פרסי האקדמיה הקנדית לקולנוע 2017: המועמדים

בשנים האחרונות אני עוקב גם אחרי הנעשה בקולנוע הקנדי, ובחלונות הראוה שלו – פרסי האקדמיות לקולנוע שם. שתי אקדמיות יש שם בקנדה, אחת של מדינת האם, קנדה, ואחת של חבל קוויבק השואף לעצמאות. השנה, האקדמיה הקוובקית עושה כמה שינויים, ביניהם גם דחיית הטקס ממרץ ליוני (ותוך כך הבדלתו מהטקס של האקדמיה האם), כך שהדיווח על הנעשה בקוויבק יעשה בשלב מאוחר יותר של השנה. בינתיים האקדמיה הקנדית ממשיכה בשלה, ופרסמה אתמול את המועמדויות שלה לפרס הסרט הקנדי הטוב ביותר לשנת 2016.

והמועמד המוביל הוא הבמאי הנודניק שאי אפשר לברוח ממנו, קסאויה דולאן. בשנה שעברה הוא הציג את סרטו האחרון, "רק סוף העולם"  (Juste La Fin Du Monde), בפסטיבל קאן. לעומת התשבוחות שסרטו הקודם (והנורא לטעמי) "מאמי" קצר, הסרט האחרון שלו נתקל בכתף קרה מהמבקרים. בחור צעיר שעף מהקן המשפחתי לפני שנים חוזר עכשיו כדי להודיע להם שהוא גוסס. הו. כיאה לדולאן, ילד מגודל שכמותו, הוא השיב בגסות לטענות המבקרים. כיאה לדולאן, מדובר בסימפוניה של צעקות, ויכוחים, וצרחות מחרישות אזניים, מה שלא מנע מחבר השופטים בקאן להעניק לו את הפרס השני של הפסטיבל. ועכשיו גם האקדמיה הקנדית מכבדת את הבן יקיר לה קנדה, והסרט הזה מוביל את המועמדים עם 9 מועמדויות: פרס הסרט, בימוי (דולאן), שחקנית משנה (נטאלי באי הותיקה, החוזרת לשתף פעולה עם דולאן לאחר שכיכבה גם בסרט קודם שלו, "לורנס בכל מקרה"), שחקן משנה (וינסנט קאסל, מ"מלך שלי", "ברבור שחור", ועוד הרבה סרטים טובים), תסריט מעובד (דולאן), צילום, איפור, סאונד, ועריכת סאונד.

"רק סוף העולם" יעלה בקרוב בישראל, בבתי קולנוע "לב".

עוד מועמד מוביל לפרס הוא סרט שכבר הוקרן בישראל בשנה שעברה, ודי נשכח. סרט שכיוון כנראה לאוסקר (ביוגרפיה של דמות אמיתית, סיפור חשוב, זכויות שחורים) אבל לא פגע כי הוא כנראה לא היה מספיק טוב (לא ראיתי), אז הוא די נקבר ונשכח. מדובר ב"המרוץ" (Race), סיפורו של האצן השחור ג'סי אוונס, ונצחונו באולימפיאדת ברלין 1936 מול עיניו הבוחנות של היטלר. "המירוץ" מועמד ל-8 פרסים: פרס הסרט, שחקן, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, אפקטים, סאונד, ועריכת סאונד.

ואלו הסרטים המובילים את רשימת המועמדים. אבל יש עוד כמה לא מוכרים ברשימה. הנה סקירה של הבולטים בהם:

מוזרים (Weirdos) – ברוס מקדונלד

תראו את הטיזר המדליק הזה

1976. הדיה של מלחמת ויטנאם עדיין לא שכחו. בחור. בחורה. תופסים טרמפים. מחפשים להגיע לביקור אצל אמא שלו, הלא יציבה. סרט מסע. בשחור לבן. מעט מאוד אני יודע על הסרט הזה. נראה מדליק.

"מוזרים" מועמד ל-6 פרסים: פרס הסרט, תסריט מקורי, שחקנית משנה (מולי פרקר, האמא, לאחרונה נצפתה בסדרת הטלויזיה "בית הקלפים". בין היתר), עיצוב אמנותי, תלבושות, ועריכה.

מבצע "מפולת" (Operation Avalanche) – מאט ג'ונסון

בפסטיבל חיפה האחרון צפיתי ב"מוכי ירח", סרט אימה משעשע הסובב סביב תיאוריית קונספירציה ידועה המטילה בספק את אמיתותו של הסרטון בו ניל ארמסטרונג הלך על הירח ואמר את המשפט המפורסם שלו. התיאוריה גרסה שבעצם סטנלי קובריק, הבמאי שביים שנה לפני כן את סרט החלל שלו "2001 אודיסיאה בחלל", הוא גם זה שביים בסודיות את הסרט הזה עבור סוכנות החלל האמריקאית, כדי לאפשר לאמריקאים לגרום לכל העולם להאמין שהם ניצחו את הרוסים במרוץ החלל.

