דוד די דונטלו 2016: המועמדויות

פספסתי.

בשנה שעברה, טקס חלוקת פרסי האקדמיה האיטלקית לקולנוע התקיים ביוני, כך שלקחתי לעצמי את הזמן, ורק עכשיו נכנסתי לאתר שלהם לבדוק את הלו"ז האיטלקי לטקס השנה. ובכן, מסתבר שהם הקדימו את הטקס שלהם השנה, והוא ייתקיים כבר בשבוע הבא, ב-18.4, ובהתאמה, רשימת המועמדויות נמצאת באויר כבר 3 שבועות.

מצד שני, זה בא בדיוק בזמן, כי שבוע הקולנוע האיטלקי בסינמטקים נפתח ממש היום. ולמרות שמקריאת התקצירים, מעט מאוד מההיצע נראה לי מסקרן (אם בכלל), אבל, מסתבר, שהסרטים שיוקרנו בסינמטקים השבוע במסגרת החגיגה האיטלקית הזו הם מהמיטב שיש לארץ המגף להציע כרגע. לא מעט מהמועמדים לפרס הדוד די דונטלו השנה יוקרנו בישראל בימים הקרובים, כך שאולי בכל זאת שווה להעיף מבט בסרטים האלו.

הערה קטנה לפני שאמשיך: בסופ"ש הבא אמור לעלות על המסכים בישראל סרט שנקרא "התכתבות" (Correspondence). הטריילר נראה לי נורא (רומן רומנטי מהסוג המאוס ביותר שיש, ועם שחקנית אחת שאני ממש לא אוהב, אולגה קורלינקו), אבל על הסרט חתום במאי איטלקי מפורסם ואהוב: ג'וזפה טורנטורה. סרטו הקודם (והבינוני לטעמי), "ההצעה הטובה ביותר", זכה להצלחה, וגם היה הזוכה הגדול של הטקס האיטלקי לפני 3 שנים. וכמובן שטורנטורה ייזכר לעד כזוכה האוסקר על סרטו הנפלא מלפני יותר מ-25 שנה, "סינמה פרדיסו". אבל הפעם, נדמה לי, שהסרט החדש מציין סוג של שפל בקריירה של טורנטורה. "התכתבות" זכה להתעלמות כמעט מוחלטת מהאקדמיה האיטלקית, והוא מועמד ל-5 פרסים משניים בלבד: מוסיקה (אניו מוריקונה שממשיך לעבוד בלי הפסקה גם בגיל 87), עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, ועיצוב שיער.

ועכשיו, לסרטים המרכזיים ברשימת המועמדויות של האקדמיה האיטלקית לשנת 2016:

"מעשיית המעשיות" (Il Racconto dei Racconti) – מתיאו גארונה

racconto dei raccontiאין לי סבלנות לבמאי המשעמם הזה. הוא מאוד מוערך בקרב מבקרים, אבל אחרי שראיתי שני סרטים שלו ("גומורה", ו"ריאליטי"), והשתעממתי משניהם, אני לא מתכוון לראות דברים נוספים שלו. מה גם שהסרט הזה, שהוקרן בפסטיבל קאן בשנה שעברה, נקבר תחת בוז ביקורתי כל כך רועם, כך שהפעם יש לי גם הצדקה. עם זאת, כנראה הויזואליה של הסרט מצילה אותו מכשלון מוחלט, והכוונה אולי בכל זאת מעניינת: לצרף לסרט אחד מקבץ סיפורים אגדתיים מהמאה ה-17. הטריילר אכן מרחיב אישונים, אבל התוכן, לפי מה שקראתי, מבולבל ואפילו אידיוטי (ולא עוזר שהסרט מדבר אנגלית, ומקבץ תחת מטרייתו שחקנים מפורסמים מכל העולם, כמו ונסן קאסל הצרפתי, וסלמה האייק המקסיקאית, בין היתר). אתם תוכלו לשפוט בעצמכם עם הקרנתו של הסרט בימים הקרובים בסינמטקים.

