פרסי רוברט 2016: המועמדויות

* יש עדכון בסוף הפוסט

אחרי שבשבוע שעבר התפרסמו המועמדויות של האקדמיה השוודית לקולנוע, השבוע שכניהם מדרום פרסמו את המועמדויות שלהם. אז בדנמרק, לארס פון טרייר הלך לישון, ואני לא יודע מתי יתעורר. סוזאן ביר זכתה באוסקר ב-2011, אבל מאז לא באמת מצליחה להתרומם חזרה, והשנה היא הלכה לעשות משהו בטלויזיה. אבל זה לא אומר שאין לקולנוע הדני דברים מעניינים להציע. אז הנה סקירה של הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות של האקדמיה הדנית לקולנוע לשנת 2016 (צריך לומר שמסיבה לא ברורה, רשימת המועמדות לפרס השחקנית תפורסם רק בעוד כמה ימים, כמו גם רשימת הסרטים בקטגוריית הסרט הזר. אני אעדכן כאן כשזה יקרה. בינתיים זאת סקירה של המועמדים המובילים בכל שאר הקטגוריות):

"מתחת לחול" (Under Sandet)  – מרטין זאנדבליט

שחזור של פרק עלום בהיסטוריה של דנמרק. ב-1945, עם תום מלחמת העולם ה-2, הדנים, כמו שאר העולם, החלו להתנער מהחושך הגדול שעטף אותם במשך שנות המלחמה הארורה ההיא. הסיפור הספיציפי של הסרט הזה נוגע לפרשה לא מוכרת עד היום, שבה מפקד צבאי השתלט על חבורה של שבויי מלחמה גרמנים, רובם צעירים ולא מאומנים, שנשלחו ע"י הנאצים לקרב ברגע האחרון, כשהכוחות שלהם החלו להתדלדל ולהפסיד. המפקד מטיל על חבורת הצעירים והמפוחדים משימת התאבדות: לנקות את חופי דנמרק מאלפי המוקשים שהנאצים הניחו מתחת לחולות, במטרה לסכל פלישה של כוחות הברית מהים. במהלך המשימה הזו חלק יאבדו את חייהם, השאר יחוו פחד יומיומי, והמפקד ששונא את הנאצים שנאה יוקדת יתחיל להבין קצת יותר ללב האנשים שנשלחו לקרב מבלי באמת לדעת מי ומה.

"מתחת לחול" הוא הסרט עם מספר המועמדויות הגדול ביותר לפרס הרוברט של האקדמיה הדנית, והוא מועמד ל-13 פרסים: פרס הסרט, בימוי, תסריט, שחקן, שני שחקני משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, עריכה, סאונד, ומוסיקה.

מלחמה (Krigen) – טוביאס לינדהולם

לפני כמה שנים הגיח לעולם הקולנוע שם חדש. טוביאס לינדהולם. הוא כתב תסריטים לסרטים של תומס וינטרברג (המוכר מביניהם היה "ניצוד"), ואז התחיל לביים. סרטו הקודם היה "חטיפה" (או בשמו המעוברת בפסטיבל חיפה, "חטיפה בלב ים"). זה היה הסרט שזכה בפרסי האקדמיה הדנית ב-2013, אבל כשראיתי את הסרט התאכזבתי מאוד לגלות סרט פרוצדורות יבש וחסר נשמה. אבל זאת רק הדעה שלי, כי לינדהולם הרשים עם סרטו הרבה אנשים, עד כדי כך שסרטו החדש כבר הוקרן בפסטיבל היוקרתי של ונציה. אני מנחש שגם סרטו החדש יבש כמו סרטו הקודם. ההוא נקרא בפשטות "חטיפה". החדש נקרא בפשטות "מלחמה". והשחקנים הם אותם שחקנים, והבמאי הוא אותו במאי. וכמו שהטריילר של הסרט הקודם הלהיב אותי, רק כדי להתאכזב כשראיתי את הסרט כולו, גם הטריילר של החדש נראה טוב מאוד, אבל הפעם אני ניגש לסרט בזהירות.

