פרסי רוברט 2018: המועמדויות

האקדמיה לקולנוע של דנמרק הכריזה אתמול על המועמדויות לפרס הרוברט שלהם לשנה זו. במבט כללי נדמה שהקולנוע הדני סבל בשנה האחרונה מתוצרת בינונית למדי. בזמן שסוזאן ביר מתעסקת בסדרת הטלויזיה "מנהל הלילה", וכעת נמצאת בתהליך הפקת סרט עבור נטפליקס עם סנדרה בולוק ועם ג'ון מלקוביץ', ובזמן שלארס פון טרייר נמצא בחדר העריכה עם הפרויקט האחרון שלו, הדנים כנראה עשו כמה דברים השנה שלא הצליחו להתעלות לרמה מניחה את הדעת. אפילו הסרט שהם שלחו השנה לאוסקר, "אתה נעלם" (Du forsvinder), הוצג בשנה האחרונה בפסטיבל טורונטו, אבל זכה לביקורות לא טובות, והנה, גם האקדמיה הדנית לא ממש מאמינה בסרט הזה, והעניקה לו רק 5 מועמדויות: לפרס התסריט המעובד, שחקנית, שחקן, עיצוב אמנותי, וסאונד (הסרט שדנמרק שלחה השנה לאוסקר לא מועמד אפילו לפרס הסרט. עד כדי כך הדנים עצמם לא מאמינים בסרט הזה).

רשימת הסרטים הדנים הראויים שנה כנראה מצומצמת במיוחד, כי הם מצאו מקום ברשימת המועמדים לסרט הטוב ביותר לסרט אנימציה שנראה חביב למדי, אבל זניח. משהו שיכול להיות שיצוץ על המסכים בישראל באחד החגים, כנראה בדיבוב לעברית בלבד. לסרט קוראים

הסיפור המדהים על האגס הענק (Den utrolige historie om den kæmpestore pære) – אמלי נוסבי פיק, יורגן לרדם, פיליפ איינסטיין ליפסקי

יש לאקדמיה הדנית קטגוריה נפרדת לסרטי ילדים ונוער, אבל הסרט הזה מועמד גם לפרס הסרט הטוב ביותר, וביחד עם המועמדויות לסאונד ולתסריט המעובד, יש לסרט הזה 4 מועמדויות. הסיפור הוא על חתול ופיל הדגים יום אחד בקבוק ובו הודעה מראש העיר הנעדר: הוא נחטף אל אי מסתורי, והם חייבים לבוא ולהציל אותו. החתול והפיל נעזרים באגס ענק ההופך לספינה, ובדרך הם עוברים הרפתקאות רבות. הטריילר נראה מקסים, אבל קשה לי לדמיין סרט שכזה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר בכל שנה אחרת (בכל זאת, זה לא פיקסאר).

אז אילו סרטים מעניינים יש בכל זאת בדנמרק השנה?

עולם אפל (Underverden) – פנאר אחמד

על פניו, נראה כמו סרט של וין דיזל הדני. לרופא מצליח יש אח צעיר המעורב בעולם הפשע הדני. כשהאח מת כתוצאה ממעורבתו בעולם הזה, הרופא היוקרתי יוצא למסע נקמה אלים. או משהו כזה. לא נראה כמו סרט עמוק במיוחד, והאמת, שגם האקשן נראה גנרי למדי (כלומר, כן, נראה לא רע, אבל לא משהו מאוד יוצא דופן שלא ראינו באלף סרטים אמריקאים אחרים. חלקם עם וין דיזל. הנה הטריילר להתרשמות).

"עולם אפל" מועמד ל-14 פרסי רוברט: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, שחקן, 2 שחקני משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, עריכה, סאונד, מוסיקה, ואפקטים.

אחים בחורף (Vinterbrødre) – לינור פאלמאסון

ומסרט שקורה בו הרבה מאוד, לסרט מינימליסטי שמעט מאוד מתרחש בו. "אחים בחורף", להבנתי, הוא סרט אווירה, כמעט בלי סיפור. בקהילה מבודדת, פחות או יותר בסוף העולם, בחברת כורים גברית, בסביבה קרה, קפואה, מושלגת, יש גם שני אחים. וזהו פחות או יותר. אם מתעקשים לחפש סיפור, אז יש גם מתח בין האחים, כשאחד מהם שוכב עם האשה שדווקא השני מעוניין בה (ויש מעט מאוד נשים בסרט הזה). שני האחים, כמובן, שונים באופי: אחד מהם מסוגר יותר, כמו רוב הגברים בסרט הזה, והשני פתוח יותר, והתנהגותו נסבלת על ידי השאר, כי הוא גם זה שמספק אלכוהול לגברים האחרים, משקה שהוא מייצר בעזרת כימיקלים שהוא גונב מהמכרה בו כולם עובדים. מהטריילר התמהוני עולה שיש כאן איזשהו דיון במהות הגבריות, אבל זהו דיון שנשאר באויר, כי יש כאן מעט מאוד דברים שעוברים על הדמויות, מעט מאוד סיפור, ויותר אוירה.

