חיפושית הזהב 2021: המועמדים

במסיבת עיתונאים קצרה הבוקר התפרסמו המועמדויות לפרס חיפושית הזהב של האקדמיה השוודית לקולנוע לשנת הקורונה. במדינה שבה בתי הקולנוע נשארו פתוחים במשך רוב השנה, לא היתה להם בעיה של מבחר סרטים. שלושים ותשעה (39) סרטים שוודים חדשים עמדו לשיפוטה של האקדמיה השנה. כחצי מהם קיבלו לפחות מועמדות אחת, כך שרשימת המועמדויות השנה מתפרסת על פני שמות וסרטים רבים ולא ממש מסמנת סרט אחד או שניים כמובילים או פייבוריטים, ובכל זאת, אלו הם הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות של האקדמיה השוודית השנה:

צ'רטר (Charter) – אמנדה קרנל

זהו הסרט הייצוגי של שוודיה השנה. הסרט שמייצג את שוודיה באוסקר, והוא גם הסרט המוביל במספר המועמדויות. סיפור על מריבה בין גבר לאשה על רקע פרידה וגירושין. האשה מקבלת טלפון באישון ליל מהבן שנמצא עם האבא, שמבקש ממנה לבוא ולקחת אותו. הגבר, כמובן, לא מוכן לוותר על הילדים (יש גם בת), והאמא חוטפת את הילדים ולוקחת אותם לחופשה בספרד. אבל היא גם תצטרך לשלם על מעשיה, כשברקע מנקרת כל הזמן השאלה – למה הילד התקשר לאמא בעצם? האם זאת סתם גחמה ילדותית, או שיש כאן משהו עמוק יותר?

את סרטה הקודם של אמנדה קרנל ראיתי לפני כמה שנים ואהבתי אותו. הוא גם זכה בזמנו בשלושה פרסי אקדמיה, כך שיש סיכוי לא קטן שגם השנה הסרט הזה יצא עם כמה פרסים מהטקס בינואר.

"צ'רטר" מועמד ל-7 פרסי חיפושית הזהב: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקנית, שחקן משנה, צילום, ועיצוב אמנותי.

רוץ אויה רוץ (Spring Uje Spring) – הנריק שיפרט

אויה ברנדליוס היה הפרונט-מן של הלהקה דוקטור קוסמוס. הלהקה הזאת היתה ידועה בשנות ה-90 בשוודיה בזכות שירי הפופ המשעשעים שלה (הנה אחד, לדוגמא. קצרצר ומשעשע שנקרא "חופשה").

אויה ברנדליוס התחיל להרגיש שמשהו לא בסדר, אבל הוא ניסה להדחיק. בסוף הוא הלך לבדיקות רפואיות, רק כדי לוודא שהכל בסדר. הדיאגנוזה היתה קטלנית: יש לך פרקינסון, אחי.

אויה ברנדליוס התחיל לנסות להתמודד עם המצב. לנסות למצוא גם את הרגעים המצחיקים והמשעשעים שבחיים עם פרקינסון.

אויה ברנדליוס ישב וכתב תסריט שמבוסס על הסיפור שלו. הוא גם משחק בתפקיד הראשי בסרט שהוא כתב על החיים של עצמו, והוא משתף בסרט את החברים והמשפחה שלו. על כסא הבמאי התיישב אחד בשם הנריק שיפרט, שמסתבר שהוא בכלל סטנדאפיסט ואישיות טלויזיונית מוכרת בשוודיה. "רוץ אויה רוץ" הוא סרטו הראשון. ובכל זאת, זה נראה משעשע, חביב, ואפילו מרגש (קצת).

"רוץ אויה רוץ" מועמד ל-6 פרסי חיפושית הזהב: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט (אויה ברנדליוס), שחקן (אויה ברנדליוס), צילום, ועריכה.

