חיפושית הזהב 2014: המועמדויות

בשבדיה מחלקים את חיפושית הזהב. זה פרס האקדמיה השבדית לקולנוע. ובסופ"ש האחרון פורסמו המועמדויות לפרס חיפושית הזהב. במסורת (הקצרה עדיין) של הבלוג הזה, אני ממשיך לעקוב אחרי פרסי אקדמיות ברחבי העולם כדי לחפש סרטים מסקרנים שחלקם אולי עוד יגיעו לפה. פרסי אקדמיה לאומיים הם חלון ראווה מכובד למדי כדי להעריך מה קורה בקולנוע של כל מדינה. אז הנה מה שקרה בשבדיה השנה, מהצד הקולנועי:

בכל קטגוריה בפרסי האקדמיה השבדית מועמדים שלושה. וכך יוצא ששניים מתוך שלושת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הם גם הסרטים עם מספר המועמדויות הגבוה ביותר (ושניהם, אגב, סרטים מוסיקלים), אבל זה דווקא הסרט השלישי שמסקרן אותי יותר מכולם. אבל נתחיל בהתחלה:

לא מזיל דמעה – בימוי: מאנס מארלינד וביורן שטיין (טריילר)

shed no tears

מסתבר שיש אחד, האקאן הלסטרום, שהוא כנראה כוכב רוק ידוע בשבדיה. והסרט הזה הוא כנראה סוג של פירוש חופשי לשיריו. ניסיתי למצוא חומר על הסרט, אבל כל מה שהבנתי הוא שהסרט מדבר על בחור צעיר שרוצה להיות מוסיקאי, אבל יש לו גם שתי ידיים שמאליות. והסרט הוא מסעו של אותו ביש מזל אל ההצלחה, אף-על-פי ולמרות הכל. הטריילר מצביע על הומור בריא, וזה כנראה סרט חביב, אבל גם נראה לי שהוא ידבר בעיקר לשבדים המכירים את השם הזה, האקאן הלסטרום (שגם מופיע בסרט הזה בתפקיד קטן). "לא מזיל דמעה" מועמד ל-9 פרסי "חיפושית הזהב": פרס הסרט, בימוי, שחקנית משנה, תסריט, צילום, עריכה, תלבושות, סאונד, ועיצוב אמנותי (באופן משונה, הסרט המוסיקלי הזה לא מועמד לפרס המוסיקה).

מוניקה Z – בימוי: פר פליי (טריילר)

monica z

בסגנון שנראה קלאסי יותר, מפואר יותר, גדול יותר, הסרט הזה הוא בעצם ביוגרפיה של מוניקה זטרלונד, שהיתה, מסתבר, כוכבת גדולה בשבדיה של שנות השישים והשבעים. הסרט מספר על חייה, שהתחילו בעבודות דחק כמרכזנית, ועד לעלייתה לגדולה כזמרת ושחקנית מצליחה ברמה בינלאומית (היא הגיעה עד לניו יורק). זטרלונד אף זכתה בפרס "חיפושית הזהב" בעצמה ב-1972. אבל הסרט, כמובן, אינו חוסך גם מתיאור חייה הקשים כאם חד הורית, במציאות שבה חד הוריות היא מילה גסה. הטריילר מתאר סרט מעוצב להפליא, אבל אני לא בטוח שמי שלא הכיר את השם הזה, מוניקה זטרלונד, באמת יתעניין בסרט הזה. ואולי אני טועה. "מוניקה Z" הוא בעיניי הפייבוריט לזכות, והוא מועמד ל-11 פרסי "חיפושית הזהב": פרס הסרט, בימוי, שחקנית, שחקן משנה (2 שחקנים מהסרט הזה מתמודדים אחד כנגד השני בקטגוריה הזו), צילום, תלבושות, סאונד, איפור, עיצוב אמנותי, וגם, כן, פרס המוסיקה.