"אחים בחורף" מועמד גם הוא ל-14 פרסי רוברט: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, שחקן, 2 שחקני משנה, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, עריכה, סאונד, ומוסיקה.

החצי השני שלי (QEDA) – מקס קסטנר

כדי להמחיש עד כמה הדנים השנה התברברו, מגיע הסרט הזה. לא, הוא לא מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל הוא כן מועמד ל-10 פרסי אקדמיה אחרים. הוא נראה כמו נסיון לעשות גרסה דנית של "שליחות קטלנית", אבל לי הוא נראה יותר מכל סתם מטופש. הסיפור הוא על אדם שחי בשנת 2095, בעולם אחרי שואה אקולוגית (כמובן). גבר אחד שעובר תהליך שינוי מולקלורי המחלק אותו לשתי ישויות מגבילות, ואת החצי השני שלו הוא שולח אחורה בזמן, לשנת 2017, כדי לאתר את המדענית שהיתה לה תוכנית להציל את העולם מאותה שואה אקולוגית, תוכנית שהלכה לאיבוד, וכתוצאה מכך העולם טבע במים. כשהקשר עם החצי השני אובד, החצי הראשון הולך לחפש אותו. גם הטריילר לא מסקרן אותי יותר מדי."החצי השני שלי" מועמד, כאמור, ל-10 פרסי רוברט: פרס לתסריט המקורי, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, עריכה, סאונד, מוסיקה, ואפקטים.

אשה נוראית (En frygtelig kvinde) – כריסטיאן טאפדרופ

ראסמוס פוגש את מארי. ראסמוס מתאהב במארי. הם עוברים לגור ביחד. ראסמוס מגלה שמארי היא חתיכת אשה נוראית. ביצ'ית. שתלטנית. האם יצליח לצאת ממערכת היחסים הזאת? האם יהיה לי אכפת? (לפי הטריילר – לא ממש).

"אשה נוראית" מועמד ל-5 פרסי רוברט: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, שחקנית, ועריכה.

סיפור חיים (Mens vi lever) – מהדי אוואז

הסרט הזה דווקא נראה כמו משהו שהייתי רוצה לראות. עושה רושם שיש כאן אמנם סוג של נוסחתיות (הבן האובד חוזר, המשפחה מתאחדת סביב נושא אחד, ומתחים ישנים עולים אל פני השטח), אבל לפי הטריילר יש כאן רגשות סוערים שמתפרצים בעוצמה. סיפור על בחור שחוזר אל עיירת הולדתו כדי לסעוד את אביו הגוסס. עם חזרתו הוא מגלה שכולם עדיין מאשימים אותו בהתפרקות המשפחה בעקבות תאונת דרכים קטלנית לפני 5 שנים. לבקשת אביו, הוא מנסה לתקן את הדרוש תיקון, כולל עם חברתו לשעבר, וילדתם המשותפת.

"סיפור חיים" מועמד ל-5 פרסי רוברט: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, שחקן, ושחקנית משנה.

דברי אלהים חיים (Gud taler ud) – הנריק רובן גנץ

סרט שמצד אחד מתאר מערכת יחסים מאוד מעורערת בתוך משפחה בין אבא עריץ לילדיו, ומצד שני, מדובר בסרט שאמור, לפחות, להיות מאוד מצחיק. האבא הוא פסיכולוג, אבל לא בטוח שהוא ממש נורמלי. הוא מינה את עצמו לאלהים, והוא מתנהג ומתלבש כמו היפי מצוי. ועדיין, הוא שולט ביד רמה בכל הנעשה בבית. וכשהוא חושב על כתיבת אוטוביוגרפיה, הבלגן רק מתגבר. הסוד להצלחת הסרט הזה יהיה האיזון העדין בין קומדיה לדרמה. אם זה יעבוד – אז מדובר בסרט אדיר. אם לא – אז זאת נפילה. הטריילר מסקרן אבל גם מעלה חשש.

"דברי אלהים חיים" מועמד ל-5 פרסי רוברט: פרס התסריט המעובד, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, ומוסיקה.

והסרט האחרון בסקירת המועמדים של האקדמיה הדנית השנה הוא המשונה מכולם

בנות הוריקן (Team Hurricane) – אניקה ברג

סרט שיכול להיות חגיגה של חיוניות נוער, או השתוללות אמנותית חסרת פרופורציה. עירוב רגיש של סגנונות, או התעסקות בשפה הקולנועית ללא יחס למה שבאמת קורה על המסך. יכול להיות שיש כאן תעודה מרתקת ומרגשת על חיי נערות, נשים צעירות, בעולם המודרני. ויכול להיות שיש כאן יצירת אמנות שכל כך מרוצה מעצמה עד שהיא שוכחת את עצמה. וידאו-ארט, סרט דוקומנטרי, סרט מבוים, וידאו-קליפ: הכל יש כאן. אם הכל גם מקשיב להלמות לב הדמויות, אז יש כאן סרט מעניין.

"בנות הוריקן" מועמד ל-4 פרסי רוברט: פרס סרט הילדים והנוער, בימוי, תסריט מקורי, וצילום.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-4 בפברואר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s