"מעשיית המעשיות" מועמד ל-11 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט, הפקה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, ואפקטים.

"אל תהיה רשע" (Non Essere Cattivo) – קלאודיו קאליגארי

Non Essere Cattivoהסרט הזה ייצג את איטליה באוסקר האחרון, אבל נדמה לי שיש כאן יותר הבעת כבוד אחרונה לבמאי שנפטר עוד לפני שהספיק להשלים את עבודתו על הסרט הזה. שבוע הקולנוע האיטלקי בסינמטקים יקרין 3 סרטים מהפילמוגרפיה של קלאודיו קאליגארי המנוח, כולל זה האחרון, שנראה בוטה ועמוס מדי בפעולות פשע וסמים מכדי באמת לחדור ללב שלי, אבל זה רק מה שרואים מהטריילר. סיפור החברות הזה בין שני גברים שנמשך על פני שנים (ומתרחש בשנות ה-90 בפרברי רומא) מועמד ל-14 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט, הפקה, 2 שחקנים, שחקנית משנה, צילום, מוסיקה, שיר מקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, ועיצוב שיער.

"נעורים" (Youth) – פאולו סורנטינו

מייקל קיין והארווי קייטל ב"נעורים" של פאולו סורנטינו

לטעמי, הסרט הכי יפה שמוקרן בימים אלו על המסכים בישראל. הסרט דובר האנגלית של פאולו סורנטינו, עם מייקל קיין, הארווי קייטל, פול דאנו, רייצ'ל וייס, והופעה קצרה ושורפת מסך של ג'יין פונדה, הסרט הזה מקבל 13 מועמדויות לפרס האקדמיה האיטלקית: לפרס הסרט, בימוי, תסריט, הפקה, צילום (לוקה ביגאצי הנפלא), מוסיקה, שיר מקורי (שיר פשוט מספר 3, זה שמי שראה את הסרט יודע בדיוק מה הוא. מי שעוד לא ראה את הסרט, מאוד מומלץ), עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, ואפקטים.

"אש בים" (FuocoAmmare) – ג'יאנפרנקו רוסי

FuocoAmmareלפני 3 שנים זכה סרט דוקומנטרי של במאי אלמוני בפרס הגדול של פסטיבל ונציה החשוב. דילגתי על הסרט הזה, כי הוא נראה לי מהסוג המשעמם קצת, זה שמביט מבחוץ ולא מתערב, וגם לא ממש מערב אותי רגשית במתרחש. לפני חודשיים הייתי בפסטיבל הקולנוע בברלין. שם הוקרן הסרט החדש של הבמאי ההוא. הקרנת העיתונאים היתה ב-9 בבוקר, ודילגתי עליה, כי היה לי קצת מוקדם מדי לצרות של מהגרים. אבל, מסתבר, שגם כאן הבמאי הזה לקח פרס ראשון בפסטיבל מאוד חשוב. להבנתי, הסרט הזה מתאר בלי הרבה פרשנות את החיים באי האיטלקי למפדוזה, לשם מתנקזים הרבה מהגרים כתחנת ביניים. הטריילר לא מפזר את העשן מסביב למה שאמור להיות בסרט הדוקומנטרי הזה, כך שנצטרך לראות בעצמנו (לא בשבוע האיטלקי הקרוב, אז כנראה בפסטיבל ירושלים). "אש בים" מועמד ל-4 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, הפקה, ועריכה.

חברים זרים זה לזה (Perfetti Sconosciuti) – פאולו ג'נובזה

Perfetti Sconosciutiקונספט מעניין: חברים נפגשים לארוחה. במהלך השיחה שמתפתחת מישהי מציעה משחק: אין לנו סודות אחד מהשני, נכון? תוכיחו! כל אחד שם עכשיו את הנייד שלו על השולחן, וכל ההודעות, האס.אם.אסים, הוואטסאפים, ההודעות הקוליות, הכל פתוח לכולם. משחק שמתחיל משעשע מתגלגל מהר מאוד לסודות רעילים שנחשפים. אולי קצת דידקטי מדי, סיטואציה שמוכתבת ע"י תסריטאי ופחות ע"י מציאות, אבל באדיבות שחקנים מעולים (ביניהם אלבה רורוואכר, שהכרנו בישראל מ"מה שאני רוצה", וולריו מסטאנדראה, מ"יחי ההבדל הקטן", בין היתר), זה יכול להיות סרט מעניין (הטריילר נראה לא רע בכלל).

