דוד די דונטלו 2020: המועמדויות

היום בצהרים התפרסמו באיטליה המועמדויות לפרס הדוד די דונטלו של האקדמיה האיטלקית לקולנוע. מבט על רשימת המועמדויות מגלה שלמרות שנדמה היה שלקולנוע האיטלקי היתה שנה יחסית חלשה, בעצם יש כאן כמה וכמה סרטים שעשו סיבוב פסטיבלים מרשים למדי (כולל בישראל), ויש גם סרט אחד שממש עכשיו מתחיל את הסיבוב שלו, והוא מסקרן מאוד מבקרי קולנוע בעולם (אותי פחות). ויש גם סרט נוסף שלמרות שעל פניו אני לא אמור להתרגש ממנו, הוא זה שהכי מרגש אותי לפגוש. אלו הם הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות לפרס האקדמיה באיטליה לשנה זו:

הבוגד (Il Traditore) – מרקו בלוקיו

זה היה נציג איטליה לאוסקר האחרון, והבמאי הוא ותיק וידוע (ואהוב למדי). מצד שני, הסרט הזה נתקל בביקורות מעורבות למדי, לא מאוד מתלהבות. להבנתי יש כאן כמה רגעים מלהיבים, לצד מתישים. זהו סיפורו האמיתי של תומאסו בושטה, מהאנשים החזקים בתוך ארגון המאפיה, שהעז להפר את שבועת האמונים שלו לקוזה נוסטרה, ולהסגיר למשטרה מאות אנשי מאפיה במשפט מפורסם שהתנהל באיטליה בשנות ה-80. בגלל חוסר ההתלהבות הכללי מהסרט, דילגתי עליו כשהוא הוקרן בפסטיבל חיפה האחרון. להבנתי, לצד רגעים אנרגטים של רציחות מזויעות, הסרט הזה גם מתנהל בקצב איטי ודברני, ובחלקו האחרון הופך לדרמת בית משפט סטטית, אם כי לא בטוח שהכל משעמם שם. אומרים שהשחקן הראשי מצוין."הבוגד" (טריילר) הוא המוביל ברשימה, עם 17 מועמדויות לפרס הדוד די דונטלו: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקן, שחקנית משנה, 2 שחקני משנה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

פינוקיו (Pinocchio) – מתאו גארונה

שני סרטים של מתאו גארונה ראיתי בעבר. משניהם השתעממתי מאוד. איכשהו, הבמאי הזה מאוד נחשב. סרטו האחרון, "דוג-מן", היה הזוכה הגדול של פרסי האקדמיה האיטלקית בשנה שעברה. ועכשיו, סרטו החדש עושה הרבה רעש וסקרנות בקרב אנשי הקולנוע בעולם. ויש לסרט הזה עוגן מסקרן: רוברטו בניני בתפקיד ג'פטו. בניני כמעט ונעלם ממסך הקולנוע ב-15 השנים האחרונות. זוכה האוסקר על הסרט הנפלא "החיים יפים", שחקן ובמאי שעשה סדרה של קומדיות מאוד משעשעות באיטליה בשנות ה-80 וה-90 (וגם כיכב בסרטיו של ג'ים ג'רמוש), נעלם ממסך הקולנוע אחרי כשלונו (היחסי) של סרטו "כשתראי נמר בשלג". למעט הופעה אחת בסרטו של וודי אלן "לרומא באהבה", בניני התרכז בעיקר בהופעות על במה. עכשיו הוא חוזר לתפקיד משמעותי בסרט של במאי מוערך, שאני לא ממש אוהב. וצריך גם לומר שגארונה ביים לפני כמה שנים סרט מלא אפקטים והשקעה ויזואלית ניכרת שנקרא "מעשיית המעשיות". הסרט ההוא זכה בעיקר ללעג הביקורת העולמית. למראה הטריילר של הסרט החדש, אני לא יכול שלא לחשוש שגורל הסרט הזה, שיוקרן בעוד שבוע וחצי בהקרנה מיוחדת בפסטיבל הקולנוע של ברלין, יהיה דומה."פינוקיו" החדש של גארונה מועמד ל-15 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מעובד, הפקה, שחקנית משנה, שחקן משנה (בניני), צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

