חיפושית הזהב 2016: המועמדויות

אז מה נשמע בשוודיה?

טוב, תודה.

אתמול פוסמה רשימת המועמדויות לפרס חיפושית הזהב של האקדמיה השוודית לקולנוע.

שלא כמו בשנה שעברה, בה שני סרטים עם פרופיל בינלאומי גבוה ("כח עליון" ו"יונה יושבת על ענף ומהרהרת על הקיום") נלחמו ראש בראש בטקס פרסי האקדמיה השוודית לקולנוע, השנה הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות שלהם מוכרים פחות ברחבי העולם. הם אמנם הוקרנו בפסטיבלים, ואפילו בבכירים שבהם, אבל שמעם לא הגיע למרחוק. מה שלא אומר שהם סרטים טובים פחות. ובכלל, מבט על רשימת הסרטים המועמדים השנה לחיפושית הזהב של האקדמיה השוודית לקולנוע מראה אוסף מעניין למדי שהנשים בולטות בו. הנה סקירה של הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות השוודית:

(אבל לפני כן, שאלת טריוויה: האם השם בני אנדרסון אומר לכם משהו? התשובה בסוף הפוסט הזה)

איש ושמו אובה (En Man som Heter Ove) – הנס הולם

en man som heter oveכנראה שבעקבות הצלחת "הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם", השוודים אוהבים לעבד לקולנוע ספרים חביבים עם הומור יבש, ועם סיפור חם ואנושי. הסיפור הוא על אדם בן 59 בשם אובה, שלפני כמה שנים התאלמן מבת זוגתו האהובה מזה שנים רבות. אובה הוא איש קשה, משוגע לסדר, משגע את השכנים ואת עצמו בהקפדה על הפרטים הקטנים. אבל האבל על אשתו לא מרפה ממנו, השכנים לא אוהבים אותו ומדיחים אותו מתפקיד נשיא ועד הבית, וגם בעבודה שלו יש קיצוצים, אז פיטרו אותו. עכשיו הזמן המושלם להתאבד.

אבל שכנים חדשים שעוברים לגור בדירה ממול יביאו אור חדש לחייו דווקא ברגעים שהכל נדמה חשוך. הטריילר, כמו גם הסיפור עצמו, מבשר על סרט נעים וחביב (זה גם מה שאומרים על הספר, שיצא לאור גם בעברית). והאקדמיה השוודית העניקה לסרט על האיש הנרגן הזה שנפתח לאט 6 מועמדויות לפרס חיפושית הזהב: פרס הסרט, שחקן, שחקנית משנה, צילום, איפור, ואפקטים.

אחותי הקטנה (Min Lilla Syster) – סאנה לנקן

בכוונה כתבתי "קטנה", כי המילה כאן היא אירונית (ברחבי העולם הסרט מוכר בשם My Skinny Sister). מדובר על מערכת יחסים בין שתי אחיות בנות עשרה. הגדולה משתתפת בתחרויות החלקה על הקרח, ונדמה שהעתיד שלה מבטיח. הקטנה יותר, בת 12, רק מתחילה להתעניין במין השני, ומשום מה היא מתאהבת במאמן המבוגר בהרבה של אחותה הגדולה. אבל יותר מכך, האחות הגדולה נקלעת למערכת לחצים של ציפיות להצלחה בהחלקה על הקרח, וכתוצאה מכך מתחילה להיכנס לסחרור פסיכולוגי המתבטא בהפרעות אכילה, ובאנורקסיה. ובכך האחות הקטנה הופכת לגדולה יותר, הדואגת יותר, אבל גם היא נכנסת למלכוד, כי האחות האנורקסית מאיימת עליה שאם הסוד יתגלה, גם דבר אהבתה של הקטנה למאמן המבוגר יצא לאור.

