קו פרו 2019: ממשיכים למרות הכל

היום התקיים בתל אביב אירוע הפיצ'ינג השנתי של פורום קו פרו הישראלי. השנה זו השנה ה-21 ברציפות שבה מגיעים לכאן משקיעים ומנהלי תוכן מכל קצוות העולם כדי לשמוע, לייעץ, ואפילו להשקיע ביצירה דוקומנטרית ישראלית. בשנים שעברו נוצרו בעקבות האירוע השנתי הזה עשרות סרטים ישראלים, בחלקם ממש מצוינים, זוכי פרסים (כולל אפילו מועמדויות לאוסקר), ובאופן כללי, האירוע הזה קידם את היצירה הישראלית בצורה משמעותית.

ועם זאת, צריך לומר שעצם קיומו של האירוע השנה הוא הישג בפני עצמו. כחודשיים אחרי קו-פרו 2018 נפטרה ארנה ירמות, שהיתה היוזמת, המפיקה, המארגנת, ובכלל הרוח החיה מאחורי כל המפעל המפואר הזה למשך כל עשרים שנות קיומו. והנה השנה האירוע הזה ממשיך לחיות ולהתקיים, למרות מותה של האשה שהגתה אותו. צריך לומר הרבה מילים טובות לאסנת עדן, שהגיעה לקו-פרו מכאן 11, נכנסה לנעליים גדולות מאוד, והרימה אירוע מכובד ומרשים. אמנם כמות הפרויקטים שהוצגה בפני האורחים מחו"ל היתה קטנה יותר מהרגיל (בדרך כלל אירוע הפיצ'ינג נמשך על פני יומיים, וכלל למעלה מ-20 פרויקטים. השנה הוצגו באירוע רק 14 פרויקטים, והוא נמשך על פני יום אחד מרוכז), אבל האירוח, שמצא הפעם אכסניה חדשה ונעימה בנוה צדק, היה מסביר פנים, מקצועי, וכולם באו בנפש חפצה לשמוע ולעזור לקולנוע הדוקומנטרי הישראלי להמשיך ולכבוש שיאים.למרבה הצער, ולמרות שהאורחים מחו"ל דווקא אהבו את רוב הפרויקטים שהוצגו בפניהם, אני מצאתי את רוב הסרטים שנמצאים בתהליך עבודה חצי אפויים, לא ממש מעניינים, או מעניינים אבל עדיין בתהליך גיבוש של סגנון ואפילו נראטיב (כלומר – כל הפרויקטים ידעו את הסיפור המרכזי, אבל רובם לטעמי לא היו סגורים על מה בדיוק הם הולכים להתמקד). ובכל זאת, מבין הסרטים שנמצאים בתהליך הפקה והוצגו היום בפני פורום המשקיעים הבינלאומי, אלו הם הפרויקטים שהכי מסקרנים אותי, אלו שאני אחפש בדוקאביב 2020-21:

דוקטור מוריס – בימוי איתמר אלקלעי ומיטל צביאלי

זה סיפור יוצא דופן. איש בשם דוקטור מוריס היה טייס בחיל האוויר הבריטי במלחמת העולם השנייה. בגיל 40 הוא התחתן עם בריטית בת 25 והקים איתה בית ומשפחה במקום די רחוק קרוב לכאן – אילת, ישראל. הוא הפך לדמות ידועה באילת, אבל המשפחה שהוא הקים התקיימה כיחידה בריטית סגורה שהמשיכה לדבר באנגלית, ולא בשפה של הילידים – עברית. דוקטור מוריס עבר כבר מן העולם, ואלמנתו מדברת בסרט, ומעלה מן האוב סיפורים על ילדה שנולדה להם, ילדה בשם אביבה. היא סבלה מתסמונת דאון, ונפטרה בגיל 9. סימני שאלה עולים בקשר לנסיבות מותה של הילדה. יש גם בת נוספת למשפחה, בת מאומצת שבאה ממשפחה שבה האמא מתה בתאונת דרכים. ועולות אפילו ספקולציות שאותו דוקטור מוריס היה בעצם סוכן מוסד (המוריס הזה בילה כמה חודשים בכל שנה במצרים ובסיני). בקיצור, הדוקטור מוריס הזה היה כנראה אדם שאצר סודות, חלקם אולי אפלים, והסרט הזה ינסה לחפור ולהוציא אותם לאור.

ברונקה! – בימוי שלמה ותומר סלוצקי

שלמה סלוצקי הוא עיתונאי ותיק, יליד ארגנטינה. תומר הוא בנו. ברונקה היא מילה בספרדית המבקשת להביע, בקונטקסט של הפרויקט הזה, כעס עמוק, תסכול אפילו.

