פרסי דאג'ונג 2022: המועמדויות

אז הנה, גם בדרום קוריאה חוזרים לחיים. טקס חלוקת פרסי האקדמיה לקולנוע האחרון שהתקיים בסיאול התרחש לפני יותר משנתיים. עמוק בתוך משבר הקורונה. זכה שם סרט שנקרא "פרזיטים". אולי אתם זוכרים אותו (כתבתי על זה כאן). פרסי דאג'ונג קיימים משנות ה-60. הטקס בשנת 2020 היה הטקס ה-56 במספר. עכשיו חוזרים הקוריאנים עם הטקס ה-58. מדלגים על מספר 57. ככה זה בקוריאה.

אם לומר את האמת, השנה הייתה לדרום קוריאה נוכחות משמעותית בפסטיבלים הבינלאומיים. שניים מתוך חמשת המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר הם סרטים של במאים מפורסמים ומצליחים. יש רק בעיה אחת: ראיתי את שני הסרטים, ומשניהם התאכזבתי.

המוביל את רשימת המועמדויות השנה הוא, כמובן, "החלטה לעזוב" (헤어질 결심), סרטו האחרון של פארק צ'אן ווק. סיפור על חקירה משטרתית שבמהלכה הבלש הופך להיות אובססיבי לגבי החשודה העיקרית. להרגשתי, פארק צ'אן ווק מלהטט כאן בהמצאות בימוי מרשימות, אבל מה שאמור להיות סוג של דרמה רומנטית חסר את הרגש (כתבתי על הסרט כאן)."החלטה לעזוב" מועמד ל-11 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי (פארק צ'אן ווק), שחקנית, שחקן, תסריט (פארק צ'אן ווק ועוד תסריטאי שותף), מוסיקה, עיצוב אמנותי, צילום, תאורה, תלבושות, ועריכה.

עוד סרט בולט ברשימת המועמדויות הוא "ברוקר" (Broker).

אני אולי היחיד בעולם שלא ממש אוהב את עבודתו של הבמאי היפני הירוקאזו קורה אדה. הפעם הבמאי הזה עשה סרט בדרום קוריאה, וגם את זה לא אהבתי. משהו על אנשים שעוסקים בסחר בתינוקות, אבל הסרט הרבה פחות אכזרי ממה שזה נשמע. למעשה, כמעט כמו כל סרטיו של קורה אדה, אני מצאתי את הסרט פלגמטי למדי, ואפילו משעמם."ברוקר" מועמד ל-3 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקן (קאנג סונג הו, "פרזיטים"), ושחקנית מבטיחה.

יש סרט אחד שקיבל אפילו יותר מועמדויות מ"החלטה לעזוב", והוא

מצוד (헌트) – לי ג'ונג ג'אה

סרט שנשמע כמו infernal affairs (או כמו הרימייק האמריקאי שלו, "השתולים"). משהו שהוא רווי אקשן, אבל גם משחק מוחות בין שני גופי בטחון, בשניהם שתול מרגל של הצד השני. וכנראה מדובר בסיפור שמבוסס על מקרה אמיתי. משהו שהתרחש בשנות ה-80, כאשר בגוף חקירות פנים ובגוף חקירות חוץ היו אנשים שניסו למרוד בנשיא המדינה, כאשר לפחות אחד מהם קשור לסוכן חשאי מצפון קוריאה, והמזימה להיפטר מהנשיא, אולי אפילו להרוג אותו, במהלך ביקור בארצות הברית, הופכת לסכנה ממשית. ראיתי פעם את שלושת חלקי המקור ההונג-קונגי (ראיתי גם את הגרסה האמריקאית של סקורסזה. אהבתי את המקור יותר). זה סרט שמצריך ריכוז מקסימלי, יותר מסתם יריות ופיצוצים, ואם הסרט עשוי טוב, הוא יכול להיות מרתק."מצוד" (טריילר) מועמד ל-12 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקן, שחקנית משנה, שחקנית מבטיחה, במאי מבטיח, תסריט, מוסיקה, עיצוב אמנותי, צילום, תאורה, תלבושות, ועריכה.

האנסאן: עליית הדרקון (한산: 용의 출현) – האן-מין קים

האן-מין קים ביים לפני כעשור סרט מצוין שנקרא "מלחמת החיצים". קצת אחרי זה הוא ביים עוד סרט מצוין שנקרא "האדמירל: זרמים גועשים". זה גם היה הזוכה הגדול של פרסי דאג'ונג בשנת 2014. שני הסרטים האלו היו בעצם סרטי פעולה המתרחשים בימי הביניים. עכשיו חוזר האן-מין קים עם סרט אקשן נוסף המתרחש בימי הביניים. החומר שקראתי על הסרט מתאר את "האנסאן" כחלק שני בטרילוגיה מתוכננת על קרבות הרואיים שהיו באמת בהיסטוריה הקוריאנית. החלק הראשון בטרילוגיה היה "האדמירל: זרמים גועשים" שסיפר על קרבות ימיים מרתקים. גם "האנסאן" מספר על קרבות שכאלו, הפעם בהגנה על האי האנסאן מפני הפלישה היפנית בשנת 1592. כמו בסרטו הקודם, גם כאן יש הכנה אינטנסיבית לקרב, ואז תיאור הקרב, כשאסטרטגיה צבאית, גבורה אנושית, וביצוע טכני ברמה גבוהה נפגשים בסרט שהוא גם סיפור ההיסטוריה של דרום קוריאה, וגם סרט אקשן (כנראה) מעולה.

