על מחדלים ותירוצים

אז ככה

בשנה שעברה, אחד הפוסטים שהכי נהניתי לכתוב היה העדכון און-ליין על ההכרזה של הליין-אפ של פסטיבל קאן. לרגע הרגשתי כמו עיתונאי חשוב. התבייתתי על אתר אינטרנט חו"לי שעדכן את הרשימה תוך כדי קיום מסיבת העיתונאים, ועדכנתי במקביל את שלי (תוך כדי שאני מתרגם תרגום מהיר ולא הכי מקצועי לעברית). אני חושב, בלי להתרברב, שהייתי הראשון שפרסם בעברית שיוסף סידר נכנס לליין-אפ של פסטיבל קאן בשנה שעברה. זה הרגיש לי טוב.

רציתי לעשות את אותו הדבר השנה.

אבל

מה לעשות, יום ההכרזה נפל על יום שבו נקבעה ישיבה חשובה מאוד (וארוכה מאוד) בעבודה. הישיבה נקבעה לשעה אחת בצהרים. מסיבת העיתונאים נקבעה בצרפת לשעה  11 בבוקר (12 בצהרים שעון ישראל). משעה 12 עקבתי אחרי כמה אתרי אינטרנט חול"ים במקביל, בנסיון להספיק את העדכון לפני שתתחיל הישיבה. מטוויטר של מישהו הבנתי שיש איחור קל עד בינוני בהכרזה. זה התמשך אל עבר עשרים דקות עד חצי שעה של איחור. וכשמסיבת העיתונאים כבר התחילה, הם עוד אמרו כמה מילות ברכה (כשהעיתונאים הנוכחים באולם הראו כבר סימני חוסר סבלנות רציניים. כך לפי הטוויטרים השונים). וכשכבר התחילו להגיע שמות, התחלתי לעדכן, אבל אז כבר הגיעה השעה 1 בצהרים, שעת הישיבה. ודווקא היום הישיבה התחילה ממש בזמן. אז עדכנתי את מה שיכולתי, והלכתי לשבת בישיבה. בהפסקות רצתי לעדכן את מה שיכולתי, וחזרתי לישיבה. עכשיו אני בבית, ועכשיו אני יכול להגיב על הרשימה.

אז קודם כל, יש אכזבה מכך שאף סרט ישראלי לא נכלל ברשימה (למרות שמנסיון, עדיין יש סיכוי קל לעדכונים מינוריים בימים הקרובים. אולי בכל זאת יכנס אחד). אבל הרשימה, כפי שהיא, מסקרנת עד מאוד:

ראיתי את כל הסרטים של מיכאל האנקה, ואני מאוד אוהב את החומרה שלו, למרות שהוא פסימי מאוד. הסרט הזה מבטיח להיות קודר במיוחד (אם הבנתי נכון, מדובר על התמודדות עם אלצהיימר), ובהכירי את העולם של האנקה, זה גם יהיה בוטה ומאוד לא נעים. ומשובח קולנועית. "אהבה", אגב, הוא שם מאוד לא אופייני לסרט של האנקה (אני משער שהשם הוא אירוני)

קן לואץ' – בעקרון אני מאוד אוהב את הבמאי הזה, גם אם הסרט בבימויו שלקח את דקל הזהב לפני כמה שנים ("כשהרוח נושבת") הוא לטעמי מהחלשים בקריירה שלו. בכלל, נדמה לי שלואץ' נמצא בדמדומי הקריירה שלו. הסרט הקודם שלו הוקרן גם הוא בפסטיבל, ואף זכה לביקורות מצוינות, אבל מאז נעלם ולא נודעו עקבותיו. נדמה לי שהוא לא הופץ כמעט באף מקום. ובכל זאת, הוא תמיד מסקרן.

כריסטיאן מונג'יו – על "4 חודשים, שלושה שבועות, ויומיים" (זוכה דקל הזהב 2007) כתב אורי קליין : "יצירת מופת מודרנית". אני מסכים. אחד מהסרטים הכי קורעי לב ובלתי מתפשרים של העשור האחרון. חזרתו של הבמאי של הסרט ההוא מסקרנת מאוד.

דיוויד קרוננברג – כבר כתבתי כאן על התרגשותי מהפרויקט החדש שלו, שעל פי כל הסימנים הולך למחוק את החרפה של "שיטה מסוכנת".

לאו קאראקס – במאי מאוד נחשב שאני לא כל כך מכיר. ראיתי רק את הסגמנט המשונה עד מאוד שלו מתוך "טוקיו". היה משעשע למדי, עם פוטנציאל להרבה יותר.

תומאס וינטרברג – או, עד כמה שאני אוהב "דוגמה" דנית, את "החגיגה" שלו אני לא כל כך אוהב. הוא נדמה לי כבמאי מנייריסטי. אני לא מצפה להרבה ממנו.

אים סאנג סו – די התאכזבתי מ"המשרתת" שלו, שגם הוצג בקאן. גם ממנו אני לא מצפה להרבה.

