לולה 2012: המועמדויות

היום בצהרים התקיימה בגרמניה מסיבת עיתונאים בה הוכרזה רשימת המועמדים לפרס הלולה, פרס האקדמיה הגרמנית לקולנוע לשנת 2012. האירוע עצמו היה משונה ביותר: בשעה היעודה התיישבו כמה אנשים אל מול צוות קטן של עיתונאים, ובעצם ניהלו תכנית אירוח לכל דבר. למנחה היו כרטיסיות ביד, הוא שאל שאלות, הם ענו תשובות (עד כמה שאני מבין גרמנית, הם דיברו על "העליה במכירת כרטיסים לקולנוע בכלל, ולסרטים גרמנים בפרט" – ועוד כהנה וכהנה דברי שבח לפועלה של האקדמיה הגרמנית). ממסיבת עיתונאים לצורך הכרזה על המועמדים זה הפך להיות שואו די יבש. איזה מזל שזה היה קצר למדי (בערך רבע שעה).

מצד שני – האירוע שודר בסטרימינג באינטרנט, וזה דבר שהייתי ממליץ לאקדמיה הישראלית לשקול לשנים הבאות.

ואז הוכרזו המועמדויות.

מרפרוף ברשימה, נראה שאין הרבה סרטים טובים בגרמניה השנה, אבל מה שיש נדמה משובח ביותר. כבר מנוכחותו של "אנונימוס" ברשימה, שהוא סרט הוליוודי לגמרי, בבימויו של במאי גרמני במקור (רולנד אמריך), ניתן להבין שנעשתה פה עבודה של "סתימת חורים" (באקדמיה הגרמנית לא מצאו מספיק סרטים טובים למלא את הרשימה, אז הם הביאו את הסרט ההוליוודי הזה). "אנונימוס" מועמד ל-7 פרסים: פרס הסרט, הצילום, עריכה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, וסאונד. אין לו סיכוי לזכות. אורון שמיר, ידידנו מ"סריטה", ראה את הסרט, וכתב עליו כאן.

שני סרטים מרכזיים יתמודדו על פרס האקדמיה הגרמנית:

אחד מהם הוא "לעצור באמצע הדרך".

פוסטר יפה יש לסרט הזה. "לעצור באמצע הדרך"

נדמה שסרטים על סרטן הולך חזק השנה. אחרי שנשפכתי לגמרי מ"המלחמה הוכרזה" , שמספר על התמודדות של משפחה עם גידול סרטני בצורה לא קונבנציונלית, גם הסרט הגרמני מספר סיפור דומה, אם כי נדמה שהוא עושה את זה בצורה ישירה יותר. שני הסרטים הוקרנו בפסטיבל קאן בשנה שעברה, והסרט הגרמני אף יצא משם עם פרס. נדמה שהוא אכן אפקטיבי ומרגש, אבל מה שימנע ממנו לסחוף את טקס הפרסים לדעתי היא העובדה הפשוטה שהוא לא חדש מספיק, ושזכרו התעמעם בזכרונם של המצביעים (פסטיבל קאן 2011 התקיים באביב שעבר. הסרט עלה על המסכים בגרמניה בנובמבר). "לעצור באמצע הדרך" מועמד ל-7 פרסים: פרס הסרט, התסריט, בימוי, שחקנית, שחקן, שחקן משנה, ועריכה. אור סיגולי ראה את הסרט בפסטיבל חיפה, וכתב עליו כאן.

הסרט הפייבוריט לזכיה בפרס הלולה לדעתי הוא "ברברה". ראשית, הוא הטרי מכולם: הוא נחשף לראשונה בפסטיבל ברלין לפני כחודש, וזכה שם להילולים  מכיוון הביקורת העולמית. הוא גם זכה בפרס הבימוי בפסטיבל היוקרתי. הסרט יצא למסכים בגרמניה ממש בתחילת מרץ, והוא טרי מאוד. וחוץ מזה, הוא אמור להיות משובח למדי.

לפני כשלוש שנים התקיים בסינמטקים פסטיבל קולנוע גרמני. שם נחשפתי לסרט שנקרא "ילה". זה היה סרט משובח במיוחד לטעמי (חוץ מהדקה האחרונה שלו). "ברברה" הוא שיתוף פעולה נוסף בין הבמאי של "ילה", כריסטיאן פצולד, לבין השחקנית הראשית של אותו סרט, נינה הוס.

נינה הוס ב"ברברה"

"ברברה" מתרחש ב-1980, כאשר מדינת גרמניה הגדולה היתה מחולקת למזרח-גרמניה הקומוניסטית, ולמערב גרמניה הדמוקרטית. הדמות הראשית היא רופאה מהמזרח שמורחקת אל עיר שדה בעקבות רצונה לברוח אל המערב, אל האהוב שמחכה לה. שם היא תעבוד בבית חולים, ותקבל הנחות שונות, וסליחות על מעשים שאולי מצריכים ענישה כלשהי. המעשים האלו יעוררו ספקות בגיבורה הראשית: האם הבוס שלה סולח לה כי הוא מאוהב בה, או כי הוא עוקב אחריה מטעם השלטונות?