Krigen posterהסיפור הוא על דילמה מוסרית בזמן מלחמה. כוחות דנים הפועלים במסגרת כוח האו"ם באפגניסטן נדרשים לבעיה בשטח, והמפקד לוקח החלטה שעולה בחיי אדם. המלחמה של פעם, זו שבה נלחמו צבא מול צבא, היא לא המלחמה של היום, שבה מעורבים אזרחים בצורה ישירה. והדילמה המוסרית בזמן מלחמה בולטת יותר מתמיד. וכך, כשהמפקד חוזר הביתה, לאישה ולילדים, הוא מועמד לדין על ההחלטה שלקח תחת לחץ האש והקרב.

הכל טוב ויפה, והכל באמת מעניין ומרתק. על הנייר. כשהסרט הזה יגיע להקרנות בישראל אני אגש אליו בחשדנות. בינתיים, "מלחמה" מועמד ל-9 פרסי רוברט: פרס הסרט, בימוי, תסריט, שחקן, שחקנית משנה, צילום, עריכה, סאונד, ואפקטים.

האידאליסט (Idealisten) – כריסטינה רוזנדאהל

בשבוע הבא עולה בישראל ""ספוטלייט", שהוא כרגע הסרט המוביל במירוץ לאוסקר. גם לדנמרק יש סרט מוביל השנה שמתעסק בחקירה עיתונאית. הפעם מדובר בסיפור אמיתי שהתרחש בשנות ה-80, ונוגע לחקירת מקרה שאירע 20 שנה קודם לכן.

באמצע שנות ה-80, עיתונאי בשם פול ברינק מתעסק בחקירת תיק של פיצויי עובדים, ובעודו חופר ומחפש, העיתנואי מוצא קשר למקרה שאירע כמעט 20 שנה קודם לכן באי הקפוא של גרינלנד, שם מטוס אמריקאי התרסק ליד בסיס חיל אויר אמריקאי שנמצא בטריטוריה דנית. על המטוס היתה תחמושת גרעינית, אבל הדבר הוסתר מכל אלו שטיפלו בהתרסקות. 20 שנה לאחר מכן, העיתונאי יוצא להילחם בכוחות פוליטיים עצומים, בדנמרק ובארה"ב, המבקשים בכל כוחם למנוע את התעוררות המפלצת.

"האידאליסט" מועמד ל-8 פרסי רוברט: פרס הסרט, בימוי, שחקן, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, סאונד, ומוסיקה.

גברים ותרנגולות (Mænd og Høns)- אנדרס תומס ינסן

חמישה סרטים מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הדנית השנה. שניים מהם אינם מועמדים לפרס הבימוי, ובכך מעמדם וסיכויי הזכיה שלהם אוטומטית פחותים. אחד מהם הוא סרטו האחרון של אנדרס תומס ינסן, "גברים ותרנגולות". ינסן, המוכר בעיקר כתסריטאי ("בעולם טוב יותר" זוכה האוסקר של סוזאן ביר, "הדוכסית" עם קירה נייטלי, אם להזכיר רק שניים) הוא גם במאי לעת מצוא. לפני כמה שנים אפילו אני צירפתי לכאן סרט קצר שלו (הנה תזכורת. רק 11 דקות. כדאי). וסרטו החדש הוא, למראית עין, קומדיה משעשעת, אך בעלת משקל נוצה, כזו שנשכחת עם היציאה מהאולם.

שני גברים במרכז הסרט. שני אחים, שהם כמובן מאוד שונים באופיים. הם מקבלים הודעה שאביהם מת, אבל אז הם מגלים את האמת: שאביהם לא היה אביהם הביולוגי. אז הם יוצאים במסע למצוא את אביהם הביולוגי, שנמצא בכפר מופרע באי נידח. והם מסתבכים בהרפתקאות משונות. נראה כמו הגרסה המפוזרת והפחות טובה של "המילים הטובות", אבל, מצד שני, לינסן יש רקורד מוכח גם כבמאי. אז אולי בכל זאת הסרט הזה שווה משהו (ומדס מיקלסן מעולם לא נראה מצחיק יותר. הנה הטריילר).

men and chicken"גברים ותרנגולות" מועמד ל-9 פרסי רוברט: פרס הסרט, תסריט, שחקן, שחקן משנה, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, ואפקטים.

