פרסי אמנדה 2021: המועמדויות

בשנים האחרונות מצאתי שגם המדינה היחסית אלמונית נורבגיה מייצרת סרטים משובחים. למשל הסרטים של יואכים טרייר ("תלמה" המצוין ו"אוסלו 31 באוגוסט" המרשים. לטרייר יש סרט חדש בפסטיבל קאן המתקרב). למשל הסרטים של הנס פטר מולנד ("בסדר ההיעלמות", "ג'נטלמן בנשמה" ו"יוצאים לגנוב סוסים", כולם בכיכובו של סטאלן סקארסגארד). ועוד למשל, אחד הסרטים הכי מצוינים שראיתי בשנים האחרונות, "בליינדספוט", 100 דקות משתקות בשוט אחד. אז החלטתי לבדוק את פרסי הקולנוע של המדינה הזאת כדי לחפש עוד סרטים מסקרנים.

מסתבר שפרס הקולנוע הבכיר בנורבגיה נקרא "פרסי אמנדה" והוא מחולק בכל שנה במסגרת פסטיבל הקולנוע במקום שנקרא הוגסונד. צוות השיפוט הבוחר את המועמדים ואת הזוכים מתחלף מדי שנה, והוא מורכב מנציגים של הענפים השונים של התעשייה (איגודי הצלמים, העורכים, השחקנים וכיוב' ממנים נציגים משלהם לצוות השיפוט).  אמנדה, אגב, לא קשורה לעולם הקולנוע, והפרס החשוב בנורבגיה נקרא על שם דמות מיתולוגית מתוך שיר שנקרא "אמנדה מהוגסונד".

השנה האחרונה, כזכור, היתה שנת הקורונה. נורבגיה נחשבת למדינה שהתמודדה עם המגיפה העולמית בצורה יחסית טובה. במדינה שאוכלוסייתה מתקרבת לחמישה מיליון וחצי תושבים נרשמו קרוב ל-800 (שמונה מאות) מתים מהמחלה. הגבלות הקורונה עדיין קיימות בנורבגיה, אבל בשבוע שעבר נכנסה המדינה הנורדית הזאת לשלב השלישי (מתוך ארבע) בתכנית היציאה משגרת הקורונה. מצד שני, אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שגם שם יש החלטות פוליטיות, כי בספטמבר אמורות להתקיים בחירות בנורבגיה (האם ארנה סולברג תשמור על מקומה בראשות הממשלה? בכלל לא בטוח. יש גם שביתות במערכת הבריאות בנורבגיה בימים אלו. שמח שם).

23 סרטים עמדו בפני וועדת השיפוט המחליטה על המועמדויות ופרסי אמנדה השנה, מתוכם 8 דוקומנטרים, ואכן, מתוך שלושת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, שניים הם תיעודיים, ואחד מהם אף הוקרן כבר בישראל (לא ראיתי). אלו הם הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות לפרס האמנדה הנורבגי השנה:

הציירת והגנב (Kunstneren og Tyven) – בנימין רי

הסרט הזה הוקרן כבר בישראל כחלק מפסטיבל דוקאביב, ובהקרנות סינמטקיות, אבל אני נמנעתי מצפייה בו בעיקר בגלל שאמנות הציור לא כל כך מדברת אלי, ואני לא בטוח מה המשקל של הדיון באמנות הציור עצמה בתוך הסרט. ועם זאת, צפייה בטריילר של הסרט הזה מביאה, בכל זאת, דמעה לעיניי כשהגבר רואה פתאום את הציור של הדיוקן שלו (בערך כמו שהאנשים ב"אנשים ומקומות" של אנייס ורדה הגיבו כשהם ראו את עצמם מוגדלים מאוד על קירות). הסיפור של הסרט, להבנתי, מגולל את מערכת היחסים בין ציירת צ'כית גולה המתגוררת בנורבגיה לבין פושע שגנב את ציוריה. הוא נתפס בקלקלתו, והיא מבקשת ממנו שידגמן עבורה, ושניהם מפתחים מערכת יחסים אנושית ולא צפויה עם ההפך הגמור מהם, ועם זאת, היא עוסקת כל הזמן בציור (שפחות מעניין אותי), וברדיפה אחרי אותם ציורים שנגנבו, ולא ברור מה עלה בגורלם (ולא ברור גם מה ערכם, ולמה זה חשוב, כשהפוקוס של הסרט אמור להיות מערכת היחסים בין שניהם).

painter and the thief

"הציירת והגנב" מועמד ל-5 פרסי אמנדה: לפרס הסרט הטוב ביותר, פרס הסרט הדוקומנטרי, בימוי, תסריט, ועריכה.

דור אוטויה (Generasjon Utøya) – אסלוג הולם, סיגווה אנדרסן

ב-22 ביולי הקרוב (ממש בעוד חודש) נורבגיה תציין בדיוק 10 שנים לפיגוע הטרור הנורא שאירע באי אוטויה הסמוך לאוסלו ב-2011. פעיל ימין קיצוני רצח 69 (שישים ותשעה) נערים ונערות ששהו במקום במחנה קיץ שאורגן ע"י מפלגת העבודה הנורבגית. פיגוע הטרור הזה היה קיצוני במיוחד, וכבר נעשו עליו כמה סרטים (כולל אחד של פול גרינגראס, שמתמחה בדרמטיזציה של אירועים מהסוג הזה. למשל, "קפטן פיליפס"). הסרט הדוקמנטרי הספיציפי הזה עוקב אחרי 4 דמויות שניצלו מהטבח הנורא ההוא, והחליטו, בכל זאת, ולמרות הכל, להמשיך בפעילותן הפוליטית אל תוך שנות בגרותן. הטריילר מציג סרט שהוא אולי פשוט מדי, פשטני מדי, ועם זאת, כשמדובר באירוע כל כך מטלטל, אולי לא צריך לסבך עניינים יותר מדי, ופשוט לספר את הסיפור. מצד שני, הפשטות הזאת גם מביאה איתה סכנה של יצירת סרט שנוטה לכיוון הדידקטי, ומתרחק מהסיפור האנושי של כל אחת מהדמויות.

generation utoya

"דור אוטויה" מועמד רק ל-2 פרסי אמנדה: פרס הסרט הטוב ביותר, ופרס הסרט הדוקומנטרי.

