פרסי דאג'ונג 2020: המועמדויות

דרום קוריאה. המדינה הכי חמה עכשיו בשטח הקולנוע. מה שאני וכמה מבקרי קולנוע אחרים אומרים כבר יותר מעשור, העולם מגלה עכשיו דרך "פרזיטים". וזה לא רק בונג ג'ון הו. יש כמה וכמה במאים מעניינים בקוריאה (למשל, מי שזוכר מלפני כמה שנים סרט אימה אדיר בשם "רכבת לבוסאן", כדאי שיתכונן, כי השנה אמור להגיע סרט ההמשך). והסרט שזכה בפסטיבל סאנדאנס שהסתיים לפני כמה ימים הוא סרט של אמריקאי ממוצא קוריאני שמדבר אנגלית וקוריאנית.

הסיפור עם טקס פרסי האקדמיה של דרום קוריאה מסובך. כבר כמה שנים שאני עוקב כאן בבלוג אחרי טקס פרסי הדאג'ונג של קוריאה שמתקיים באיזור נובמבר. השנה הטקס נדחה לפברואר, מכל מיני סיבות. הסיבה הרשמית היתה איזשהו רצון לתת הזדמנות לסרטים שמופצים בקוריאה גם לקראת סוף השנה, אבל אני מניח שהשערוריות שליוו את הטקסים בשנים האחרונות עוררו רצון לאתחל מחדש את טקס פרסי האקדמיה הזה.

אבל לפני כמה ימים הגיעה ההודעה: הטקס נדחה שוב, הפעם למועד לא ידוע. קוריאה קרובה יותר לסין, ונכון לכתיבת שורות אלו, התגלו בדרום קוריאה 24 מקרים של אנשים שנדבקו בנגיף הקורונה, ועד שמשהו יסתדר עם הפאניקה הקשורה במחלה החדשה הזאת, טקס הקולנוע מוקפא. בכל מקרה, רציתי לדעת מי הם המועמדים. הטקס הרי היה אמור להתקיים בעוד שלושה שבועות. חשבתי שהמועמדויות יפורסמו בקרוב, או שכבר פורסמו. מסתבר שהן אכן כבר פורסמו לפני כמה שבועות, אבל עד עכשיו אף כלי תקשורת באנגלית לא דיווח על כך. איכשהו מצאתי את רשימת המועמדויות בקוריאנית, והשתמשי בשירותיו של גוגל טרנסלייט (ואחר כך בתרגום של גוגל טרנסלייט לעברית) כדי לנסות ולבנות את רשימת הסרטים הבולטים בדרום קוריאה בשנה האחרונה.

אז הנה סקירה של הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות לפרס הדאג'ונג של האקדמיה הקוריאנית לקולנוע לשנה הנוכחית:

ראשית, "פרזיטים" (기생충). במקרה הזה, יש נביא בעירו. לא רק בעולם כולו מתלהבים (בצדק) מהסרט המצוין הזה. גם הקוריאנים עצמם אוהבים אותו. ל"פרזיטים" יש 11 מועמדויות לפרס הדאג'ונג, מה שהופך אותו לסרט עם מספר המועמדויות הגדול ביותר: "פרזיטים" מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקן, שחקן משנה, שחקנית משנה, צילום, עריכה, תאורה, מוסיקה, ועיצוב אמנותי.

עוד סרט שקיבל מספר מועמדויות מכובד הוא "יונק הדבש" (벌새’). ראיתי את הסרט בפסטיבל ירושלים האחרון, ודי השתעממתי. סיפור התבגרות של נערה בת 14 שלא קורה בו הרבה, וגם מה שקורה לא מקבל הדגשות דרמטיות, והכל הופך לסרט פלגמטי למדי (חוץ מהסוף היפה. אם יש לכם סבלנות להגיע עד לשם).

"יונק הדבש" מועמד ל-8 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקנית משנה, שחקנית מבטיחה, בימוי ביכורים, צילום, ומוסיקה.

יש עוד כמה סרטים בולטים ברשימת המועמדים שלא ראיתי, ואולי נזכה לראות כאן מתישהו השנה:

עבודה יוצאת דופן (극한직업) – ביונג הון לי

זאת יכולה להיות קומדית אקשן ממש מוצלחת. סיפור על יחידת משטרה שחוקרת סחר בסמים בקנה מידה גדול. לפי החשד, עסקי הסמים מתרחשים בחדרים האחוריים של מסעדת עוף כושלת. השוטרים נכנסים למבצע חשאי והופכים לאנשים פשוטים שעובדים במסעדה רק כדי לתפוס את סוחרי הסמים על חם. העניינים מסתבכים כשמתברר שהשוטרים האלו גם יודעים לבשל לא רע בכלל, והמסעדה מתחילה למשוך פתאום כמות גדולה של קהל.

