אוסקר שפה זרה 2022: מקבץ ראשון

מחר מתחיל פסטיבל חיפה, אז שנייה לפני כן אני רוצה להעלות לכאן את הפוסט הזה שמתחיל את המעקב השנתי שלי אחרי כל הסרטים שהמדינות השונות שולחות לאוסקר בקטגוריית הסרט הבינלאומי, זה שלא דובר אנגלית. בדרך כלל מדובר בכמות נכבדה מאוד מאוד של סרטים, משהו בין שמונים לתשעים, ולכן אני מחלק את המעקב שלי לכמה וכמה מקבצים, כדי שאוכל לתת תשומת לב ראויה לכל סרט. עד היום הצטברו 8 סרטים שכבר נכנסו למירוץ, ואלו הם (הלינק בשם הסרט מוביל לטריילר הרלוונטי):

אקוואדור – בסכנת טביעה (Sumergible) – אלפרדו לאון לאון

אני לא יודע מה לחשוב על הבחירה של אקוודור לאוסקר. מצד אחד, זה נראה כמו סרט פעולה גנרי ומטופש, שגיבוריו הם פושעים, כך שאין לי ממש אחיזה דרמטית במתרחש. מצד שני, יש כאן נסיון מעניין לעשות סרט קאמרי (עם 4 שחקנים בלבד) שבו האנשים מוצאים את עצמם בסכנת חיים מיידית, והם צריכים לשרוד.

לפי מה שהבנתי, תקציר הסרט פשוט: חבורה של מבריחים נמצאת בלב ים עם הסחורה בדרך לאיזשהו מקום (שאני מניח אליו צריכה להגיע הסחורה). מתחילה סערה, והם צריכים לשמור על החיים שלהם, וגם על הסחורה. מקריאת התקציר חשבתי שמדובר בסמים. מצפיה בטריילר, ה"סחורה" היא כנראה הבחורה שעל הסירה. ואם היא תצליח לשרוד את הסערה כנגד כל הסיכויים – נו, אז חזרנו לסרט הפעולה הפשטני. אז אני עדיין לא יודע מה לחשוב על הסרט הזה.

שווייץ – אולגה (Olga) – אלי גראפה

שווייץ שולחת לאוסקר סרט שעל פניו נראה מאוד מעניין, אבל הסרט אכן יעבוד אם הוא באמת יעשה משהו עם נקודת הפתיחה המסקרנת שלו: גיבורת הסרט, מן הסתם, היא אולגה, נערה בת 15 מאוקראינה שנמצאת בשווייץ לצורך אימונים לקראת אליפות אירופה בהתעמלות (ואולי גם לאולימפיאדה). אמא שלה, עיתונאית שם בבית, באוקראינה, היא גם פעילה פוליטית שיוצאת להפגנות ששוטפות את הבית שלה שם במזרח, וגם חברתה לנבחרת שנשארה בקייב מצטרפת להפגנות. בינתיים היא נמצאת במערב הנוח (אבא שלה ממוצא שוויצרי), מתאמנת לקראת אליפות אירופה, אבל הראש שלה (ואולי גם הלב שלה) נמצאים במקום אחר. הקליפ בלינק הוא לא טריילר אלא קטעון קצר, המראה בעיקר את הנחישות של אולגה, כמו גם את הזרות שלה במקום שהוא לא שלה. שני אלמנטים שאמורים להתנגש בגופה ובנפשה של נערה בת 15, אם הסרט יעשה את עבודתו כמו שצריך (זהו סרט הביכורים של אלי גראפה).

קמבודיה – בניין לבן (ប៊ូឌីញ ស) – קאוויץ' נאנג

מצד אחד, הסרט שקמבודיה שולחת לאוסקר נראה לי, על פניו לפחות, יותר כמו צילום מצב, ופחות כדרמה סוחפת. מצד שני, הסרט הזה הוקרן בפסטיבל ונציה, ויש לו מימון בינלאומי לא קטן, כך שאולי יש בו הרבה יותר ממה שנראה לעין במבט ראשון. "בניין לבן" הוא מבט על דייריו של, ובכן, בניין לבן ומתקלף. כל כך מתקלף שהעיריה מתכוונת להרוס את הבניין. הסרט מתרכז בבחור בן 20 שמסתכל על אביו, שמנסה לפשר בין השכנים הרבים על תכניות הפיצוי השונות שהעיריה מציעה. בינתיים אותו גבר צעיר מתאמן עם חבריו על רוטינת ריקוד שהם חולמים לבצע בתחרות ריקוד טלויזיונית. אחד מחבריו גם אומר לו שהוא מתכוון לעבור לגור בחוצלארץ. הבניין מתפרק, החברים שלו מתפזרים לכל כיוון, חלום הריקוד שלו נשאר חלום, מה נשאר לקמבודי צעיר?

תיאור המצב מעניין, אני רק לא בטוח שיש כאן מספיק נראטיב שיסחוב את הסרט קדימה.

פולין – לא להשאיר עקבות (Żeby nie było śladów) – יאן פ. מאטושזינסקי

פולין שולחת לאוסקר סרט שמבוסס על מקרה אמיתי שהתרחש ב-1983, בימים רחוקים שחלפו לבלי שוב, ימים של חיים תחת שלטון קומוניסטי ואפילו טוטאליטרי, ימים שאין להם שום קשר למה שקורה היום בפולין, או בכלל.

