פרסי איריס 2022: המועמדויות

פסח, יום העצמאות, ימי הזיכרון שביניהם, וגם חופשה בחו"ל שאליה אני יוצא בקרוב – כל אלו גרמו לי לפספס את ההכרזה על המועמדויות לפרס האיריס של האקדמיה הקוויבקית לקולנוע. בקנדה יש שני טקסי פרסים לקולנוע – אחד לפרס הקנדי הלאומי (על הטקס האחרון שהתקיים כתבתי כאן), והשני לחבל קוויבק שמקיים טקס משלו כדי לקדם את הקולנוע דובר הצרפתית (ברובו) של חבל הארץ הספציפי הזה.

מטבע הדברים, חלק מהסרטים המועמדים לפרס האיריס של קוויבק קיבלו גם מועמדויות ופרסים מהאקדמיה הקנדית, אבל חלק אחר מקבל הכרה רק מהאקדמיה בקוויבק, ולפעמים יש שם כמה פרויקטים מסקרנים שכדאי לחפש, אבל אני אתחיל את הסקירה של המועמדויות לפרס האיריס עם הסרטים שכבר שמעתי עליהם:

ציפורים שיכורות (Les Oiseaux Ivres) – איבן גרבוביץ'

הסרט שייצג את קנדה באוסקר בשנה שעברה, וגם היה מועמד ללא מעט פרסים בטקס של האקדמיה הקנדית (וגם זכה בפרס אחד – לצילום) – הוא הסרט המוביל את רשימת המועמדויות גם לפרס האיריס של הקוויבקים. סיפורו של גבר המגיע ממקסיקו אל קנדה בחיפוש אחרי אהובתו שברחה מאימת קרטלי הסמים. בינתיים הוא מתיישב בחווה חקלאית כלשהי ומתחיל לעבוד שם, וכנראה גם מתחיל רומן עם אשת הבעלים.oiseaux ivres"ציפורים שיכורות" (טריילר) מועמד ל-16 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, שחקנית, שחקנית משנה, שחקן משנה, שחקן מבטיח, ליהוק, עיצוב אמנותי, צילום, סאונד, עריכה, מוסיקה, תלבושות, איפור, ופרס הקהל.

שעועית (Beans) – טרייסי דיר

מעקב אחרי טקסי פרסים ברחבי העולם עוזר לי לסמן סרטים מעניינים ולחפש אותם בהקרנות בפסטיבלים שונים. את "שעועית" לא רק חיפשתי, אלא אפילו מצאתי, והוא אכן התגלה כסרט יפהפה ומרגש. סיפור התבגרות של ילדה בת 12 משבט המוהוק על רקע של משבר פוליטי שבאמת התרחש בשנות ה-90. סרט שיודע לאזן בין חוויות התבגרות רגילות של נערה לבין עליית התודעה הפוליטית וגיבוש הזהות של אדם כחלק מההתבגרות – זה סרט חכם שמסתכל על תגובות של ילדים ונוער למה שקורה סביבם, והוא אכן זכה בפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הקנדית בשנה שעברה. השנה גם האקדמיה בקוויבק העניקה לו תשומת לב.beans"שעועית" (טריילר) מועמד ל-11 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, פרס סרט הביכורים, 2 שחקניות מבטיחות, ליהוק, עריכה, תלבושות, עיצוב שיער, ופרס הסרט היציג של קוויבק.

אלין – ואלרי למרסייה

הקו-פרודוקציה הצרפתית-קנדית הזו כבר הוקרנה בישראל בהקרנות מסחריות, אבל אני לא אוהב את סלין דיון, וגם הביקורות על הסרט הזה לא היו מדהימות, אז לא ראיתי. אני מניח שהרבה אחרים אוהבים את סלין דיון, והסרט הזה, שמספר את סיפור חייה של דיון דרך דמות שעוברת דברים דומים לאלו שדיון עברה בחייה, זוכה להכרה ולהרבה מועמדויות.aline poster"אלין" (טריילר) לא מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הקוויבקית, אבל הוא כן מועמד ל-8 פרסים אחרים: שחקנית, שחקן, ליהוק, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, פרס הקהל, ופרס הסרט היציג של קוויבק.

