העיתון: הביקורת

(שם הסרט במקור: The Post)

בער לו. כנראה היה ממש חשוב לו.

לסטיבן ספילברג יש כבר סרט מוכן. אחר. שונה מאוד מ"העיתון". כזה שמצריך עבודה ארוכה על אפקטים. הוא צילם אותו כבר לפני יותר משנה. ואז נפל דבר. היו בחירות לנשיאות בארה"ב, ואחד לא ממש נורמלי הוא מנהיג העולם החופשי עכשיו. והוא די אינפנטיל. אם מישהו מצייץ משהו לא לרוחו, אז הוא מבטל אותו בשרשרת של ציוצי נגד. בריון שכונתי מצוי, רק שעכשיו יש לו כל כך הרבה יותר כוח מכל בריון אחר בעולם. ואם אתה לא אוהב אותו, ואם יש לך חוצפה לצאת נגדו, ואם יש לך אפילו עזות מצח לכתוב על זה בעיתון – אז אתה, והעיתון, וכל מי שתומך בכם – בסכנה. אש התופת נשלחת אליכם באדיבות הבית הלבן. מסתם קללות דרך איומים ועד מעשים מגבילים של ממש, פעולות משפטיות – הכל מותר לאיש החזק בעולם. הכל מותר לו. לנו אסור. דמוקרטיה. וזה בער לספילברג. אז הוא יצא לעשות את "העיתון".

כי ההסטוריה, מסתבר, חוזרת על עצמה. זה קרה כבר בתחילת שנות ה-70. נשיא אחר ישב שם. שיכור כוח גם הוא. וגם הוא איים ותבע למשפט אנשים שחקרו את השחיתות של ממשלו. הסרט הזה הוא על האנשים שפעלו, באומץ, נגד הכוח המאיים הזה על הדמוקרטיה. לסטיבן ספילברג מאוד אכפת מבסיס החיים הזה בעולם הדמוקרטי המערבי שאנחנו מכירים (או רוצים להכיר): החופש לחקור את השחיתות, זכות הציבור לדעת את האמת, גם אם היא לא נעימה, על האנשים שמנהיגים אותנו. ספילברג מצא את התסריט הזה, וצילם את הסרט הזה במהירות שיא. ועדיין, הוא לוקח את הזמן להשקיע בו את הלב והנשמה שלו. לוקח את הזמן להסביר לנו עד כמה באמת האנשים האלו מסכנים את כל מה שיש להם בחיים. את הכל.

כי התחלת הסרט, עושה רושם, קצת נסחבת. סדרה של שיחות ארוכות, הרבה מלל, פרישת הכלים על לוח השחמט הזה, הכנת השטח. סטיבן ספילברג היה להוט לעשות את הסרט הזה, אבל זה לא בא על חשבון יסודיות. "העיתון" מציג את שתי הדמויות הראשיות – העורך בן בראדלי, מלכתחילה איש עם מצפון ועם רעב להצלחה, והמו"לית, בוסית בעל כורחה.

כי מריל סטריפ מפתיעה אותי כאן שוב. כשחשבתי כבר שהאשה הכל כך מוכשרת הזו לא יכולה לעשות שום דבר שיוציא אותי מעורי, ספילברג ראה כאן משהו שלא חשבתי עליו. מריל סטריפ, הרי, מייצגת בעיניי אשה חזקה. דעתנית. מוכשרת. והנה הוא מלהק אותה לתפקיד הבוסית שלא בטובתה. היא בעלת העיתון, אבל זה רק בגלל שהיא קיבלה אותו לידיה לאחר מות בן זוגה. היא לא ממש יודעת מה לעשות עם זה. וה"וושינגטון פוסט" הוא בכלל עיתון קטן. לא כזה שעושה הרבה רעש. אבל עם האמביציה של בן בראדלי, והאומץ שלה להחליט את ההחלטות הנכונות היא תעשה הסטוריה. במהלך הסרט סטריפ תדע להציג את תהליך קבלת ההחלטות האלו שמגיעות לא רק מתוך תחושת מצפון הסטורית-פוליטית, אלא גם מתוך רצון לנפץ תקרת זכוכית שוביניסטית. היא אשה בעולם של גברים שמסתכלים עליה מלמעלה, אבל גם אם היא קיבלה את הניהול בחסד, היא תדע להשתמש בו כדי לקחת את ההגה לידיים, לשלוט בחייה כאשה סוף סוף. ומריל סטריפ עושה עבודה מצוינת כשחקנית – גם מציגה גוף רועד כעלה נידף ברוח, אבל גם מציגה אומץ ונחישות בהחלטות הרות גורל (והסרט מפורט מאוד ומסביר עד כמה ההחלטות הן הרות גורל – לא רק למדינה ולערך הדמוקרטי העליון שעליו היא נשענת, אלא גם לה באופן פרטי ואישי).

וסטיבן ספילברג, שיהיה בריא, עושה כאן עבודה פנומנלית של עריכה. אמנם ההתחלה איטית, אבל עם התקדמות הסרט העריכה מגבירה קצב, מקפצת בין כמה מוקדי התרחשות, מושיבה אותי ממש על קצה הכסא, וביחד עם עבודת צילום אנרגטית, ועבודה מדויקת של ספילברג עם מוסיקה, הסרט הזה הופך לרצף רגעים שממש מושיבים אותי על קצה המושב. ההחלטות החשובות האלו באות לא רק מתוך מצפון ומחשבה על גורל החופש במדינה הדמוקרטית הזו, אלא מתוך מצוקה אישית מוחשית, והסרט הזה לוקח את הזמן לפרט על המצוקה הזו, אבל גם לוחץ באמצעות עריכה על הנפש כך שהנצחון על הכוחות המגבילים את החופש הזה יהיה מרומם נפש.

"העיתון" מגיע בזמן הנכון כדי לגרום לנו לחשוב על גבולות הכוח, על אלו שמשתמשים בכוח שלהם בבריונות, ועל האומץ והתושיה שעלינו לגלות בתוכנו כדי להציל את החופש שלנו. סרט משובח מבחינה קולנועית, וגם סרט חשוב מבחינת העיתוי (וזה לא יכול לקרות בישראל. מה פתאום).

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “העיתון: הביקורת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s