הסרט מספר על מקרה שכנראה היה מפורסם מאוד בפולין של אותם ימים – נער הוכה למוות ע"י השלטונות. היה עד אחד למעשה, ובחקירה של אותו מקרה, השלטון מתחיל לרדוף את אותו עד עם כל הכלים המאוד מסיבים העומדים לרשותו. וזה כולל לא רק נסיונות לתפוס אותו, אלא גם מלחמה פסיכולוגית כנגד המשפחה. סרט מעניין, שמספר על חיים בזמן אחר, ואולי לא כל כך אחר. יוקרן בפסטיבל חיפה בשבוע הבא (אם כי צריך לומר שאורכו, שעתיים וארבעים, קצת מרתיע, ואולי ישחק לרעתו בחוגי האקדמיה האמריקאית).

מרוקו – קצב מרוקאי (علّي صوتك) – נביל עיוש

נביל עיוש הוא במאי ותיק ומיומן, והסרט האחרון שלו הוא, לפי מה שאני קורא, מזיגה של דוקומנטרי ועלילתי בהשתתפות נון-אקטורס. אין ממש סיפור כאן, אבל המוסיקה אמורה לסחוף את הצופים: בסך הכל יש כאן גבר צעיר שמחליט להקים מועדון היפ-הופ במרכז קהילתי של שכונה מרוקאית עירונית, מה שגורם לחיכוכים עם ההורים השמרנים של הנערים והנערות שבאים ובאות להביע את עצמם/ן בשיר (ראפ) ובריקוד. יכול להיות אחלה סרט (גם הוא יוקרן בפסטיבל חיפה הקרוב).

קוסובו – כוורת (Zgjoi) – בלרטה בשולי

אשה שבן זוגה נעדר מאז המלחמה נאנקת תחת המצב הכלכלי ומחליטה לנקוט ביוזמה משלה – להקים עסק עצמאי ולהרוויח את כספה בעצמה. העצמאות הנשית הזאת לא מוצאת חן בעיניי אנשי הכפר המסורתי בו היא גרה. זהו התקציר של הסרט שקוסובו שולחת לאוסקר, תקציר שנשמע פשוט למדי, אבל כנראה יש בו הרבה יותר, כי הוא כבר זכה בלא מעט פרסים בינלאומיים, וגם הוקרן בפסטיבל ירושלים האחרון (פספסתי אותו).

סרביה – אואזיס (Oaza) – איוואן איקיץ'

מריה היא בחורה צעירה ובטוחה בעצמה. היא פוגשת בדראגאנה, גם היא אשה צעירה, שדי דומה לה מבחינת עצמאות המחשבה. הן הופכות לחברות טובות, אבל אז החברות עומדת למבחן כאשר הן מגלות ששתיהן מאוהבות באותו בחור – רוברט המופנם.

סיפורי אהבה צעירים הם בדרך כלל עמוסי רגשות ויכולים לסחוף את הצופים, והעובדה שכל זה מתרחש בתוך כתליו של מוסד לנוער מאותגר שכלית רק חושפת יותר את הרגשות, מעלה אותם אל פני השטח בצורה הרבה יותר ישירה. מובן שיש כאן חשש שהסרט יהפוך מהר מאוד להיסטרי וצעקני, אבל מבט בטריילר מראה שזה כנראה לא המצב. סרט מסקרן.

גרמניה – אני הגבר שלך (Ich bin dein Mensch) – מריה שרדר

האם ניתן לתכנת אהבה? האם ניתן להזין נתונים מדעיים לתוך מחשב ולגלות, בסבירות מאוד גבוהה, מיהו בן הזוג המתאים לך, זה שאיתו תבלי את חייך באושר ועושר? שאלות מעניינות שעומדות במרכז הקומדיה הרומנטית שגרמניה שולחת לאוסקר.

גיבורת הסרט מסכימה, בחוסר רצון בולט, להשתתף בניסוי מדעי: לחיות לצד רובוט שתוכנת להיות גבר חלומותיה למשך שלושה שבועות. האם היא תתאהב בו? האם הוא יהיה גבר חלומותיה?

דן סטיבנס הבריטי בגרמנית שוטפת, וסרט שנראה חמוד וחביב בהחלט, שמועמד גם ל-5 פרסי לולה של האקדמיה הגרמנית (טקס חלוקת הפרסים יתקיים בתחילת אוקטובר) – זה יכול להיות קראוד פליזר אפקטיבי שגם יכול להקסים אקדמיות.


עד כאן 8 הסרטים הבינלאומיים הראשונים שרוצים אוסקר. אני אמשיך לעקוב אחרי ההכרזות של המדינות השונות, ובינתיים אני אראה קצת סרטים בחיפה.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “אוסקר שפה זרה 2022: מקבץ ראשון

  1. הסרט אני הגבר שלך – הוקרן בפסטיבל ירושלים בשם " הגבר המושלם " סרט חכם מצחיק כואב שווה צפייה למי שניתקל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s