המלך הראשון (Il Primo Re) – מתאו רוברה

מבין כל הסרטים בסקירה הזאת, זה הסרט שהכי מסקרן אותי. לפני כמה שנים ביים מתאו רוברה את "מהירה כמו הרוח", סרט שעל פניו נראה כמו הגרסה האיטלקית ל"מהיר ועצבני", אבל כשראיתי אותו הוא התגלה כיצירה מלאת תשוקה, אנרגיה סוחפת, ומחשבה. "מהירה כמו הרוח" גם זכה ב-6 פרסי דוד די דונטלו ב-2017. אז אחרי ההצלחה ההיא, מתאו רוברה קיבל לידיו תקציב הרבה יותר גדול (המקורות שאני קראתי מספרים על 9 מיליון אירו), והוא הלך לעשות דרמה הסטורית. רוברה מבקש לבדוק את ההסטוריה של איטליה דרך סיפורם של שני אחים, רמוס ורומולוס. אחד מהם יקים את האימפריה הגדולה ביותר בהיסטוריה, האימפריה הרומית. אבל המחיר יהיה כבד – הוא יצטרך להרוג את אחיו עבור זה. הטריילר מציג השקעה עצומה בסטים ובבימוי מלחמתי אדיר, שמצד אחד מסקרן אותי מאוד, ומצד שני, נדמה לי שקצת נטחן מדי בסדרות טלויזיה מפורסמות למדי בשנים האחרונות (או שאולי זאת הפריזמה הצינית שמסתכלת על הסרט הזה, שהוא בעצם מרשים ומסקרן מאוד).

"המלך הראשון" מועמד ל-15 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקן, שחקנית משנה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

מרטין עדן (Martin Eden) – פייטרו מרצ'לו

לסרט הזה היתה בשנה שעברה נוכחות מכובדת מאוד בהרבה פסטיבלים בעולם, כולל באלו של ירושלים ושל חיפה, אבל אני דילגתי עליו כי לא ממש הבנתי מהתקציר מה הוא רוצה ממני, והוא לא ממש סיקרן אותי. סיפור על מלח עני שפוגש באשת אצולה יפה ומתאהב בה, ואז הוא מחליט להפוך לסופר, למרות שאהובתו מפצירה בו לנטוש את החלום הזה. נדמה לי שמרטין עדן (זהו שמו של הגיבור) הופך יותר לסרט אגואיסטי, שמתעסק בגבר, שמתעסק באמנות, ולא באינטראקציה שלו, שלנו, עם העולם שאנחנו מכירים סביבנו, ובכך הסרט, על פניו לפחות, מאבד את הקשר שלו איתי."מרטין עדן" (טריילר) מועמד ל-10 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מעובד, הפקה, שחקן, צילום, תלבושות, עריכה, סאונד, ועיצוב שיער.

פיראנות (La Paranza Dei Bambini) – קלאודיו ג'ובאנזי

גם הסרט הזה כבר הוקרן בפסטיבל חיפה, אבל דילגתי עליו בגלל השם רוברטו סאביאנו. הסופר הזה כתב את מה שהפך אחר כך להיות "גומורה", סרט שעשה הרבה רעש, אבל אותי שעמם מאוד (ביים אותו מתאו גארונה, הבמאי של "פינוקיו"), והוא גם כתב את חומר המקור עליו מבוסס "פיראנות". אבל אולי הייתי צריך לנסות את הסרט הזה בכל זאת. לבמאי של "פיראנות" קוראים קלאודיו ג'ובאנזי. סרטו הקודם היה "פריחה", והוא היה לא רע בכלל. כמו "פריחה", גם "פיראנות" דן בקשר בין נוער לאלימות ופשע באיטליה של היום. סיפור על בני נוער, ובעיקר בחור צעיר אחד, שמבין שכדי לשרוד באיטליה של היום, כדאי, ורצוי, ונחוץ להצטרף אל ארגוני הפשע, וכדאי ורצוי גם להצטיין ולבלוט בפעולות שלך באותו ארגון כדי להתקדם בסולם הדרגות.הטריילר נראה לא רע, אבל "פיראנות" הוא האנדרדוג ברשימה השנה, עם 3 מועמדויות בלבד: לפרס הסרט הטוב ביותר, הבימוי, והתסריט המעובד.

אלו הם חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. יש עוד סרט אחד שגרף מספר מועמדויות מרשים, אבל לא מועמד לפרס הגדול, והוא דווקא סרט מסקרן למדי, ושמו באיטליה הוא

 5 הוא המספר המושלם (5e' il Numero Perfetto) – איגורט

מקריאה ומצפיה בטריילר של הסרט הזה, נדמה לי שיש כאן יצירה בידורית סוחפת. מעין סרט קומיקס מודע לעצמו, שעובד לקולנוע על ידי אותו אחד שכתב את חומר המקור, שהיה בעצמו יצירה גרפית. הנראטיב של הסרט הוא כמעט בסיסי: מתנקש מזדקן שנטש את מקצועו מזמן מוצא את עצמו נשאב חזרה לעולם הפשע כשבנו נרצח, והוא מבקש לנקום את מותו. עם הרבה התחכמויות ויזואליות ומילוליות (כולל בשם הבמאי עצמו, שהוא במקור איגור טוברי), ועם סטאר פאואר בדמות שתי אגדות חיות (טוני סרביו וולריה גולינו), הסרט הזה נראה על פניו כמו כיף טהור.

"5 הוא המספר המושלם" לא מועמד, כאמור, לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל הוא כן מועמד ל-9 פרסי דוד די דונטלו אחרים: פרס בימוי הביכורים, שחקן (סרביו), שחקנית משנה (גולינו), שחקן משנה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, סאונד, ואפקטים.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-3 באפריל.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s