דויד די דונטלו 2017: המועמדויות

ובשבוע שבו עלה על האקרנים בישראל הסרט שזכה בפרס האקדמיה האיטלקית בשנה שעברה ("זרים מושלמים". סרט בינוני מאוד, שזוכה אגב להצלחה גדולה בקופות כאן, משום מה), התפרסמו היום המועמדויות לפרס האקדמיה האיטלקית, הדוד-די-דונטלו להשנה. כמה סרטים בולטים ברשימה, ונתחיל עם מי שכבר הוקרן בישראל:

"חיים משוגעים" (La Pazza Gioia), הסרט המעצבן של פאולו וירזי, שפתח את פסטיבל חיפה האחרון, והוקרן אח"כ מסחרית בישראל (וגם צבר לו כת מעריצים קטנה) – הסרט הזה מועמד לכמות עצומה של פרסים, 16 במספר: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, 2 שחקניות (שתי השחקניות הראשיות של הסרט מועמדות לפרס המשחק), שחקנית משנה, צילום, מוסיקה, שיר מקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, וסאונד.

"חלומות מתוקים" (Fai bei Sogni), סרט של מרקו בלוקיו הותיק, הוקרן בפסטיבל חיפה האחרון (לא ראיתי). סיפור של עיתונאי המתייסר בזכרונות על מותה של אימו בילדותו. רופאה אמפטית (ברניס בז'ו הצרפתיה, "הארטיסט") מנסה לעזור לו (תקצירים כאלו לא ממש מסקרנים אותי, כי המעבר בין הזמנים, על פניו, נדמה לי שרירותי). "חלומות מתוקים" מועמד ל-10 פרסי דויד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט מעובד, שחקן (ואלריו מאסטאנדריאה, אחד מהחבורה המתקבצת למשחק הפלאפונים ב"זרים מושלמים"), צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, איפור, עיצוב שיער, וסאונד.

"הווידויים" (Le Confessioni), סרטו האחרון של רוברטו אנדו, זכה לקיתונות בוז מהביקורת העולמית, והוקרן גם הוא בפסטיבל חיפה האחרון (דילגתי עליו). סיפור של התכנסות כלכלית בינלאומית של כל מיני אנשים חשובים מהתחום. אל אותו כינוס מוזמן גם כומר שאמור לשמוע וידוי של אחד מהמשתתפים. מכאן הסרט אמור להפוך לסרט מתח, אבל לפי מה שקראתי, המתח לא מותח, הקומדיה לא מצחיקה, והסאטירה לא עובדת. "הווידויים" מועמד ל-5 פרסים: פרס התסריט המקורי, הפקה, שחקן (טוני סרוויו האהוב), שחקן משנה, וצילום.

"הנערה והעולם" (La Ragazza del Mondo), סרט יפהפה שהוקרן בפסטיבל חיפה, על נערה מכת עדי יהוה הנפתחת לעולם הגדול, ועל המחיר שהיא משלמת, הסרט הזה מועמד רק ל-2 פרסים: פרס הבמאי המבטיח, ופרס השחקן.

וצריך גם להזכיר את גבריאל מוצ'ינו. הבמאי האיטלקי הזה הוא מזמן בן בית בהוליווד. הוא מייצר סרטי דרמה מתקתקים מאוד, מתקתקים מדי ("המירוץ לאושר" עם וויל סמית', למשל). היה לו השנה סרט חדש על קו איטליה-ארה"ב שנקרא "קיץ", אבל הוא נקטל ע"י הביקורת, וכך הסרט הזה מועמד לפרס אחד בלבד, פרס השיר המקורי (של זמר מפורסם מאוד באיטליה בשם ג'ובאנוטי, זמר פופ נהדר שהוא גם חבר אישי של מוצ'ינו, שמדי פעם מביים לו קליפים ללהיטים שלו).

ולחדשות בהרחבה:

הסרט המוביל במספר המועמדויות לפרס הדוד די דונטלו הוא

בלתי ניתנות להפרדה (Indivisibili) – אדוארדו דה אנג'ליס

סיפור של תאומות סיאמיות. תאומות המחוברות באגן. תאומות מתבגרות, בנות 18, החיות ביחד באהבה, עושות קצת כסף מהפריקיות שלהן כזמרות אירועים, אבל גם מחפשות עצמאות (כל אחת). כשרופא מציע ניתוח הפרדה הספקות עולים. ממה שקראתי ומהטריילר ניתן לנחש ש"בלתי ניתנות להפרדה" מצליח לדלג מעל הקו הדק שבין אמפטיה לדמויות לבין נצלנות, והסרט הוא (כנראה) סיפור מרגש על שתי אחיות שמחוברות אחת לשניה קצת יותר מאחיות אחרות.

"בלתי ניתנות להפרדה" מועמד ל-17 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקנית (שתי התאומות הסיאמיות מגולמות ע"י שתי תאומות במציאות. שתיהן מועמדות לפרס השחקנית כאחת), שחקנית משנה, שחקן משנה, צילום, מוסיקה, שיר מקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

מהירה כמו הרוח (Veloce come il Vento) – מתיאו רוברה

כשראיתי את השם של הסרט הזה ברשימת המועמדויות, ויותר מזה, כשקראתי את תקציר הסרט, חשבתי: "מהיר ועצבני" מועמד לאוסקר האיטלקי? היתכן? אח"כ קראתי על הסרט הזה עוד קצת, וראיתי את הטריילר, והבנתי שכנראה לא מדובר בסרט אקשן דבילי, אלא בסוג של גרסה איטלקית של "מיליון דולר בייבי". במקום אגרוף: מירוצי מכוניות.

