פסטיבל ירושלים 2018: קינג ביבי

ואולי גם הסרט הזה, כמו הנושא שלו, חסין מביקורת…אולי גם הוא (הם) יכולים לעשות ספין לכל מילה שאומר…

אבל לא צריך. לפחות לגבי הסרט עצמו (כי את הנושא שלו, אחד, בנימין נתניהו, אני לא ממש אוהב). כי הסרט, בבימויו של דן שדור, הוא קולנוע דוקומנטרי מבריק.

כי זה לא רק פורטרט של איש שהוא ראש ממשלה. זה לא רק פורטרט של איש שעצם הזכרת שמו מציתה בלב השומעים באופן מיידי אמוציות מוגברות (לחיוב או לשלילה). הסרט הזה אפילו, לפחות על פניו, לא באמת מגיע ממקום ביקורתי במופגן, או מעריץ במופגן. "קינג ביבי" מבקש באמת ובתמים לבדוק את התופעה הזאת שנקראת בנימין נתניהו. איך זה שצמח כאן מנהיג שכזה שנחשב בלתי מנוצח, איך זה שהוא איש של טפלון, שפרשיות רבות, פוליטיות ואישיות (שגם הן אולי פוליטיות) נקשרות בשמו, אבל הוא נותר כמעט בלתי מנוצח. ווינר פוליטי ללא מתחרים.

ודן שדור, הבמאי, מצליח לפצח את זה. לפי "קינג ביבי", בנימין נתניהו הוא לא רק מלך ישראל. נתניהו הוא מלך העולם. נשיאים אמריקאים הולכים בדרכו. מיישמים את תורתו. והכל, אבל הכל, הוא נראות. הדבר הכי חשוב הוא איך אתה נראה בתקשורת.

שדור ידע את זה, ובחר בקונספט מבריק: הרי אם נתניהו הוא ראש ממשלה בתקשורת, אז הסרט כולו, מתחילתו ועד סופו, 100 אחוז מזמן המסך של הסרט הזה, בנוי מקטעים ששודרו באיזשהו כלי תקשורת בעולם. עבודת אוצרות ותחקיר נרחבת מאוד נעשתה לשם בניית הסרט הזה. ושדור, שיהיה בריא, לפחות על פניו, עושה עבודה אובייקטיבית למדי. הוא לא בכיס של נתניהו, ממש לא, אבל הוא גם לא כל כך בכיס של השמאל.

הרי נתניהו, בכל זאת, יש לו תפיסה מדינית. פוליטית. כלכלית. הוא לא כלי ריק שמכסה את עצמו בנוצות תקשורתיות. שדור נותן לו את הכבוד הזה. ועל כל חץ ביקורתי ששדור שולח בו, נתניהו יכול לומר: זאת התקשורת השמאלנית שמציגה אותי ככה. האמת אחרת. ומהי האמת? מה שנתניהו מראה לכם. ואולי זה לא באמת רע. אולי התקשורת באמת מגויסת. ואולי האינטרנט הוא באמת הדמוקרטיה האמיתית, ואולי שם באמת יכול העם לומר את דברו. או שגם האינטרנט הוא סוג חדש של תקשורת, מגויסת גם היא.

כי זה מה שהסרט הזה מראה: נתניהו הבין, בשלב מוקדם מאוד בקריירה שלו, שהתקשורת, הדרך שבה הציבור חווה אותך, היא כלי המפתח להצלחה. להבאת תפיסת העולם שלך אל הבמה. אז בהתחלה הוא למד איך לדבר, איך להתלבש, איך לשכנע, איך למכור לקהל את הרעיונות שלו. קלטת האימון שמלווה את הסרט מדגימה את זה, בין היתר. בהמשך הקריירה שלו נתניהו מבקש לבצר את שלטונו (ממניעים אישיים לחלוטין, או ממניעים אידאליסטים, או אולי שילוב של השניים), אז הוא מתחיל לבנות אמצעים לשלוט בתקשורת. להצר את צעדיה של התקשורת הקיימת, וליצור תקשורת חדשה. עיתונאי חצר (ב"ביביתון", הוא "ישראל היום") או בעמוד הפייסבוק שלו וברשתות החברתיות – נתניהו לומד לנטר את התקשורת לצרכיו. נתניהו בונה תקשורת שתעביר את מסריו בלבד, וכל מי שמבקר אותו מיד מסומן כלא אמין, ככלי שרת בידי האויב, כשקרן, כאיש הרע (כבר בשלב מוקדם בקריירה של נתניהו נראה בקהל השבוי שלו אחד עם תספורת ג'ינג'ית בלתי אפשרית. היום הוא נשיא ארה"ב. אז מי למד ממי?).

אז או שנתניהו התחיל בתור אידאליסט, איש עם תפיסת עולם מסוימת, שהגיע לגג העולם, ועכשיו מנהיגים זרים מיישמים את התפיסות שלו, או שמדובר פשוט באדם עם שגעון גדלות בלתי ניתן לשליטה, שבעזרת מקצוענות מרשימה בתקשורת, ובעזרת שליטה ביד ברזל בכל מה שנכתב ונאמר עליו הוא מצליח להיות בשלטון כבר…הרבה (יותר מדי?) זמן.

ושדור מספר את הסיפור הזה בסבלנות, בעזרת מוסיקה שמפחידה ומרשימה באותו זמן, עם קריינות נהדרת של אלון אבוטבול, בקצב סבלני שממש יוצר מדריך להשתלטות על העולם – ואני, איש שבאמת חושב שהביבי הזה הוא ראש ממשלה איום ונורא, יוצא מהסרט גם די נדהם מהמקצוענות המושלמת של האיש הזה, וגם מתוסכל מכך שהאיש הזה הוא אולי בלתי מנוצח. כמו נושאו, ה"קינג ביבי" הזה הוא סרט מאוד מרשים, וכמו נושאו, הסרט הזה חד וחריף, וכמו נושאו, הוא אפילו מעצבן. ומה יהיה בבחירות הקרובות (ועד כמה הן קרובות?)? איך נראה את הבחירות הבאות? איך הן ישתקפו בתקשורת? והאם התקשורת היא באמת חזות הכל, או שאפשר באמת להתעלות מעליה? סרט מרתק על אדם מרתק. ו/או מעצבן.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s