פרסי האקדמיה האוסטרלית לקולנוע 2017: המועמדויות

בעוד כשבוע וחצי יתקיים במדבר פסטיבל סרטים בערבה. במסגרתו, בין היתר, תתקיים מחווה לקולנוע האוסטרלי. יוקרנו שם סרטים אוסטרלים קלאסיים (מומלצים במיוחד "פיקניק בצל ההר" של פיטר וויר מ-1975 ו"לנטנה" של ריי לורנס מ-2001), וסרט אחד חדש של וורוויק ת'ונרנטון, שביים לפני כמעט עשור סרט נפלא שנקרא "שמשון ודלילה", אבל מאז הוא היה הבטחה שלא מצליחה לקיים את עצמה. אולי סרטו החדש יקשור חוטים מלפני עשור. על כל מקרה, הסרט הזה לא יצא למסכים גם באוסטרליה, כך שאין לו עדיין נראות בתחרויות הפרסים המקומיות שם.

היום (בעצם אתמול לפי שעון אוסטרליה) התפרסמו שם המועמדויות לפרס האקדמיה שלהם. מספר מצומצם של סרטים ממלאים את רשימת המועמדויות, אחד מהם מוכר מאוד גם לקהל הישראלי, ועל השאר רק שמעתי פה ושם (להקרנה בפסטיבל ערבה בשנה הבאה?). אבל נתחיל עם זה המוכר:

הסרט המוביל עם מספר המועמדויות הגדול ביותר הוא

"סארו – הדרך הביתה" (במקור Lion). הסרט היפה הזה היה הצלחה לא קטנה בתחילת השנה בישראל (מתי בפעם האחרונה בילה סרט על המסכים בישראל כחצי שנה?), ואף היה מועמד ל-6 אוסקרים. סיפורו של ילד קטן בהודו שנעזב לבדו בתחנת רכבת, ועליו למצוא את דרכו חזרה הביתה לבד. למעלה מ-20 שנה לוקח לו למצוא את הדרך הזו, והסרט הזה עוקב אחרי מסעו מהודו לאוסטרליה וחזרה (הנה הטריילר לתזכורת).

"סארו הדרך הביתה" מועמד ל-12 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט, בימוי, שחקן (סאני פאוואר, הילד), שחקנית משנה (ניקול קידמן), שחקן משנה (דב פאטל), תסריט מעובד, צילום, עריכה, סאונד, מוסיקה, עיצוב אמנותי, ותלבושות.

שאר הסרטים ברשימה פחות מוכרים, אבל אני מקווה שמישהו יביא לפחות חלק מהם להקרנות בישראל. הנה סקירה של הסרטים הבולטים ברשימת המועמדים:

כלבי הציד של האהבה (Hounds of Love) – בן יאנג

שמעתי בחטף על הסרט הזה כבר מזמן. הוא הוקרן בפסטיבל ונציה של השנה שעברה, ומשם הסתובב בעולם בהרבה פסטיבלים (רק לא בישראל, למיטב זכרוני). הסרט הזה הוא מסוג הסרטים שמסקרנים אותי, כי הם תוהים על מקורות הרוע האנושי האינסופי. לפני כמה שנים ראיתי את "עיר השלג", סרט שהשאיר עלי רושם גדול, ונדמה לי ש"כלבי הציד של האהבה" מנסה לעשות משהו דומה בטריטוריה דומה. "עיר השלג" הזניק את הקריירה של ג'סטין קרזל (הוא ביים גרסה שלו ל"מקבת'" עם מריון קוטיאר ומייקל פאסבינדר, ואח"כ הוליווד חטפה אותו כדי לביים את "אמונת המתנקש" הכושל). הביקורות העולמיות מאוד התרשמו מסרטו הראשון של בן יאנג, ויכול להיות שגם הוא יביים בהוליווד בקרוב (מהצד הישראלי, אורון שמיר לא כל כך אהב).

בגדול, "כלבי הציד של האהבה" מספר על זוג פסיכופטים החוטפים נערות תמימות וצעירות כדי לענות אותן ולהתעלל בהן (גם מינית, אבל לא רק), ואח"כ לרצוח אותן. הסרט מתרכז בנערה אחת ומפרט, כנראה, את מסכת ההתעללויות הקשה. הטריילר המצוין מראה גם את הקורבן מנסה להילחם ברוע הבלתי נתפס הזה בצורה פסיכולוגית מעניינת:

"כלבי הציד של האהבה" מועמד ל-9 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, שחקן, שחקנית משנה, תסריט מקורי, צילום, עריכה, ועיצוב שיער ואיפור.

סינדרום ברלין (Berlin Syndrome) – קייט שורטלנד

קייט שורטלנד היא במאית מאוד נחשבת, אבל אני כבר נכוותי ממנה פעמיים. פעם אחת מ"סלטה" (Somersault), סרט התבגרות בו לא הרגשתי שום קשר רגשי עם הדמות הראשית, מה שהפך את הסרט לסוג של מרתון פגישות סקסואליות של הגיבורה הראשית ללא כל עניין. הסרט השני שלה היה "לורה" (Lore), סיפור התבגרות מעוות של נערה גרמנית בתום מלחמת העולם השניה, כשהיא פתאום מוצאת את עצמה שייכת למחנה המפסיד. את הסרט הזה בכלל שנאתי. אז הסרט האחרון של קייט שורטלנד דומה קצת בעלילתו ל"כלבי הציד של האהבה", רק שבניגוד לסרט של בן יאנג, אני מאוד חושש לגשת אליו.

