פרסי איריס 2017: המועמדויות

תקציר הפרקים הקודמים: חבל קוויבק, החלק דובר הצרפתית של קנדה, מכיל לא מעט אנשים ששואפים להיפרד מקנדה, להפוך לישות עצמאית. שני משאלי עם התקיימו בעבר על השאלה הזו. בשניהם תומכי הפירוד הפסידו, אם כי בשני שבהם ההפסד היה קטן מאוד (51-49 אחוז לטובת תומכי ההישארות. מה שאומר שהסנטימנט הלאומי של הקווביקים חזק מאוד, גם אם לא חזק מספיק). כחלק מאותו סנטימנט לאומי, יש לקוויבקים אקדמיה לקולנוע משלהם, והם מחלקים פרסי אקדמיה משלהם, בנפרד מפרסי האקדמיה הקנדית.

מאז סוף שנות ה-90 האקדמיה הקוויבקית חילקה את פרסי הג'וטרה, שנקראו על שמו של קלוד ג'וטרה, שחקן מפורסם שם. בשנה שעברה, מעט לאחר פרסום המועמדויות לפרס הג'וטרה 2016, התגלה סוד נורא מהעבר. הסתבר שקלוד ג'וטרה היה פדופיל. כצעד ראשון האקדמיה הקוויבקית הורידה את שמו מפרס הקולנוע הבכיר של קוויבק. לא היה מספיק זמן למצוא שם חדש לפני הטקס של השנה שעברה, אז הוא התקיים תחת השם "פרסי האקדמיה של קוויבק" (הנה הדיווח על מי שזכה בשנה שעברה).

בשנה שעברה מאז, התכנסה האקדמיה הקוויבקית כמה פעמים והגיעה לכמה החלטות אדמיניסטרטיביות:

  1. לפרס האקדמיה הקוויבקית ניתן השם החדש "איריס"

  2. נוספו כמה קטגוריות חדשות לפרסים (בעיקר אלו שנוגעות לסרטים דוקומנטרים)

  3. הטקס נדחה ממרץ ליוני, מבדיל אותו מהטקס של האקדמיה הקנדית שמתקיים במרץ.

וכך התפרסמו בתחילת החודש המועמדויות לפרס החדש של האקדמיה הקוויבקית. כמו תמיד, חלק מהמועמדים לפרס הקוויבקי משיקים למועמדויות ולפרסים של האקדמיה הקנדית, ויש גם כמה דגשים שהקוובקים נותנים לסרטים שהאקדמיה הקנדית מדלגת עליהם, או רק מרפרפת עליהם.

המועמד המוביל לפרס האיריס השנה, כצפוי, הוא גם הזוכה הגדול של הקנדים: "רק סוף העולם" (Juste la Fin du Monde) של קסאוייה דולאן (מסוף השבוע הקרוב בישראל). בחור צעיר חוזר לחיק משפחתו אחרי 12 שנות היעדרות. הוא מתכוון להודיע להם שהוא חולה במחלה סופנית. צרחות, כאב, היסטריה – כצפוי מהבמאי חסר העדינות הזה. הכל יש שם (כנראה. אני לא מתכוון לראות את הסרט הזה). "רק סוף העולם" מועמד ל-12 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית (נטאלי באי), שחקן, 2 שחקניות משנה (לאה סיידו ומריון קוטיאר), ליהוק, צילום, איפור, עיצוב שיער, פרס הקהל, ופרס הסרט היציג של קוויבק.

המתמודד העיקרי של קסאוייה דולאן על הפרס הוא "2 נאהבים ודב" (Two Lovers and a Bear). קים נגוין היה הזוכה הגדול של פרסי האקדמיות של קנדה ושל קוויבק ב-2013 עם "מכשפת מלחמה" (שהיה אפילו מועמד לאוסקר). סרטו האחרון של אותו נגוין עושה רושם של סרט מרשים מאוד, גם אם כזה שנשען קצת יותר מדי על סימבוליות, או כזה שמערב רומנטיקה וסיפור מתח בצורה לא מאוד מאוזנת, כזו שיוצרת סרט לא הומוגני. ועדיין זה סרט מסקרן (שכבר הוקרן בפסטיבל חיפה. פספסתי אותו).

כמו "רק סוף העולם", גם "שני נאהבים ודב" מועמד ל-12 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקנית (טטיאנה מסלאני, "אורפאן בלאק"), שחקן, תגלית, ליהוק, צילום, סאונד, עריכה, אפקטים, ופרס הסרט היציג של קוויבק.

טקס חלוקת פרסי האקדמיה של קנדה התקיים במרץ. על המועמדויות לטקס ההוא כתבתי כאן בינואר. כאמור, חלק מהסרטים שהיו מועמדים שם, מועמדים גם לפרס האיריס. כמו למשל:

"לפני הרחובות" (Avant les Rues) של קלואי לריש, שמספר על בחור צעיר מאחד השבטים הפראיים הלא מבויתים שעדיין קיימים בקנדה של היום. הוא יוצא לתרבות רעה של פשע, אבל כשהעניינים מתגלגלים עד לכדי רצח של אדם, הוא חוזר אל הבית והמשפחה, ונאבק עם המצפון. "לפני הרחובות" מועמד ל-8 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, תגלית, צילום, סאונד, עריכה, ומוסיקה.

