אריאל 2022: המועמדויות

היום התפרסמו המועמדויות לפרס האריאל של האקדמיה לקולנוע במקסיקו. המדינה הזאת, שנדמה שקורסת תחת נטל הפשע, והסמים, והשחיתות, בכל זאת מוציאה תחת ידה קולנוע מסקרן, ואפילו כזה שמביא פרסים וגאווה לאומית (כמה וכמה במאים מקסיקנים זכו באוסקר בשנים האחרונות). אז הנה סקירה של הסרטים המעניינים ביותר שיצאו ממקסיקו בשנה האחרונה:

אני מתחיל בסרט שראיתי, ודווקא אכזב אותי. הסרט המוביל את רשימת המועמדויות הוא "ליל הלהבות" (Noche de Fuego) של טטיאנה הואסו. בגדול, יש כאן מעקב אחרי כמה נשים מגיל צעיר עד לגיל בגרות, והכל תחת פחד מתמיד מ…משהו. לא ממש הבנתי את הסרט, שמתאר ידידות נשית בצורה חמימה, אבל אין לו ממש קונטקסט ברור, ולא התפתחות דרמטית שתרגש אותי. הסרט הוקרן בפסטיבל חיפה בשנה שעברה (כתבתי עליו כאן). 

Noche de Fuego

"ליל הלהבות" מועמד ל-18 פרסי אריאל: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקן משנה, 3 שחקניות משנה, 2 שחקנים/יות מבטיחים/ות, תסריט מעובד, צילום, עריכה, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, אפקטים ויזואלים, וסאונד.

דברים בלתי אפשריים (Cosas imposibles) – ארנסטו קונטרראס

לפעמים בחיים פוגשים אנשים שישנו לך את החיים

זה הסלוגן של הסרט הזה, ונדמה שהוא באמת דרמה נוגעת ללב ומסקרנת. במרכז הסיפור אישה כבויה ועייפה מהחיים שעברה את גיל 60. במשך עשרות שנים היא סבלה מנחת זרועו של בעלה (שאהב יותר מכל להשתמש במחבט בייסבול). גם עכשיו, כשהוא עבר מהעולם, היא כל כך התרגלה לשגרה הכואבת, שהיא עדיין מדמיינת אותו בכל מקום. מקום העבודה של המנוח פשט את הרגל, והקיצבה מפסיקה להגיע. מצבה הכלכלי לא משופר. ואז, דפיקה בדלת. הנער השכן, שמתפרנס כסוחר סמים קטן, בא לעזור. המפגש בין שני האנשים האלו יהפוך לידידות שתוציא את שניהם לדרך חדשה. הטריילר לא מתורגם, אבל מקסים.

"דברים בלתי אפשריים" מועמד ל-10 פרסי אריאל: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקנית, 2 שחקני משנה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, וסאונד.

סרט משטרה (Una Película de Policías) – אלונסו רואיזפאלאסיוס

שוטרים הם כמו שחקנים – אתה צריך להעמיד פנים כדי שאנשים יכבדו אותך

בפסטיבל ירושלים האחרון שזה אך הסתיים הוקרן הסרט הישראלי "סבוי", מעין ניסיון להתיך דוקומנטרי ועלילתי. "סרט משטרה" גם הוא מנסה לעשות את זה, בשיטה אחרת. לפי מה שקראתי, תחילת הסרט עוקבת אחרי שני שוטרים, גבר ואישה, שותפים בעבודה כמו גם בחייהם הפרטיים (מה שנותן להם את הכינוי "סיור האהבה"). מה שמתחיל כסרט משטרה רגיל משתנה לאט. הם מדברים למצלמה, מגיבים לוויס-אובר של עצמם, ואז, באיזשהו שלב, הם גם הופכים לשחקנים בסרט של עצמם – הם עכשיו הגיבורים (כאנשים שהם שחקני קולנוע), שחקנים המתכוננים לתפקיד של שוטרים בסרט שעוקב אחרי מה שהם צריכים לעבור כדי להצליח בתפקיד.

נשמע שאפתני, משונה, וכמו "סבוי"  – אני לא בטוח שהכול יעבוד פה. אבל זה כן מסקרן.

"סרט משטרה" מועמד ל-10 פרסי אריאל: פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הסרט הדוקומנטרי, בימוי, שחקן, שחקנית, תסריט מקורי, צילום, עריכה, איפור, וסאונד.