הסרט מספר על צלמת אוסטרלית בחופשה בברלין. היא מתפעלת מהארכיטקטורה הברלינאית, ופוגשת במקרה בחור גרמני. מערכת היחסים מתפתחת לסטוץ לא מחייב, אבל כשהיא מתעוררת בבוקר שלמחרת במיטתו של הלא-מחייב, ההוא הלך לעבודה, ונעל אותה בביתו כדי שיוכל גם הוא להתעלל בה כאוות נפשו כשיחזור. הטריילר נראה לא רע, אבל אם הסרט הזה יגיע לכאן, אני אחשוב פעמיים אם לראות.

"סינדרום ברלין" מועמד ל-8 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, תסריט מעובד, עריכה, מוסיקה, עיצוב אמנותי, ותלבושות.

החתונה של עלי (Ali's Wedding) – ג'פרי ווקר

הייתי השנה בפסטיבל הסרטים בסידני, אוסטרליה. "החתונה של עלי" הוקרן שם, והיה עליו דיבור (הסרט אכן זכה בפרס הקהל בפסטיבל הזה). בגלל התנגשות בלו"ז עם הקרנות אחרות דילגתי על הסרט הזה, וכנראה שחבל. נדמה שמדובר בסרט הכי לא מקורי בעולם, אבל גם בסרט שיש בו חן. הגרסה האוסטרלית של "חולי אהבה" האמריקאי מלפני כמה חודשים, או של "יאללה יאללה" השבדי מלפני 15 שנה, או של "חתונה מאוחרת" הישראלי. אין הרבה תחכום כאן: הבחור, עלי, כל כך רוצה לרצות את אביו עד שהוא נכנס ללחץ, ומשקר לו על תוצאות המבחן שלו שאמור לאפשר לו להתקבל לאוניברסיטה יוקרתית ללימודי רפואה. האבא כבר מארגן שידוך ל"רופא" לעתיד, אבל הוא פתאום מתאהב במישהי אחרת…קומדיה רומנטית פשוטה, אבל נדמה שמדובר במשהו כן וחביב.

"החתונה של עלי" מועמד ל-8 פרסי אקדמיה אוסטרלית: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, שחקן, שחקנית משנה, שחקן משנה, תסריט מקורי, ומוסיקה.

ג'אספר ג'ונס (Jasper Jones) – רייצ'ל פרקינס

על הנייר זה נראה סרט מקסים. סיפור התבגרות של נער צעיר בשם צ'רלי. לילה אחד ג'ספר ג'ונס נוקש אצלו בחלון ומוביל אותו ליער, למקום בו נמצאת גופתה המתה של נערה. ג'ונס (ממוצא אבוריג'יני) נשבע שהוא לא אשם, ומבקש את עזרתו של צ'רלי בחקירת הרצח כדי לנקות את שמו. בדרך צ'רלי צריך למצוא מילים כדי לדבר עם הנערה שהוא מאוהב בה (לפי הטריילר, היא אחותה של המנוחה), לנווט רגשות מעורבים בקשר לפרידה של הוריו (טוני קולט הנהדרת כאן בתפקיד האמא), וללמוד דברים חדשים על דעות קדומות, כשהוא וג'אספר פוגשים את החשוד העיקרי, גבר עזוב בגילומו הזרוק של הוגו וויבינג.

"ג'אספר ג'ונס" מועמד ל-6 פרסי אקדמיה אוסטרלית: פרס הסרט, שחקן משנה (הוגו וויבינג), תסריט מעובד, סאונד, עיצוב אמנותי, ותלבושות.

אל תספרי (Don't Tell) – טוני גארט

בחורה צעירה ניגשת לעורך דין ומבקשת ממנו לתבוע את הכנסיה. לפני 10 שנים, כשהיתה בת 12, המורה בבית הספר שבו למדה בחסות הכנסיה התעלל בה מינית. המורה התאבד מאז, והותיר אחריו מכתב שפחות או יותר מודה באשמה, אבל מסיבות משפטיות המכתב אינו קביל כראיה בבית המשפט. ובכל זאת, הבחורה הצעירה, שהחוויה הזו צילקה אותה בצורה מאוד קשה, חייבת ללכת עד הסוף עם המשפט הזה כדי לחייב את הכנסיה לקחת אחריות על הנעשה בין הקירות שלה. סרט שנראה כדרמה עשויה היטב, רלוונטית עכשיו יותר מתמיד.

"אל תספרי" מועמד ל-4 פרסי אקדמיה אוסטרלית: פרס השחקנית, שחקנית משנה, שחקן משנה, ותסריט מעובד.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים בתחילת דצמבר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s