הסלוצקי'ז יבקשו ליצור עבודת תחקיר עיתונאית שמחפשת לחשוף למה ואיך קורה שפושע ארגנטינאי חי ללא מפריע בישראל, והשלטונות לא נוגעים בו, ולא חושבים אפילו להסגיר אותו לארגנטינה. הפושע הזה לא מואשם בסתם פשעים, אלא בהיותו דמות בכירה בשלטון הצבאי שחטף, רצח, ועינה אנשים חפים מפשע בשנות ה-70 בארגנטינה, כולל בן משפחה של שלמה סלוצקי עצמו.

הנבואה של קסנדרה – בימוי דוקי דרור

גם הפרויקט הזה הוא עבודת תחקיר, אם כי היא מרתקת יותר בקונטקסט הפוליטי-כללי, ופחות בפאן האישי. "פרויקט קסנדרה" היה שם קוד למבצע של הממשל האמריקאי בתחילת המאה ה-21 כדי להצר מאוד את צעדיו של חיזבאללה. הרעיון הוא Follow the Money Trail, כלומר, לחפש את מקורות המימון של הטרוריסטים, ולסגור להם את הברז. מסתבר שהחיזבאללה הפך לארגון של סוחרי סמים רק כדי לממן לעצמו את המטרה שהוא שם לעצמו – שליטה אסלאמיסטית במזרח התיכון (או לפחות אסלאם כמו שהוא מבין). האמריקאים ביקשו ליירט כמה שיותר הברחות סמים מדרום אמריקה אל ידי החיזבאללה, ובכך ללחוץ כלכלית על הארגון הזה. אבל, מסתבר, חלק מהסכם הגרעין של ממשל אובמה עם אירן היה פירוק הפרויקט הזה.

בית AZ – בימוי אנה אוליקר

בית AZ הוא מקום שאליו מגיעים נרקומנים כדי להיגמל משימוש בסמים. המיוחד במקום הזה הוא המכורים – הם מגיעים ברובם מהקהילה החרדית. לא רק שהמצב שלהם קשה בגלל ההתמכרות שלהם, העובדה היא שהחברה ממנה הם באים היא חברה סגורה וביקורתית מאוד, ולרובם אין בית לחזור אליו. הזווית הדתית, של אנשים שרוצים לשמור על אמונתם, אבל מורחקים מאורח החיים שהם רוצים להיות חלק ממנו – הזווית הזאת תהיה אולי דלת הכניסה לעולם אפל שעל פניו להרבה אנשים אין ממש עניין לראות.

זכות הציבור לא לדעת – בימוי צביקה בינדר

הפרויקט הזה יבקש לפתוח צוהר אל עולם התקשורת החרדית. אל עולם של עיתונים, תכניות רדיו, עולם של אנשים שחיים בקהילה סגורה – כל כך סגורה גם בגלל שהם לומדים על העולם מתןך תקשורת מצונזרת, מגויסת, כשרה למהדרין באישור הרבנים. אל מול המצלמה יושבים עיתונאים, או כאלו שקוראים לעצמם כך, ואומרים שהם מגנים על זכות הציבור לא לדעת (על כל מיני תועבות). ועם זאת, בינדר ינסה גם לעקוב אחרי אנשים שמבקשים להרחיב את הידע של הקהילה החרדית ע"י פריצת הגבולות גם מעבר למה שעובר אישור מחמיר של הרבנים, אנשים חרדים שכותבים באינטרנט המשוקץ, ומדווחים גם על דברים שהתקשורת החרדית הממוסדת נמנעת מהם.

נשים אמיצות – בימוי אנה סומרשף

זה הפרויקט היחידי שהוצג היום שהביא דמעות לעיניי. זה סיפור שלא יאומן לאוזן חילונית כמו שלי. הרי אני מסתכל על סרטים כמו "סופרג'יסטיות" הבריטי או "עושות סדר" השוויצרי וחושב: טוב, זאת הסטוריה רחוקה. נשים שנלחמו על הזכות להצביע ולהיבחר לפרלמנט – סיפורים שחשוב להכיר, אבל לדעת שהיום אנחנו במקום אחר לגמרי.

מסתבר שלא. מסתבר שבישראל של 2019 יש נשים שלא יכולות להציג את מועמדותן לכנסת רק בגלל שהן נשים. הסרט הזה מספר את סיפורן של שתיים כאלו – שתי נשים חרדיות שמבקשות לשמור על אורח חייהן הדתי, ולייצג נשים שכמותן בפרלמנט הישראלי. כמות השטנה שהן סופגות רק בגלל שהן מבקשות לדבר בשם עצמן ובשם ציבור שכמותן מעלה את התסכול, וסוגרת על הנפש שרק מקווה שהנשים האמיצות האלו ימצאו בעצמן כוח להמשיך.

אלו היו הפרויקטים שהכי עניינו אותי מבין אלו שהוצגו היום בפיצ'ינג הדוקומנטרי של קו-פרו 2019. אני אחפש אותם בפסטיבלים בשנים הבאות.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s