מקסיקו עירומה (Nudo Mextico) – אנחלס קרוז

סרט שמשתמש בשיטת הסיפורים המצטלבים. שלושה סיפורים כאן, כולם מתרחשים במקום מרוחק, כפרי, שמרני מאוד. אישה אחת חוזרת אל מה שפעם היה ביתה כדי לקבור את אימא שלה שנפטרה לאחרונה. אבא שלה מאוד זועם עליה, ועל הבחירה שלה להיענות לזהות הלסבית שלה, ולעזוב את מקום הולדתה בכאב; סיפור שני הוא על מוסיקאי שבילה את רוב זמנו בעיר, מנסה להתפרנס מנגינה. את אשתו הוא עזב מאחור, ועכשיו, כשהוא חוזר, קשה לו לקבל שהאישה עברה הלאה, מצאה לעצמה אהבה חדשה בזמן שהוא זנח אותה; והסיפור השלישי הוא על אישה שעובדת בעיר ובינתיים השאירה את הבת הקטנה שלה עם אימא שלה (הסבתא של הילדה). היא מגלה שהילדה חולה, והסיבה למחלה תערער את עולמה: מסתבר שהדוד שלה הוא מטריד מיני סדרתי במשך שנים רבות, ואימא שלה (הסבתא) נאמנה לקוד המשפחתי, ומסרבת לפעול נגדו.

שלושת הסיפורים האלו על רקע מקסיקו הנשכחת, הרחוקה מכל מקום, מקסיקו העירומה, השמרנית, והקשוחה. הטריילר מבטיח סרט לא קל, אבל כנראה מרגש מאוד.

Nudo mixteco

"מקסיקו עירומה" מועמד ל-8 פרסי אריאל: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקנית משנה, תסריט מקורי, עריכה, סאונד, ופרס סרט הביכורים.

טום האחר (El Otro Tom) – רודריגו פלה, לאורה סאנטולו

הסרט המקסיקני הזה מתרחש בטקסס, ומדבר אנגלית ברובו, אבל הסיפור שבמרכזו אוניברסלי, ובמיוחד על רקע מתנגדי חיסוני הקורונה, הסרט הזה יכול להצית דיון מעניין. במרכז הסרט אשה צעירה המטופלת על ידי שירותי הרווחה. יש לה ילד קטן בשם טום, והיא מגדלת אותו לבדה, כי האבא אינו נמצא. נעלם. טום מאובחן עם הפרעת קשב, ונרשמות לו תרופות פסיכיאטריות, אבל תאונה שנגרמת כתוצאה מתופעות לוואי של התרופה משכנעת את האימא להפסיק לתת את התרופה לילד. ואז באים שירותי הרווחה ומאיימים שאם האימא לא תיתן את התרופה לילד, הם ייקחו אותו ממנה.

קונפליקט פשוט, ועם זאת, עם פוטנציאל לדרמה מטלטלת ומגרת מחשבה.

otro Tom

"טום האחר" (טריילר) מועמד ל-5 פרסי אריאל: פרס הסרט הטוב ביותר, 2 שחקנים/יות מבטיחים/ות, תסריט מקורי, ועריכה.

מלבד חמשת הסרטים שמועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר שנסקרו כאן למעלה, כדאי לציין עוד 2 סרטים שצברו כמות מועמדויות לא קטנה מבלי להיות מועמדים לפרס הגדול של האקדמיה, והם:

שטן בין הרגליים (El Diablo entre las Piernas) – ארתורו ריפשטיין

כן, זה בדיוק כמו שזה נשמע. סרט על חיי המין של אנשים זקנים. ולא, זה לא סרט חם ומבין. זה סרט על אנשים שכבר נמאס להם אחד מהשני, אבל איכשהו, הם עוד ביחד. לגבר בן היותר מ-70 יש מאהבת. הנחמה היחידה של האישה היא שיעורי הטנגו, שם יש לה שותף ריקוד שהוא פוטנציאל סקסואלי. ובבית יש להם משרתת שמסתכלת על התיעוב ההדדי והלא נעים שהוא הסרט הזה. בשחור לבן, ובאורך של שעתיים וחצי, הסרט הזה יכול להיות יותר מדי, ללא נחמה, עם ארס המטפטף אל הנשמה לכל אורך הסרט.

diablo entre las piernas

"שטן בין הרגליים" (טריילר) מועמד ל-8 פרסי אריאל: בימוי, שחקן, שחקנית, שחקן משנה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, ותלבושות.

דקות שחורות (Los Minutos Negros) – מריו מוניוז

הסרט החותם את הסקירה הפעם נראה כמו בידור משובח. סרט על חקירה משטרתית. מוסיקאי לשעבר החולם להיות שוטר, בלש, מצטרף לחקירה של סדרת מקרי רצח של נערות. בדרך הוא יתקל בהרבה דם ומראות לא נעימים של גופות מתות, כמו גם בשחיתות שתמנע השגת צדק. הטריילר מראה סרט שעשוי היטב, ובלי להבין הרבה (הטריילר לא מתורגם), זה יכול להיות סרט לא רע בכלל.

minutos negros

"דקות שחורות" מועמד ל-8 פרסי אריאל: שחקן, שחקן משנה, תסריט מעובד, צילום, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, ואפקטים ויזואליים.

לפרס הסרט האיברו-אמריקאי מועמדים: "הבוס הטוב" מספרד (סרט יפה), "ממוריה" מקולומביה, "השד שבפנים" (El Prófugo) מארגנטינה, ועוד שני סרטים מגואטמלה ומצ'ילה שלא שמעתי עליהם.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s