סזאר 2013: המועמדויות

בד"כ אני צולל לתוך רשימות של מועמדים לפרסים של האקדמיות השונות לקולנוע כדי להכיר בעצמי סרטים שהייתי רוצה לראות (ושלפעמים מגיעים לכאן). הנה, לדוגמא, בסקירת פרסי האקדמיה הקנדית בשנה שעברה נתקלתי בטריילר מדליק לסרט שנקרא "סטארבק". הסרט יעלה בקרוב להקרנות מסחריות בארץ (וראיתי אותו. והוא אכן מדליק). מצד שני, נתקלתי שם, בסקירת המועמדים לפרסים של האקדמיה הקוובקית של השנה שעברה, בטריילר מסקרן לסרט שנקרא "לילה ראשון". ראיתי אותו בפסטיבל חיפה. ורבע השעה הראשונה אכן מקיימת את ההבטחה. והשעה ורבע שאח"כ משעממת.

אבל חזרה לכאן ועכשיו: היום התפרסמה רשימת המועמדים לפרס האקדמיה הצרפתית לקולנוע, ומסתבר שמככבים בה סרטים שכבר ראינו כאן בארץ. למשל: "שם פרטי", הסרט שהוא גם הצגה (לא ראיתי לא את זה ולא את זה) מועמד ל-5 פרסים: שחקן משנה, שחקנית משנה, תסריט מעובד, שחקן (פטריק ברואל, שהיה כאן בארץ בהופעה), וגם מועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר.

גם "בתוך הבית" הנחמד-וזהו של פרנסואה אוזון מועמד לסזאר, ב-6 קטגוריות: פרס הסרט, השחקן (פבריס לוקיני הותיק והמצוין), בימוי, מוסיקה, תסריט מעובד, ופרס תגלית המשחק הגברית (הסרט עדיין על המסכים בישראל. כתבתי עליו כאן).

עוד סרט שכבר על המסכים בישראל ומועמד לסזאר הוא "מנועים קדושים" המופרע והפסיכי של ליאו קאראקס (עלה אתמול בישראל. כתבתי עליו כאן). "מנועים קדושים" מועמד ל-9 פרסי סזאר: פרס הסרט, שחקן (דניס לאבאן המדהים), בימוי, סאונד, עריכה, צילום, תסריט, שחקנית משנה (אדית סקוב המרשימה, שמסיעה את דניס לאבאן ברחבי פאריס) ותפאורה.

ועוד סרט שהקהל בארץ כבר שמע עליו, ובחלקו גם כבר ראה, הוא "אהבה" של מיכאל האנקה. הקו-פרודוקציה הגרמנית-אוסטרית-צרפתית הזו, שכנראה תביא אוסקר לסרט הזר דווקא לאוסטריה, מועמדת ל-10 פרסי סזאר של האקדמיה הצרפתית (הגיוני יותר, שכן הסרט דובר צרפתית, ויש בו שחקנים צרפתים): פרס הסרט הטוב ביותר, שחקן (ז'אן-לואי טרינטיניאן הנהדר), שחקנית (עמנואל ריבה הנפלאה), בימוי, סאונד, עריכה, צילום, תסריט, שחקנית משנה (איזבל הופר הבלתי נלאית, ועדיין המצוינת, גם כאן), ותפאורה (הסרט עלה לפני שבוע בישראל. כתבתי עליו כאן).

סרט נוסף מרשימת המועמדים לסזאר השנה שעבר על המסכים בישראל  הוא "שלום למלכה" של בנואה ז'אקו (עבר מהר מאוד. הוא קצת משעמם. כתבתי עליו כאן). הסרט מועמד ל-10 פרסי סזאר: פרס הסרט הטוב ביותר, השחקנית (לאה סיידו. טובה, אבל לא תזכה כאן), בימוי, סאונד, עריכה, תסריט מעובד, צילום, מוסיקה, תפאורה, ותלבושות (על שני האחרונים כנראה שהסרט כן יזכה).

"פופולרית" האפקטיבי-אך-שוביניסטי הוא עוד סרט שמוצג כאן בישראל (כתבתי עליו כאן) ונמצא ברשימת המועמדויות לסזאר. "פופולרית" מועמד ל-5 פרסים: פרס סרט הביכורים, תלבושות, תפאורה, מוסיקה, וצילום (של גיום שיפמן, זוכה האוסקר על עבודתו ב"ארטיסט").

"חלודה ועצם", סרטו האחרון של ז'אק אודיאר ("נביא"), יגיע בקרוב לישראל (הקרנה שלו שהיתה מתוכננת להשבוע בוטלה ברגע האחרון. העותק לא הגיע בזמן מצרפת). בינתיים הסרט הזה, שזכה לביקורות מעורבות עת הוצג בפסטיבל קאן ב-2012, מועמד ל-9 פרסי סזאר: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקנית (מריון קוטיאר), בימוי, סאונד, עריכה, תסריט מעובד, צילום, מוסיקה, ותגלית המשחק הגברית (ניחוש שלי: זה לא שהסרט לא טוב. זה רק שהבמאי הזה הרגיל אותנו ליצירות משובחות מאוד, שבשיאן היה "נביא" שכבש את פרסי הסזאר באותה שנה, בין היתר. נראה לי ש"חלודה ועצם" הוא סתם עוד סרט טוב, אבל לא כמו "נביא" או דברים שהבמאי המשובח הזה עשה לפני כן).

