גופו 2021: המועמדויות

שנת הקורונה פגעה בקולנוע הרומני בצורה די קשה. ובכל זאת, אחד הסרטים הכי מדוברים בעולם השנה היה רומני, והוא אפילו היה מועמד לאוסקר. ובנוסף, סרט רומני אחר זכה בדב הזהב בפסטיבל ברלין החשוב, ולפי מה שקראתי, הוא יהיה אחד הסרטים הכי מדוברים בעולם בשנה שאחרי הקורונה.

היום התפרסמו המועמדויות לפרס הגופו של האקדמיה הרומנית לסיכום שנת הקורונה. רק 8 סרטים עלילתיים עמדו בקריטריונים של האקדמיה הרומנית, ועוד 12 סרטים דוקומנטרים, כך שזה לא מפתיע שמתוך ארבעת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, שניים הם דוקומנטרים. אלו הם הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות לפרס הגופו לשנה זו:

ראשית, חשוב לציין את "קולקטיב" (Colectiv) בבימויו של אלכסנדר נאנאו. הסרט הדוקומנטרי הנהדר הזה (שזמין בשירות ה-VOD של Yes) עוקב אחרי חקירה עיתונאית שמתפתחת בעקבות אסון במועדון "קולקטיב"ב-2015. סיפור האסון הוא זה שפותח את הסרט, והוא לא העיקר כאן, אלא העובדה שמתוך הפצועים כתוצאה מהאסון שהיו מאושפזים בבתי החולים מתו בשבועות שלאחר מכן יותר אנשים מאשר אלו שמתו בליל האסון, וזאת בגלל תחזוקה לקויה של בתי החולים עצמם. החקירה מתפתחת בקצב מדוד ומגיעה עד לממשלה ולשחיתות שלטונית די מדהימה.

colectiv

"קולקטיב" (המאוד מומלץ. הנה הטריילר) היה מועמד השנה אפילו לאוסקר ב-2 קטגוריות. האקדמיה הרומנית מכבדת אותו ב-5 מועמדויות: לפרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, צילום, עריכה, וסאונד (באופן מפתיע, "קולקטיב" לא מועמד בקטגוריה הדוקומנטרית).

הסרט הדוקומנטרי השני ברשימת המועמדויות לגופו הוא "ביתה של משפחת אֶנָצֶ׳ה" (Acasă). הסרט, שהיה גם חלק מהליין-אפ של הדוק-אביב בשנה שעברה, מספר על משפחה שחיה בעצם בטבע. סוג של גרסה דוקומנטרית ל"חיות הדרום הפראי". וכמו שם, גם כאן מגיעים ומפנים אותם לדירה מסודרת בעיר הגדולה, אבל המשפחה מתקשה להסתגל למקום החדש, לתנאי המחייה החדשים.

acasa

הטריילר מעניין, אם כי לא מצאתי אותו מלהיב, ואולי גם בורח בקלות מדי למלודרמטיות. האקדמיה הרומנית העניקה ל"ביתה של משפחת אֶנָצֶ׳ה" 7 מועמדויות: לפרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, צילום, עריכה, סאונד, סרט דוקומנטרי, וסרט ביכורים.

איוואנה האיומה (Ivana Cea Groaznică) – איוואנה מלאדנוביץ'

"איוואנה האיומה" הוא סרט פיקשן, עלילתי, אבל אולי הוא בעצם דוקומנטרי. סוג של. איוואנה מלאדנוביץ' כתבה, מביימת, ומשחקת בתפקיד הראשי את איוואנה, דמות שמבוססת (באופן חופשי) על החיים שלה. היא גם ליהקה את המשפחה שלה כדי לשחק את המשפחה שלה. וכל זה כדי לנסות ולהעביר את התחושה של בחורה צעירה על סף שיגעון, כשכולם מכל הכיוונים יודעים מה טוב בשבילה, ורק היא לא בטוחה שזה באמת טוב בשבילה. הטריילר התזזיתי מעביר את תחושת השגעון בצורה מוחשית למדי.

"איוואנה האיומה" מועמד ל-12 פרסי גופו: לפרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקנית משנה, שחקן משנה, תסריט, צילום, עריכה, סאונד, תלבושות, איפור ועיצוב שיער, ופרס הכשרון המבטיח.

