גופו 2018: המועמדויות

ובשבוע שסרט רומני (שעל פי כל הדיווחים הוא מאוד יוצא דופן במבנה ובדרך העשייה שלו) זוכה בפרס הראשון בפסטיבל ברלין החשוב, התפרסמה אתמול רשימת המועמדויות לפרס הגופו של האקדמיה הרומנית לקולנוע לשנת 2018. "אל תיגע בי", הסרט הרומני שזכה השבוע בדב הזהב בברלין, יוצא מכאן לסבב פסטיבלים עולמי, ואני מניח שידבר חזק בטקס הגופו של השנה הבאה. בינתיים יש כמה סרטים אחרים שמככבים ברשימת המועמדויות לשנה זו. ואני אתחיל את הסקירה הזו עם סרט רומני שעשה את בכורתו בפסטיבל ברלין של השנה שעברה, "אנה, אהובתי" של קאלין פטר נצר ("בן יחיד").

כשהייתי בחו"ל בשנה שעברה ראיתי את "אנה, אהובתי" (הסרט הוקרן גם בפסטיבל ירושלים), והתרשמתי מהסרט המרגש אך לא שלם הזה. סיפור אהבתם של שני צעירים על רקע המשבר הנפשי של הבחורה ממלא את הסרט הזה ברגש, אבל קאלין פטר נצר כמעט מצליח להרוס את הסרט של עצמו, שניצל בעיקר בזכות עבודתם של שני השחקנים הראשיים. האקדמיה הרומנית כנראה חולקת איתי את אותה הרגשה כלפי הסרט, והיא לא מעניקה לו מועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל הסרט הזה כן מועמד ל-7 פרסי גופו אחרים: פרס הבימוי, שחקן, שחקנית, שחקנית משנה, עריכה, סאונד, ואיפור+עיצוב שיער.

בהמשך הפוסט הזה אני אנסה לסקור את שאר הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות לפרס האקדמיה הרומנית לשנת 2018:

צעד אחד מאחורי המלאכים (Un Pas în Urma Serafimilor) – דניאל סנדו

הסרט המוביל במספר המועמדויות (בהפרש ניכר, אגב) נראה כמו סרט מסקרן במיוחד. לכאורה מדובר בסרט כמעט נוסחתי על חייו הקשים של תלמיד בפנימייה. בחור צעיר ומופנם העומד בפני אידאליזם, רצון ללמוד ולהתקדם, בפני הצורך לעמוד באתגרים הקשים והקשוחים של הלמידה ושל המורה שרודה בתלמידיו ובו אישית, ובפני הצורך להסתגל לחיי פנימיה עם תלמידים ותיקים שלא מקלים עליו את חייו. אל כל זה צריך להוסיף את העובדה שמדובר בבית ספר לכמורה, כך שכל פריקת עול (ויש כאן פריקת עול נעורים. תראו את הטריילר) היא גם ערעור האמונה הבסיסית באלוהים. דרמה מסקרנת שנדמית רבת אמוציות (ועם ולאד איבאנוב הבלתי נמנע בתפקיד המורה הקשוח)

"צעד אחד מאחורי המלאכים" מועמד ל-14 פרסי גופו: פרס הסרט, בימוי, פרס סרט הביכורים, שחקן (איבאנוב), 2 שחקני משנה, תסריט, צילום, עריכה, סאונד, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, ואיפור+עיצוב שיער.

6.9 בסולם ריכטר (6,9Pe Scara Richter) – נאה קאראנפיל

עושה רושם שנאה קאראנפיל עושה סרטים שמספרים על איך עושים סרטים. הסרט הקודם שלו זכה לפני 3 שנים בפרס הסרט הטוב של האקדמיה הרומנית (והוא אירח גם שחקנים אמריקאים בקאסט שלו). איכשהו נדמה לי שקאראנפיל עושה סרטים חביבים למדי, אבל האובססיה שלו לעולם שמאחורי מצלמת הקולנוע יש בה משהו טרחני מדי. הטריילר לסרטו האחרון מביא איתו הרגשה דומה: קליל, משעשע, אבל גם עם קצת טעם לוואי. "6.9 בסולם ריכטר" מספר על שחקן שצריך לתמרן בין תפקיד במיוזיקל, אשה קנאית ודכאונית, ואובססיה משונה שיש לגיבור הסרט עם האמונה שרעידת אדמה בעתיד הקרוב היא בלתי נמנעת. ואז אבא שלו, אותו הוא לא הכיר כל חייו, מופיע פתאום לראשונה. אולי חביב, אבל נדמה לי שלא הרבה יותר מכך.

"6.9 בסולם ריכטר" מועמד ל-8 פרסי גופו: פרס הסרט, בימוי, תסריט, סאונד, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, ואיפור+עיצוב שיער.