אורקה (Orca) – יוזפין בורנבוש

אורקה, לפי גוגל, זה סוג של לוויתן, אבל הסרט הזה, להבנתי, מתרחש כולו בחללים סגורים. ובכלל, נדמה לי שהפרויקט הזה כולו הוא תגובת בטן כואבת אבל גם מבולגנת לשנת הקורונה. ב"אורקה" מרוכזים סיפורים של 11 דמויות. כל הדמויות מתחילות לתקשר דרך הטלפון/ מחשב במקום פנים אל מול פנים, והבריאות הנפשית מתחילה להתערער. בן שרוצה לסייע בידה של אמו החולה, אבל הוא מרוחק ממנה ולא יכול להחזיק בידה ממש; שני אוהבים המחויבים להתרחק אחד מהשניה. ועוד כהנה וכהנה סיפורים שאנחנו מכירים מהחיים שלנו בשנת 2020, שנת הקורונה, כאן מובאים להקצנה דרמטית מסוימת, ועם זאת, הם מציאותיים, גם אם אני מרגיש שיש כאן יותר מדי דמויות, והסרט עלול להתפזר מדי, לאבד את הפוקוס הדרמטי, ולא לספק את הפאנץ' הנחוץ. ובכל זאת, נדמה שיש כאן משהו מעניין. בטריילר אפשר לזהות, בין היתר, את אלבה אוגוסט, שאהבנו בשנה שעברה בתפקיד אסטריד לינדגרן ב"להיות אסטריד", ואת גוסטב לינד, הנער שפיתח רומן קטלני עם האמא החורגת שלו ב"מלכת הלבבות" הדני בשנה שעברה. "אורקה" מועמד ל-5 פרסי חיפושית הזהב: פרס הסרט הטוב ביותר, תסריט, שחקן, שחקן משנה, ועריכה.

אני גרטה (Greta) – נתן גרוסמן

משום מה, נדמה לי שזה הסרט הכי פחות מעניין בסקירה הזאת. ודווקא בגלל שזה סרט על נושא חשוב נדמה לי שהוא מפספס את האדם שבמרכזו – גרטה ת'ורנברג. לכאורה יש כאן סיפור על נערה שמאובחנת עם תסמונת אספרגר, וזה אולי אפילו עוזר לה להתמקד בנושא שמעניין אותה – משבר האקלים העולמי. למעשה, נדמה לי שיש כאן סרט שמסונוור מאור הזרקורים שהוטל על הנערה הצעירה הזאת משוודיה עד שכל דיבוריה של גרטה על האסון המתקרב (וזה שכבר כאן) נשארים מילים באוויר, מכיוון שאני לא רואה את האנשים שעליהם משפיע המשבר, וגם לא ממש רואה אותה. הטריילר חביב אבל לא באמת משאיר חותם, אבל "אני גרטה" מועמד ל-3 פרסי חיפושית הזהב: פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הסרט הדוקומנטרי, והבימוי.

ציפורי השיכונים (Scheme Birds) – אלן פיסק, אלינור הלין

כנראה שבשנת הקורונה לא היו הרבה סרטים שוודים ראויים. וכך שני סרטים מתוך החמישה שמרכיבים את קטגוריית "הסרט הטוב ביותר" הם דוקומנטריים, וזה השני, "ציפורי השיכונים", הוא בכלל קו-פרודוקציה שוודית-בריטית שמספרת סיפור סקוטי.

יכול להיות שזה סרט לא רע, ועדיין נדמה לי שמדובר יותר בתעודה של מקום, ופחות בסיפור אישי. גיבורת הסיפור אומרת באופן ברור: במקום הזה, או שאת נכנסת להריון, או שאת נכנסת לכלא. אין הרבה מה לעשות בעיירה הזאת. הוריה עזבו אותה בגיל קטן. סבא שלה ניסה לגדל אותה הכי טוב שיכול היה. עכשיו יש לה ילד משלה, והיא עדיין צעירה, וצריכה איכשהו למצוא דרך למלט את הילד שלה מאותו גורל."ציפורי השיכונים" (טריילר) מועמד רק ל-2 פרסי חיפושית הזהב: פרס הסרט הטוב ביותר, ופרס הסרט הדוקומנטרי.

אלו הם חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. אני רוצה לסקור כאן עוד כמה סרטים שצברו מספר מועמדויות ניכר, מבלי להיות מועמדים לפרס הגדול:

כנופיית יונסון המסוכנת (Se upp för Jönssonligan) – תומאס אלפרדסון

לפני 12 שנים הגיע משוודיה סרט ערפדים מבריק ומרתק שנקרא "הכניסו את האדם הנכון". כמו שקורה בדרך כלל, הוליווד שלפה את הבמאי של הסרט המצליח כדי להדפיס לה כסף. התוצאה: "החפרפרת". סרט מרגלים שזכה ללא מעט אהבה מהמבקרים (אני לא אהבתי). עוד 6 שנים עברו, ואלפרדסון יצר סרט כושל שנקרא "איש השלג" עם מייקל פאסבינדר (לא ראיתי). עכשיו חוזר אלפרדסון הביתה עם הזנב בין הרגליים כדי להחיות סדרת סרטים ידועה בשוודיה.