הכתובת על הקיר (Tipografic Majuscul) – ראדו ז'ודה

ראדו ז'ודה הוא מהבמאים הפעילים ביותר בעולם היום. כמות הסרטים שהוא יוצר בלתי נתפסת. הוא גם אחד הבמאים הטובים והמרתקים ביותר בעולם היום. מאז שהוא זכה בפרס הגופו לסרט הטוב ביותר ב-2013 על "כולם במשפחה שלנו", שהתגלה כסרט מצוין, אני עוקב אחרי הבמאי הזה ומשתדל לראות כל מה שהוא עושה. ז'ודה מביים כל כך הרבה עד שאי אפשר לעמוד בקצב שלו, אז רק אציין ש"לא אכפת לי שההסטוריה תזכור אותנו כברברים" די הימם אותי, והשנה הוא כבר זכה בפרס הראשון בפסטיבל ברלין על סרט שנקרא "פורנו מטורף", שלפי כל מה שקראתי הוא אכן סרט מטורף (מקווה לראות אותו בפסטיבל חיפה בסתיו. עדה סולומון, המפיקה של כל סרטיו, ביקרה בישראל כמה פעמים).

בינתיים, ראדו ז'ודה מועמד לפרס האקדמיה הרומנית על סרטו הקודם, "הכתובת על הקיר". מבוסס על סיפור אמיתי, הסרט מגולל את קורותיו של נער צעיר ברומניה של שנות ה-80. כפעולת מחאה כנגד המשטר הקומוניסטי-דיקטטורי של ניקולאי צ'אושסקו הוא כותב גרפיטי על קירות משרדי המפלגה השלטת. בתגובה הוא נעצר ע"י המשטרה החשאית ועובר חקירות קשות. הנער נפטר ב-1985, בגיל 19 בלבד, ממחלת הסרטן.

ראדו ז'ודה הוא במאי שמפלרטט כל הזמן עם קולנוע נסיוני, אוואנגארדי, ועם זאת, הוא לא שוכח לשעבד את הנסיונות הקולנועים שלו לצורך המסר, וכך גם נראה הסרט הזה

"הכתובת על הקיר" מועמד ל-10 פרסי גופו: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, תסריט, שחקנית משנה, עריכה, סאונד, עיצוב אמנותי, תלבושות, ואיפור ועיצוב שיער.

אלו הם ארבעת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. עוד סרטים בולטים ברשימת המועמדויות:

חקירה (Urma) – דוריאן בוגוטה

סיפור על חקירת העלמותו של פסנתרן מפורסם. האיש חולה במחלה סופנית, אבל הוא כנראה יצא למסע אחרון לפני מותו. מסע שיאפשר לו להשאיר חותם אחרון בעולם, משהו שקשור לאהבה שלו לאחותו. אהבה שכנראה עוברת את הגבול של אהבה רגילה בין אח לאחות, עם רמזים לתשוקה מינית ביניהם. או שאולי זה חלק מההטעיה.

urma

הטריילר (הלא מתורגם) נראה גנרי למדי, ועם זאת, "חקירה" מועמד ל-12 פרסי גופו: שחקן, שחקנית, 2 שחקני משנה, תסריט, צילום, עריכה, מוסיקה, סרט ביכורים, איפור ועיצוב שיער, תלבושות, ועיצוב אמנותי.

5 דקות (5Minute) – דן צ'יסו

התחלתי את הפוסט הזה עם סרט דוקומנטרי על חקירה עיתונאית, ואני מסיים אותו עם סרט עלילתי על חקירה עיתונאית. הסיפור הפעם נוגע לאירוע (אמיתי) שהתרחש בעת הקרנה של סרט בקולנוע בבוקרשט. נושא הסרט היה שתי נשים לסביות שהופכות לזוג. דקות בודדות אל תוך ההקרנה קמו אנשים בקהל ומחו על הקרנת ה"תועבה" הזאת. במהומה שהתפתחה גם נפצעו אנשים. הסרט מלווה את החקירה העיתונאית של המקרה מתוך הפריזמה של בדיקת שאלת ההתנהגות המשטרתית באירוע, והאם ההומופוביה מוטמעת גם במשטרה בצורה שמנעה ממנה התערבות אקטיבית באירוע.

את הסרט מובילה דיאנה קאבאליוטי, שחקנית שמאוד הרשימה אותי בתפקיד הראשי ב"אנה אהובתי" לפני כמה שנים.

"5 דקות" מועמד ל-7 פרסי גופו: שחקנית (קאבאליוטי), שחקן, 2 שחקניות משנה, שחקן משנה, תלבושות, ואיפור ועיצוב שיער.

בנוסף כדאי לציין שבקטגוריית הסרט האירופי הטוב ביותר מועמדים: "הבוגד" (איטליה), "זה חייב להיות גן-עדן" (סרטו של איליה סולימאן הפלסטיני, בקו-פרודוקציה עם כמה מדינות אירופאיות), "עלובי החיים" (צרפת), ו"מצטערים שהחמצנו אותך" (קן לואץ', בריטניה).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-28 ביוני.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s