הסרט זכה בפרס הסרט הטוב במסגרת סרטי הילדים והנוער בפסטיבל ברלין של השנה שעברה, והמשיך וזכה בלא מעט פרסים ברחבי העולם. האקדמיה השוודית העניקה ל"אחותי הקטנה" 5 מועמדויות לפרס חיפושית הזהב: לפרס הסרט, בימוי, שחקנית משנה, תסריט, ועריכה.

בעולם הבא (Efterskalv) – מגנוס וון הורן

הסרט הזה הוקרן בפסטיבל קאן האחרון, ובמסגרת המחווה ל"שבועיים של הבמאים" המתקיימת החודש בישראל, הוא יוקרן כבר בשבוע הבא בסינמטק תל אביב. הסרט הזה נראה כמו מותחן פסיכולוגי קר רוח. בחור צעיר עשה פעם פשע נורא. הסרט מתחיל עם שחרורו מהמוסד בו הוא נכלא לתקופה לא קצרה בגלל אותו פשע. חזרתו לחיים הרגילים אינה עוברת חלק, מכיוון שהסביבה אינה סולחת לו על אותו פשע. מתנכלים לו בבית הספר, בסופרמרקט, ובכל אשר הוא הולך, אבל הוא סופג את ההשפלות ומבליג. בחורה אחת דווקא נמשכת לכאב הגדול אותו הוא אוצר בשקט, ומתחילה מערכת יחסים ביניהם. ודווקא כשניצוץ של תקווה לשינוי נראה באופק, והאהבה מתחילה ללבלב, הרגשות מגיעים לנקודת רתיחה עם התגברות ההצקות מצד אחד, והתערערות האהבה החדשה עם הגילוי של פרטי הפשע אותו עשה בעבר.

efterskalv"בעולם הבא" מועמד ל-4 פרסי "חיפושית הזהב": פרס הסרט, בימוי, שחקן, ושחקן משנה.

כבוד בין פושעות (Tjuvheder) – פיטר גרונלונד

האקדמיה השוודית מעניקה רק 3 מועמדויות בכל קטגוריה. ולמרות זה, השנה המבחר של הסרטים ברשימת המועמדויות הוא גדול יחסית, מה שמראה שמצד אחד אין באמת סרט אחד או שניים פייבוריטים לזכייה, ומצד שני, אולי התוצרת השוודית של השנה מגוונת מבחינת נושאים ורחבה מבחינת כמות הסרטים הטובים (לפחות על הנייר).

מבין 3 הסרטים המועמדים לפרס הסרט, אחד ("איש ושמו אובה") לא מועמד לפרס הבימוי. "כבוד בין פושעות" מועמד לפרס הבימוי, אבל לא לפרס הסרט. נדמה שמדובר פשוט בסרט קודר מדי, דרמה חברתית בלי ניצוץ של תקווה. וכמו "אחותי הקטנה" ו"עדר" (ראו בהמשך) וגם "אנשים לבנים" (גם עליו בהמשך), גם הסרט הזה מסתכל על העולם מנקודת מבט נשית (למרות שהבמאי כאן הוא גבר). הסיפור הוא על ידידות בין שתי נשים: אחת נכנסת לחובות לסוחרי סמים, וגונבת מהם כסף. השניה נכנסת לצרות אל מול שירותי הרווחה שלוקחים ממנה את הילד. השתיים בורחות אל מקום מחוץ לעיר המקבץ אליו נוודים וחסרי בית מכל מיני מקומות. אבל גם לשם יגיעו אותם אלו שרודפים אחרי שתי הנשים, אבל האם הידידות בין 2 הגיבורות תחזיק מעמד במבחן הגדול, או שהחולשות של כל אחת מהן (הצרות שגרמו לרשויות לקחת את הילד מאחת, וההתמכרות לסמים של השניה, כמו גם החובות הכספיים שלה והסכנה הכרוכה בכך) יביאו אחת מהן לבגוד בשניה?

tjuvhederנדמה שיש כאן דרמה חברתית שנקודת המבט הנשית עליה אולי תיתן זווית חדשה לסיפור השחוק, אבל זה נראה קודר למדי (הנה טריילר לא מתורגם. בסופו קטע אחד מהסרט, כן מתורגם). "כבוד בין פושעות" מועמד ל-6 פרסי חיפושית הזהב: לבימוי, שחקנית, תסריט, עריכה, תלבושות, ועיצוב אמנותי.

