גופו 2013: המועמדויות

אוסקר שמוסקר. היינו. ראינו. אני משאיר את סיקור האוסקר לאתרים אחרים, מוכשרים וידענים יותר ממני. אני מחפש סרטים אחרים בפרסי אקדמיות אחרות. אתמול התפרסמו המועמדויות לפרס הגופו, פרס האקדמיה הרומנית לקולנוע. לפני שאני אסקור כאן את המועמדים העיקריים, כולם סרטים שהייתי רוצה לפגוש בהם בעתיד, אני חייב לציין שהרשימה שהתפרסמה אתמול ברומניה מספקת שוק אחד מרכזי: זוכה פרסי המשחק והתסריט בפסטיבל קאן בשנה שעברה, סרטו האחרון והעוצמתי של כריסטיאן מונג'יו, "מעבר לגבעות", הסרט של הבמאי שלקח את דקל הזהב בפסטיבל קאן על "4 חודשים, 3 שבועות, ויומיים" ב-2007, הסרט שמבקר את הכנסייה בצורה כל כך חריפה, הסרט חורך הקרביים הזה – הסרט הזה לא קיבל אפילו מועמדות אחת. נאדה. אבל מסתבר שזה קרה לבקשתו של הבמאי עצמו. למרות שסרטו עומד בקריטריונים של האקדמיה הרומנית, הבמאי ביקש שלא להתחרות. מהמעט שהצלחתי לגרד, העיתונות הרומנית מבקרת את מונג'יו על בחירתו לא להתחרות. הם אומרים שבעיניו הוא כבר גדול מדי לשוק הרומני. הוא מכוון רק לשוק הבינלאומי. לא הצלחתי למצוא תגובה או הסבר של הבמאי עצמו. כמו כן, האקדמיה הרומנית לא מצאה מספיק שחקניות שנתנו הופעות ראויות לדעתה, ולכן השנה בוטלה הקטגוריה של השחקנית הראשית (ב"מעבר לגבעות" יש שתי שחקניות ראשיות מצוינות. שתיהן לקחו פרס בקאן. אבל הסרט, כאמור, לא מתמודד).

אבל הסרטים שכן מאכלסים את הרשימה מצביעים על רתיעה של האקדמיה הרומנית מהסרטים הקשים האלו, וחיפוש אחרי קשר ישיר יותר עם הקהל, חיזוק מגמת ההומור בקולנוע. בעשור האחרון הקולנוע הרומני הפורח הוכיח שבצד סיפורים אנושיים עצומי רגשות יש להם גם הומור ממזרי. והשנה הם מחזקים את המגמה הזו.

ואלו הסרטים העיקריים המועמדים לפרס הגופו הרומני ב-2013:

על חלזונות ואנשים – בימוי: טודור ג'יורגיו

בתחילת שנות ה-90 מפעל עומד להיסגר, ועובדיו עומדים מלהיות מפוטרים. אבל אחד מהם עולה על תחבולה שתציל את עתידם. משהו שקשור לעובדה שמייקל ג'קסון מגיע להופעות ברומניה.

על חלזונות ואנשים

על חלזונות ואנשים

"על חלזונות ואנשים" מועמד ל-8 פרסי גופו: סרט, בימוי, שחקנית משנה, תסריט, עריכה, סאונד, מוסיקה, ותלבושות.

המשפחה שלנו – בימוי: ראדו ג'ודה

גבר גרוש בשנות ה-30 לחייו מגיע לבית גרושתו כדי לממש את זכותו האבהית על ילדתו כפי שנקבע בהסכם הגירושים. האם מסרבת למסור לידיו את הבת בטענה שהיא חולה. הוא אינו מאמין לה – והדרמה מתפרצת. אבל היא משולבת בהרבה הומור. הנה טריילרון חביב

"המשפחה שלנו" מועמד ל-9 פרסי גופו: סרט, בימוי, שחקן, שחקן משנה, שחקנית משנה (2 שחקניות מהסרט מועמדות בקטגוריה הזו), תסריט, סאונד, ותלבושות.

החלום של אדלברט – בימוי: גבריאל אקים

ביום שאחרי זכיית קבוצת הכדורגל של סטיאווה בוקארסט באליפות אירופה כנגד כל הסיכויים כל חבריו של אדלברט לעבודה במפעל שבו הוא עובד כאחראי בטיחות רוצים לחגוג את הזכיה, אבל לוח השנה קובע אחרת: נקבע מראש שאותו יום יוקדש לציון יום המפלגה הקומוניסטית ברומניה, ואצלם במפעל תוכננו מראש מצגות וכיבוד המפלגה באירועים שונים. אבל למי זה אכפת כשהקבוצה האהודה זכתה באליפות אירופה?

החלום של אדלברט

החלום של אדלברט

"החלום של אדלברט" מועמד ל-9 פרסי גופו: סרט, בימוי, שחקן, שחקן משנה, שחקנית משנה, תסריט, עיצוב, איפור ושיער, ופרס סרט הביכורים.

