דוד די דונטלו 2013: המועמדויות

אתמול, באיחור של חודש, התפרסמו המועמדויות לפרס הדוד די דונטלו של האקדמיה האיטלקית לקולנוע. מבט על רשימת המועמדויות מגלה רשימה עשירה עד להתפקע בקולנוע מסקרן, מלא בכשרון, משלב ישן וחדש, קומדיה ודרמה, אכפתיות פוליטית חברתית עם אסקפיזם. ספרתי יותר מ-20 סרטים ברשימת המועמדויות, אבל אלו הם הבולטים:

יחי החופש – בימוי: רוברטו אנדו

שואב מאין ספור הקומדיות על החלפת זהויות, הסרט הוא מהתלה פוליטית בכיכובו של מי שהוא אולי גדול שחקני איטליה של היום, טוני סרוויו, בתפקיד כפול, הפעם. סרוויו הוא מזכיר מפלגת האופוזיציה באיטליה המיואש ממצבה הקשה של מפלגתו בסקרים ובדעת הקהל. הוא מחליט לעזוב הכל, לברוח, ולחפש את אהבתו הישנה, שהתחתנה בינתיים עם במאי סרטים סיני ידוע, ומגדלת את בתה בת ה-12. ובמקביל, ההצגה הפוליטית חייבת להימשך, ופרנסי המפלגה מחפשים ומוצאים את אחיו התאום של אותו מזכיר סורר.הם מוציאים אותו ממוסד פסיכיאטרי בו הוא נמצא כדי למלא את מקומו, באופן זמני לפחות. מה שנשמע על פניו כמהתלה קלילה ומחויכת עם ביקורת פוליטית דקה מקבלת את חותמת האיכות מטוני סרוויו ומולריה ברוני טדסקי  (שחקנית ובמאית ידועה בעיקר בצרפת. אחותה של קרלה ברוני, אשתו של סרקוזי, הנשיא הצרפתי לשעבר).

"יחי החופש" מועמד ל-12 פרסי אקדמיה איטלקית: פרס הסרט, תסריט, הפקה, שחקנית (ברוני טדסקי), שחקן (סרוויו), שחקנית משנה, שחקן משנה, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

"דיאז" – בימוי: דניאל ויקארי

עוד סרט פוליטי, הפעם מהצד הרציני שלו. מקריאת חומר על הסרט הזה נדמה לי שזה דומה לסרטים של פול גרינגראס (בעיקר "יום ראשון הארור"). "דיאז" הוא שמו של בית ספר שהיווה מקלט לפעילים המתנגדים לכלכלה הקפיטליסטית המוכתבת ע"י פוליטיקאי העולם שהתכנסו בגנואה לכינוס ה-G8 ב-2001. הם מחו והפגינו, אבל לא חלמו על הברוטליות שבה המשטרה תגיב. מבוסס על מקרים אמיתיים, הסרט מתאר את מאורעות סוף יולי 2011, עת המשטרה פרצה באורגיה של אלימות יוצאת דופן, פצעה קשות עשרות אנשים שישנו בבית הספר דיאז, עצרה עשרות אחרים, והתעללה קשות בגופם ובנפשם של עשרות נוספים. המקרה הקיצוני ירד מסדר היום תחת עננת מקרה קיצוני עוד יותר שהתרחש פחות מחודשיים לאחר מכן (אסון התאומים בניו-יורק), אבל הסרט הזה מתאר את המקרה הזה, בו המשטרה עובדת בשירות הפוליטיקאים כנגד העם שאותו הם אמורים לשרת, ומנסה להחזיר לו את החשיבות ההסטורית שלו. הטריילר שלו, בתוספת הנאמנות למטרה שנדמה לי שטבועה עמוק ביצורי הסרט יוצרת יצירה שלהרגשתי היא חשובה, וכזו אולי גם עשויה לזכות בפרסי אקדמיה רבים. (הנה הטריילר להתרשמות).

diaz

"דיאז" (הסרט) מועמד ל-13 פרסי אקדמיה איטלקית: פרס הסרט, בימוי, הפקה, שחקן משנה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

"חינוך סיבירי" – בימוי: גבריאל סלבטורה

עוד פוליטיקה, הפעם ברוטב סנטימנטלי. סלבטורה, הידוע בעיקר כבמאי של זוכה האוסקר "מדיטרנאו" לפני יותר מ-20 שנה (וכבמאי של "אני לא פוחד" מלפני כעשור) חוזר לעיסוק שלו בפוליטיקה לייט דרך סיפור התבגרות. הפעם הוא מרחיק את ההתרחשות לסיביר, ולאחד התפקידים הראשיים בסרט הוא הביא את ג'ון מלקוביץ' הגדול (שכדרכם של סרטים איטלקים ישנים, מדובב לאיטלקית. ראו טריילר). להבנתי מדובר על שני נערים צעירים המעבירים את שנות נערותם בצל כנופיות פשע המסתירות התערבות שלטונית מאחורי הקלעים.