אבל מבין 3 הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, אני הכי מסוקרן דווקא מהסרט השלישי

"פגישת מחזור" – בימוי: אנה אודל

תת-ז'אנר של "כל המשפחה מתכנסת לכבוד איזשהו אירוע וכל הסודות יוצאים החוצה" (ע"ע "לילסדה" או, לאחרונה, "אוגוסט, מחוז אוסייג'") הוא ז'אנר "פגישת המחזור שמוציאה את כל הסודות החוצה". מבחינת העלילה, הסרט הזה מזכיר לי קצת את השכן מדרום, "החגיגה" הדני. כאן מדובר בפגישת מחזור של כיתת בית ספר, 20 שנה לאחר סיום הבגרויות. כולם מתכנסים כדי לחגוג, אבל גיבורת הסיפור מחרבת את המסיבה. היא מספרת בכאב על ההתאכזרויות שסבלה מחבריה לכיתה, על ההתעללויות הפיזיות והנפשיות שעברה מידיהם, והכי נורא, על ההוא שגרם לה להאמין שהוא מאוהב בה בעוד שהאמת היתה שמדובר בכלל במתיחה אכזרית במיוחד. "החגיגה" היה סרט מנייריסטי, שהתרכז בעיקר בהחצנת הסגנון של הדוגמה מאז, אבל "פגישת מחזור" נראה לי הרבה יותר חודר וכואב. אז מי מביא את הסרט הזה לישראל ?

אז אלו שלושת המועמדים העיקריים לפרס האקדמיה השבדית לקולנוע השנה. אבל מבין רשימת המועמדוית קפצו לעין עוד כמה שמות מעניינים:

מיכאל פרסברנדט – מהמובילים בשחקני שבדיה היום. מוכר לצופים בישראל מתפקידו הראשי ב"בעולם טוב יותר" של סוזאן ביר (ובימים אלו, "המהפנט", סרט נוסף בכיכובו, עושה סיבוב סינמטקים. טרם ראיתי). השנה הוא מועמד לפרס המשחק על תפקידו ב"ילדה של אף אחד". הסרט הזה מסופר מהצד הנשי, והוא בעצם תיעוד התבגרותה של הדמות הראשית בצל אב אוהב אך אלכוהוליסט. הנה הטריילר היפה להתרשמות.

איש בן 100 בורח מהחלון ונעלם – זה שם של סרט. ומהטריילר נדמה שהסרט הזה מצחיק לפחות כמו השם שלו. נדמה ששם הסרט מספר פחות או יותר את תוכנו: איש מבוגר בורח מבית אבות, ועובר מסע הרפתקאות. הסרט עם השם הארוך הזה מועמד ל-3 פרסי "חיפושית הזהב": פרס השחקן, איפור, ומוסיקה.

כסף קל (Snabba Cash)  – חיים דלוקס – שמו של הסרט אכן מסגיר – זה סרט אקשן. ולא סתם – סרט שלישי בסדרה של סרטים מצליחים. מסתבר שאפילו הוליווד ראתה את ההצלחה של הסרט, ורימייק כבר נמצא בהכנה. אבל האקדמיה השבדית החליטה לתת לסרט הזה רק 3 מועמדויות לפרס "חיפושית הזהב" – פרס השחקן, עריכה, וסאונד.

"מלון" – לא יודע מה לחשוב על הסרט הזה. על פניו, יש בו את החומרים שאני מחפש בסרט: סיפורה של אישה המתמודדת עם טראומה איומה (לידה מוקדמת של ולד שגורמת לילוד נזק מוחי בלתי הפיך). ויש בו גם את אחת השחקניות הצעירות הכי מבטיחות בעולם כיום – אליסיה ויקאנדר הדנית ("סיפור מלכותי", "אנה קרנינה"). אבל הסרט הזה גם לוקח את הסיפור שלו אל עבר תהליך ריפוי מלאוכתי, קבוצת תמיכה, ומעין סופ-שבוע פרוע שהם מבלים במלון כחלק מתהליך הריפוי. קומדיה מטורפת או סרט חודר קרביים – הטריילר לא ממש מסביר. "מלון" מועמד ל-4 פרסי "חיפושית הזהב": שחקנית משנה (2 שחקניות מהסרט הזה מתמודדות אחת כנגד השניה בקטגוריה הזו. ויקאנדר לא מועמדת), שחקן משנה, ותסריט.