                  אחד המאפיינים שחוזרים בקולנוע הרומני של העשור האחרון הוא ההתגרות בשלטון הקומוניסטי, החשדנות המוטמעת עמוק ברומנים כלפי כל סוג של שלטון. עוד מאפיין הוא העוני היחסי של הקולנוע, העוני שמכריח את יוצרי הקולנוע הרומני לחפש פתרונות יצירתיים לחפות עליו. אבל השנה, כנראה, יש התפתחות גם בנושא הזה. הסרט עם מספר המועמדויות הגדול ביותר לגופו השנה הוא סרט שלפי הטריילר שלו הוא מאוד מושקע, ולפי תיאורו הוא גם פחות נועץ רגליו בקרקע, אלא להיפך, מרשה לעצמו להפליג למקומות חלומיים יותר, סוריאליסטים יותר.

איפשהו בפאלילולה – בימוי: סילביו פורקרטה

בחור צעיר שזה עתה סיים לימודי רפואה מוצב בעיירה נידחת בשם פאלילולה. אבל העיירה הזו היא עיירת רפאים. אין בה ילדים שהוא יכול לרפא (הוא התמחה ברפואת ילדים), אין בה ילודה, יש בה אנשים מבוגרים שלא מתקשרים, יש בה בעיקר אוירה הזויה, דוחה ומושכת כאחד. הטריילר מרשים במיוחד

"איפשהו בפאלילולה" מועמד ל-11 פרסי גופו: סרט, בימוי, שחקן משנה, צילום, עריכה, סאונד, מוסיקה, עיצוב, תלבושות, איפור ושיער, ופרס סרט הביכורים.

עוד שני סרטים אינם מועמדים לפרס הסרט ו/או הבימוי, אבל הם בעלי נוכחות מרשימה ברשימת המועמדים:

"סוסים ירוקים על הקיר" – בימוי: דן צ'יסו

עוד נסיון לעשות קולנוע עשיר יותר, מושקע יותר. כאן הנסיון הוא יותר תסריטאי. כאן לא מדובר בסיפור אחד, אלא בשניים (שכמובן נפגשים בסוף). סיפור אחד הוא על בחור צעיר שממלא לוטו, אבל על הטופס הוא חותם בשם בדוי. כשהטופס זוכה הוא יוצא למסע למצוא את אותו אדם בדוי שהמציא. אל המסע מצטרפת מושא אהבתו. סיפור שני הוא על זוג אנשים מבוגרים שעקב מבוכתם וחוסר התמצאותם בדבר הזה שנקרא אינטרנט נופלים קורבן להונאה דרך אי-מייל (מה שידוע כ"עוקץ הניגרי"). לפי הטריילר יש כאן איזון מאוד עדין בין לגחך על הדמויות לבין לצחוק איתן (וגם לבכות איתן). נדמה לי שהבמאי (לפחות לפי הטריילר) לא עובר את הגבול, ומספר סיפור (בעצם שני סיפורים) אנושיים, מצחיקים, ומרגשים. הנה הטריילר, תשפטו בעצמכם (אגב, אם לא תמצמצו, תוכלו לזהות בתפקיד קטן בסרט את דראגוש בוקור, ששיחק בתפקיד הראשי ב"משטרה, שם תואר").

"סוסים ירוקים על הקיר" מועמד ל-7 פרסי גופו: שחקן, שחקן משנה, תסריט, צילום, עריכה, סאונד, ומוסיקה.

"אבא נסתר" – בימוי: לוצ'יאן ג'יורג'סקו

וזאת בכלל הפקה בינלאומית. התסריט מבוסס על סיפור של בארי גיפורד, שכתביו היוו את הבסיס לקלאסיקות הלינצ'יות "לב פראי" ו"כביש אבוד". סרט מסע של פרופסור אמריקאי בעקבות שורשיו היהודים ברומניה. המסע מעביר אותו הרפתקאות בסופן הוא יגלה אהבה לאישה ואהבה לקולנוע. הטריילר מגלה גם כאן סרט מושקע, עוד נדבך בקולנוע רומני חדש שמראה התקדמות.

אבא נסתר

אבא נסתר

"אבא נסתר" מועמד ל-6 פרסי גופו: צילום, עריכה, סאונד, מוסיקה, איפור ושיער, ועיצוב.

טקס חלוקת פרסי הגופו של האקדמיה הרומנית יתקיים ב-25 במרץ. אני אמשיך לעקוב.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

2 מחשבות על “גופו 2013: המועמדויות

  1. תודה על הפוסט הרומני. גם בשנה שעברה זהו הפוסט שבו אני מתעדכן, ושממשיך איתי הלאה – עד שאני משלים את החסר ורואה את רובם. איכשהו המדינה הקטנה הזאת בתחום הקולנוע, הפכה למוקד עניין גם עבורי במהלך השנים האחרונות. צודק לגבי האוסקר, יש מי שיכתוב עליו. תודה רבה איתן.

  2. תודה רבה על הסיקורים על האקדמיות הזרות… רק הערה אחת קטנה, זה היה מאוד עוזר אם בנוסף לשם העיברי הייתה כותב את השם המקורי / אנגלי…
    תודה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s