אריאל 2016: המועמדויות

אז כבר היה כאן לא מזמן שבוע קולנוע מקסיקאי, והם אפילו הביאו לכאן את הסרטים הכי בולטים שיש למקסיקו להציע בשנים האחרונות, כולל זוכה פרס האקדמיה שלהם מהשנה שעברה, ואני לא הלכתי לראות. טוב, הייתי בחו"ל. לא יכולתי להתחלק לשניים…

שלשום התפרסמו במקסיקו המועמדויות לפרס האקדמיה שלהם, האריאל, לשנת 2016. אלו הם הסרטים הבולטים ברשימה שלהם (ואני מקווה שהפעם אני אוכל לראות אותם, כשהם יגיעו לישראל, במסגרת כזו או אחרת):

מפלצת בעלת אלף ראשים (Un Monstruo de Mil Cabdezas) – רודריגו פלה

munstruo de mil cabezasרודריגו פלה הוא הבטחה גדולה שלא ממש מתממשת. סרט אחד שלו הופץ בעבר בישראל. זה היה "שטח פרטי" (La Zona). סיפור על שכונה של עשירים, סוג של מדינה בתוך מדינה, עם צבא ומשטרה משלה, ומערכת בטיחות משוכללת, שלתוכה מצליח בכל זאת להסתנן פושע קטן. סיטואציה מרתקת שפרנסה סרט שלא באמת סחט את הלימון מכל האפשרויות שעמדו לרשותו. סרטו החדש של פלה נדמה לי דומה: הפעם מדובר באשה שרודפת אחרי ביורוקרטיה משרדית של הביטוח הלאומי במקסיקו. בעלה חולה, ומגיעה לה קצבה, אבל הפקידים דוחים אותה בלך ושוב. אז היא מוציאה אקדח. משהו שהוא סוג של משאלה נסתרת של כולנו, לא נבנה (לפחות על פי הטריילר) למשהו מותח מספיק, או מעניין מספיק. אבל אולי אני טועה, כי הסרט הזה נמשך רק 74 דקות, ויכול להיות שהזמן הקצר הזה כן יוצר אפקט של סיר לחץ.

"מפלצת בעלת אלף ראשים" מועמדת ל-7 פרסי אריאל: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, שחקן משנה, עריכה, תסריט מעובד, וסאונד.

600 millas

600 מיילים – גבריאל ריפשטיין

פחות או יותר הסרט המקסיקאי היציג של השנה שעברה. זה גם היה הסרט שמקסיקו שלחה לאוסקר. סיפור על נער שעובד בשירות הקרטלים כמבריח נשק מארה"ב. סוכן אמריקאי (טים רות', לא פחות) עולה על עקבותיו, אבל הנער לוקח אותו שבוי, ומוביל אותו לאורך 600 המיילים חזרה למקסיקו, אל הבוס שלו. במהלך אותם 600 המיילים הנער יקבל פרספקטיבה שונה על החיים. תקציר הסרט קצת מוציא לי את החשק לראות אותו, אבל הטריילר מצייר תמונה יותר מלאה, כך שאולי יש כאן משהו בכל זאת.

600 millas poster"600 מיילים" מועמד ל-13 פרסי אריאל: פרס הסרט, בימוי, 2 שחקנים (אחד מהם טים רות'), שחקן משנה, עיצוב אמנותי, עריכה, אפקטים מיוחדים, אפקטים ויזואלים, תסריט מקורי, איפור, סרט ביכורים, וסאונד.

גלוריה (Gloria) – כריסטיאן קלר

הנה סרט שאני רוצה לראות.

היה, לא מזמן, איזשהו עיתונאי ישראלי שכתב שאמנים הם אנשים אחרים, ושמותר להם לעשות דברים שלפשוטי העם אסור. כמו, למשל, לשכב עם קטינות. אז הנה סרט ששם את המשפט המזעזע הזה למבחן המציאות.