"חברים זרים זה לזה" מועמד ל-8 פרסי אקדמיה איטלקית: פרס הסרט, בימוי, תסריט, שחקנית, 2 שחקנים, שיר מקורי, ועריכה.

—————–

באופן משונה, הסרט שזכה למספר המועמדויות הגדול ביותר לפרס האקדמיה האיטלקית, לא מועמד לפרס המרכזי, פרס הסרט הטוב ביותר. אבל הוא מועמד ל-15 פרסי אקדמיה אחרים. וגם הסרט הזה יוקרן בשבוע הקולנוע האיטלקי בסינמטקים שנפתח היום. הסרט הזה הוא

"קראו לו ג'יג רובוט" (Lo Chiavamano Jeeg Robot) – גבריאלה מאינטי

Jeeg Robotב"הכי טוב שיש", ג'ק ניקולסון אומר להלן האנט: "את גורמת לי לרצות להיות אדם טוב יותר". אז זוהי הגרסה האיטלקית. העקומה, אבל בכוונה. סיפורו של פושע קטן שבמהלך מנוסה מהמשטרה נופל לנהר. הנהר מזוהם, והוא מקבל כוחות-על כתוצאה מכך. יופי, עכשיו הוא יכול לשכלל את יכולות הפשע שלו. אבל בחורה שיפגוש תגרום לו לשנות את דרכיו, ולהשתמש בכוחות העל החדשים שלו למטרות טובות יותר. נראה ונשמע מדליק (ונראה לי שזה הסרט היחיד שאני אראה במסגרת שבוע הקולנוע האיטלקי). הטריילר לא רע בכלל. "קראו לו ג'יג רובוט" מועמד לפרס בימוי הביכורים, תסריט, הפקה, שחקנית, שחקן, שחקנית משנה, שחקן משנה, מוסיקה, תלבושות, צילום, עיצוב אמנותי, איפור, עיצוב שיער, עריכה, ואפקטים.

—————–

עוד כמה הערות לסיום:

בקטגוריית השחקנית ניתן למצוא שמות כמו ג'ולייט בינוש, שמועמדת על סרט שנקרא "ההמתנה" (L'attesa), וולריה גולינו, שמועמדת על סרט שנקרא "בשביל אהבתך" (Per Amor Vostro). בקטגוריית שחקנית המשנה קופץ לעין שמה של קלאודיה קארדינלה בת ה-78, המועמדת על הופעתה בסרט שנקרא "הפסקה אחרונה" (Ultima Fermata).

לפרס הסרט האירופי הטוב ביותר מועמדים: "45 שנים" היפה, "הברית החדשה לגמרי" המקסים של ז'אקו ואן דורמאל הבלגי (שהופץ באיטליה תחת השם "אלהים קיים, והוא חי בבריסל"), "הבן של שאול" המרשים וזוכה האוסקר ההונגרי, "יום מושלם" של פרננדו לאון דה אראנואה (סרט שאהבתי, אבל חלף על מסכינו מהר מדי), ו"הנערה הדנית" הזניח.

לפרס הסרט הזר הלא אירופי מועמדים: "קרול" הנפלא של טוד היינס, זוכה האוסקר המשובח "ספוטלייט", "גשר המרגלים" המצוין של ספילברג, "הקול בראש" מלא הדמיון, ו"אני זוכר", החדש והדי מושמץ של אטום אגויאן (בקרוב בישראל).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ממש בעוד שבוע, ב-18 באפריל.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s