אנדרו דומיניק – "ההתנקשות בג'סי ג'יימס" היה אחד הסרטים המיוחדים והמשובחים של השנים האחרונות. הסרט החדש שלו מלווה בבאז אינטרנטי כבר מספר חודשים. מאוד מסקרן.

ג'ון הילקוט – נחשב לבמאי עולה. הביקורת העולמית מאוד אהבה את "ההצעה", סוג של מערבון מודרני מאוד אלים. אני ראיתי בסרט הזה איזשהו התרפקות על אסטתיקה של אלימות, עם תסריט שלא הספיק למלא שעה וחצי. איכשהו הרגיש לי לא מספק. את הסרט הבא שלו הוא עשה כבר בהוליווד. לפני ש"הדרך" יצא, דיברו על מועמדויות לאוסקר. אחרי ש"הדרך" נחשף בפסטיבלים, אף אחד לא רצה לראות אותו יותר. הסרט הזה נקבר. ועכשיו הילקוט חוזר להציל את כבודו האבוד. איכשהו הוא עדיין מסקרן אותי, אבל בערבון מוגבל.

עבאס קירוסטאמי – לא יודע מה לחשוב על הבמאי הזה. אהבתי את הפשטות של "10" שלו. את "הרוח תישא אותנו" לא הבנתי. את כל השאר לא ראיתי.

ווס אנדרסון – מאוד אוהב אותו. מאוד מסקרן אותי החדש שלו.

ג'ף ניקולס – מאוד אהבתי את "סערת רוחות" שלו. הוא ממשיך בסרטו החדש את שיתוף הפעולה שלו עם השחקן מייקל שאנון, שהיה אדיר ב"סערת רוחות". מאוד מסקרן.

וולטר סאלאס – מאוד אהבתי את "תחנה מרכזית ברזיל" .את השאר פחות. ברור לעין שהוא יודע לצלם סרטים. הוא לא תמיד מצליח להחזיק את הסיפור הדרמטי. מסוקרן מהחדש שלו, אבל גם קצת סקפטי.

אולריך סיידל – ראיתי רק את "ימי שרב" שלו. יש לי תיאוריה שאומרת שמשהו מאוד לא טוב קורה מתחת לפני השטח באוסטריה. גם האנקה, וגם סיידל מעלים אל פני השטח את הזוהמה האנושית. זה מעניין מאוד קולנועית, אבל צריך לבוא מוכנים. והוא אחד מאותם במאים שדווקא הייתי רוצה לראות רטרוספקטיבה שלהם.

קרלוס רייגאדאס – "אור חרישי" לא היה סרט בלי חסרונות לטעמי, אבל הוא גם היה פלא קולנועי די מדהים, שהיתרונות שבו כיסו על החסרונות. מצד שני, הוא גם הבמאי שעומד מאחורי השערוריה של "קרב בשמיים". אבל אני לא מפחד מקיצוניים. ברינג איט און!

ז'אק אודיאר – עוד אחד מהסופר-מסקרנים. לא חושב שיש לו סרט אחד שלא אהבתי. ראיתי כמעט את כולם. הוא מאותם במאים שמצליח ליצור סינרגיה בין סרטים קומונקטיביים ומסחריים לבין סרטי איכות. עם "נביא" כמעט ונגע באוסקר. אולי עם החדש שלו הוא יעשה את הצעד הנוסף (יש בקאסט שלו שחקנית אחת זוכת אוסקר, מריון קוטיאר)

מתיאו גארונה – אחת האכזבות הגדולות שלי מהשנים האחרונות היה "גומורה". לא האמנתי שאני אשתעמם ככה. לגשת בחשדנות.

לי דניאלס – "פרשס" היה מקרה קיצון של סרט מוגזם, בוטה, שמצד אחד הצליח לרגש, ומצד שני גם די דחה אותי. גם לזה אני ממליץ לגשת בחשדנות.

אלן רנה – קטונתי מאפילו לכתוב על הבמאי הזה משהו. רק אומר שעם הגיל הוא עושה דברים יותר ויותר קלילים ומתקשרים, ונדמה לי שהחדש הוא כזה. מסקרן.

קלוד מילר – להרגשתי, הבמאי המנוח הנפיק עבודות לא אחידות ברמתן. אבל בחדש משחקת אודרי טוטו. אני שם.

עד כאן התחרות הרשמית. בשאר המסגרות, יותר בקיצור, אני מסוקרן מהסרטים החדשים של נביל עיוש (במאי מרוקאי ש"נסיך הרחוב" שלו שהופץ בארץ הראה על הרבה דמיון ושאר רוח), פאבלו טראפרו (במאי ארגנטינאי שמדברים עליו כבר כמה שנים, ואולי כבר הגיע הזמן שגם אני אבדוק במה מדובר), וטאקאשי מיאקי (אני לא יכול לשכוח את "אודישן" המדהים שלו, ואהבתי גם את "13 מתנקשים").

וזהו בינתיים.עושה רושם שתהיה לנו שנת קולנוע טובה בכל זאת. וסליחה מראש ולמפרע על הבלאגן היום. אני משתדל להיות הבלוגר הכי טוב שאני יכול.

איתן ווייץ

Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s