פרסי סוּר 2019: המועמדים

אתמול, ה-26 באוקטובר 2020, התפרסמו בארגנטינה המועמדים לפרס הסוּר (Sur) של האקדמיה לקולנוע לשנת 2019. האקדמיה הארגנטינאית עובדת בדיליי של שנה, וכך, לקראת סוף 2020, הם מעניקים פרסים לסרטים שהוקרנו בקולנוע בארגנטינה בין ינואר לדצמבר 2019 (וכך יוצא שאת אחד הסרטים המועמדים ראיתי בפסטיבל טורונטו 2018. עליו עוד מעט). מצד שני, זה גם יצא לטובה, כי 2020 היא שנת קורונה, ומן הסתם, המבחר קטן הרבה יותר.

בינתיים, אני אסקור כאן את הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות לפרס האקדמיה הארגנטינאית, ובראשם

סהרורים (Los Sonámbulos) – פאולה הרננדז

הסרט המוביל במספר המועמדויות הוא מסוג "המשפחה המורחבת מתכנסת לכבוד איזשהו אירוע, וסודות נחשפים". כמו "לילסדה", למשל. כמו "החגיגה" הדני, למשל. כמו "שבעה" של האלקבצים. כמו עוד הרבה סרטים אחרים. ב"סהרורים" – האירוע הוא חגיגות ראש השנה. המקום – בית הסבתא (האלמנה. הסבא נפטר). האורחים – שני בניה והבת היחידה שלה. כל אחד בא עם בן/בת הזוג, ועם הילדים (הנכדים של הסבתא). אחת הבנות (הנכדות) סובלת מתופעת ההליכה תוך כדי שינה, ומסתבר שזה תורשתי. מקריאה על הסרט קיבלתי את הרושם שהאלמנט התסריטאי הזה הוא יותר סימבולי מנראטיבי, ומכוון לקריאת השכמה למבוגרים שיפקחו את העיניים ויראו את הדברים הנוראים שקרו (אני מניח שמדובר בהטרדה מינית. התקצירים שקראתי לסרט הזה הדגישו את האלמנט הנשי בנראטיב).

סרטים שכאלו נשענים על תסריט ועל משחק, כי הנוסחה כבר מוכרת ושחוקה למדי. גם הטריילר לא ממש מפזר את המסתורין סביב לסודות שנחשפים כאן, כך שאני לא ממש יודע עד כמה הסרט הזה אפקטיבי דרמטית."סהרורים" מוביל את הרשימה עם 14 מועמדויות לפרסי הסוּר: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, 2 שחקניות משנה, תסריט מקורי, עריכה, מוזיקה, סאונד, שחקן מבטיח, שחקנית מבטיחה, עיצוב אמנותי, איפור, ותלבושות.

סיפור על תככנים (El Cuento de las Comadrejas) – חואן חוזה קמפנלה

חואן חוזה קמפנלה הוא במאי ארגנטינאי זוכה אוסקר. לפני עשור הוא ביים את "הסוד שבעיניים" הנהדר (שזכה אח"כ לרימייק אמריקאי מיותר). לפני 20 שנה ראיתי סרט מצוין שלו שנקרא "הבן של הכלה". בין לבין, הוא מביים הרבה פרקים לסדרות אמריקאיות (למשל, "חוק וסדר"). והנה, בשנה שעברה, היה לו סרט חדש. לפי מה שקראתי על הסרט, נדמה לי שקמפנלה פשוט רצה לקחת סוג של חופשה מהעניינים הרציניים של היום-יום ("חוק וסדר" זה לא מצחיק), ופשוט לעשות כיף. סרט רפלקסיבי, שבו כל משפט יש בו גם משמעות מיידית לסיפור, וגם מחשבה על עצם הדרך שבה אנחנו מספרים סיפורים.

בית גדול ומפואר. גרים בו ארבעה אנשים: שחקנית עבר, בעלה (גם הוא שחקן עבר, אם כי פחות מפורסם), גבר שפעם ביים את שחקנית העבר, ועוד גבר שהוא תסריטאי. זוג צעיר עובר בסביבה, מתלהב לראות את השחקנית המפורסמת, מרעיף עליה אהבה, ועל הדרך משכנע אותה למכור להם את הבית. אבל הארבעה המבוגרים לא כל כך תמימים כמו שהם נראים. הם יחזירו לזוג הצעיר מלחמה על הבית כמו שהם לא חלמו. נדמה שיש כאן כיף של סרט, עם כשרון מוכח של בימוי ומשחק (אחד מהארבעה, למשל, הוא אוסקר מרטינז, "סיפורים פרועים").

"סיפור על תככנים" מועמד ל-11 פרסי סוּר: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, תסריט מעובד, עריכה, מוסיקה, סאונד, עיצוב אמנותי, איפור, צילום, ותלבושות.