"ילה" היה דרמה פסיכולוגית אינטלגנטית מאוד, שהפגינה שליטה בימויית מרשימה (שוב, חוץ מהדקה האחרונה והמקושקשת). נדמה שגם ב"ברברה" מדובר במקרה דומה, ואף בשיפור. הסרט מועמד ל-8 פרסים: פרס הסרט, התסריט, בימוי, שחקן ראשי, צילום, עריכה, תלבושות, וסאונד. באופן מפתיע, נינה הוס, שזכתה בפרס האקדמיה הגרמנית על תפקידה ב"ילה", נפקדת מרשימת המועמדויות השנה.

סרטים בולטים נוספים ברשימת המועמדויות:

Hell – שם הסרט כאן דו-משמעי. בגרמנית פירושו "אור", ובאנגלית פירושו "גיהנום". מצפייה בטריילר נדמה ששניהם מתאימים. מדובר על דרמת השרדות פוסט-אפוקליפטית אלימה המתרחשת בעולם ללא שכבת אוזון, עולם שחום השמש והאור שלה חזקים מדי, שורפים מדי. זה נראה היסטרי מדי, אבל זה מועמד ל-6 פרסים: פרס הסרט, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, מוסיקה, וסאונד.

לוחמת – סוג של German History X (פראפראזה על הסרט ההוא עם אדוארד נורטון). הנה הטריילר

סיפורה של בחורה הנמצאת עמוק עמוק בתוך קבוצה ניאונאצית, והתפכחותה מהרעיונות הגזעניים דרך פגישה עם נער פליט אפגני. זה לא נראה עמוק במיוחד, אבל העובדה שזה מגיע מגרמניה, פלוס העובדה שנדמה שהסרט הזה לא חוסך במראות קשים, כיאה למעמד, נדמה שיוצר סרט אפקטיבי למדי.

עוד קצת נינה הוס

את מקום הסרט עם התקציר המדליק תופס "חלון לקיץ"

סוג של "חזרה לעתיד" ברוטב רומנטי. גיבורת הסרט חיה חיים טובים ומאוהבים עם גבר נחמד. ואז היא מתעוררת יום אחד אל מציאות אחרת, אל הזמן שלפני שפגשה את אהובה. אבל היא תנסה להוציא מתוק מעז. היא תנסה לחיות את האהבה מחדש. הנה הטריילר

"חלון לקיץ" מועמד ל-3 פרסים: פרס שחקנית המשנה, צילום, ומוסיקה (שוב פסחו על השחקנית הקראשית, נינה הוס).

בשבוע האחרון העסיק אותי בעיקר הפסטיבל הצרפתי בסינמטקים. השבוע תבקר בארץ במסגרתו שרלוט רמפלינג. יוקרן גם הסרט הדוקומנטרי אודותיה, "המבט". הסרט הזה מועמד גם לפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר בפרסי האקדמיה הגרמנית. טקס הפרסים יתקיים ב-27/04. אני, כמובן, אמשיך לעדכן.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

2 מחשבות על “לולה 2012: המועמדויות

  1. 'ברברה' הוא סרט נפלא. למעט בחירות מוזיקליות לא ברורות ומשחק לא אחיד של השחקן הראשי רונלד צרפלד, נינה הוס מחזיקה את הסרט כולו על הכתפיים שלה. היעדרותה מרשימת המועמדויות הוא בגדר פשע. אף אחד לא משתווה לה בקאסט, למעט הופעת משנה מושלמת כרגיל של ריינר בוק. זה סרט עם טון וקצב שקטים ואיטיים ועם זאת, מורטים עצבים. בהתחלה יש תחושה שזה הולך להיות "חיים של אחרים" לעניים אבל בהמשך מתברר שמה שמעניין את הבמאי זה נרטיב ועלילה אחרים שמתרכזים בדמות של ברברה. הסרט הזה לא היה עובד בלי נינה הוס. הצילום סטנדרטי עם לוק סבנטיז מתאים לעלילה אבל הפריימינג של תחילת כל סצינה די מושלם ומזכיר קצת את פולנסקי. מעניין לגלות השנה ש-Hell מקביל במשבצת המד"ב לDie Kommenden Tage משנה שעברה, אלא שהאחרון היה פוליטי ונועז אף יותר בהקבלות ההיסטוריות ולצערי גם נכשל.
    ==========================
    איתן לפרדריק: תודה על העדכון. שאלת המשך: האם נראה לך ש"ברברה" ילך הלאה, לייצג את גרמניה באוסקר של השנה הבאה?

  2. אני בספק, למרות שמבין המועמדים הוא יותר אוסקרי מאשר הסרטים האחרים אבל עדיין רחוק מלשחק על המשבצת של סרט מתח-שטאזי-היסטורי-אהבה-מוות שצפוי שהאמריקאים יחבקו. מה שטוב בסרט הזה, זה שהוא חולף על פני כל התחנות האלה ומפנה את המבט לרגעים אחרים, לפעמים בהצלחה יתרה ולפעמים בהצלחה מעטה אבל בכל אופן נינה הוס תישאר איתי הרבה זמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s