פרסי האקדמיה הקנדית לקולנוע 2016: המועמדויות

אתמול התפרסמה בקנדה רשימת המועמדויות לפרס האקדמיה לקולנוע שלהם. הרשימה ארוכה ומפורטת, אבל בעצם היא מצומצמת למדי. 10 סרטים מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. עשרה. אבל בעצם רק סרט אחד (ואולי עוד אחד. וחצי) באים בחשבון. כל השאר הם כנראה רק קישוט. ועדיין, מעניין לדעת מה יש לקנדים להציע השנה.

ובכן, מסתבר ש"חדר", סרט שמועמד ל-4 אוסקרים, מתוכם אחד כנראה כבר בכיס שלו (ברי לארסון היא הימור די בטוח לזכיה. בצדק, אגב), הוא הפקה אירית-קנדית, ובתור שכזה, הוא המועמד המוביל לזכיה בפרס האקדמיה הקנדית. "חדר" (סרט יפהפה, עצוב, וחכם. עולה בישראל בשבוע הבא) מועמד ל-11 פרסי אקדמיה קנדית: סרט, בימוי, תסריט מעובד, צילום, שחקן (הילד הנהדר), שחקנית (ברי לארסון), שחקנית משנה (ג'ואן אלן. גם היא נהדרת בסרט הזה), עריכה, עיצוב אמנותי, איפור, ומוסיקה.

מול לארסון מועמדת גם שחקנית ישראלית. הסרט שהקנדים שלחו לאוסקר השנה היה "פליקס ומאירה", סרט דובר יידיש וצרפתית, על רומן מהוסס בין אשה חרדית לבין גבר קנדי 'רגיל'. הדס ירון ("למלא את החלל") מועמדת לפרס המשחק הנשי הראשי על משחקה בסרט הזה. בנוסף, "פליקס ומאירה" מועמד ל-4 פרסים נוספים: פרס הסרט, בימוי, צילום, והעיצוב האמנותי (5 מועמדויות בסך הכל). הסרט הוקרן בפסטיבל חיפה לפני שנה וחצי, ופספסתי אותו בגלל ענייני לו"ז. אני לא מבין איך סרט קנדי עם נושא יהודי, שדובר יידיש, ומככבת בו שחקנית ישראלית ששיחקה בסרט מצליח ומרגש כמו "למלא את החלל", איך סרט כזה לא הופץ בישראל. וחבל לי שפספסתי אותו.

עוד קו-פרודוקציה אירית-קנדית מועמדת לאוסקר הוא הסרט "ברוקלין" (בקרוב בישראל. טרם ראיתי). הקנדים העניקו לסרט הזה 3 מועמדויות: לפרס הסרט, צילום, ומוסיקה.

"החדר האסור", סרטו האקספרימנטלי של גאי מאדין (הוקרן בפסטיבל ירושלים. ברחתי מההקרנה שלו) מועמד ל-3 פרסים: פרס הסרט, עיצוב אמנותי, ועריכת סאונד.

ומכאן, בקצרה, לסרטים שלא שמעתי עליהם, עדיין:

"השדים" (בימוי: פיליפ לסאז') – סרט התבגרות. בצל המריבות המתגברות בין הוריו, ואפשרות הגירושין שעולה, ותחת איום של סדרת חטיפות ילדים במונטריאול, הסרט הזה פורס את סיפורו של ילד בן 10 ששואל את השאלות הרגילות שילדים בגילו שואלים. נראה סרט רגיש ויפה (טריילר). "השדים" מועמד ל-2 פרסים: פרס הסרט, והבימוי.

"קורבו" (בימוי: מתיה דני) – סרט פוליטי. קנדה בנויה על איזון עדין מאוד בין תושביה דוברי הצרפתית לבין אלו שמדברים אנגלית. חבל קוויבק מבקש לעצמו עצמאות כבר זמן רב (והמועמדויות לטקס הפרסים של קוויבק יתפרסמו בקרוב. גם עליהם אני אכתוב כאן בבלוג), והסרט הזה חוזר בזמן לשנות ה-60, כדי לספר על נער בשם קורבו, וההתעוררות הפוליטית הרדיקלית שלו. בקליפ הזה הוא מבין שפוליטיקה לא מקדמת את האינטרסים שלו לשום מקום, והתשובה צריכה להיות קיצונית יותר (כלומר: טרור). "קורבו" מועמד ל-3 פרסי אקדמיה קנדים: פרס הסרט, שחקן משנה, ותלבושות.

"ההתמחות שלי בקנדה" (בימוי: פיליפ פאלארדו) – סאטירה פוליטית. מצד אחד זה סרט שנראה מוצלח למדי: בחור צעיר מהאיטי מגיע לקנדה כדי ללמוד על עבודתו של חבר פרלמנט במדינה דמוקרטית מערבית. הוא מספתח לאחד מהם ומלווה אותו ביום עבודה רגיל. וממש באותו זמן מתפתח דיון סוער במדינה – האם על קנדה לשלוח צבא משלה ולהצטרף למאמץ הבינלאומי במלחמה בטרור. חבר הפרלמנט שאליו מסופח המתמחה הופך ללשון המאזניים בין המתנגדים לתומכים, והוא נבוך, ולא ממש יודע מה לעשות. דמוקרטיה. בתפקיד הראשי של הפוליטיקאי מופיע פטריק הוארד, שכבר מאוד הצחיק אותי ב"סטארבק", ואפשר לראות כבר בטריילר שגם כאן הוא לגמרי באלמנט הקומי שלו.

