לקראת 2014 בקולנוע הישראלי: בורג

מה, עוד פעם סרט על חילופי זהויות? לא נמאס?

אולי לא.

שירה גפן היתה הפתעה נעימה ב-2007. ביחד עם בן זוגה, אתגר קרת, היא ביימה את "מדוזות", שהביא נקודת מבט לא שגרתית, סוריאליסטית קצת, על תל אביב, ועם זאת, מאוד ריאליסטית. בן זוגה הפעם לא משתתף בפרויקט החדש, וזו טיסת סולו לשירה גפן. אבל נדמה לי שאת נקודת המבט החלומית-משהו של גפן-קרת היא תביא הפעם אל הסכסוך הישראלי-פלסטיני. וגם את נקודת המבט הנשית.

הנה התקציר הרשמי של "בורג":

 על יד הגדר. מתוך "בורג". צילום: אסף שניר

על יד הגדר. מתוך "בורג". צילום: אסף שניר

 

שתי נשים, אחת ישראלית והשנייה פלסטינית, חיות באותה סביבה אך בשני קצוות שונים. אפרת איבדה את עצמה יחד עם התהילה שבאה לה בזכות הפרסונה האמנותית שאימצה לעצמה, ולכן בתוך כל השפע, היא שוקעת לתחושה של חידלון. ואילו נאדין חפצת חיים, אך חיוניותה נקברת תחת החיים הקשים במחנה הפליטים שבו היא גרה. טעות אנוש גורמת לשתי הנשים להתחלף, וכל אחת מהן מוצאת את עצמה חיה בעולמה של האחרת, בצדו האחר של הגבול. ההחלפה מובילה אותן להעז ולגעת בכמיהה האמיתית שלהן, שאליה לא הצליחו להתחבר בעולמן הקודם.

מילות המפתח בתקציר הן "טעות אנוש". מבחינתי, כל מהות הסרט תקום ותיפול על אותו אירוע מחולל. ככל שהוא יהיה יותר פרוזאי, יותר יומיומי, פחות הרה-גורל, כך תתקרב שירה גפן לאנושיות שמתחת להגדרות הסוגרות האלו: "ישראלית", "פלסטינית". אם להסתמך על "מדוזות", זה הכיוון שהסרט הזה ילך אליו. ומתוך האנושיות אולי יהיה לה משהו להגיד עלינו, על האנשים המרכיבים את שני העמים האלו במקום הזה. קצת נמאס לי מעיסוק ב"מצב". ועדיין, מדי פעם, מגיע סרט כזה שמביא איתו אנרגיה חדשה. מבט אחר, מלא דמיון. בשנה האחרונה זה היה "בית לחם". ב-2014 זאת אולי תהיה שירה גפן.

וצריך גם להוסיף שאת תפקיד היהודיה בסרט מגלמת שרה אדלר, שחקנית חביבה עלי במיוחד. יש משהו מאוד, איך לומר, ישראלי באדלר הזו. הדרך שבה חיתוך הדיבור שלה נשמע, היא כאילו בולעת מילים, אבל יש בזה משהו מאוד עממי. ועם זאת, היא באה מצרפת, ומביאה עימה סטייל אירופאי. השילוב הלא רגיל הזה כבר הוכיח את עצמו כמה פעמים בעבר (ב"שנת אפס" ובקרוב ב"סוכריות" של יוסף פיצ'חדזה, וב"פרשת השבוע" של רני בלייר, בין היתר), והשילוב הזה של גפן ואדלר נראה מבטיח ביותר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s