ג'יני 2012: המועמדויות

מחוז קוויבק של קנדה שואף לעצמאות זה שנים. במשאל עם שנערך לפני כמה שנים הוחלט בפער של אחוזים בודדים בלבד להשאיר את חבל הארץ הזה כחלק מקנדה הגדולה. אבל מבחינה קולנועית, יש בקנדה שני טקסי פרסים: הג'וטרה, פרס האקדמיה הקוובקית, והג'יני, פרס האקדמיה הקנדית. שני הטקסים מתקיימים כמעט במקביל, ובשניהם מתחרים פחות או יותר אותם סרטים.

המועמדויות לפרס הג'יני 2012 פורסמו השבוע (ואני מעריך שהמועמדויות לפרס הג'וטרה יפורסמו בקרוב). בשורות הקרובות אני אסקור את הסרטים הקנדיים המעניינים של השנה:

הסרט עם מספר המועמדויות הגדול ביותר הוא "קפה פלור".

קפה פלור

ציפור קטנה לחשה לי שהסרט נרכש להפצה בישראל, ויעלה על מסכינו מתישהו בשנה-שנתיים הקרובות. זהו סרטו החדש של ז'אן-מארק ואלה ("ק.ר.י.י.ז.י"., "ויקטוריה הצעירה"). לפי התקציר מדובר באודיסאה של אהבה. מדובר גם בשני סיפורים שונים שרק בסוף הסרט מתברר הקשר ביניהם: סיפור אחד, בקנדה,  הוא על גבר העוזב את אשתו שהיא גם אהובת נעוריו לטובת אישה אחרת. הסיפור השני מתרחש 50 שנה לפני כן בצרפת, והוא עוקב אחר אם ובנה המוגבל. לפי הטריילר, הבן הקטן מוצא לעצמו חברה כבר בגיל צעיר. אהבה היא דבר מסובך, ואם אתה מוגבל שיכלית, היא אף מסובכת ייותר. האם כנראה תצטרך להתמודד עם זה.

אני מודה שלא אהבתי את  "ק.ר.י.י.ז.י", בעיקר מכיוון שהסגנון של הסרט היה מוגזם בעיניי, והרגיש לי כמו ציפורניים ששורטות לוח (כלומר: בעיקר צורם). את סרטו השני לא ראיתי. לפי הטריילר של "קפה פלור" נדמה שהוא חוזר לסגנון של סרטו הראשון, שאני לא אהבתי, אבל הרבה אהבו. מה שהופך אותו למועמד המוביל לזכייה (גם "ק.ר.י.י.ז.י". זכה בזמנו בפרסי האקדמיה הקנדית). "קפה פלור" מועמד ל-13 פרסים: הסרט הטוב ביותר, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, בימוי, איפור, שחקן משנה, שחקנית (ונסה פאראדי), שחקנית משנה,  סאונד, עריכת סאונד, תסריט, ואפקטים.

מעט אחרי סרטו של ז'אן-מארק ואלה משתרך "שיטה מסוכנת", סרטו האחרון של דיויד קרוננברג (בקרוב בארץ). טרם ראיתי את הסרט הזה, אבל התגובות בחו"ל, מאז נחשף בפסטיבל ונציה האחרון, היו מעורבות. הסרט מתאר את מערכת היחסים בין זיגמונד פרויד לבין קארל יונג, ואיך אישה אחת שנכנסת ביניהם מהווה את הקטליזטור להיווצרות הפסיכואנליזה. נשמע אקדמי ודידקטי למדי, אבל בהכירי את גוף העבודה של קרוננברג, סביר להניח שזה לא ממש כך. אבל התגובות המעורבות, בשילוב עם העובדה שקרוננברג הוא אמנם קנדי במקור, אבל הוא כבר מזמן "אזרח העולם", והסרטים שהוא עושה יותר אמריקאים מקנדים – אלו ימנעו להערכתי מ"שיטה מסוכנת" זכיה משמעותית בפרסי האקדמיה הקנדית."שיטה מסוכנת" מועמד ל-11 פרסים: הסרט הטוב ביותר, עיצוב אמנותי, תלבושות, בימוי, עריכה, מוסיקה, שחקן (מייקל פאסבנדר), שחקן משנה (ויגו מורטנסן), סאונד, עריכת סאונד, ואפקטים.

האיום הגדול על "קפה פלור" מגיע דווקא מכיוון בלתי צפוי. בשבועות האחרונים סרט קטן בשם "מר לזר" צובר מומנטום. למרות (ואולי בגלל) שנדמה שהוא דביק למדי, נראה שהוא מקסים אנשים בכל מקום. זהו נציג קנדה לאוסקרים השנה, ולא מן הנמנע שביום שלישי השבוע הוא יכנס לחמישיית המועמדים הסופית לפרס הסרט הזר.