"אנחנו הכי טובים" – אולי האכזבה הכי גדולה שלי. בסוף שנות ה-90 ותחילת העשור הקודם, לוקאס מודיסון היה תקוות הקולנוע השבדי. הוא עשה את "פאקינג אמאל" היפהפה והרגיש (ובדיעבד מסתבר שהסרט הזה היה סרט מרכזי בחייהן של הרבה בנות שבדיות שחיפשו את זהותן המינית), ואחריו את "ביחד" היפה. היה גם את "ליליה לנצח" המצוין והקשה (לא הופץ בארץ. סרט לא קל על ניצול וזנות), ואז פנה מודיסון אל עבר קולנוע נסיוני. לא ברור מה הוא ניסה להשיג ב"חור בליבי", המלא בתקריבים גניקולוגים כמעט של אברי מין, עם סיפור חלש וסרט שנראה כמעט מאולתר וחסר בתקציב. היה עוד סרט נסיוני אחד שהוא עשה שלא ראיתי, ואז הוא ניסה לחזור בגדול, עם פרויקט בינלאומי שנקרא "ממוטה" (עם גאל גרסיה ברנל ומישל וויליאמס). הפרויקט הזה נקבר תחת ערימות של בוז ביקרותי. והנה השנה, אחרי הפסקה של כמעט 4 שנים, הוא ניסה לחזור למקורות. זה נראה מבטיח מאוד. "אנחנו הכי טובים" הוא סיפור של בני נוער (ממש כמו "פאקינג אמאל") המנסים להקים להקת פאנק. הכל יושב במקום. הכל נראה סבבה (הנה הטריילר). ובכל זאת, רק 3 מועמדויות לפרס האקדמיה השבדית: תלבושות, איפור, ועיצוב אמנותי.

פרס הסרט הזר – לאקדמיה השבדית יש טעם אקלקטי למדי.שלושה סרטים מועמדים לפרס הסרט הזר אצל השבדים, אף אחד מהם הוא לא מהקלים לעיכול. אחד לא ראיתי, שני לא אהבתי, ושלישי מגיע אלינו ממש בקרוב, אבל גם ממנו לא נפלתי. המועמדים לפרס הסרט הזר של האקדמיה השבדית הם: "הסוס מטורינו" (בלה טאר, הונגריה), "כחול הוא הצבע החם ביותר" (עבדלעטיף קשיש, צרפת), ו"12 שנות עבדות" (סטיב מקווין, ארה"ב).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-20 בינואר. אני אמשיך לעקוב.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

3 מחשבות על “חיפושית הזהב 2014: המועמדויות

 1. בתור חובב טלוויזיה שוודית וקולנוע דני, נהניתי מאוד לקרוא את הפוסט.
  נמשיך לעקוב אחר הזוכים. 🙂

 2. תודה על המידע. "יש בן 100…"| מבוסס על הספר, ששמו העיברי הוא "הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם", ספר די הזוי (גם מובן הטוב וגם במובן הלא טוב של המילה), אז מסקרן לראות איך העבירו זאת למסך הגדול.

 3. ופתאום גם לי יש כמה מעות על קולנוע שוודי שאינו משביע רצון: "פגישת מחזור" – אחרי מערכה ראשונה צעקנית בסוגה עלילתית, מגיעה מערכה שניה בה הסרט נהיה לסרט תיעודי לכאורה, ואז מגיעה שלישית שאמורה לבלבל לך את המוח. זה נסיון שרחוק מלהשביע רצון בעיקר משום שהמסקנות שהוא מעלה אינן מעניינות וכל הנסיונות המקוריים אעלק, חבוטים מרוב מאמץ ומשימוש קודם.

  "אנחנו הכי טובים" – זאת היתה אכזבה, לא ממודיסון, מעולם לה האמנתי בברנש, ואני הייתי בהקרנת הבזיון של שרלוט גינזבורג בתפקיד הילדה חיותה שבלעה אותה ממותה, אלא משום הסרט הוא פשוט חלש ממש.

  לגבי "הזקן בן המאה", אוף כמה לא סבלתי את הסרט הזה, ומוניקה Z, בסדר נו (התוודאתי ליצירתה בסרט הזניח "סיבוב ברים", אם אתה זוכר את השטות הזאת).

  כל הדרכים מובילות חזרה אל אינגמר ברגמן, אין על האיש הזה (וגם ליב אומן היתה במאית טובה, ולא רק שחקנית מדהימה).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s