הסיפור הוא אמנם בסיסי: נהגת מרוצי מכוניות בת 17 נמצאת בדרך לכבוש את העולם. היא חיה עם אביה ועם אחיה הקטן (אמא עזבה מזמן). בתחילת הסרט הטרגדיה מכה: האב מת בפתאומיות, והשאיר אחריו חובות כספיים כבדים. הדרך היחידה להתמודד עם העול היא לנצח את המירוצים שעוד נותרו. ודמות נוספת נכנסת לסיפור: האח הגדול, שנעדר מחייה כעשור, בעקבות התמכרויות חוזרות ונשנות לסמים. עכשיו הוא יעזור לה לזכות במירוצים, יעזור לעצמו להיגמל, ויעזור למשפחה להתאחד מחדש ולנצח את הטרגדיה של החיים שלהם.

הטריילר הזה מאוד מסקרן אותי בגלל האנרגיה המטורפת של השחקנים בו, בעיקר של השחקנית הראשית הצעירה והאלמונית, אחת בשם מתילדה די אנג'ליס. מי אמר שסרטים לא אמריקאים זה רק דרמות כבדות:

"מהירה כמו הרוח" מועמד ל-16 (שישה עשר!) פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקנית, שחקן, שחקנית משנה, צילום, מוסיקה, שיר מקורי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

"פריחה" (Fiore) – קלאודיו ג'ובאנזי

עוד סרט שפספסתי בפסטיבל חיפה, אבל מצפיה בטריילר נדמה לי שהפרמיס של הסרט הזה מעניין יותר מהסרט עצמו. כי הסיפור כאן הוא סיפור אהבה צעירה שפורחת דווקא במקום הקודר מכולם – בית סוהר לעבריינים צעירים. מצד אחד של הסורגים – הבנות. מצד שני – הבנים. ואחת הבנות הכלואות מתאהבת באחד הבנים הכלואים, אבל הבנים והבנות לא מתערבבים בכלא, והאהבה הופכת בלתי אפשרית. כמעט. נשמע מקסים ומרגש, אבל הטריילר נדמה לי מצועצע מדי, מתקתק מדי, בלי חספוס הנדרש מסיפורים שכאלו.

"פריחה" מועמד ל-6 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, הבימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקנית, ושחקן משנה (ואלריו מאסטאנדריאה. פעם שניה בפוסט הזה. השחקן הזה מועמד לפרס השחקן הראשי, וגם לפרס שחקן המשנה).


ואלו הם 5 המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה האיטלקית השנה: "חלומות מתוקים", "חיים משוגעים", "פריחה", "בלתי ניתנות להפרדה", ו"מהירה כמו הרוח". עוד מועמדים בולטים ברשימה: "מלחמת האהבה" (In Guerra per Amore), סרט של במאי בשם פיף (Pif), סוג של קומדיה רומנטית עממית על רקע הגעת כוחות בעלות הברית לסיציליה ב-1943 כדי לשחרר את אירופה מהסיוט הנאצי. "מלחמת האהבה" מועמד ל-6 פרסי דוד די דונטלו: לתסריט המקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, ואפקטים. ואחרון ברשימה הזו: "החומר שממנו חלומות עשויים" (La Stoffa dei Sogni), סוג של וריאציה קומית או מבולבלת משהו של "קיסר חייב למות": קבוצת תיאטרון נפלטת אל אי בודד בעקבות סערה שפקדה את הסירה בה הם שטו. האי הזה הוא בעצם מושבת עונשין של פושעי מאפיה למינהו. והמפגש בין התיאטרון לבין הפושעים יעשה…משהו. "החומר שממנו חלומות עשויים" מועמד ל-9 פרסי דוד די דונטלו: לתסריט המעובד, שחקן, שחקן משנה, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עריכה, וסאונד.

לפרס הסרט האירופי מועמדים: "פלורנס פוסטר ג'נקינס", "אני, דניאל בלייק", "חולייטה", "טרומן", ו…"מועדון שנות ה-80". לפרס הסרט הזר מועמדים: "יצורים ליליים", "קפטן פנטסטיק", "סארו הדרך הביתה", "סאלי", ו"פטרסון" (האחרון של ג'ים ג'רמוש).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-27 במרץ.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “דויד די דונטלו 2017: המועמדויות

  1. זרים מושלמים הוא סרט אדיר!!! ובדיוק בגלל זה הוא כל כך מצליח בקופות!!! וממש לא משום מה??? קצת נסחפת וכדאי לחזור למציאות, איש מאתנו הוא לא בחזקת אלוהים.
    אנשים משתגעים על הסרט וגם רוב הביקורות (להוציא שלך ושל שניים שלושה אדמורים נוספים בעיני עצמם) הן ביקורות מהללות של 4-5 כוכבים עם סופרלטיבים יוצאי דופן והמלצת צפייה נחרצת. אז מי שמך להיות הפוסק. לא אהבת – זכותך, לא הבנת, גם זו זכותך. גם את "מחוברים לחיים" לא סבלת ו99% מברי הדעת התמוגגו מן הסרט ומדובר בראש ובראשונה בקהל אינטליגנטי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s