שלושה סרטים מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. שניים מהם דוקומנטרים. השלישי הוא גם המוביל במספר המועמדויות, והוא:

נינג'ה בייבי (Ninjababy) – ינגווילד סווה פליקה

הסרט המוביל במספר המועמדויות לפרס האמנדה השנה הוא אכן סרט מסקרן במיוחד. סיפור התבגרות של אשה בת 23 שלא רוצה להתבגר. אשה שרוצה לצאת, לשתות, להתמסטל (ולא רק מאלכוהול), להזדיין בלי חשבון – אשה שרוצה לבלות בקול גדול. ואז היא מגלה שהיא בהריון. והיא לא רוצה להיות אמא. עוד לא. בהתחלה היא חושבת על מי יכול להיות האבא, ואז היא חושבת על הפלה, אבל אז היא מגלה שהיא בחודש השישי, וכבר אי אפשר. אז מה היא תעשה?

בנוסף, גיבורת הסרט היא ציירת קומיקס, מה שמאפשר ל"נינג'ה בייבי" להשתמש בהרבה אנימציה, כולל בשיחות שגיבורת הסרט מנהלת עם התינוק שעוד לא נולד. סרט התבגרות שנראה חצוף, מצחיק, ומרגש.

"נינג'ה בייבי" מועמד ל-11 פרסי אמנדה: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקן, שחקן משנה, תסריט, מוסיקה, עיצוב פסקול, צילום, אפקטים, ועריכה.

אלו הם שלושת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. עוד שני סרטים אספו לחיקם כמות מועמדויות מכובדת מבלי להיות מועמדים לפרס הגדול, והם:

הפשע הגדול ביותר (Den Største Forbrytelsen) – איריק סוונסון

אני לא מכיר סרטי שואה נורבגים, אבל ממבט בטריילר של הסרט הזה נדמה לי שהנורבגים רק עכשיו גילו את הסיפור הזה. "הפשע הגדול ביותר" (מוכר בשאר העולם בשם "נבגדים") נראה, על פניו, כמו סרט השואה הכי גנרי שיש. לכאורה מספר סיפור של משפחה אחת, משפחת ברוידע, ובעצם מספר את סיפורם של יהודי נורבגיה ב-1942, מבלי באמת לספר את הסיפור שלהם. אמנם הפקה עשירה ומרשימה, אבל עם תוכן חסר ייחוד, שסופר כבר פעמים רבות מאוד בעבר, וטוב יותר. ההגבלות, האנטישמיות, החתמת תעודת הזהות באות J (המסמנת יהודי, Jude), והטרנספורט לאושוויץ. השואה היא סיפור כל כך גדול, ונדמה לי שהסרט הזה עושה קולות של גדול, אבל הוא למעשה קטן ומאוד מאוד זניח במכלול של תיעוד הפשע הגדול הזה.

betrayed

"הפשע הגדול ביותר" (טריילר) מועמד ל-9 פרסי אמנדה: פרס לשחקן, שחקנית משנה, שחקן משנה, מוסיקה, עיצוב אמנותי, איפור, אפקטים, תלבושות, ועריכה.

גריט (Gritt) – איטוניה סוימר גוטורמסן

ממה שקראתי על הסרט הזה, "גריט" יקום וייפול על הקשר הבלתי אמצעי שלו עם האשה שבמרכז הסיפור. כל עוד הוא יתרכז במצוקה הפרטית של גריט הוא ירגש מאוד. במקרה והוא יעמיק ברעיונות הגדולים שהיא מבקשת להעביר (הערות חברתיות על המצב במערב הנאור, או משהו כזה) הוא יאבד אותי.

גריט, בסרט הזה, היא אמנית המנסה לקדם פרויקט חדש, ולצורך זה היא מבקשת מימון מקרנות, אבל היא לא מצליחה להסביר במילים מספיק ברורות מהו הרעיון שמוביל אותה. על מה הפרויקט. מה היא רוצה, בעצם, להגיד. אני יכול להתחבר לזה מהמקום של "אף אחד לא מבין אותי", אבל פחות מהמקום המתנשא של "אני יודעת יותר טוב מכולם למה תרבות המערב מתנוונת". על כל מקום, נדמה שהשחקנית הראשית של הסרט, בירגיט לארסן, כן הצליחה למצוא את האיזון הזה, והיא כנראה כן תצליח להחזיק את הסרט הזה מעל המים.

gritt

"גריט" (טריילר) מועמד ל-7 פרסי אמנדה: שחקנית, שחקנית משנה, תסריט, עיצוב אמנותי, עיצוב פסקול, צילום, ותלבושות.

טקס חלוקת פרסי האמנדה (יהיה טקס!) יתקיים ב-21 באוגוסט.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s