ולסיום:

קיץ 92' (Sommeren '92) – קספר בארפוד

סרט שהוא אגדה שהיתה. סרט כדורגל שמספר סיפור פשוט על נבחרת דנמרק. נבחרת שלא הצליחה להעפיל לטורניר הגמר של אליפות אירופה בכדורגל ב-1992, אבל קיבלה הזדמנות שניה כשנבחרת יוגוסלביה נפסלה בגלל המלחמה שהיתה שם. והנבחרת הזו, שכשלה בסיבוב הראשון, לקחה את ההזדמנות השניה בשתי ידיים, והגיעה עד הגמר, ואפילו זכתה שם באליפות אירופה. מנבחרת שאף אחד לא האמין בה (כולל השחקנים שהרכיבו אותה) הם הפכו לווינרים ולשמות שכל אוהד כדורגל בעולם הכיר. פיטר שמייכל עמד במשך שנים רבות אחרי כן בשער של מנצ'סטר יונייטד. האחים לאודרופ כיכבו במועדוני הכדורגל הגדולים ביותר. וריכרד נילסן (שנפטר לפני כשנתיים) הגיע לישראל, לאמן את הנבחרת שלנו. והכל בסיפור הזה, שהוא אולי לא סרט גדול, אבל נדמה שיש בו חגיגה של ניצחון האנדרדוג, ניצחון שהיה באמת.

אולריך תומסן, שהתגלה ב"חגיגה" של תומס וינטרברג, ושיחק בהרבה סרטים מפורסמים אחרי כן, כולל ב"איה" הישראלי שקצר שהיה מועמד לאוסקר (ובסרט הקצר של אנדרס תומס ינסן שלינקקתי אליו למעלה), משחק כאן את ריכרד נילסן. וכל השאר הסטוריה. "קיץ 92'" מועמד ל-8 פרסי רוברט: פרס הסרט, תסריט, שחקן, שני שחקני משנה, עיצוב אמנותי, איפור, ועריכה.

———–

בסוף השבוע הקרוב תושלם רשימת המועמדים של האקדמיה הדנית. טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-7 בפברואר. אני אמשיך לעדכן.

עדכון: ובינתיים התפרסמה רשימת המועמדויות בקטגוריה החסרה של השחקנית הראשית. מבין הסרטים המובילים שפירטתי כאן למעלה, רק אחד מהם הוסיף עוד מועמדות לסל שלו, וזה "מלחמה", שעם המועמדות לפרס השחקנית יש לו עכשיו 10 מועמדויות לפרס הרוברט (ועוד אחת לפרס האוסקר האמריקאי, שבו הוא כנראה לא יזכה). שאר השחקניות שברשימה מועמדות על סרטים עם מספר מועמדויות נמוך יותר, שעליהם לא כתבתי כאן בפוסט.

כמו כן, נוספו לרשימת המועמדויות שתי קטגוריות:

לפרס הסרט האמריקאי הטוב ביותר שהוקרן השנה בדנמרק מועמדים: "בירדמן", "פוקסקצ'ר", "מקס הזועם", "הקול בראש", ו"וויפלאש".

לפרס הסרט הלא אמריקאי הטוב ביותר שהוקרן השנה בדנמרק מועמדים: "45 שנים" (מהסופ"ש הקרוב בישראל. טרם ראיתי), "איימי" (הדוקומנטרי על איימי ווינהאוס), "תחנות הצלב" הגרמני, "לוויתן" הרוסי, "מאמי" הקנדי, ו"האי הקטן", זוכה פרס הגויה של האקדמיה הספרדית בשנה שעברה.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s