בחורה צעירה מפלסת את דרכה בעולם הזוהר בעזרת אמרגן-מנהל אישי. בהתחלה דברים לא הולכים חלק, אבל ההצלחה מגיעה, והיא גדולה, עצומה, מטלטלת עולם, והערכים, המוסר הבסיסי מתערערים עד כדי כך שהיא הופכת עיוורת לעוול הנוראי שהם עושים לנשים וילדות אחרות. הנה הטריילר המרשים:

"גלוריה" מועמד ל-14 פרסי אריאל: פרס הסרט, שחקן, שחקנית, עיצוב אמנותי, עריכה, אפקטים ויזואלים, צילום, תסריט מקורי, איפור, מוסיקה, סרט ביכורים, שחקנית-תגלית, סאונד, ותלבושות.

קו צהוב דק (La Delgada Línea Amarilla) – סלסו ר. גרסיה

מסוג הסרטים שכמעט ואין בהם סיפור, אבל הם מלאים באנושיות, חום, אהבה, ואינספור רגעי חיים קטנים. קבוצת גברים מקבלת משימה – לצבוע את הקו הצהוב הדק המפריד בין נתיבים בכביש נטוש המוביל משומקום אחד לשומקום אחר. וזהו. כל הסרט הוא האינטראקציות בין קבוצת הגברים הזו, ובין הפועלים לאחראי עליהם. וכאילו שאין בסרט הזה כלום, אבל זה נראה מלא ויפהפה, מצחיק ועצוב, ובעיקר מרגש:

קו צהוב דק מועמד ל-14 פרסי אריאל: פרס הסרט, שחקן, 3 (שלושה!) שחקני משנה, עריכה, אפקטים מיוחדים, אפקטים ויזולאים, צילום, תסריט מקורי, מוסיקה, סרט ביכורים, סאונד, ותלבושות.

הנבחרות (Las Elegidas) – דוד פאבלוס

הסרט הזה, נדמה לי, שייך יותר לאגף הסרטים החשובים, פחות לאלו של הטובים. נדמה שלבמאי יש מחויבות חברתית, אבל הסיפור, לפחות על פניו, סובל ממגמתיות תסריטאית מסוימת.

נערה בת 14 מתאהבת בבחור. הוא בכלל סרסור שמשתמש בסיפור האהבה הזה כדי למצוא עוד בשר צעיר שימלא את דרישות הלקוחות המורעבים לזנות צעירה. אבל הוא כנראה גם מרגיש כלפיה משהו. אז בשביל לשחרר אותה ממעגל הזנות, הוא צריך למצוא מישהי אחרת שתמלא את מקומה. הטריילר מקדם סרט שלפחות על פניו עשוי טוב, אבל הסיפור והדרך שבה הוא מוגש, לפחות על הנייר, איכשהו קצת לא מגרה לי את בלוטות הרוק.

elegidas"הנבחרות" מועמד ל-14 פרסי אריאל: פרס הסרט, בימוי, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, עריכה, צילום, תסריט מקורי, איפור, מוסיקה, סרט ביכורים, שחקנית-תגלית, שחקן-תגלית, תלבושות, וסאונד.

גנגסטר מקסיקאי, אגדת הפרש המסתורי (Mexican Gangster, la Leyenda del Charro Misterioso) – חוסה מנואל קאריוטו

הסרט הזה לא מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל הוא מועמד ל-8 פרסי אריאל אחרים. איכשהו נדמה לי שזהו הסרט הכי פחות מעניין מבין כולם ברשימה כאן, כי הוא מסתמך על דורות של סרטי פשע כדי לבסס לוק אמנותי וסוג של פאן מהרואיות של פשע (למרות שהוא מצהיר שהוא מבוסס על סיפור אמיתי), כך שלפחות על פי הטריילר, כל נסיון של קירבה אל הדמויות מתבטל אל מול הנסיון להנות מעוד פיצוץ ועוד יריה.