"חינוך סיבירי"  מועמד ל-11 פרסי אקדמיה איטלקית: פרס הסרט, בימוי, הפקה, צילום, מוסיקה, שיר, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, ואפקטים.

לצד שני במאים פחות מוכרים וזוכה אוסקר איטלקי אחד, ברשימת המועמדים לפרסי הדוד די דונטלו 2013 ניתן למצוא שני אריות קולנוע של ממש. שני שמות ענקיים. שניהם, נדמה לי, יסתפקו השנה בכבוד של להיות מועמד, ולא יזכו בפרסים משמעותיים.

"ההצעה הטובה ביותר"  – ג'וזפה טורנטורה

סרטו החדש (ודובר האנגלית) של זוכה האוסקר מלפני יותר מ-20 שנה ("סינמה פרדיסו). בניגוד לסלבטורה, טורנטורה לא נעלם, והוא המשיך לספר שרשרת של סרטים שנמשכה מאז אותו סרט נפלא עם פיליפ נוארה ועד היום. לא כולם עמדו על אותה רמה, אבל כמעט תמיד ניתן היה להבחין בכשרון האופראי המרשים של טורנטורה. גם בסרטים פחות טובים ("מלנה", "אגדת הפסנתרן"), ובטח בסרטיו היותר טובים ("באאריה") יש לטורנטורה כשרון סוחף לקולנוע משכר חושים. הפעם הסרט החדש שלו הוא בעצם הפקה הוליוודית עם שחקנים בינלאומיים. ג'פרי ראש משחק מומחה לאמנות אקסנטרי המתפתה להצעה לבדוק ציור עתיק. זוהי רק תחילת מערכת יחסים הרסנית עם בעלת הציור, מה שיוביל כנראה לסחרור ולטרגדיה. עוד משתתפים בסרט ג'ים סטארג'ס ודונלד סאת'רלנד. הטריילר מצביע על סרט עשיר, כמו תמיד אצל טורנטורה, אבל אני לא בטוח שהתסריט מכסה על הנוצץ.

"ההצעה הטובה ביותר" מועמד ל-13 פרסי אקדמיה איטלקית: פרס הסרט, בימוי, תסריט, הפקה, צילום, מוסיקה (בן האלמוות אניו מוריקונה בן ה-84!), עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, וחביב הקהל.

"אני ואת" – ברנרדו ברטולוצ'י

הפרויקט הקטן והצנוע הזה של ברטולוצ'י הותיק הוקרן בפסטיבל קאן בשנה שעברה באחת המסגרות הצדדיות. על פניו זה נראה יפה ומרגש, אם כי אולי קטן מדי. בחור צעיר אומר למשפחתו שהוא יוצא לחופשת סקי, ובמקום זאת הוא עובר להתגורר במרתף. הוא צריך זמן לעצמו, להתבודדות. אל עולמו הפרטי פורצת אחותו למחצה, בחורה צעירה רדופת צרות, המנסה להיגמל מסמים. בניגוד למה שניתן לצפות מברטולוצ'י, אין כאן מערכת יחסים מינית (לפחות לפי מה שקראתי על הסרט), אבל נדמה לי שהסרט קטן מדי מכדי לזכות בפרסים.

במקום טריילר, הנה קטעון מהסרט

"אני ואת"מועמד ל-6 פרסי אקדמיה איטלקית: פרס הסרט, בימוי, תסריט, שחקנית, צילום, ומוסיקה.

וצריך להזכיר עוד סרט אחד. "ריאליטי" של מתיאו גארונה. זוכה פרס חבר השופטים של פסטיבל קאן בשנה שעברה יצא למעשה חבול ביקורתית מאותו פסטיבל. הסאטירה הזו על תכניות הריאליטי ממשיכה כנראה לפצל דעות. זהו הסרט היחיד שמועמד לפרס הבימוי, אבל לא לפרס הסרט. בסך הכל יש ל"ריאליטי" 11 מועמדויות לפרס האקדמיה האיטלקית: בימוי, תסריט, שחקן, צילום, מוסיקה (אלכנסדר דספלה, מוסיקאי צרפתי מהעסוקים והידועים בעולם הקולנוע. כתב מוסיקה, בין היתר, ל"ארגו", "כוננות עם שחר", "נאום המלך", "חלודה ועצם", ועוד הרבה אחרים), עיצוב אמנותי, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

הסרט היחיד המועמד לפרס הסרט אבל לא לפרס הבימוי הוא "יחי החופש", מה שאוטומטית מחליש את סיכויו. אני מהמר על "דיאז" כעל הזוכה הגדול, אבל זה רק במבט מרחוק. טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-14 ביוני. נדע אז.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s