אבל אל מול כל השמות הגדולים האלו מגיעה ההפתעה של רשימת המועמדויות לסזאר 2013: מול כל הסרטים האלו, הרציניים האלו, עם השמות המפוצצים ויחסי הציבור המסיביים, הסרט שזכה למספר המועמדויות הכי גדול לסזאר השנה הוא דווקא קומדיה מסחרית שנדמית פשוטה ועממית. לסרט קוראים "קאמי חוזרת". במרכזו דמות אישה בת 40 שמתעלפת במסיבת סילבסטר כתוצאה משתייה מופרזת. כשהיא מתעוררת היא מוצאת את עצמה חזרה בזמן, בשנות ה-80, בבית הספר. הוריה, שכבר מתו, חזרו לחיים, והיא צריכה לעבור את כל חוויות הילדות שוב, רק עם נסיון של אישה בוגרת. "חזרה לעתיד" תוצרת צרפת. הנה הטריילר:

דווקא הקומדיה הזו, שאולי היא מהנה למדי, אבל היא בוודאי לא חומר של איכות קולנועית בולטת, דווקא הסרט הזה זכה ל-13 מועמדויות לסזאר השנה: פרס הסרט הטוב ביותר, השחקנית (נעמי לבובסקי), בימוי (שוב נעמי לבובסקי), עריכה, תסריט (נעמי לבובסקי פעם שלישית, הפעם בשיתוף עם עוד 3 אנשים), שחקנית משנה (2 מועמדויות לסרט הזה בקטגוריה הזו, אחת מהן ליולנד מורו הותיקה, שאמורה להיות מוכרת לצופים בישראל מתפקיד המשנה שלה ב"אמלי"), מוסיקה, תלבושות, שחקן משנה (גם כאן שתי מועמדויות לסרט הזה בקטגוריה הזו) ותגלית המשחק הנשית (וגם כאן 2 מועמדיות לסרט הזה בקטגוריה הזו).

עוד כמה הערות בקשר לפרס הסזאר השנה:

הפתעה לרעה: רק 4 מועמדיות לסרט שנקרא "כמה שעות של אביב". את שני סרטיו הקודמים של הבמאי, סטפאן בריזה, ראיתי ואהבתי. סרטו הקודם, "מדמוזל שמבון", היה סיפור אהבה מופנם, רגיש מאוד, ומרגש מאוד (הסרט מוקרן מדי פעם בכבלים. מומלץ). "מדמוזל שמבון" זכה בזמנו בפרס הסזאר לתסריט. סרטו החדש של בריזה מועמד רק ל-4 פרסים: התסריט, הבימוי, שחקנית, ושחקן (וינסנט לינדון, שהיה מצוין גם בתפקיד הראשי בסרטו הקודם, ומוכר לנו בישראל גם מ-Welcome, בין היתר).

איזה קרב השנה בקטגוריית השחקנית: עמנואל ריבה הותיקה והמצוינת נגד מריון קוטיאר הצעירה והמצוינת. רבים צפו לקוטיאר מועמדות לאוסקר על תפקידה ב"חלודה ועצם". ברגע האחרון היא לא נכנסה לרשימה, אבל היא תדבר חזק בסזאר. ועמנואל ריבה אולי בכלל תזכה באוסקר. ואולי גם בסזאר. קטגוריה צמודה מאוד ומסקרנת מאוד.

לפרס הסרט הזר מועמדים: "ארגו", "ראש של שור" (מועמד בלגיה לאוסקר הזר בשנה שעברה. סרטו הקודם של מתיאס שונהרט, שמשחק מול מריון קוטיאר ב"חלודה ועצם", ומועמד בעצמו לסזאר תגלית המשחק הגברית), "לורנס בכל זאת" של קסאוויה דולאן הקנדי (שכיכב במועמדויות לפרס האקדמיה הקנדית שפורסמו בשבוע שעבר), "אוסלו,31 באוגוסט" הנורבגי (סרט מענין. ראיתי בפסטיבל חיפה וכתבתי עליו כאן), "ללא סיבה" (שהיה נציג בלגיה לאוסקר הזר השנה), המועמד הדני לאוסקר "סיפור מלכותי", ו"חלקם של מלאכים" של קן לואץ'.

טקס חלוקת פרסי הסזאר של האקדמיה הצרפתית לקולנוע יתקיים ב-22 בפברואר. כמובן שאני אשוב לעדכן.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “סזאר 2013: המועמדויות

  1. "חלודה ועצם" סרט חזק ומריון קוטיאר עושה תפקיד יפה ואמיץ, אני מקווה שייתנו לסרט כבוד מסוים ב"סזאר"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s