פרסי האקדמיה האוסטרלית לקולנוע 2015: המועמדויות

אז כמה מועמדויות קיבל "מקס הזועם"?

רגע, לפני זה:

בשנה שעברה הקולנוע האוסטרלי נצץ מאוד. שני סרטים זכו במשותף בפרס הסרט הטוב ביותר. אחד מהם התגלה כסרט לא רע, אם כי מיושן למדי ("עקבות במים" של ראסל קרואו). השני לא הוקרן מסחרית בישראל, אבל בהקרנה סינמטקית אחת שהצלחתי לתפוס גיליתי את אחד הסרטים הטובים ביותר שראיתי השנה ("הבאבאדוק"). ועוד כמה פרסים בטקס של השנה שעברה הלכו לכיוון סרט מדע בדיוני נפלא בעיניי ("יעד ידוע מראש"). אז בטח שיש סיבה להפנות מבט אל הטקס של השנה, לראות מה יש לקולנוע האוסטרלי להציע.

ואנחנו כבר לקראת סוף 2015. עוד מעט יתחילו כל אתרי הקולנוע לסכם את השנה. ברשימות השונות יופיע, לבטח, "מקס הזועם, כביש הזעם". הביקורות התעלפו מהסרט הזה. אני בכלל לא הלכתי לראות אותו. אני לא ממש אוהב סרטי אקשן. מכוניות מהירות לא עושות לי את זה (לא ראיתי אף אחד מסרטי "מהיר ועצבני". לא מזיז לי). לא ראיתי את אף אחד מפרקי הטרילוגיה המקורית משנות ה-80. אני גם לא ממש אוהב רוק כבד. ואיכשהו, לפי כל מה שקראתי, "מקס הזועם" גרסת 2015 הוא כמו סרט אקשן רועש מאוד, בווליום גבוה מאוד.

אז עם כל זה, לא היתה לי באמת סיבה לראות את "מקס הזועם". אבל המבקרים אוהבים אותו. והוא גם זוכה להערכה גדולה מאנשי מקצוע (אל תתפלאו אם תראו אותו מועמד לאוסקר עוד מעט). האקדמיה האוסטרלית העניקה ל"מקס הזועם: כביש הזעם" 11 מועמדויות: לפרס הסרט, בימוי (ג'ורג' מילר), תסריט מקורי, צילום, עריכה, סאונד, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, שחקנית (שרליז ת'רון), ואפקטים.

אבל "מקס הזועם" הוא לא הסרט עם מספר המועמדויות הגדול ביותר. יש סרט אחד שעבר אותו. והוא דווקא לא הסרט הכי מסקרן ברשימה. הנה סקירה של הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות של האקדמיה האוסטרלית לקולנוע 2015:

המלבישה (The Dressmaker) – ג'וסלין מורהאוס

הסרט נקנה להפצה ע"י יונייטד קינג, ומיועד לצאת למסכים בישראל כרגע בתחילת 2016. ואיכשהו, עם כל הסטאר-פאואר שלו, הסרט הזה נראה לי סתמי במקרה הטוב, ומתנשא במקרה הפחות טוב.

גיבורת הסרט גדלה בעיירה מאובקת, מיושנת, ומבודדת, באוסטרליה הרחוקה. היא הצליחה לפרוץ ולהצליח בעולם הגדול כמעצבת שמלות בפריס של שנות ה-50. אבל עכשיו היא חוזרת אל המקום שממנו היא באה כדי ללמד את נשות העיירה מהו סטייל, מהי הדרך הנכונה לחיות, וגם בדרך מנהלת רומן ומצליחה גם לנקום במישהו/י/הם שעשו לה עוול. הטריילר לא מצליח להרטיב את בלוטות הרוק שלי, אבל הסרט הזה כן הצליח לעניין את האקדמיה האוסטרלית, שהעניקה לו 12 מועמדויות: לפרס הסרט, בימוי, צילום, עריכה, סאונד, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, שחקנית (קייט ווינסלט), שחקן משנה (הוגו וויבינג, שחקן מעולה שלעד ייזכר בתור ההוא שרדף אחרי קיאנו ריבס ב"מטריקס"), ו-2 שחקניות משנה (ג'ודי דיוויס, ששיחקה בכמה סרטים של וודי אלן, ושרה סנוק, זוכת פרס השחקנית בשנה שעברה, על תפקידה הנהדר ב"יעד ידוע מראש").