מבין הסרטים הבולטים ברשימת המועמדויות, אלו היו הסרטים שכבר שמעתי עליהם. שאר הסרטים ברשימה הם כאלו שאולי כדאי לחפש בפסטיבלים השנה:

מריה צ'אפדיליין (Maria Chapdelaine) – סבסטיאן פילוט

לפני כמה שנים ראיתי סרט של סבסטיאן פילוט. "הגחליליות עזבו" היה סרט צנוע, מקסים, ומרגש. הסרט האחרון של פילוט הוא, כנראה, פרויקט הרבה יותר אמביציוזי. הפעם פילוט לקח על עצמו לעבד לקולנוע ספר שמסתבר שהוא כנראה סוג של נכס צאן ברזל בתרבות הקוויבקית. היו בעבר כבר 2 עיבודים קולנועיים של הספר הזה, ועדיין, פילוט יצא לדרך עם עיבוד חדש, ולפי הביקורת שקראתי, כנראה גם מוצלח.

הספר עליו מבוסס הסרט פורסם בשנת 1913, והוא מספר על נערה בתחילת המאה ה-20. לנערה שלושה מחזרים, שלוש אפשרויות לבחירה לחיים. השאלה הגדולה היא האם באמת יש לנו בחירה בחיים, או שהכול מוכתב מראש? ובמיוחד אם את אישה – עד כמה יש לך בחירה בכלל? עושה רושם שפילוט מתייחס בחרדת קודש לחומר שבידיו, ובאורך של יותר משעתיים וחצי הוא יוצר דרמה שתגיד הרבה לאנשים הקווביקים, ואולי אף תלמד את כל שאר העולם פרק בתולדות קוויבק.maria chapdelaine"מריה צ'אפדיליין" (טריילר) מועמד ל-16 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית משנה, 2 שחקני משנה, שחקנית מבטיחה, ליהוק, עיצוב אמנותי, צילום, סאונד, אפקטים, מוסיקה, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, ופרס הקהל.

לא בהוואנה (Sin la Habana) – קווה נאבאטיאן

זוג צעיר שחי בהוואנה, קובה, מרגיש שהוא צריך, חייב לעזוב את המדינה. הם מגבשים תוכנית: הוא יפתה את אחת הנשים הזרות המגיעות לשיעורי הריקוד אותם הוא מעביר, וכשהיא תיקח אותו איתה אל המדינה ממנה הגיעה והוא יקבל ויזה, בת זוגו תצטרף אליו. הפור נופל על גרושה קנדית ממוצא אירני ונוצר קשר שאכן מביא את גיבור הסרט למונטריאול. אבל קשיי ההגירה, כמו גם התחלה של רגש גם כלפי האישה השנייה (שגם לה יש סוד) מסבכים את העניין.

בתפקיד מדריך הריקוד מופיע יונה אקוסטה, האחיין של קרלוס אקוסטה שהיה נושא סרטה של איסיאר בויין "יולי". הטריילר של הסרט נראה קצת מתאמץ מדי להיות "אמנותי", אבל אולי ניתן להרגיש את האנשים גם מתחת למאמץ הסגנוני האולי קצת מיותר.sin la habana"לא בהוואנה" מועמד ל-7 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט, פרס סרט הביכורים, שחקן מבטיח, סאונד, ועריכה.

נורבורג (Norbourg) – מקסים ז'ירו

מקסים ז'ירו ביים לפני כמה שנים סרט קטן וחביב שנקרא "פליקס ומאירה". הסרט, שסיפר על רומן מהוסס בין אישה יהודייה חרדית (בגילומה של הדס ירון) לבין אדם שאינו "משלנו" הסתובב בכל העולם (כולל בהקרנות בפסטיבלים בישראל) והיה גם נציג קנדה לאוסקר באותה שנה. הפרויקט החדש של ז'ירו הוא סיפור אחר לגמרי.

