פרסי האקדמיה האוסטרלית לקולנוע 2021: המועמדויות

בתחילת השבוע התפרסמו באוסטרליה חלק מהמועמדויות לפרס האקדמיה לקולנוע שם, אבל אני חיכיתי עם פרסום הסקירה של הסרטים האוסטרלים המובילים של השנה עד שתתפרסם הרשימה המשלימה של המועמדויות הנקראות לעיתים "טכניות", ואלו התפרסמו אתמול, וכך השלמתי את הסקירה על הסרטים המובילים באוסטרליה השנה, ואלו הם:

ניטרמ (Nitram) – ג'סטין קרזל

ג'סטין קרזל האוסטרלי הוא אחד מהקולנוענים המסקרנים ביותר הפועלים היום בעולם. לפני כעשור הוא עשה סרט מחריד ומטלטל ממש שנקרא "סנואוטאון", שם הוא חקר את מעשיו (האמיתיים) של רוצח סדרתי. לאחר שהסרט הזה עשה לקרזל שם בעולם, הוליווד קטפה אותו לגרסה נוספת של "מקבת" ולכישלון שנקרא "אמונת המתנקש". קרזל חזר לאוסטרליה ועשה את "ההיסטוריה האמיתית של כנופיית קלי" (סרט מרשים), והשנה הוא הביא את "ניטרמ", שגם הוא כרוניקה של אירועים שהובילה למה שידוע באוסטרליה כ"טבח פורט ארת'ור".

ב-28 באפריל 1996 בחור צעיר בשם מרטין הגיע לאתר היסטורי בשם פורט ארת'ור והתחיל במסע יריות שבסופו נספרו 35 גופות של אנשים מתים, ועוד 23 פצועים. ניטרמ (היפוך אותיות של שם מבצע הטבח, מרטין) הוא ניסיון של קרזל לנתח מה הביא אדם פשוט בן 28 לצאת למסע טבח חסר הבחנה שכזה. קרזל כבר הוכיח את עצמו כקולנוען מרתק שיודע להיכנס אל מתחת לעור של הנשמות הכי שחורות בעולם, ואני מעריך שגם הסרט הזה (שהגיע לבמה הכי מכובדת בעולם, פסטיבל קאן) הוא כזה.

"ניטרמ" הוא המוביל במספר המועמדויות לפרסי האקדמיה באוסטרליה, עם 15: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקנית, שחקן משנה (אנת'וני לפליה הוותיק), שחקנית משנה (אסי דייויס, הזכורה מאוד לטוב מ"הבבדוק"), תסריט מקורי, צילום, תלבושות, עריכה, עיצוב אמנותי, מוסיקה, סאונד, ליהוק, ואיפור ועיצוב שיער.

נקודת תצפית (High Ground) – סטיבן ג'ונסון

על פניו, הסרט הזה נראה לי כמו הגרסה השטחית של "הזמיר" של ג'ניפר קנט. מותחן נקמה שמתרחש באוסטרליה ב-1930, ויש בו יותר מדי צירופי מקרים כדי להאמין לסיפור (למרות שבתקצירים שקראתי כתוב: מבוסס על סיפור אמיתי). במרכז הסרט עומדת דמותו של טראויס, צלף לשעבר בצבא במלחמת העולם הראשונה, שעבר לעבוד במשטרה אחרי המלחמה. בפשיטה על כפר אבוריג'יני טראויס מאבד שליטה על המתרחש, והתוצאה היא טבח שאנשיו של טראויס עשו בתושבי הכפר. החקירה בעניין מבקשת לטאטא את הסיפור מתחת לשטיח וטראויס מרגיש אשם ופורש מהמשטרה. שנים לאחר מכן, בעודו עובד כצייד ראשים, טראויס נשכר כדי למצוא צלף חמקמק שהורג אנשים. הוא מצרף אליו את גוטיוק, גשש אבוריג'יני, כדי לעזור לו בחיפושים. הוא לא יודע שאותו גשש הוא ניצול מאותו טבח ידוע, ועכשיו טראויס הופך לניצוד ולא לצייד. הטריילר מציג צילומי נוף יפהפיים, אבל נדמה לי שהדרמה שקופה מדי, ושהסרט הזה מנסה לנקות את המצפון של הלבנים בצורה פשטנית מדי."נקודת תצפית" מועמד ל-12 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, 2 שחקנים (אחד מהם הוא סיימון בייקר), 2 שחקני משנה, שחקנית משנה, תסריט מקורי, צילום, תלבושות, עריכה, וליהוק.