קומבינטור (Fixeur) – אדריאן סיטארו

אדריאן סיטארו הוא מהמובילים בבמאי רומניה, וסרטו האחרון היה נציג רומניה לאוסקר השנה. נדמה שעם כל סרט שהוא עושה הוא מסקרן אותי מחדש, גם אם ברמות איכות משתנות. סיטארו תמיד יוצר לפחות כמה סצינות דרמטיות עוצמתיות בסרטים שלו, ויש לו דמיון והומור ייחודיים שבהם הוא לא תמיד משתמש. סרטו האחרון נדמה לי מצד אחד מסקרן מאוד, ומצד שני, נדמה לי שהעובדה שחלק ממנו דובר צרפתית, וההתרחשות שבו קשורה לצרפת, יש בהן מן האילוץ הקשור למימון הצרפתי של הסרט כולו.

מבוסס על סיפור אמיתי, "קומבינטור" מספר על עיתונאי צעיר העולה על סיפור סחר בנשים (נערות) רומניות למטרות זנות בצרפת, והוא מתכוון לכתוב על הסיפור הזה, רק לא בטוח שמדובר כאן במעשה מצפוני, ואולי יש כאן גם הזדמנות לסיפור עיתונאי גדול שיקפיץ את הקריירה שלו קדימה ומהר. הטריילר מעניין, והפרויקט הזה, כמו כל סרטיו של סיטארו, מסקרן."קומבינטור" מועמד ל-7 פרסי גופו: פרס הסרט, בימוי, שחקן, שחקנית משנה, תסריט, צילום, וסאונד.

מבזק חדשות (Breaking News) – יוליה רוז'ינה

דרמה מהסוג הפשוט, אבל גם האנושי, זה שבדרך כלל קונה אותי, בלי הרבה אפקטים ופיצוצים. סיפור שעל פניו נדמה מרגש על כתב חדשות שבמהלך עבודתו חווה תאונה. הוא שורד, אבל הצלם שאיתו נהרג באירוע. כדרך התמודדות עם ההלם, הכתב יוצא לצלם מעין כתבת הספד, ובמהלך הכנת הכתבה הוא מגלה על חברו לעבודה הרבה דברים שלא ידע. כמו כן, נוצר קשר של אב חורג-בת חורגת עם הבת היתומה הטריה של הצלם המנוח. שני אנשים מתאבלים על אדם אחד. נראה כמו דרמה מסקרנת מאוד

"מבזק חדשות" מועמד ל-6 פרסי גופו: פרס הסרט, בימוי, שחקן, שחקנית, תסריט, ועריכה.

מדה, או: הצד הלא כל כך זוהר של החיים (Meda sau Partea Nu Prea Fericitặ a Lucrurilor) – עמנואל פארבו

לפי הטריילר, נראה לי שהבמאי תועה בין נסיון לעשות סרט פוליטי-ביקורתי לבין נסיון לעשות דרמה אנושית מרגשת, והסרט קצת מאבד איזון, ועדיין מדובר בסיפור מעניין עם פוטנציאל. במרכז הסרט אדם החי ועובד בסביבה כפרית. בתחילת הסיפור הוא מתאלמן מאשתו. במהלך האבל והצורך להמשיך בחיים הוא מגלה שאשתו טיפלה במסירות בנערה בשם מדה. עכשיו הוא יצטרך לטפל בנערה בעצמו, או למסור אותה לבית יתומים. גיבור הסרט מנסה בכל זאת לטפל בנערה, והוא מבקש לאמץ אותה באופן חוקי. אבל הבירוקרטיה הרומנית מקשה מאוד את ההליך, במיוחד אם אתה אדם כפרי, עם השכלה מינימלית, ועם יכולת קטנה מאוד לעמוד מול השלטונות.

"מדה" מועמד ל-4 פרסי גופו: פרס הסרט, פרס סרט הביכורים, שחקן, וצילום.

ולסיום הסקירה הזו, סרט שלא מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל מועמד ללא מעט פרסים אחרים:

מסיבת יום הולדת (Aniversarea) – דן צ'יסו

מקריאה על הסרט הזה, ומצפיה בטריילר, נדמה שהוא קם ונופל על הטון שבו הוא יבויים, מכיוון שהוא כבר מסתמך על נוסחה שמתחילה להישחק. בחלקו גרסה מבודחת של "החגיגה" הדני, בחלקו גרסה קרובה יותר לאדמה של "סיירהנבדה" של כריסטי פויו (בלי הסגנון המכביד של הבמאי הרומני האחר הזה), זהו סיפורה של מסיבת היומולדת ה-94 של ראש המשפחה. כל בני המשפחה מתקבצים אל הבית, ובמהלך היום הם ינסו לשכנע את חתן השמחה ללכת לכומר ולהתוודות על חטאי עבר. או שלא צריך. או שאולי חטאי עבר יוצאים לאור פתאום, מתאווררים בפני כולם. או שאולי זאת מסיבה בכל זאת. דרמה קשה, או משהו קליל יותר – לא ממש ברור.

"מסיבת יום הולדת" מועמד ל-8 פרסי גופו: 2 שחקני משנה, שחקנית משנה, צילום, סאונד, עיצוב אמנותי, תלבושות, ואיפור+עיצוב שיער.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-27 במרץ.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s