Mexican Gangsterסיפורו של שודד בנקים מסתורי מתואר בפלאשבקים כאשר זמר מפורסם נעצר באשמת הפשעים האלו. מסתבר שהזמר היה מכור לתהילה, והוא ביצע את הפשעים האלו כדרך להעמיק את הפרסום שלו (הוא הפרש המסתורי משם הסרט). בסוף הטריילר, כשלוקחים אותו למעצר, הוא זורק משהו על כך שהנה, עוד יעשו סרט על חייו. והנה עשו. הפרסום והתהילה כסם.

"גנגסטר מקסיקאי" (ב-imdb תמצאו את הסרט הזה תחת השם "המבוקש", El Más Buscado) מועמד ל-8 פרסי אקדמיה מקסיקאית: פרס השחקן, עיצוב אמנותי, אפקטים מיוחדים, אפקטים ויזואלים, צילום, איפור, מוסיקה, ותלבושות.

ירמיהו (El Jeremías) – אנוואר סאפה

ולסיום הסקירה הזו, הסרט הכי שנראה הכי חמוד ברשימה: ירמיהו.

גיבור הסרט הוא בן 8. שונה, אחר, לא כמו כולם. ואז כולם מגלים למה: הוא גאון. יש לו מנת משכל גבוהה בהרבה מהרגיל. כולם מסביבו מתלהבים: אנחנו הרי לא עשירים (בלשון המעטה), אז הירמיהו שלנו ייקח אותנו למקומות של נוחות כלכלית. עכשיו נותר לילד רק דבר אחד: להחליט מה הוא רוצה לעשות כשהוא יהיה גדול. הטריילר ממש מקסים:

"ירמיהו" מועמד ל-8 פרסי אריאל: פרס הבימוי, שחקנית משנה, שחקן-תגלית, שחקנית-תגלית, עיצוב אמנותי, אפקטים ויזולאים, איפור, ותסריט מקורי.

עוד כמה הערות קצרות:

  • בין המועמדות לפרס השחקנית ניתן למצוא גם את ג'רלדין צ'פלין הותיקה, על תפקידה בסרט "דולרים של חול"

  • בין המועמדים לפרס הסרט הקצר, ניתן למצוא גם סרטון של 13 דקות בבימויו של אמאט אסקלנטה ("הלי")

  • "600 מיילים", "גלוריה", "ירמיהו", ו"הקו הצהוב הדק" – כל הסרטים האלו, הסרטים היציגים של הקולנוע המקסיקאי החדש, המובילים את רשימת המועמדויות של פרס האריאל של האקדמיה המקסיקאית – כולם סרטי ביכורים ראשונים של הבמאים שלהם!

  • האקדמיה המקסיקאית מעניקה פרס לסרט זר דובר ספרדית בלבד, שנוצר במדינות השונות שמדברות בשפה הזו. השנה המועמדים הם: "המשפחה" (El Clan) מארגנטינה, "חיבוק הנחש" מקולומביה, "המועדון" של פאבלו לאראין (צ'ילה), "טרומן", זוכה פרס האקדמיה הספרדית (שלפי מה שאני יודע נרכש להפצה בישראל), ו"זאב בדלת", סרט אלמוני של פרננדו קוימברה מרזיל.

טקס חלקות פרסי האריאל יתקיים בסוף מאי.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “אריאל 2016: המועמדויות

  1. "זאב בדלת" הוא לא כל כך אלמוני, זה סרט שכבר הספיק לעשות סיבוב פסטיבלים והקרנות מסביב לעולם כולל לפני שנתיים בפסטיבל ירושלים (בעיני סרט צפוי ובינוני למדי, אבל ההצלחה שלו מראה שיש לו לא מעט מעריצים).
    והסרט הקצר של אסקלנטה די מרשים. סרט שכמעט כולו בוויס-עובר על קטינה משכונות עוני ש"בעלה" הופך אותה לזונה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s