כוונות טובות (Las Buenas Intenciones) – אנה גרסיה בלאיה

כמו "סיפור על תככנים", גם זה נראה כמו פיל-גוד מובי, רק צנוע יותר, ועם כוונה לגעת יותר בלב. מצד אחד, מדובר בסרט הביכורים של הבמאית, ומצד שני, מדובר בסיפורה האוטוביוגרפי, כך שיכול להיות שהסרט הזה יהיה קצת מגושם במעבר בין שחוק לבכי, אבל בטוח שהלב שלו יהיה במקום הנכון.

במרכז הסרט ילדה בת 10 (היא בת דמותה של הבמאית והתסריטאית). היא תקועה באמצע בין אביה המשוחרר לבין אמה הדאגנית. היא גם דואגת לאחיה הקטנים, כי האמא עסוקה, והאבא לא ממש מקפיד על סדר יום. ההורים לא מסתדרים, והם מתגרשים. האמא מוצאת דרך לעבור דירה לארץ אחרת (במקרה הזה, לפאראגוואי), וגיבורת הסרט, הילדה, עומדת בפני מעבר למקום אחר, שבו האבא לא יהיה, החברים לא יהיו, המקום שהיא מכירה כל כך טוב לא יהיה, והילדה עומדת בפני המשבר הגדול הראשון של חייה.הטריילר חביב למדי, אבל, כאמור, המעבר בין רגעי משחקי הילדים החמודים לבין הדרמה הרצינית הם שיקבעו עד כמה הסרט הזה יצליח לרגש. בינתיים, "כוונות טובות" מועמד ל-9 פרסי סור: פרס הסרט, בימוי, שחקנית, שחקנית משנה, שחקן משנה, שחקן מבטיח, שחקנית מבטיחה, סרט ביכורים, ותסריט מקורי.

לוזרים עם כבוד (La Odisea de los Giles) – סבסטיאן בורנשטיין

אם לא היתה קורונה, הסרט הזה כבר היה מופץ בקולנוע בישראל. אבל יש קורונה, אז יונייטד קינג, בעלת הזכויות על הסרט, החליטה להוציא אותו לפלטפורמות ה-VOD, ואני מניח שבקרוב הוא יוקרן בערוצי הטלויזיה השונים. זה הסרט שייצג את ארגנטינה באוסקר בשנה שעברה (לא עבר שלב), ועל פניו הוא נראה כמו סרט כיפי לחלוטין. חבורה של אנשים מתפתה להשקיע כסף ביוזמה שאמורה להניב רווח, אבל אז הם מגלים שרימו אותם, והם יוצאים למסע לנקום ולהחזיר לעצמם את הכסף. גלריה גדולה של שחקנים, והרבה מצברוח טוב (לפחות על פני השטח) מבטיחה סרט מהנה. 

"לוזרים עם כבוד" (במקור "מסע של פראיירים". "לוזרים וגו'" זה תרגום של המפיץ הישראלי) מועמד ל-8 פרסי סוּר: פרס הסרט, בימוי, שחקן (ריקרדו דארין, כמובן), שחקן משנה, שחקנית משנה, שחקן מבטיח, תסריט מעובד, ותלבושות.

אלו הם ארבעת הסרטים המועמדים לפרס הגדול, פרס הסרט הטוב ביותר. יש עוד סרט אחד שזכה לכמות מועמדויות מכובדת, מבלי להיות מועמד לפרס הסרט, והוא:

חלום פלוריאנופוליס (Sueño Florianópolis) – אנה כץ

ראיתי את הסרט הזה בפסטיבל טורונטו ב-2018, וכתבתי עליו כאן. סרט קטן וחמוד, אם כי זניח לחלוטין. סתם מעקב אחרי משפחה ארגנטינאית בחופשה באתר נופש ברזילאי שנקרא פלוריאנופוליס. לא קורה הרבה בסרט הזה, ומה שקורה מיותר למדי. האינטראקציה בין כל הדמויות שבחופש מקסימה על רקע הנופים הנהדרים, אבל ברגע שהסרט כן מנסה להזיז נראטיב קדימה, הוא עושה את זה במגושמות ניכרת."חלום פלוריאנופוליס" (טריילר) מועמד ל-8 פרסי סוּר: פרס לשחקנית, שחקן, שחקן מבטיח, שחקנית מבטיחה, תסריט מקורי, עיצוב אמנותי, צילום, ותלבושות.

אלו הם הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות לפרס הסוּר של האקדמיה הארגנטינאית לקולנוע. טקס חלקות הפרסים יתקיים בסוף נובמבר (בשנים האחרונות הארגנטינאים משתמשים בטקס האקדמיה כדי להודיע על זהות הסרט שמייצג את המדינה באוסקר, בניגוד למדינה אחרת במזרח התיכון, הסרט הטוב ביותר הוא לאו דווקא זה שמייצג את המדינה באוסקר).

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

 

 

מחשבה אחת על “פרסי סוּר 2019: המועמדים

  1. במקרה של "לוזרים עם כבוד" כמו ברבים מסרטים הזרים מדובר בתרגום השם הבין-לאומי של הסרט מבלי להתאמץ לבדוק את השם המקורי… בכל מקרה אכן מדובר בקומדיית שוד יחסית מוצלחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s