פרסי האקדמיה הקנדית לקולנוע 2019: המועמדים

אתמול התפרסמה בקנדה רשימת המועמדים לפרס האקדמיה הקנדית לקולנוע לשנת 2019. עושה רושם שבניגוד לשנים קודמות, השנה לא היה סרט קנדי עם פרופיל בינלאומי גבוה (אני מזכיר לכם שבשנה שעברה הזוכה היה "מודי", שאולי לא היה סרט גדול, אבל מעט אחרי זכייתו הגיע גם לישראל, ואפילו הפך להצלחה קטנה כאן), מה שלא אומר שאין לקנדים השנה מה להציע בקולנוע. מבט על רשימת המועמדים השנה מציע מספר רב של סרטים שונים, ובסקירה הזאת אני אנסה להתמקד במובילים במספר המועמדויות.

הסרט הבולט ברשימת המועמדויות הוא

האפילה הגדולה (La Grande Noirceur) בבימויו של מקסים ז'ירו

זי'רו פרץ לתודעה הבינלאומית לפני כמה שנים עם סרט על הקהילה היהודית-חרדית במונטריאול שנקרא "פליקס ומאירה". בכשרון הצלחתי לפספס את הסרט המסקרן הזה על רומן מחוץ לנישואין של אשה חרדית וגבר לא (את האשה גילמה הדס ירון הישראלית). נדמה שהסרט האחרון של ז'ירו הוא אופרה אחרת לגמרי. במקום מתיקות מלנכולית, יש כאן מבט מאיים על עולם אפל, מפחיד, שבכוונה לא מספק פרטים מזהים לגבי מה בדיוק קורה שם, מה שכנראה גורם לכל הסיפור החידתי הזה להפוך לאלגוריה על המצב בעולם היום.

ב"אפילה הגדולה", שחקן קנדי כושל מוצא את עצמו בעיירה אמריקאית חסרת שם. הוא מנסה לשרוד בעזרת כישורי המשחק שלו, ובעיקר יכולת החיקוי שלו את צ'רלי צ'פלין, ובינתיים הוא פוגש עוני, תנאי מחייה מחפירים, ורוע אנושי קיצוני (שרה גאדון משחקת כאן אישה שמחזיקה בחורה צעירה אחרת על רצועה, משל היתה כלב). עוד שמות מוכרים כאן הם רומן דוריס ורדה קאטב הצרפתים, ומבט על הטריילר של הסרט הזה מעביר צמרמורת אימה בחוט השדרה.

"האפילה הגדולה" מועמד ל-8 פרסי אקדמיה בקנדה: פרס הסרט, בימוי, שחקן, שחקנית משנה (גאדון), צילום, עיצוב אמנותי, תלבושות, ועריכת סאונד.

בערפל (Dans la Brume) – דניאל רובי

סרט קנדי שמתרחש בפריס, צרפת, וגם בו מככב השחקן הצרפתי רומן דוריס. מקריאה על הסרט נדמה לי שמדובר כאן בסיטואציה מסקרנת, שיש בה הרבה פוטנציאל, אבל אין בה הרבה פיתוח מעבר להנחת היסוד.

רופא חוזר הביתה לפריס מקנדה, שם ניסה למצוא מרפא למחלתה הנדירה של ביתו הקטנה, המחייבת אותה לגור בתוך בועת ענק. ואז, פתאום, רעידת אדמה פוקדת את פריס, וכתוצאה מאסון הטבע הזה משתחרר מהאדמה גז רעיל בכמויות עצומות שמכסה את כל העיר. הדרך היחידה להינצל היא לעלות אל הגג. הבועה המבודדת את הילדה הקטנה היא גם זאת שמגינה עליה מהרעל שבחוץ, אבל אז הבטריה שמתחזקת את הבועה עומדת להיגמר…

הטריילר מספר בעצם את כל הסיפור. אולגה קורלינקו משחקת את בת הזוג של דוריס, והצילום מרשים מאוד, אני רק לא בטוח עד כמה הסרט הזה יודע להמשיך את המצב הנתון לדרמה שבאמת תפחיד או תרגש."בערפל" מועמד ל-8 פרסי אקדמיה בקנדה: פרס הסרט, בימוי, שחקן משנה, תסריט מקורי, סאונד, עריכת סאונד, אפקטים, ואיפור.