היובש (The Dry) – רוברט קונולי

כשקראתי את התקציר של הסרט חשבתי שמדובר בסיפור ספרותי מדי, שמאבד את תחושת המציאות שלו, אבל כשראיתי את הטריילר, דווקא הסתקרנתי לראות את הסרט כולו. לכאורה, סיפור שסופר כבר אינספור פעמים: שוטר חוזר לעיירה בה גדל לאחר הרבה שנים שלא ביקר בה. הסיבה: הוא בא לכבד את זכרו של חבר ילדות שלפי החשד רצח את אשתו ובנו ולאחר מכן התאבד. הוא פותח בחקירת המקרה, ובמהלך החקירה הוא פותח גם תיק חקירה ישן ולא מפוענח שכנראה קשור אל המקרה הנוכחי. תושבי העיירה לא שמחים לפתוח פצעים ישנים, ומתחילים להתנכל לחוקר הזר.

התקציר נשמע לי קצת סטרילי מדי, אבל הטריילר מתחיל להתלכלך קצת, ולהיראות קצת יותר מעניין:

"היובש" מועמד ל-12 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן (אריק באנה), שחקנית, שחקנית משנה, תסריט מעובד, צילום, תלבושות, עריכה, מוסיקה, וסאונד, וליהוק

פינגווין בלום (Penguin Bloom) – גלנדין אייבן

היה פעם ערוץ טלוויזיה כזה, הולמארק. בעיניי הערוץ הזה הפך לשם גנאי לכל מה שרע בקולנוע ההוליוודי – שמרני, מעדיף את סוחט הדמעות הנצלני, והכי הכי מיינסטרים שיש. נדמה לי ש"פינגווין בלום" היה מתאים בדיוק למשבצות השידור של הולמארק. סאם בלום (נעמי ווטס), אימא לשלושה ילדים, נפצעת קשה בתאונת דרכים ונותרת בכיסא גלגלים. החיים העגומים שלה מקבלים תפנית מרעננת כאשר ילדיה מוצאים בחצר ציפור פצועה ומטפלים בה. הציפור מחזירה להם אהבה ואת הטעם לחיים. הו."פינגווין בלום" (טריילר) מועמד ל-8 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית (נעמי ווטס), שחקנית משנה (ג'קי וויבר הוותיקה), תסריט מעובד, צילום, עיצוב אמנותי, ומוסיקה.

תנור (Furnace) – רודריק מקיי

לא כל כך הבנתי מה קורה בסרט הזה, אבל מה שכן הבנתי: מדובר בסוג של מערבון שמתרחש בסוף המאה ה-19; הבנתי שגיבור הסרט הוא מוסלמי בשם חניף שהיה חלק מקהילה שעיסוקה העיקרי היה העברת סחורה בין בסיסי מחפשי הזהב ובין המושבות הפזורות באוסטרליה בעזרת גמלים; הבנתי שהחניף הזה פוגש בדרך מישהו בשם מל, כנראה איזשהו פושע, כנראה פצוע, שמבקש ממנו עזרה; והבנתי שהוא אכן מסכים לעזור לו. יש גם שוטרים שרודפים, לא הבנתי על מה בדיוק; ויש אבוריג'ינים, שנהגו לעזור לקהילת המוסלמים, ומצאו את עצמם בניגוד אינטרסים, כי מה פתאום עוזרים עכשיו לאדם הלבן. אבל מה בדיוק קורה שם, לא ממש הבנתי. אני מקווה שמעבר לסגנון היפה יש בסרט הזה מספיק בהירות תסריטאית כדי שאני לא אלך לאיבוד."תנור" (טריילר) מועמד ל-5 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקן משנה, ותסריט מקורי.

איילים (Rams) – ג'רמי סימס

לפני כמה שנים הסתובב בעולם סרט חביב מאיסלנד שנקרא "איילים" (כאן כתבתי עליו). אז האוסטרלים עשו לו רימייק. לא נראה לי שיש בו יותר מהמקור, שהיה אכן חביב, אבל גם קצת זניח ונשכח לטעמי. להזכירכם: שני אחים שלא החליפו מילה במשך 40 שנה נאלצים לחדש את הקשר כאשר מחלה פוקדת את האיילים, ועלולה להתפשט ולחסל את כל הבקר של שניהם ושל הכפר כולו. סם ניל ומייקל קאטון בתפקיד שני האחים, ואני בטוח שגם כאן הם נותנים מכישרונם המוכח, אבל הסרט הזה נדמה לי, כמו המקור, חביב וזניח."איילים" (טריילר) מועמד ל-5 פרסי אקדמיה באוסטרליה: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקן משנה (מייקל קאטון), תסריט מעובד, תלבושות, ומוסיקה.

כמו כן, כדאי לציין שסרט הילדים "פיטר ראביט 2" זכה גם הוא לכמה מועמדויות, ובראשן מועמדות מפתיעה לרוז ביירן בקטגוריית השחקנית (ובנוסף: מועמדויות לתסריט מעובד, עריכה, עיצוב אמנותי, אפקטים, וסאונד – 6 מועמדויות בסך הכל). וגם סרט האקשן הלא מאוד מעניין "מורטל קומבט" זכה לכמות מפתיעה של מועמדויות: לצילום, תלבושות, עיצוב אמנותי, סאונד, איפור ועיצוב שיער, ואפקטים (6 מועמדויות בסך הכל).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-8 בדצמבר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s