"עבודה יוצאת דופן" לא נראה כמו סרט איכות יוצא דופן, אבל הוא כן נראה כמו סרט כיפי מאוד. בינתיים, הוא מועמד ל-8 פרסי דאג'ונג של האקדמיה הקוריאנית: לפרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקן משנה, שחקנית משנה, שחקן מבטיח, עריכה, והפקה.

המלך והמדען (천문: 하늘에 묻는다) – ג'ין הו הור

לפני כמה שנים, בסקירה של המועמדים לפרס הדאג'ונג, נתקלתי בסרט בכיכובו של צ'וי מין-סיק ("אולדבוי", "לוסי"). הייתי סקפטי בקשר לסרט הזה, אבל כשצפיתי בו, "זרמים גועשים" התגלה כסרט מרתק וחכם. אז הנה מגיע עוד סרט עם צ'וי מין-סיק. וגם מקריאה על הסרט הזה אני לא ממש מתלהב לצפות בו. ואולי בכל זאת…

הסרט מתרחש לפני מאות שנים. צ'וי מין-סיק משחק אדם מפשוטי העם. הוא מיודד עם המלך, והם שניהם סקרנים מהאפשרויות שהמדע מספק להם לחקור את העולם. אבל כשכרכרת המלך נופלת בגלל גלגל שכושל, המדען נמצא אשם בהשפלה שהמלך עבר. האם הידידות ארוכת השנים שלהם לא תעמוד לזכותו של המדען?

זה התקציר של הסרט. פחות או יותר. להבנתי, רוב הסרט חי על האינטראקציה המלבבת בין המלך והמדען, והסקרנות של שניהם בחקירת העולם, אבל נדמה לי שכל פעם שהסרט מנסה ללכת קדימה מבחינת הנראטיב, הוא לא ממש סוחב, או מאוד מעניין. ומצד שני, אולי גם הפעם הסרט עם צ'וי מין-סיק יפתיע?על כל פנים, "המלך והמדען" (טריילר) מועמד ל-6 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקן, שחקן משנה, תאורה, תלבושות, ועיצוב אמנותי.

העדה (증인) – האן לי

קונפליקט פשוט אך מסקרן עומד במרכז הסרט הזה: עורך דין מתבקש ע"י הבוס שלו לקחת על עצמו תיק של חשודה ברצח. אדם מבוגר נמצא מת, והחשודה העיקרית היא עוזרת הבית. העדה היחידה שעשויה להבהיר את העניינים היא נערה מהבניין השכן. הבעיה: העדה הזאת, הכל כך קריטית למשפט, הנערה העדה הזאת אוטיסטית. האם עורך הדין יעלה אותה לדוכן העדים למרות מצבה?

הטריילר והסיפור כולו מרמז לסרט מרגש ואנושי.

"העדה" מועמד ל-6 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, תסריט, שחקן, שחקנית, שחקנית משנה, וצילום.

אלו הם חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הקוריאנית לקולנוע. יש עוד סרט אחד שצבר מספר לא קטן של מועמדויות, אבל לא מועמד לפרס הגדול, והוא

סבח (사바하) – ג'ה היון ג'אנג

בכל מקום שבו חיפשתי מידע על הסרט הזה, הביקורת היתה בינונית במקרה הטוב. מדובר, כנראה, בסוג של סרט אימה גנרי למדי. איזושהי חקירת רצח מתמקדת בכת דתית מסתורית. והטריילר גם מספר על יצור מפלצתי כלשהו שקשור לילדה אחת ספיציפית. איזשהו כומר חוקר כתות מתחבר לחקירת הרצח. וכל הסיפורים מתחברים איכשהו, רק שלפי כל מה שקראתי על הסרט הזה, הוא לא ממש מלהיב.ובכל זאת, "סבח" מועמד ל-8 פרסי דאג'ונג: פרס הבימוי, תסריט, שחקנית מבטיחה, עריכה, תאורה, מוסיקה, אפקטים, ועיצוב אמנותי.

עד כאן סקירת הסרטים הקוריאנים הבולטים של השנה. טקס חלקות הפרסים יתקיים…מתישהו בקרוב. אני אנסה להמשיך ולעקוב.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s