מושבה (Une Colonie) – ז'נבייב דולוד-דה סל

לפעמים סרטים לא חייבים לספר לי סיפור מקורי כדי לרגש אותי. לפעמים זה דווקא הסיפור שסופר כבר אינספור פעמים שתופס את תשומת ליבי, כי, בכל זאת, זה אמנם אותו סיפור, אבל האנשים שונים.

"מושבה" הוא סיפור התבגרות. משפחה עוברת דירה, והנערה הצעירה במרכז הסיפור ביישנית, סגורה, לא כל כך מוצאת את עצמה בבית הספר החדש, במסיבות הכיתה, ברעש הלבן (או הצבעוני) שמסביב. האחות הקטנה שלה חסרת דאגות, רצה בשמחה בשדות ומשחקת עם חיות. יום אחד שתי האחיות הולכות בשדות האלו, ומגיעות לשמורה של ילידים. גיבורת הסרט פוגשת שם נער צעיר, ודרך סיפור האהבה לשונה ולאחר, היא, אחרת גם היא במובן מסוים, תתבגר.

אולי לא מקורי לגמרי, אבל הטריילר מסקרן

"מושבה" (שיוקרן בימים הקרובים גם בפסטיבל ברלין) מועמד ל-7 פרסי אקדמיה בקנדה: פרס הסרט, סרט ביכורים, בימוי, שחקנית, שחקנית משנה, שחקן משנה, ותלבושות.

כלב שמירה (Chien de Garde) – סופי דופווי

הסרט שקנדה שלחה השנה לאוסקר, ושזכה כבר ב-3 פרסים בטקס פרסי האקדמיה הקוובקית בקיץ, זוכה להכרה קטנה גם מהאקדמיה הגדולה של קנדה. הסיפור על בחור צעיר, בן למשפחה שבה הדוד מנהל את העניינים ביד רמה. הוא ואחיו מצטרפים לעסק הסמים של הדוד כגובי חובות, אבל הוא גם מאוהב בבחורה צעירה, ולמענה הוא רוצה לצאת מעסקי הפשע, דבר שקשה מאוד לעשות, במיוחד אם זהו עסק משפחתי.הטריילר אנרגטי ואלים, אבל הסרט הזה זכה רק ל-4 מועמדויות לפרס האקדמיה: פרס הסרט, סרט ביכורים, בימוי, ושחקן.

בראשית (Genèse) – פיליפ לסאז'

השחקן הראשי מ"כלב שמירה" נראה גם כאן, ולמרות שלכאורה אני אמור להסתקרן מסיפורי התבגרות שכאלו (כמו שאני מסתקרן מ"מושבה"), נדמה לי ש"בראשית" פשוט מעמיס יותר מדי סיפורים.

במקום דמות מרכזית אחת יש כאן שלוש. בחור צעיר שמגלה שיש לו רגשות לבחור צעיר אחר. ואחותו הגדולה של הבחור שחווה שברון לב כשבן זוגה מציע לה לנהל יחסים פתוחים (מה שיאפשר לו ללכת גם עם אחרות). הסצינה שמצאתי לא רעה, אם כי אין בה שום ייחוד, וזה כנראה משקף את הסרט כולו – לא רע, אבל גם זניח.

"בראשית" מועמד ל-3 פרסי אקדמיה: פרס הסרט, שחקן משנה, ותסריט מקורי.