אני קורא שסדרת כנופיית יונסון מונה כבר כ-15 סרטים, כולל ריבוטים וסרטים שלקחו דמויות משנה מהסדרה והפכו אותן לראשיות. אז הנה יש לאלפרדסון הזדמנות לקבל את המוג'ו שלו בחזרה בסרט שנדמה כמו סדרת "אושן" המוכרת – סאגת פשע מבדרת וקומית עם הרבה סטייל. הסיפור לא ממש חשוב – אחד, יונסון, ביצע שוד כושל, נתפס, וישב בכלא. עם שחרורו, כל החבורה שלו כבר חזרה למוטב. הוא מקבל על עצמו "עבודה" נוספת (שוד מוזמן), אבל לשם ה"עבודה" הוא יצטרך להחזיר את חבריו מפעם כדי לבצע את השוד המרהיב ביותר אי-פעם. מבלי להבין שוודית, הטריילר משעשע ומרשים. אני רק לא יודע אם הסרט באמת ידבר למי שלא שוודי ולא מכיר את ההיסטוריה של הפרנצ'ייז הזה. "כנופיית יונסון המסוכנת" מועמד ל-6 פרסי חיפושית הזהב: שחקנית משנה, סאונד, איפור, עיצוב אמנותי, אפקטים, ותלבושות.

נלי ראפ – סוכנת מפלצות (Nelly Rapp – Monsteragent) – אמנדה אדולפסון

כאן מדובר כנראה בסרט ילדים. פשוט, לא מתוחכם מדי, סיפור הרפתקאות עם לא מעט אפקטים, אבל גם סרט שנראה, לפי הטריילר לפחות, אינפנטילי למדי, כזה שיפנה לילדים קטנים, ומוותר מראש על ערך מוסף למבוגרים. נלי ראפ היא ילדה קטנה. לחופשת הקיץ היא נוסעת, מלווה ע"י הכלב החמוד שלה, אל ביתו של הדוד שלה. הציפיה היא לחופשה שקטה ונעימה, אבל מסתבר שהדוד שלה הוא סוכן מפלצות, ונלי מסתבכת בעולם מלא רוחות, מפלצות, וערפדים, ובהרפתקאה שתרגש בעיקר את הילדים (ונדמה לי שפחות את ההורים). עם זאת, "נלי ראפ – סוכנת מפלצות" קיבל מהאקדמיה השוודית 5 מועמדויות לפרס חיפושית הזהב: שחקנית משנה, תלבושות, איפור, מוסיקה, ועיצוב אמנותי.

טירוף בסטוקהולם (Psykos i Stockholm) – מריה בק

הסרט הזה נראה לי כמו חומר נפץ, אבל אני חושש שחוסר הנסיון של הבמאית שזהו סרטה הראשון (היא עשתה דוקומנטרי אחד וכמה קצרים לפני כן) יפגום בתוצאה הסופית. הסיפור הבסיסי של הסרט מסקרן מאוד: אמא ובת נוסעות לעיר הגדולה סטוקהולם כדי לחגוג את יום הולדתה ה-14 של הנערה. יום כיף של בנות. הבעיה היא שבדרך האם סובלת מהתמוטטות עצבים, והבת נעזבת לנפשה לבדה בעיר הגדולה סטוקהולם (ויצא לי להיות בסטוקהולם. עיר ענק). הטריילר מציג רגעים דרמטיים שאני חושש שהבמאית תפספס אותם בגלל חוסר נסיון בבנייה תסריטאית דרמטית ראויה, ועם זאת, אני מסוקרן מהתוצאה. "טירוף בסטוקהולם" מועמד ל-5 פרסי חיפושית הזהב: 2 מועמדויות לפרס השחקנית, בימוי, תסריט, ומוסיקה.

אלו הם הסרטים העיקריים ברשימת המועמדים לפרס חיפושית הזהב של האקדמיה השוודית. כדאי לציין גם שלפרס הסרט הזר מועמדים: "שיני חלב", הזוכה הגדול של פרסי האקדמיה האוסטרלית מלפני כשבועיים, "מאנק" של דיויד פינצ'ר, ו"לסאמה", הדוקומנטרי על מלחמת האזרחים בסוריה שקיבל הרבה תשומת לב בשנה שעברה. טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-25 בינואר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s