מאט ג'ונסון עשה לפני כמה שנים סרט מעניין שנקרא "המלוכלכים" (The Dirties), סוג של סרט דוקומנטרי-פיקטיבי על שני נערים בתיכון שמצלמים סרט על נקמה בבריונים מתעללים בהם, רק שאחד מהם באמת מתכוון לנקמה, ולא בכאילו, בסרט. אותו ג'ונסון עלה השנה מדרגה, ובאותה שיטה של מוקומנטרי עשה סרט על קונספירציית החלל האמריקאית של סוף שנות ה-60. הטריילר מראה סרט מאוד אמביציוזי, אבל אולי גם כזה שעלה על רעיון מדליק, אבל לא כל כך יודע מה הוא רוצה לעשות איתו.

operation-avalanche-poster"מבצע מפולת" מועמד ל-6 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, בימוי, תלבושות, אפקטים, סאונד, ועריכת סאונד.

לפני הרחובות (Avant Les Rues) – קלואי לריש

מהסרטים האלו אני בד"כ נמנע, ואכן, הסרט הזה הוקרן בפסטיבל ברלין האחרון, שביקרתי בו וראיתי בו לא מעט סרטים, אבל מזה נמנעתי. במבט לאחור, אולי זו היתה טעות. אני נמנע מסרטים כאלו כי יש בהם מידה מסוימת של "חשיבות", של מבט אנתרופולוגי על קהילות אבודות, והמבט הזה הופך דידקטי, מגזיני, וזה מאפיל על הגישה האנושית, זו שמכירה לי את הדמויות שמרכיבות את הקהילה שאנו נכנסים אליה לכשעה וחצי ("סופת חול", למשל, דילג מעל המשוכה הזו בהצלחה). אבל אחרי צפיה בטריילר המרשים, וקריאת חומר על הסרט, נדמה לי שיש כאן סיפור דרמטי אפקטיבי, שגם מלמד אותנו משהו על העולם, וגם מרגש בדרך.

מסתבר שבקוויבק שבקנדה חיים שבטים שורשיים פראיים, לא מבויתים לקודי ההתנהגות העירוניים המודרנים. וגיבור הסרט הוא אחד כזה, המתפתה לצאת החוצה אל העולם, לשרוד בעזרת הצטרפות לכנופיית צעירים הפועלת מחוץ לחוק. פריצה לבית המשתבשת ומסתיימת בירי והרג חף מפשע שולחת את גיבור הסרט למנוסה חזרה אל ביתו בשבט ממנו ברח. שם הוא מתייסר באשמה, ומבקש מחילה וגאולה. השחקנים הם נון-אקטורס שגויסו מתוך השבט בקנדה, השפה בה הסרט מדבר היא שפת השבט (וקצת צרפתית), הצילום מרשים, והבימוי נדמה כאחד שיודע לאזן מוטיבים אקזוטיים עם אלמנטים אנושיים.

avant-les-rues-poster"לפני הרחובות" מועמד ל-6 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, בימוי, שחקנית משנה, שחקן משנה, שיר מקורי, וצילום.

ובאותו עניין

"המחפשים" (Maliglutit) – זכריאס קונוק

לפני כ-15 שנה ראיתי סרט שנקרא "הרץ הזריז". בזמנו, הסרט הראשון בשפה האינואיטית של האסקימוסים בקנדה. מה שאני זוכר הוא בעיקר שעמום מחץ. זה שסרט הוא על קהילה שאנחנו לא מכירים לא אומר שהוא סרט טוב (וארוך. שלוש שעות היה הסרט ההוא). הבמאי של הסרט ההוא חוזר עכשיו עם סרט חדש, גם הוא על אסקימוסים. ולפי הסצינה ביו-טיוב, לא הרבה השתנה. אין לו תחושת קצב, לבמאי הזה (מזל שהסרט הזה רק שעה וחצי). אשה נחטפת ע"י בני בליעל אסקימוסים. בן זוגה ובנה המתבגר יוצאים לחפש אותה. זה הסרט. לא מסקרן אותי.

maliglutit"המחפשים" מועמד ל-2 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, ופרס התסריט המקורי.

אבן זקנה (Old Stone) – ג'וני מא

סרט קנדי שמתרחש בסין ומדבר מנדרינית. ג'וני מא, במאי הסרט, הוא יליד שנחאי שהיגר עם הוריו בעודו ילד לקנדה. בבגרותו הוא קבע את מגוריו בונקובר, קנדה, אבל סרטיו נעים על קו מערב-מזרח. סרטו האחרון נראה מסקרן, ובמידה מסוימת מאוד רלוונטי לישראל, בה שיעור תאונות הדרכים לא קטן, ובייחוד, תאונות הפגע-וברח.