"נורבורג" הוא דוקו-דרמה המבוססת על שערורייה שהתרחשה באמת בקנדה ב-2005. הונאת מיליונים התגלתה במונטריאול בקרן השקעות. מסתבר שמנהל החברה מעל בכסף, ולקח לעצמו לא מעט, בכל מיני דרכים של רמיה. למעלה מ-9000 משקיעים הושפעו מפעולותיו של המועל, והחקירה והמשפט היו גם הם ויה דולורוזה בתולדות קנדה החדשה. הסרט, להבנתי, ינוע בין ההערצה לעושר בכל מחיר להבנה שיש כאן גם אנשים שאיבדו את עולמם בגלל פעולותיו של אדם אחד.norbourg"נורבורג" מועמד ל-6 פרסי איריס: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקנית משנה, צילום, ועריכה.

"ציפורים שיכורות", "שעועית", "מריה צ'אפדיליין", "לא בהוואנה" ו-"נורבורג" – אלו הם חמשת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר של האקדמיה הקוויבקית. עוד שני סרטים שלא קיבלו מועמדות לפרס הסרט הטוב ביותר בכל זאת אספו לחיקם כמות מכובדת של מועמדויות, והם:

גנב הזמן (L'Arracheuse de Temps) – פרנסיס לקלרק

מסוג הסרטים שמסקרנים אותי גם אם קהל היעד שלהם הוא בעיקר ילדים. מעין אגדה מלאת דמיון: ב-1988, הסבתא מאוד חולה, והנכד בן ה-10 מאוד מודאג. הסבתא מספרת לו סיפור שירגיע אותו. היא אומרת לו שאין לו מה לדאוג, כי כשהיא היתה ילדה, היא חיסלה את המוות בכבודו ובעצמו. מכאן הסרט יעבור לשנת 1927, ויספר על חייה של הסבתא כנערה בעיירה בקנדה. ברק שמכה בעץ התפוחים הופך אותם לשחורים. ילדים שנוגסים בתפוחים מתחילים להרגיש לא טוב. גיבורת הסרט חשה אל אישה מסתורית בקצה העיירה כדי להשיג תרופה, אבל היא מאחרת לחזור, ורואה את המוות בעצמו במסדרונות ביתו של החבר הכי טוב שלה. היא מנסה להציל את שאר חבריה שנגסו בתפוחים, אבל מהר מאוד היא מבינה שכדי להציל את העיירה היא חייבת לחסל את המוות בעצמו.

arracheuse de tempלא מצאתי טריילר מתורגם ברשת, אבל גם זה מרשים מאוד. "גנב הזמן" מועמד ל-13 פרסי איריס: תסריט, שחקנית משנה, שחקן משנה, ליהוק, עיצוב אמנותי, צילום, סאונד, אפקטים, מוסיקה, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, ופרס הקהל.

מבריחה (Bootlegger) – קרולין מונה

כשקראתי את התקציר של הסרט חשבתי שמדובר במעין דרמה פוליטית. הטריילר מוריד את האמביציות לאדמה, ונדמה כמו דרמה אנושית מרגשת, המשתמשת באלמנט הפוליטי כדרך להתבגר, לפצות על חטאי עבר. גיבורת הסרט היא סטודנטית החיה רחוק מהבית. עם חזרתה הביתה, למקום הקטן והרחוק בצפון, היא נעשית מעורבת בדיון קהילתי עמוס יצרים בעד ונגד איסור מכירת אלכוהול. הכוח העיקרי המבקש לשמור על המצב הקיים הוא של אישה אחרת, המרוויחה כסף על הבלעדיות של אספקת האלכוהול, בגלל שהיא מבריחה אותו בניגוד לחוק. כנראה שהמצב הנפשי של הסטודנטית (בן זוגה של המבריחה מאשים אותה במות הבת שלו בעבר) ידחוף אותה להילחם בעוז על עמדתה אל מול כוחות אחרים, והסרט יהפוך בהדרגה לעז יצרים.

"מבריחה" מועמד ל-8 פרסי איריס: פרס סרט הביכורים, שחקנית, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, סאונד, עריכה, מוסיקה, ופרס הסרט היציג של קוויבק.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-5 ביוני.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s