מצד שני, פיליפ פאלארדו הבמאי, הוא לא ממש במאי קומי. הוא כבר היה מועמד לאוסקר על "מר לזאר", ואח"כ הוא ביים דרמה אמריקאית עם ריס ווית'רספון ("השקר הטוב"), שניהם היו דרמות על השילוב של אנשים מהעולם השלישי במערב המתקדם. ומכיוון שגם כאן מדובר באדם שמגיע ממקום פחות 'מודרני' אל 'ערש הציויליזציה', אני חושש שהרוח שבסרט הזה תהיה פחות קומית-ארסית כלפי המערב ה'נאור', ויותר מתנשאת כלפי העולם ה'פחות מתקדם'.

"ההתמחות שלי בקנדה" מועמד ל-4 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, שחקן משנה, תסריט מקורי, וסאונד.

"האנשים היקרים לנו" (בימוי: אן אמונד). לפני 4 שנים, במסגרת סקירת המועמדים לפרס הג'וטרה של האקדמיה הקוובקית, נתקלתי בטריילר מסקרן של סרט שנקרא "לילה ראשון", הסרט הראשון של אן אמונד. לקראת סופה של אותה שנה הסרט הגיע לפסטיבל חיפה. ואכן, רבע השעה הראשונה של הסרט היתה יפהפיה ומרגשת. והשעה שלאחר מכן היתה בלתי נסבלת (הנה תזכורת). עכשיו מגיע הסרט החדש של אמונד, ואני לא יודע איך לגשת אליו. הפעם לא מדובר בסרט קאמרי, אלא במשהו הרבה יותר רחב, עם הרבה יותר דמויות, שנפרש על הרבה יותר מאשר לילה אחד (למעשה, הסרט החדש נפרש על פני 30 שנה). סיפורה של משפחה שחיה תחת העננה של מות האב. הוא בעצם התאבד, אבל האח הגדול לקח על עצמו להגן על כל השאר, וסיפר לכולם שמדובר בהתקף לב. במהלך השנים הוא מתחתן ובונה משפחה, אבל הסוד העצוב הזה מעיק עליו עם הפיכתו בעצמו לאב, והדברים יוצאים החוצה. כמו אז, כן עכשיו, נדמה שמדובר בסרט מסקרן (הטריילר נראה לא רע), אבל בגלל החוויה המפוקפקת שהיתה לי מהסרט הקודם של הבמאית הזו, צריך לגשת אל הסרט הזה בזהירות.

"האנשים היקרים לנו" מועמד ל-7 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, בימוי, שחקן, שחקנית, עריכה, תסריט מקורי, ושיר.

"זכרון" (בימוי: אטום אגויאן) – פעם במאי נערץ ומוערך, כבר למעלה מעשור שאטום אגויאן עושה עוד ועוד סרטים שזוכים לזלזול ולגלוג מצד המבקרים. האחרון שלו, "זכרון" הוקרן בפסטיבל ונציה, וזכה לקטילה קטלנית במיוחד, מכיון שהוא דן בזכר השואה המתפורר דרך סיפורו של ניצול אושוויץ השוקע לאט אל אלצהיימר. כריסטופר פלאמר אמנם זכה להערכה, אבל הסרט עצמו זכה לבוז צורמני. האקדמיה הקנדית איכשהו עוד זוכרת את הסרט הזה, והעניקה לו 4 מועמדויות: לפרס הסרט, תסריט מקורי, שחקן (פלאמר), ואפקטים.

"הענק הרדום" (בימוי: אנדרו סיבידינו) – הסרט המסקרן מכולם לטעמי. עוד סיפור על מה שקורה כשנוער נעזב לנפשו, ללא הדרכה, וללא מבוגרים אחראים שיקבעו גבולות ברורים. כאן שלושה מתבגרים בבקתה מבודדת באיזור משכר ביופיו ועוד נערה אחת שמצטרפת לחגיגה. הרפתקאות בלתי מזיקות וקצת יותר מזיקות ומסוכנות, ג'וינטים, הורמונים משתוללים, וגם התעוררות רגשות אהבה – הכל משמש בעירבוביה ללא יד מכוונת, עד שמגיע (כנראה) האסון.

"הענק הרדום" מועמד ל-4 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, בימוי, שחקן משנה, ועריכה.

—————

אז אלו עשרת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הקנדית: "חדר", "פליקס ומאירה", "ברוקלין", "קורבו", "השדים", "החדר האסור", "ההתמחות שלי בקנדה", "האנשים היקרים לנו", "זכרון", ו"הענק הרדום". עוד סרט אחד בולט ברשימת המועמדים שראוי להזכיר הוא "דרך הצבוע". סרט מלחמה בבימויו של פול גרוס. סיפורו של חייל ההופך מעורב רגשית יותר ויותר בחייו כחייל בכוח האו"ם באפגניסטן, בחיי החברים והחברות שלו, אבל גם בחיי האזרחים הכלואים בין האינטרסים השונים של הצדדים הלוחמים, והם אולי מסייעים לאויב, או פשוט מנסים לחיות את חייהם. בכיכובו של רוסיף סאת'רלנד, בנו של דונאלד הותיק, חצי אח של קיפר (ג'ק באואר מ"24"). "דרך הצבוע" (טריילר) לא מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל כן מועמד ל-8 פרסים אחרים: עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, עריכה, איפור, סאונד, עריכת סאונד, ואפקטים.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-13 במרץ.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s