פרסי רוברט 2021: המועמדים

יש מדינות שהצליחו לשמור על נורמליות יחסית גם בשנת הקורונה. דנמרק, למשל. בתי הקולנוע (אתם זוכרים דבר כזה, כן?!) בדנמרק היו פתוחים לקהל במשך רוב השנה (אחרי סגירה קצרה במרץ, הסרטים הוקרנו בדנמרק רגיל, פחות או יותר. היתה סגירה נוספת רק לאחרונה). וכך הקהל הדני יכול היה לראות סרטים בקולנוע, כולל, כמובן, סרטים תוצרת בית (תוך הגבלות מסוימות, אני מתאר לעצמי). הדבר הזה חשוב כפליים בשנה שבה נדמה שהאוסקר לסרט הזר כבר מונח בכיס של דנמרק (אני מקווה עדיין להפתעה, אבל עוד חזון למועד). היום התפרסמה בדנמרק רשימת המועמדויות לפרס האקדמיה הדנית, ונדמה שרשימת המועמדויות מכילה מספר סרטים מאוד מסקרנים, ונראה שבדנמרק היתה שנה קולנועית חזקה מאוד שכוללת הרבה יותר מהסרט הייצוגי של דנמרק. אלו הם הסרטים העיקריים המועמדים לפרס הרוברט של האקדמיה הדנית לשנה זו:

רוכבי הצדק (Retfærdighedens Ryttere) – אנדרס תומס ינסן

אנדרס תומס ינסן הוא התסריטאי העומד מאחורי רוב סרטיה של סוזאן ביר (במאית דנית זוכת אוסקר שעברה בעשור האחרון לעבוד בטלויזיה. השנה היא ביימה את "היית צריכה לדעת" עם יו גרנט וניקול קידמן). ב"רוכבי הצדק" משתף ינסן פעולה עם ניקולאי ארסל (שביים, בין היתר, את "סיפור מלכותי" שהיה מועמד לאוסקר). ינסן גם לקח על עצמו את מלאכת הבימוי של הפרויקט הזה. הנחת העבודה של הסרט הזה מציגה סיפור עצום רגשות, ויש כאן גם קאסט מכובד, אבל צפייה בטריילר מציגה גם הבדקי הומור מטורפים, כך שנראה לי שהסרט הזה יקום וייפול על האיזון בין הבכי הטרגי לבין הצחוק המשחרר.

הסיפור הוא על איש צבא ותיק (מדס מיקלסן, לא בסרט היחיד שלו השנה) המוזעק חזרה הביתה כשנודע לו שבת זוגו מתה כתוצאה מתאונת רכבת טראגית. הוא נותר אב יחידני לבת עשרה יתומה מאם. בעודו מתאבל, פונה אליו גבר (ניקולאי לי קאס, "האידיוטים") שהיה על הרכבת וניצל. הוא טוען בפני הגבר המתאבל שזאת לא היתה תאונה, אלא חלק ממזימת התנקשות מתוחכמת, והאשה המנוחה נפגעה ונהרגה כחלק מנזק משני שנגרם מאותה התנקשות (כלומר, לא היא היתה המטרה, אבל היא נקלעה לאש צולבת ומתה). הגברים בונים עכשיו צוות "מובחר" ויוצאים למשימת נקם. הטריילר מציג עד כמה "מובחר" הצוות הזה, מה שמביא כמה צחוקים לא צפויים בסרט שאמור להיות מונע מרגשות עמוקים מאוד של אבל וכעס.

"רוכבי הצדק" הוא המוביל במספר המועמדויות לפרס הרוברט של האקדמיה הדנית, עם 14 מועמדויות: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקן, שחקן משנה, תסריט מקורי, צילום, איפור, תלבושות, סאונד, מוסיקה, עיצוב אמנותי, עריכה, ואפקטים.

עוד סיבוב (Druk) – תומס וינטרברג

זה הסרט המעוטר ביותר בעולם השנה, והמועמד הדי בטוח לזכיה באוסקר. כל מי שמסביב מתעלף מהסרט הזה, גם אלו, כמוני, שלא מאוד אוהבים את תומס וינטרברג. אפילו אם אני מנסה לקרוא על הסרט ולהבין מה אחרים רואים בו, עדיין אני נשאר מאוד סקפטי לגביו. כי הסיפור הוא על כמה מורים (גברים) שנמצאים בשגרה מעיקה ומגלים יום אחד את חדוות השיכרון. הם מתחילים לשתות בכמויות גדולות ונכנסים לסוג של טריפ, שגם מתבטא בשיפור בחיים הפרטיים והמקצועיים, אבל אחרי כל היי יש לואו, וכשהוא מגיע, הכל מתמוטט. הבעיה היא שאני קורא שהכל כאן מבוסס על תורות פילוסופיות מופרכות (יותר או פחות), מה שמעלה אצלי את החשש שהסרט הזה יהפוך לדידקטי ומטופש. רק מדס מיקלסן בתפקיד הראשי מבטיח להיות מצוין וסוחף. "עוד סיבוב" (טריילר) מועמד ל-12 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, 3 (שלושה!) שחקני משנה, שחקנית משנה, תסריט מקורי, צילום, סאונד, עיצוב אמנותי, ועריכה.

