועמדות גם אצלם, גם אם הסרט אמריקאי לחלוטין. המקרה הידוע ביותר היה זכייתו של "האחרים" ב-8 פרסי גויה ב-2002 למרות שהסרט דיבר אנגלית, וכיכבה בו ניקול קידמן האוסטרלית. על הסרט ההוא היה אמון אלחנדרו אמנבר. על "בלאקת'ורן" אמון שותפו הקבוע של אמנבר – מתאו ח'יל. "בלאקת'ורן" הוא סרטו השני כבמאי של ח'יל, שידוע יותר ככותב תסריטים, שהידועים שבהם בוימו על ידי אמנבר, ובהם "תזה", "פקח את עיניך" (שהפך אחר-כך "ונילה סקי", עם טום קרוז), "הים שבפנים" (זוכה פרס האוסקר לסרט בשפה זרה 2005) ו"אגורא". עם "בלאקת'ורן" מבקש ח'יל לפרוץ אל השוק הבינלאומי, אבל נדמה לי שזה לא יקרה. הסרט אמנם לא נקטל על ידי הביקורת, אבל הוא נתלה באילן בגבוה מדי, וכל השוואה (בלתי נמנעת) למקור לא מחמיאה לסרט החדש. מדובר במערבון, סוג-של סרט המשך למערבון הקלאסי "קיד וקסידי" עם פול ניומן ורוברט רדפורד. הסרט מתאר מציאות בה בוץ' קסידי שרד את אותו ירי מסיבי שמסיים את "קיד וקסידי". הוא חי בבדידות בבוליביה, אבל מפגש מקרי עם זר יוביל אותו (איך לא) למשימה אחת אחרונה. סם שפרד בתפקיד הראשי מקבל תשבוחות, אבל ככלל הסרט נתקל בעיקר בהרמת גבות.

סם שפרד ב"בלאקת'ורן"

"בלאקת'ורן" מועמד ל-11 פרסים: הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, מוסיקה, ניהול הפקה, עריכה, תלבושות, סאונד, צילום, ניהול אמנותי, ואיפור.

"הקול הישן" – בהשוואה לשאר הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, זהו הסרט עם מספר המועמדויות הנמוך ביותר. רק 9 מועמדויות: הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, תגלית השנה – שחקן, תגלית השנה – שחקנית, תסריט מעובד, תלבושות, שחקנית משנה, והשיר הטוב ביותר הלקוח מסרט. ולמרות זאת, זה ההימור שלי לסרט שיזכה במספר הפרסים הרב ביותר. הנה הטריילר:

בשנה שעברה זכה בפרס הסרט הטוב ביותר "לחם שחור", דרמת נעורים המתרחשת על רקע מלחמת האזרחים בספרד של שנות ה-30. "הקול הישן", לפי כל הסימנים, ממשיך את החיטוט רב השנים של הספרדים בפצעים שהותיר שלטונו ארוך השנים של פרנקו. בניטו זמברנו הבמאי, בעצמו זוכה פרס תגלית השנה (על בימוי "לבד" בשנת 1999) הוכיח שיש לו יכולות מרשימות בבימוי מלודרמות מרגשות, וכאן, כנראה, הוא עושה סרט מרגש ואפקטיבי נוסף, המספר על אישה העומדת בפני הוצאה להורג לאחר שהואשמה בפעילות בקרב כוחות ההתנגדות. גזר הדין מעוכב מפני שהיא בהריון, וההוצאה להורג מתוכננת להתבצע לאחר הלידה. בינתיים, אחותה הצעירה מגיעה להיות קרובה אליה בעת ביצוע גזר הדין. היא תבקש מהשלטונות שהרך הנולד יימסר לידיה, במקום למשפחה אומנת, והיא גם תתאהב בדרך. גם פעילות ההתנגדות תימשך ברקע. וכל זה נארז באריזה שנדמית אולי לא כקולנוע גאוני, אבל עשוי טוב.

כדאי לשים לב גם ל:

"אוה" – הציצו בטריילר הזה. זה נראה נחמד מאוד. מדובר בסרט מדע בדיוני ספרדי של במאי צעיר שזהו סרטו הראשון. הסרט מספר על מדען צעיר שבשנת 2041 חוזר אל המקום בו גדל בעקבות הצעת עבודה לעצב אבטיפוס של רובוט-ילד חדש. את הרובוט הוא מעצב על פי אוה, שהיא הבת של אחיו, שנשוי למי שהיתה אהובתו, פעם מזמן, לפני שעזבה אותו והתחתנה עם אחיו. הויזואליה היפהפיה, כפי שניתן לראות בקטעון הקצרצר למעלה, בתוספת המתח בין אנושיות חמימה לטכנולוגיה קרירה, אמורה לייצר סרט חכם ומעניין (השחקן הראשי הנראה בקטע המלונקק הוא דניאל ברוהל הגרמני, שהתפרסם לפני קרוב לעשור ב"להתראות לנין"). "אוה" מועמד ל-13 פרסי גויה: תגלית השנה – בימוי, שחקן (דניאל ברוהל), שחקן משנה, שחקנית משנה, תסריט מקורי, מוסיקה, ניהול הפקה, עריכה, סאונד, צילום, ניהול אמנותי, איפור, ואפקטים מיוחדים.

האכזבה – "ניצוץ חיים" סרטו החדש של הגאון המטורף אלקס דה לה איגלסיה("בלדה טריסטה"), מועמד רק לשני פרסים: שחקנית (סלמה האייק), ותגלית השנה – שחקן.

"חצות בפריס", סרטו המקסים של וודי אלן, הופק, בין היתר, בכסף ספרדי, ולכן, כנראה, גם הוא התגנב לרשימת המועמדויות של האקדמיה הספרדית – יש לו מועמדות אחת על תסריט.

פרס הסרט הזר – האקדמיה הספרדית מחלקת את פרס הסרט הזר לשתי קטגוריות: הסרט הזר דובר הספרדית (שמגיע בד"כ מדרום-מרכז אמריקה), והסרט האירופאי.

בקטגוריית הסרט הזר דובר הספרדית מועמדים: "סיפור סיני" (מארגנטינה, בכיכובו של ריקארדו דארין, ההוא מ"הסוד שבעיניים"), "מיס באלה" (נציג מקסיקו לאוסקרים), "ויולטה עלתה לשמיים" (נציג צ'ילה לאוסקרים), ו"כרטיס לגן עדן" מקובה.

בקטגורית הסרט האירופאי מועמדים: "ג'יין אייר", "אלוהי הקטל", "מלנכוליה" ו"הארטיסט".

טקס הענקת הפרסים יתקיים ב-19 בפברואר. אני אמשיך לעדכן.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s