"האנסאן: עליית הדרקון" מועמד ל-11 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית משנה, שחקן משנה, תסריט, עיצוב אמנותי, צילום, אפקטים, תאורה, תלבושות, ועריכה.

ממליך המלכים (킹메이커) – סונג-יון ביון

לפי החומר שקראתי על הסרט, מדובר בסיפור אמיתי שהתרחש, עם שינויים קלים (בראשם – שינוי שמות הדמויות). בתחילת שנות השבעים השלטון בדרום קוריאה, מסתבר, היה דיקטטורי, ולמרות שכן התקיימו בחירות סמי-דמוקרטיות, הן בעצם היו סתם הצגה שסופה ידוע מראש – השולט תמיד ינצח. אסטרטג פוליטי רואה במנהיג האופוזיציה מועמד שמייצג את ערכיו, ומבקש להריץ אותו בקמפיין כנגד השליט הכול יכול. אותו אסטרטג מבין שאם באמת רוצים לנצח, חייבים לשחק מלוכלך, במיוחד לאור העובדה שהצד השני לא משחק נקי, וכך באמת קורה, והסיכויים של מועמד האופוזיציה לנצח הופכים לממשיים. וכשהשליט מבין שהוא עלול לאבד את כסאו, הוא פונה לאותו אסטרטג פוליטי מבריק בהצעה מפתה…נשמע (ונראה) כמו דרמה פוליטית מסקרנת מאוד.

"ממליך המלכים" מועמד ל-8 פרסי דאג'ונג: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקן משנה, תסריט, עיצוב אמנותי, תאורה, ותלבושות.

אלו הם חמשת הסרטים המועמדים לפרס הגדול של האקדמיה בדרום קוריאה: "החלטה לעזוב", "ברוקר", "מצוד", "האנסאן: עליית הדרקון" ו"ממליך המלכים". כדאי גם להזכיר עוד כמה סרטים בקצרה, כאלו שלא מועמדים לפרס הסרט הטוב, אבל כן קיבלו כמות מועמדויות נכבדה:

מצב חירום (비상선언) – האן ג'ה-רים

לפעמים רוצים לראות סרט אקשן בלי יותר מדי משקל. נדמה לי ש"מצב חירום" הוא סרט שכזה. מפקח משטרה (סונג קאנג הו, "פרזיטים") עולה על ידיעה מודיעינית המזהירה מהתקפת טרור על מטוס. מסתבר שבת זוגו בדיוק עלתה על טיסה מדרום קוריאה להוואי, וזאת הטיסה שתותקף. על הטיסה, אנשים לאט לאט מתחילים לסבול מהפרעות רפואיות שונות, ולוקח זמן להבין שהטרוריסט שעל המטוס מתקיף את הטיסה בנשק ביולוגי. ומשמוכרז מצב חירום, ההוראה העיקרית שהטייסים מקבלים היא: אין לכם אישור לנחות בשום מקום.הטריילר לטעמי מצוין, בעיקר שהוא ערוך כמו יחידה סגורה ונפרדת בפני עצמה (וקצבית. מאוד קצבית). הסרט הזה גם הוקרן בפסטיבל היוקרתי בעולם, פסטיבל קאן, כך שאולי יש בסרט הזה יותר מסתם אקשן, או שהוא פשוט עשוי טוב מאוד. "מצב חירום" מועמד ל-8 פרסי דאג'ונג: שחקן, שחקן משנה, צילום, עריכה, עיצוב אמנותי, תאורה, מוסיקה, ואפקטים.

כדאי להזכיר גם את "עיר פשע" (범죄도시, ידוע גם בשם The Roundup), הסרט המצליח ביותר בקוריאה השנה, שהוא בעצם סרט אקשן על שוטרים שנוסעים מקוריאה לווייטנאם כדי להחזיר הביתה פושע שהסגיר את עצמו, אבל מגלים שהסיבה שהוא הולך ברצון עם המשטרה היא שיש פושע גדול ומפחיד הרבה יותר בסביבה. "עיר פשע" (טריילר) מועמד ל-5 פרסי דאג'ונג: 2 שחקני משנה, במאי מבטיח, צילום, ועריכה; "החיים יפים" (인생은 아름다워), מיוזיקל על אישה שמבקשת מבן זוגה כמתנה ליום ההולדת שלה למצוא את אהבת הנעורים שלה (טריילר). "החיים יפים" מועמד גם הוא ל-5 פרסי דאג'ונג: שחקנית, שחקן, שחקן מבטיח, מוסיקה, ותלבושות; וגם "חייזר + אדם חלק 1" (외계+인 1부), סרט אקשן המתרחש בשתי תקופות זמן בבת אחת דרך דלת הנפתחת בזמן ומאחדת את ימי הביניים, שם שני אנשי חרב נמצאים במרדף אחרי חרב קסומה, וימינו אנו, בהם אנשים רודפים אחרי חייזר הכלוא בגופו של אדם. "חייזר + אדם חלק 1" (טריילר) מועמד ל-5 פרסי דאג'ונג: מוסיקה, עיצוב אמנותי, אפקטים, תלבושת, ועריכה.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-9 בדצמבר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s