מנאייכים (Shorta) – פרדריק לואיס ויד, אנדרס אולהולם

Shorta, מסתבר, הוא מונח בערבית המתייחס למשטרה. מקריאה על הסרט הזה, נדמה לי ש"מנאייכים" הוא סרט אמריקאי דובר דנית. בתפקיד השחורים הסובלים מגזענות המשטרה – תושבי דנמרק ממוצא ערבי. וכך הסרט מתחיל עם תקרית תואמת ג'ורג' פלויד, בה נער ממוצא ערבי מת כתוצאה מברך של שוטר על צווארו. שני שוטרים יוצאים למשימת בטחון שוטף בשכונות המוזנחות המאוכלסות בעיקר בציבור דני ממוצא ערבי. הציבור הזה מתודלק מאותה תקרית שמתחילה את הסרט, והשוטרים (אחד גזען ואלים, השני מיושב יותר בדעתו) נקלעים לסיטואציה שבהם הם בעצם מוחזקים כבני ערובה, וחייהם בסכנה מוחשית. התגבורת מאחרת לבוא, והם צריכים לשרוד בכוחות עצמם. אם הסרט הזה לא ייגרר לסטריאוטיפיות של איפיון דמויות, יכול להיות כאן מותחן אפקטיבי מאוד, שגם מצלם תמונת מצב מפחידה למדי של המרקם החברתי בדנמרק של היום.

"מנאייכים" מועמד ל-11 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקן, שחקנית משנה, תסריט מקורי, איפור, סאונד, מוסיקה, צילום, עיצוב אמנותי, עריכה, ואפקטים.

האיש שלנו באמריקה (Vores mand i Amerika) – כריסטינה רוזנדאהל

עבודה של דיפלומט בנויה לפעמים מאיזונים עדינים. מצד אחד אתה מייצג את המדינה שלך בשטח הבינלאומי, ומצד שני, לפעמים אתה צריך להגן על צעדים שהמדינה שלך נקטה שאתה לא מסכים איתם, ואפילו מתנגד אליהם אידאולוגית. בכל נים מנימי גופך. "האיש שלנו באמריקה" בוחן את עבודת הדיפלומט תחת מציאות קריטית ואבסולוטית: השלטון הנאצי. הסרט מספר את סיפורו האמיתי של הנריק קאופמן, שהיה שגריר דנמרק בארצות-הברית כשהנאצים פלשו לדנמרק ב-1940. הוא מסרב לשתף פעולה עם השלטון הנאצי, ובכך בעצם מציג עמדה הפוכה לעמדה אותה הוא אמור לייצג. הבעיה, מבחינתי, היא שהיום, במבט לאחור, אנחנו יודעים שהנאציזם הוא הרוע המוחלט. השאלה היא האם הסרט יצליח להסביר לי איך ראו את הנאציזם בזמן אמת, האם באמת הצליח הקאופמן הזה להבין את לב הרשעות הגרמנית של מלחמת העולם השניה כבר אז, או שהסרט ירפרף על זה כי אנחנו כבר יודעים את זה (במבט לאחור). מה שבטוח, השחקן בתפקיד הראשי יהיה מרשים מאוד (זהו אולריך תומסן האהוב). "האיש שלנו באמריקה" (טריילר) מועמד ל-9 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, איפור, תלבושות, סאונד, מוסיקה, צילום, עיצוב אמנותי, ועריכה.

משפחה רגילה לחלוטין (En Helt Almindelig Familie) – מאלו ריימן

קראתי קצת על הסרט הזה, וההרגשה שלי (לפני צפייה כמובן) שמדובר בחוויה חמודה וחביבה, וזאת גם תהיה הבעיה שלי עם הסרט הזה. כי הסיפור כאן חשוב ומעניין, רק שנדמה לי שכל הבעיות והקונפליקטים הרציניים שיעלו מתוך הסיטואציה יטופלו בכפפות משי, בחיוך צבעוני, בליטוף, ולא בדרמה מרגשת ועמוקה, כמו שהיא אמורה להיות. במרכז הסיפור ילדה בת 11 שיום אחד מספרים לה שאבא שלה מבקש לעבור ניתוח שינוי מין ולהפוך מגבר לאשה. עולמה מתהפך, כל עולם המושגים שלה מתערבל, ונערה על סף ההתבגרות המינית צריכה עכשיו לחשב מסלול מחדש בכל הנוגע להבנה של מה זה גבר, מה זאת אשה, ומה זאת אהבה. אבל צפייה בטריילר מגלה סרט צבעוני, שמח, חמוד, ולא מאוד דרמטי."משפחה רגילה לחלוטין" מועמד ל-8 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, תסריט מקורי, איפור, תלבושות, עיצוב אמנותי, ועריכה.