עדר (Flocken) – ביאטה גארדלר

קראתי כמה השוואות של הסרט הזה ל"ניצוד" הדני. כאן זה סיפורה של נערה בת 14 שחיה בכפר קטן בשוודיה. במהלך חתונה שבה כל הכפר היה נוכח כנראה מתרחש אונס. הנערה הנאנסת הולכת ומתלוננת בפני הרשויות, אבל הכפר מתייצב דווקא לצידו של החשוד, והיא הופכת מצורעת ומוחרמת. סיפור פשוט ומחריד על אנשים שלא מוכנים לקבל שהכל לא כל כך מושלם אצלם בבית עד שהם גורמים עוול גדול מאוד לחושפת האמת.

"עדר" מועמד ל-4 פרסי חיפושית הזהב: שחקנית משנה, שחקן משנה, צילום, ומוסיקה.

אנשים לבנים (Det Vita Folket) – ליסה עשאן

הסרט הזה נראה מסקרן ובעת בעונה אחת תמוה. בעיקר מכיוון שאני לא ממש הבנתי על מה הוא (והטריילר הלא מתורגם מוסיף להרגשה הזו). אישה אחת נחטפת ומובאת לסוג של כלא באמצע שום מקום, שם היא מחכה עד גירושה מהמדינה. וזהו. שם מתרחש כל הסרט. משחקי הכח עם האנשים ששם, סוהרים וכלואים, ובמיוחד עם הסוהרת האכזרית הראשית (בגילומה של פרנילה אוגוסט), תכנוני בריחה, הצלחות וכשלונות, והמחיר שלהם, הם שאמורים למלא את כל הסרט. דרמת השרדות שאמורה להיות אינטנסיבית בגלל הקלסטרופוביות של המקום. נשמע לי מעניין, אבל גם כמו הנחת יסוד מרתקת שצריך למלא אותה בתוכן, ומצד שני, כבר היו מותחנים אפקטיביים שכאלו. וליסה עשאן, מסתבר, כבר זכתה עם סרטה הקודם בפרס חיפושית הזהב לסרט הטוב ביותר, ובשלל פרסים בינלאומיים אחרים (כולל בפסטיבלים של ברלין וטרייבקה), כך שיש כאן משהו מסקרן מאוד.

det vita folket"אנשים לבנים" מועמד ל-5 פרסי חיפושית הזהב: שחקן משנה, צילום, סאונד, איפור, ומוסיקה.

ועוד כמה קצרים:

אחד משלושת המועמדים לפרס הסרט הדוקומנטרי הוא "אינגריד ברגמן במילותיה שלה" של סטיג ביורקמן.

אחד משלושת המועמדים לפרס הסרט הקצר הוא "קונג פיורי", של דוד סנדברג, שמסתבר שהיה סנסציית אינטרנט השנה.

לפרס הסרט הזר מועמדים: "קרול" של טוד היינס, "לוויתן" של אנדריי צוויגניאצב, ו"טימבוקטו" של עבדרחמן סיסאקו.

ובני אנדרסון.

הוא היה אחד מארבעת חברי להקת אבבא. והשנה הוא מועמד לפרס חיפושית הזהב, על מוסיקה שהוא כתב לסרט שנקרא "מעגל" (Cirkeln).

טקס חלוקת פרסי חיפושית הזהב יערך בעוד שבועיים, ב-18 בינואר. אני אמשיך לעקוב ולעדכן על הזוכים.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s