מר לזר. בקרוב אוסקר?

זהו סיפורו של מורה ממוצא אלג'יראי המקבל על עצמו ללמד כיתת בית ספר אחרי שהמורה הקודם נפטר בנסיבות טראגיות. ההתמודדות של הילדים עם המוות תשתלב עם ההתמודדות של המורה עצמו עם עברו, ועם העובדה שהוא מועמד לגירוש מן המדינה. איכשהו הסרט הזה צובר מומנטום בשבועות האחרונים, ואם הסרט הזה יכנס לחמישיה של האוסקר הוא גם יאיים גם על האוסקר וגם על פרס האקדמיה הקנדית. "מר לזר" מעמד ל-9 פרסי ג'יני: הסרט הטוב ביותר, צילום, בימוי, עריכה, מוסיקה, שחקן, שחקנית משנה, סאונד, ותסריט מעובד.

עוד מועמדים לפרס הג'יני: "חשופות", שכבר הופץ בישראל. זהו סרט קשה מדי (ובינוני מדי) כדי לאיים באמת על הפרס, אבל אני לא פוסל פרס לשחקנית. "חשופות" מועמד ל-6 פרסים: הסרט הטוב ביותר, בימוי, מוסיקה, שחקנית (רייצ'ל וייס), שחקנית משנה, ותסריט.

וגם: "סטארבק". קשה לי לראות את הסרט הזה זוכה במשהו, אבל זהו הסרט עם התקציר (והטריילר) הכי מגניבים שראיתי בזמן האחרון. מדובר בגבר בן 42 שמתברר לו שהוא אבא ל-533 ילדים. הוא אדם שחי חיים בסבבה, אבל בשבוע אחד עולמו חרב עליו: חברתו מודיעה לו שהיא בהריון (לא מתוכנן) ממנו, ובמקביל הוא מגלה שמהזרע שהוא תרם לפני 20 שנה לבנק הזרע נולדו 533 ילדים, ומתוכם 142 מבקשים מבית המשפט לחשוף את זהותו של אביהם הביולוגי. הנה הטריילר:

"סטארבק" מועמד ל- 6 פרסים: הסרט הטוב ביותר, תסריט, שחקן, שחקן משנה, שחקנית משנה, והשיר הטוב יותר מתוך סרט.

עוד כדאי להזכיר את:

"בחשיכה" – דרמת השואה של אגניישקה הולנד, נציגת פולין לאוסקרים דהשתא (ומועמדת רצינית לזכייה) היא, מסתבר , קו-פרודוקציה פולנית-גרמנית-צרפתית- ו-קנדית. ולכן, כנראה, היא גם זכאית להימנות על רשימת המועמדים לפרסי האקדמיה הקנדית. אבל בקטנה. "בחשיכה" מועמד ל-3 פרסים: עריכה, עריכת סאונד, ותסריט מעובד.  ("בחשיכה" נרכש להפצה בישראל ע"י בתי קולנוע "לב")

מישל וויליאמס – יש סיכוי לא קטן שבעוד חודש וקצת מישל וויליאמס תחזיק פסלון אוסקר ביד, על חלקה ב"השבוע שלי עם מרילין". השנה היא גם השתתפה בסרט קנדי שהיו לי ציפיות גדולות ממנו, אבל הוא כנראה מאכזב. מדובר בסרטה השני כבמאית של שרה פולי. סרטה הראשון, "הרחק ממנה", היה דרמה מרגשת על זיקנה, והוא הביא מועמדות לאוסקר לג'ולי כריסטי. בסרטה השני, "קחי את הואלס הזה" (ע"ש שירו של לאונרד כהן?) משתתפים וויליאמס וסת' רוגן כבעל ואישה (זה זיווג מוזר זה), כשוויליאמס אמורה פתאום להתאהב בשכן החדש שממול. גם שרה סילברמן אמורה להשתתף בסרט הזה. אבל הביקורות מעורבות, והסרט כנראה מאכזב. "קחי את הואלס הזה" מועמד רק ל-2 פרסים: עריכה ושחקנית (מישל וויליאמס).

טקס חלוקת פרסי הג'יני יתקיים ב-8 במרץ. אני אמשיך לעדכן.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “ג'יני 2012: המועמדויות

  1. קפה דה פלור באמת אבל באמת סרט מדהים נוגע ללב ומעורר מחשבות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s