עוד סרט שזכה לתשומת לב ניכרת מ-2 האקדמיות הוא "עשבים שוטים" (Les Mauvaises Herbes), סוג של קומדיה על גבר שבורח מגובי חובות, ומוצא בדרכו גבר אחר שעוזר לו. אותו אחד, מסתבר, מגדל בסתר עשבים שוטים (או בשמם המוכר יותר, מריחואנה). שני הגברים (ועוד אשה אחת שמצטרפת) מתחילים לעשות עסקים מהעשבים השוטים האלו, עד שגובי החובות מוצאים את מי שחיפשו. "עשבים שוטים" מועמד ל-9 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקנית משנה, שחקן משנה, ליהוק, מוסיקה, תלבושות, ופרס הקהל.

"המירוץ" (Race), הסרט על ג'סי אוונס שהוקרן גם בארץ, מועמד ל-5 פרסי איריס: עיצוב אמנותי, סאונד, אפקטים, תלבושות, ועיצוב שיער.

וסרט עם שם מאוד ארוך: "המהפכנים שלא הולכים עד הסוף רק כורים לעצמם קבר" (Ceux Qui Font les Révolutions à Moitié n'ont Fait Que se Creuser un Tombeau), שהוא בעצמו סרט מאוד ארוך (3 שעות), מספר על קבוצה של צעירים המקימים תא מחאה אלים בעקבות מהומות סטודנטים, והולכים על הקו הדק שבין פעולות מחאה לבין פעולות טרור (ואף עוברים אותו). הסרט הזה מועמד ל-4 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקנית, עיצוב אמנותי, ועריכה.

עוד ברשימת המועמדויות לאיריס:

נלי – אן אמונד

אן אמונד עשתה לפני כמה שנים סרט מסקרן שנקרא "לילה ראשון". ראיתי את הסרט בפסטיבל חיפה (וכתבתי עליו כאן). בגדול, רבע השעה הראשונה של הסרט ההוא היתה חושנית ויפהפיה. שאר הסרט היה נורא ואיום. אז אמונד ממשיכה לחקור את המיניות הנשית, וב"נלי" היא מספרת סיפור ביוגרפי על מישהי שהיתה באמת – נלי ארקאן, סוג של יונה וולך קוויבקית. מישהי פרובוקטיבית וכשרונית מאוד. סופרת שמאוד הצליחה בקוויבק בעשור הקודם, ואז נפטרה בגיל צעיר (היא התאבדה בגיל 36). הטריילר מאוד חושני, והוא פותח דלת לבדיקה של נפש מסוכסכת, בסרט שיכול להיות מעניין, ואולי אפילו אותי, שלא מכיר את כתביה של נלי ארקאן, שהיא נושא הסרט.

"נלי" מועמד ל-6 פרסי איריס: פרס השחקנית, צילום, מוסיקה, איפור, עיצוב שיער, ופרס הסרט היציג של קוויבק.

נשק אותי, אהוב אותי (Embrasse-moi Comme Tu M'aimes) – אנדרה פורסיה

בתחילת הטריילר, הכותרת מבשרת על סרטו החדש של הילד הרע של הקולנוע הקוויבקי. למראה הטריילר, ולמקרא הסינופסיס של הסרט הזה, אני לא יודע אם מדובר בפרובוקציה לשמה, או בחקירה עדינה של אהבה והתבגרות מינית של אשה צעירה ומוגבלת.

הסרט מתרחש בקוויבק בשנות ה-40 של המאה הקודמת. באירופה מלחמת עולם, וגיבור הסרט רוצה גם הוא להצטרף לבעלות הברית במאמצם לעצור את הנאצים, אבל הוא חייב להישאר בבית, לטפל באחותו הנכה היושבת בכסא גלגלים. בינתיים הוא מתאהב במישהי, והאחות המקנאת מתחילה לפתות אותו. סרט עשיר מאוד למראה, כולל קאסט נרחב מאוד, אני רק לא בטוח שאין כאן יותר מסתם אצבע משולשת בעין הבורגנות הנינוחה.

"נשק אותי, אהוב אותי" מועמד ל-9 פרסי איריס: פרס התסריט, שחקנית משנה, שחקן משנה, עיצוב אמנותי, אפקטים, מוסיקה, תלבושות, איפור, ועיצוב שיער.

טקס חלוקת פרסי האיריס יתקיים ב-4 ביוני.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “פרסי איריס 2017: המועמדויות

  1. סתם מתוך סקרנות, למה "איריס"?
    ———–
    איתן לספרטק: השם נבחר לאחר שהאקדמיה הקוויבקית פנתה לקהל הרחב וביקשה ממנו להצביע על השם המתאים לדעתו. פרח האיריס, מסתבר, מופיע בחלק העליון של הסמל הלאומי של קוויבק.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s