עד כאן הסרטים המועמדים לפרס המרכזי של הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הקנדית לקולנוע. עוד מספר לא קטן של סרטים מועמדים בקטגוריות השונות, אבל שניים מהם ראויים לתזכורת בסקירה הזאת:

פרויקט האמינגבירד (The Hummingbird Project) – קים נגוין

קים נגוין היה מועמד לאוסקר לפני כמה שנים על "מכשפת מלחמה". מאז הוא עשה שני סרטים בפרופיל נמוך, שאמנם זכו להערכה, אבל לפחות הכרה מאותה מכשפה. עכשיו נגוין מנסה לכבוש את אמריקה. בגדול. עם שלושה שחקנים בקליבר עצום, ועם הרבה כסף, נגוין מנסה את מזלו בהוליווד. אני רק לא מבין את הפרמיס של הסרט הזה. הוא פשוט נראה לי…טפשי.

ג'סי אייזנברג ואלכסנדר סקארסגארד משחקים שני בני דודים עם חלום התעשרות גדול. כדי להשיג את מתחריהם הם צריכים להשיג מידע שנוגע במשהו לבורסה. הם מתכננים לכרות מנהרה ולהעביר שם סיבים אופטיים שיאפשרו להם להשיג בחלקיקי שניות את המידע שכולם משיגים באינטרנט בשניות. חלקיקי השניות אמורים לתת להם את היתרון על האחרים ולהתעשר. אלכסנדר סקארסגארד עם קרחת מגוחכת, סלמה האייק עם פאה מגוחכת, וג'סי אייזנברג, שדווקא נראה כמו…ג'סי אייזנברג, בסיפור שלוקח ז'אנר של סרטים שדווקא מעניין אותי ולפחות על פניו הופך אותו לגרוטסקי, רק בלי כוונה (הנה הטריילר להתרשמות)."פרויקט האמינגבירד" מועמד ל-6 פרסי אקדמיה בקנדה: עיצוב אמנותי, עיצוב שיער (לקרחת של סקארסגארד?), עריכה, מוסיקה, סאונד, ואפקטים.

סטוקהולם (Stockholm) – רובר בודרו

סרט קנדי דובר אנגלית המתרחש בשבדיה ומספר סיפור אמיתי. לפי מה שקראתי על הסרט, הדבר היחיד שיכול לצאת מהסרט הזה הוא קומדיה, וזה אכן (כנראה) סרט משעשע למדי. הוא אולי לא קומדיה בהגדרה, והוא כן מנסה לספר סיפור רציני ואפילו מותח, אבל הוא מצליח רק בחלקו. לפחות מריצים קטעים.

הרעיון בסרט הזה הוא לשחזר את סיפור שוד הבנק וסיטואציית בני הערובה שליותה אותו, סיפור שהתרחש בסטוקהולם ב-1973 ושבעקבותיו נולד המונח "סינדרום סטוקהולם", שבעיקרו מנסה להסביר את הסימפטיה שאנשים נחטפים מפתחים כלפי חוטפיהם. בסרט הזה אית'ן הוק הוא השודד, ובני הערובה הם פקידי הבנק (אחת מהן היא נומי ראפאס, שחקנית שוודית המתגוררת בלונדון). השתלשלות האירועים נדמית קומית יותר ממותחת, וזהו כנראה סרט חביב, אבל לא באמת חקירה רצינית של "סינדרום סטוקהולם" (הנה קליפ לדוגמא מתוך הסרט)."סטוקהולם" מועמד ל-6 פרסי אקדמיה קנדים: תסריט מעובד, עריכה, תלבושות, עיצוב שיער, עריכת סאונד, ואפקטים.

צריך לציין גם ש"הגחליליות עזבו", סרט התבגרות יפה שראיתי בפסטיבל טורונטו, והוקרן גם בפסטיבל חיפה, הסרט הזה זכה לשתי מועמדויות בלבד – למוסיקה ולסאונד. ושמתוך 5 המועמדים לפרס הבימוי, 3 הן נשים.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-31 במרץ.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s