"אבן זקנה" מספר את סיפורו הקפקאי של נהג מונית שפגע בטעות באופנוען. גיבור הסרט הוא איש הגון, והוא עושה את הדבר המתבקש – מביא את הפצוע לבית חולים. אבל במקום לגמול לו על מעשיו, השלטון והביורוקרטיה הסינית מתחילים לרדוף אחריו כדי שישלם קנסות שונים ומשונים, ואפילו נאמר לו בפירוש – אם היית עוזב את הפצוע לדמם למוות, היית משלם קנס קטן, וממשיך הלאה, ובזאת נגמר הסיפור. המשך חייו של האופנוען מגלגל סיפור פרוצדורלי בלתי נגמר. סרט מסקרן.

"אבן זקנה" מועמד ל-5 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, תסריט מקורי, שחקן, צילום, ועריכה.

שלום לוחם (Hello Destroyer) – קווין פאנק

סרט מסקרן על מצ'ואיזם בחברה המודרנית. סיפורו של נער צעיר בקבוצת הוקי קרח. הספורט הזה ידוע במעשי האלימות הקשים המאפיינים אותו, והנער הזה מבצע אקט אחד שאין ממנו חזרה. את תוצאות האקט הזה הוא לומד על בשרו במהלך הסרט – הוא נזרק מהקבוצה, מוחרם ע"י הקהילה, מקבל עבודה בבית מטבחיים, ונידון לבדידות כואבת בצל האלימות הגברית שמאפיינת את החברה. הסצינה הזו מתוך הסרט היא לא מה שחשבתי שהיא תהיה, והיא מתארת סרט שהוא כנראה יותר עמוק ממה שייסחתי לו כשקראתי את הסינופסיס.

hello-destroyer-poster"שלום לוחם" מועמד ל-4 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, בימוי, שחקן, ותסריט מקורי.

עשבים שוטים (Les Mauvaises Herbes) – לואי בלאנג'ה

נדמה לי שראיתי כבר את הסרט הזה, בגרסה אחרת. מה שלא אומר שאני לא ארצה לראות אותו שוב. כי נדמה לי שמדובר בקומדיה טובת לב ואפקטיבית, גם אם לא מקורית.

גיבור הסרט הוא שחקן תיאטרון שהסתבך בחובות בגלל הימורים. הוא בורח מגובי החובות אל מקום רחוק שבו לא ימצאו אותו. שם הוא פוגש בגבר שמגדל מריחואנה לצרכי מסחר, והוא מצטרף למיזם הכלכלי שלו. בחורה נוספת המצטרפת לשני הגברים עוזרת להם, ושלושתם מהווים סוג של משפחה. עד שהמיזם הכלכלי שלהם מאוים ע"י כוחות מבחוץ.

מבלי להבין הרבה צרפתית, הטריילר שעשע אותי

"עשבים שוטים"  מועמד ל-4 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, עיצוב אמנותי, עריכה, וסאונד.

והסרט עם השם המשונה מכולם

המהפכנים שלא הולכים עד הסוף רק כורים לעצמם קבר (Ceux Qui Font Les Révolutions à Moitié N'ont Fait Que Se Creuser Un Tombeau) – מתיה דני, סימון לאבווא

נדמה לי שאני לא הולך לאהוב את הסרט הזה. אולי "השוטר" (של נדב לפיד) בגרסה הקנדית. סיפור על 4 סטודנטים המקימים תא פוליטי רדיקלי ומבקשים להסית התנגדות כדי להפיל את השלטון. מסתבר שהיו מהומות במונטריאול ב-2012, והסרט הזה משתמש בלא מעט חומר דוקומנטרי שנלקח מהחדשות (כפי שאפשר לראות בטריילר). בכלל, יוצרי הסרט לוקחים לעצמם חירות אמנותית לא קטנה, ומשתמשים בבד הקולנועי כשדה ניסויים לסגנונות שונים ומשונים (הם משחקים עם יחס המסך, למשל). ועם אורך מפלצתי של 3 שעות, נדמה לי שהפרטנציה האמנותית קוברת את הדיון המעניין בפני עצמו: מתי הופכת פעולה פוליטית מיליטנתית לפעולת טרור.

ceux-qui-font-les-revolutions-a-moitie-n-ont-fait-que-se-creuser-un-tombeau-poster"המהפכנים שלא הולכים עד הסוף וגו'…" מועמד ל-3 פרסי אקדמיה קנדית: פרס הסרט, בימוי, ושחקנית משנה.


10 מועמדים לפרס הסרט של האקדמיה הקנדית לקולנוע. וצריך להזכיר גם את "נולד לבלוז" (Born to be Blue), שבו אית'ן הוק משחק את מוזיקאי הג'ז צ'ט בייקר. הסרט הזה מועמד ל-5 פרסי אקדמיה קנדית: פרס השחקנית (כרמן אג'וגו, ששיחקה את אשתו של מרטין לותר קינג ב"סלמה"), עיצוב אמנותי, מוסיקה, שיר מקורי, ואיפור.

אלו הם הסרטים הקנדים הבולטים של השנה. טקס חלוקת הפרסים יתקיים בפורים, 12 במרץ.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s