נסיעה אחרונה לדארווין (Last Cab to Darwin) – ג'רמי סימס

הנה סרט שנראה לי יותר מעניין. סיפור שעל פניו נראה נוגע ללב על גבר מזדקן ובודד. נהג מונית שמגלה בתחילת הסיפור שהוא חולה במחלה סופנית. מכיוון שאין לו אף אחד, והוא לא רוצה את הרחמים של אף אחד, הוא מחליט לקחת את המונית שלו ולנסוע למקום שנקרא דארווין, בצד השני של היבשת האוסטרלית, כדי לנצל את החוק החדש הנוגע להמתת חסד שעבר לא מזמן בפרובינציה ההיא. בדרך הוא יפגוש כמה אנשים שיגרמו לו להעריך את החיים מחדש. זה אמנם נשמע קצת דידקטי, אבל איכשהו האנושיות החמה שבטריילר גורמת לי לרצות לראות את הסרט

בצפיה בטריילר כמובן שזיהיתי את ג'קי וויבר, שהיתה מועמדת לאוסקר לא מזמן על "ממלכת החיות" ועל "אופטימיות היא שם המשחק", אבל היה עוד אחד שהיה נדמה לי שאני מכיר. השחקן הראשי הוא מייקל קאטון. השם נשמע לי מוכר. הפנים נראו לי מוכרות. בדקתי באינטרנט ולא טעיתי: כל מי שגדל בישראל בשנות ה-80 אמור לזכור סדרת טלויזיה נהדרת בשם "פונדק ערוץ חמשת המייל" (Five Mile Creek). מייקל קאטון שיחק את פאדי מאלון האירי, אחת הדמויות הקבועות בסדרה המקסימה ההיא. והנה, עכשיו, בגיל 72, הוא מוביל סרט שנראה מסקרן ומרגש. "נסיעה אחרונה לדארווין" מועמד ל-8 פרסי אקדמיה אוסטרלית: פרס הסרט, בימוי, תסריט מעובד, צילום, שחקן (מייקל קאטון), שחקנית, שחקן משנה, שחקנית משנה.

אהבת חייך (Holding the Man) – ניל ארמפילד

גם הסרט הזה מאוד מסקרן אותי. זה נראה כמו דרמה רומנטית גדולה מהחיים. סיפור אהבה שנמשך 15 שנים. מהפגישה בתיכון, ההתאהבות, העמידה בכל המכשולים של החיים (גם ה'בעיה' החברתית עם העובדה ששני הנאהבים הם גברים, אבל לא רק), עד למכשול האחרון שגם האהבה לא יכולה לו. גדולי שחקני אוסטרליה נותנים את חסותם לסרט הזה, ומופיעים בו בתפקידים קטנים (אנת'וני לפליה, ג'פרי ראש, קרי פוקס, גאי פירס, וגם שרה סנוק כאן), אבל העיקר, לפחות מצפיה בטריילר, היא הכנות והרגש האוטנתי שהתמונות מעבירות.

"אהבת חייך" מועמד ל-6 פרסי אקדמיה אוסטרלית: פרס הסרט, בימוי, תסריט מעובד, עריכה, שחקן, שחקן משנה (לפליה).

מטוסי נייר (Paper Planes) – רוברט קונולי

את הסרט הזה פספסתי בפסטיבל ירושלים, ושוב בפסטיבל סרטי ילדים. הסרט מוקרן בימים אלו ב Yes, אבל אני עדיין ב Hot, ולכן אני שוב מפספס אותו. ונראה שמדובר בסרט חביב להפליא. זה בסך הכל סרט ילדים, אבל נראה שיש בו התעלות רוח לא דידקטית. בסך הכל סיפור על ילד שמגלה כשרון יוצא דופן לטיפול והטסת מטוסי נייר. ילד שמגלה תשוקה מיוחדת בחיים, ופועל להגשמתה. סרט ילדים שמקבל הכרה מאקדמיה כלשהי לקולנוע בצורת מועמדות לפרסים רציניים כנראה שווה משהו. הילד, אגב, הוא שחקן שכבר מגלה את העולם, ובימים אלו ניתן לראות אותו בסרט (הנורא) "הביקור".

"מטוסי נייר" מועמד ל-5 פרסי אקדמיה אוסטרלית: פרס הסרט, תסריט מקורי, סאונד, מוסיקה, ושחקנית משנה.

נחש חד (Cut Snake) – טוני איירס

הסרט האחרון בסקירה הזו לא מועמד לפרס הסרט, אבל גרף כמה מועמדויות בקטגוריות אחרות. על פניו הוא נראה סרט בנאלי ומשומש, כזה שעשו כמוהו עשרות, אבל אולי משהו במתח בין הדמויות בכל זאת יטען אותו דרמה אפקטיבית. סיפור על אסיר לשעבר שמשקם את חייו, ואפילו מוצא עבודה ומאורס לאשה. אבל העבר לא מרפה, והוא מופיע שוב בדמות השותף שלו לתא בכלא שהשתחרר וחוזר לחייו באגרסיביות. מתח מיני (מכל מיני סוגים, אגב), פשע, אלימות, ונסיבות לא צפויות (כי עבודה אחת אחרונה היא אף פעם לא אחרונה, ודברים אך פעם לא הולכים כמתוכנן) יכולים להטות את הסרט הזה לכיוון הבנאלי או לכיוון האפקטיבי, תלוי באיכות הביצוע. הטריילר מצביע על סרט שיכול ללכת לשני הכיוונים.

"נחש חד" מועמד ל-5 פרסי אקדמיה אוסטרלית: תסריט מקורי, עריכה, עיצוב אמנותי, תלבושות, ופרס השחקן.

——————

טקס הענקת הפרסים יתקיים ב-9 בדצמבר. אני אמשיך לעקוב.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s