בשר ודם (Kød & blod) – ג'נט נורדאהל

"ממלכת החיות" – הגרסה הדנית.

החיים של אידה בת ה-17 לא קלים. האמא השתיינית שלה מצאה את מותה לאחרונה בתאונת דרכים. היא עוברת לגור עם הדודה שלה ושלושת בניה הגדולים. המשפחה מרעיפה עליה חום ואהבה כדי לעזור לה להתגבר על האבל הגדול. לאט לאט מגלה אידה שהמשפחה האוהבת והתומכת הזאת היא בעצם ארגון פשע אלים ואכזרי במיוחד, בניהול האמא הגדולה (דודה שלה), בגילומה של סידסט באבט קנודסן ("בורגן"). אידה עכשיו צריכה לבחור בין האהבה של המשפחה והנאמנות שלה לשארי הבשר שלה לבין המוסר האנושי הפשוט.

אני מודה שאת הסרט האוסטרלי המקורי לא אהבתי, בעיקר בגלל שהדמות הנערית שמסתכלת על כל האלימות הזאת מבחוץ לא היתה מאוד מפותחת. אם אידה, הדמות דרכה אנו צופים בתדהמה באלימות הקשה הזאת, אם היא תהיה דמות בפני עצמה, ולא רק חלון דרכו אנחנו (הצופים) רואים את השחיתות האלימה הזאת, אז תהיה כאן כנראה דרמה עוצמתית.

"בשר ודם" מועמד ל-5 פרסי רוברט: פרס הבימוי, שחקנית משנה, שחקן משנה, תסריט מקורי, ותלבושות.

ארנה במלחמה (Erna i Krig) – הנריק רובן גנץ

בשנה שעברה הסרט הזוכה היה "מלכת הלבבות", ובמרכזו הצגת משחק הירואית ואדירה של טרינה דירהולם. נדמה שהשחקנית המופלאה הזאת ממשיכה לטפס לפסגות נוספות עם הסרט הזה. כאן, בתפקיד האשה במרכז הסיפור ששמה ארנה, היא מגלמת אמא לנער מוגבל שכלית באירופה של לפני קצת יותר ממאה שנה. מלחמת העולם הראשונה עומדת בפתח, והצבא מגייס את כל מי שאפשר. כולל את בנה המוגבל. ארנה עושה את ההקרבה האולטימטיבית – היא מתחזה לגבר ומתגייסת לצבא כדי למלט את בנה ממוות. הטריילר עצום, ומציג גם את אולריך תומסן המצוין ("אחים" של סוזאן ביר, "איה" של עודד בן נון ומיכל ברזיס) בתפקיד משנה, והסרט הזה נדמה כמו דרמה עצומת רגשות בהובלת אחת השחקניות המצוינות בעולם כיום.

"ארנה במלחמה" מועמד ל-4 פרסי רוברט: פרס השחקנית, איפור, עיצוב אמנותי, ואפקטים.

אלו הם הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות של פרסי הרוברט של האקדמיה הדנית לשנה זו. עוד כמה הערות:

מבין חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, היחיד שלא מועמד גם לפרס הבימוי הוא "מנאייכים".

בקטגוריית הבימוי יש 5 מועמדים, שלוש מהן הן נשים.

בקטגוריית שחקנית המשנה, סידסה באבט קנודסן ("בורגן") מועמדת פעמיים על שני סרטים שונים: על "בשר ודם" ועל תפקידה בסרט שנקרא "יוצא הדופן".

בקטגוריית השחקן הראשי, מדס מיקלסן מועמד פעמיים על שני סרטים שונים: על "עוד סיבוב" ועל "רוכבי הצדק".

בקטגוריית הסרט הזר דובר האנגלית מועמדים: 1917, "חיים נסתרים" (של טרנס מאליק), "נשים קטנות", "מאנק", ו"המגדלור" (הסרט של רוברט אגרס עם רוברט פטינסון וווילם דפו).

בקטגוריית הסרט הזר שלא דובר אנגלית מועמדים: "פורטרט של נערה עולה באש" (צרפת), "החיים הנסתרים של אאורידיסיה גוסמאו" (ברזיל), "הפרידה" (אמריקאי דובר סינית), "לסאמה"  (סרט דוקומנטרי על מלחמת האזרחים בסוריה), ו"מזג האוויר איתך" (אנימציה מיפן).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-6 בפברואר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: