פרסי רוברט 2023: המועמדויות

היום התפרסמו בדנמרק המועמדויות לפרס הרוברט של האקדמיה הדנית לקולנוע לשנה זו. כצפוי, "עכביש קדוש" (Holy Spider), נציג דנמרק לאוסקר, הוא המוביל את רשימת המועמדויות. מבוסס על מקרה אמיתי שהתרחש באיראן בשנות ה-80, "עכביש קדוש" הוא תיאור מעשיו של רוצח סדרתי שהתמקד בזונות מתוך כוונה לנקות את העיר מטומאה מוסרית, כאשר עיתונאית חוקרת את הפרשה כנגד חוסר רצון בולט של המשטרה והשלטונות לעצור את הרוצח מתוך אמונה שהוא עושה את העבודה הקדושה הזאת עבורם. הסרט המרשים הזה, שמהווה חלק מהשורטליסט לאוסקר (ויש סיכוי לא קטן שיהיה אחד מחמשת הפינאליסטים), הוקרן בפסטיבל ירושלים, ויעלה בקרוב להקרנות מסחריות בישראל (הטריילר מוקרן בבתי הקולנוע בישראל בימים אלו)."עכביש קדוש" מועמד ל-16 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, שחקן, שחקנית, שחקן משנה, 2 שחקניות משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, עריכה, סאונד, מוסיקה, ואפקטים.

עוד סרט שכבר הוקרן בישראל ומקבל כבוד גדול מהאקדמיה הדנית הוא "ארץ האלוהים" (Vanskabte Land) של הבמאי האיסלנדי הלינור פלמאסון. אני מודה שלא כל כך הבנתי על מה הסרט כשהוא הוקרן בפסטיבל חיפה האחרון, ולכן גם דילגתי עליו. מהתרשמותי מהתגובות של האנשים בסביבת הסינמטק החיפאי בזמן הפסטיבל, "ארץ האלוהים" הוא אחד מאותם סרטים שמבקרי קולנוע נשפכים מהם, והשאר לא מבינים מה הסרט הזה רוצה מהם לעזאזל. לפי התקציר, "ארץ אלוהים" מלווה כומר דני צעיר הנשלח לאיסלנד של המאה ה-19 כדי לבנות שם כנסיה. לפי הטריילר, הסרט יעקוב אחרי התמודדותו של הכומר עם איתני הטבע, עם התנהלות הטבע שאותו ברא האלוהים כנגד אמונתו של אותו כומר באותו אלוהים, או משהו כזה. יותר דרמה פנימית מאשר משהו עם קונפליקטים ברורים, או לפחות כך זה נראה."ארץ האלוהים" קיבל מהאקדמיה הדנית 10 מועמדויות לפרס הרוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, שחקן, שחקנית, שחקן משנה, צילום, תלבושות, איפור, ועריכה.

סרטים בולטים נוספים ברשימת המועמדויות:

אלוהים שבשמיים (Du som er i himlen) – תיאה לינדבורג

סרט מסקרן שמעמיד אחד מול השני חינוך ולמידה מול אמונה עיוורת באלוהים. סיפורה של נערה מתבגרת בדנמרק של סוף המאה ה-19. היא הבכורה מבין כמה אחים ואחיות, והיחידה מהמשפחה שהולכת לבית הספר כדי ללמוד. כשאימא שלה כורעת ללדת ילד נוסף, הלידה מסתבכת, וחייה של האם עומדים בסכנה. מעבר לחרדה המידית לגורל האם, הנערה הופכת ביום אחד לאישה בוגרת, היחידה במשפחה עם השכלה כלשהי, כזאת שאולי יכולה להציל את האם במצבה הקשה, אל מול כל השאר שכל מה שהם יכולים לעשות הוא להתפלל."אלוהים שבשמיים" (טריילר) עומד בסכנה להפוך לסרט דידקטי מדי, אבל במרכזו יש סיפור מרגש, שאמור לסחוף את הצופים. האקדמיה הדנית העניקה לסרט הזה 12 מועמדויות לפרס הרוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מעובד, שחקנית, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, עריכה, סאונד, ואפקטים.

לשון הרע (Speak no Evil) – כריסטיאן טאפדרופ

סרט שהוקרן בפסטיבל חיפה האחרון והיה ברשימת הצפייה שלי, אבל בסופו של דבר לא הסתייע בידי לראות אותו בגלל התנגשות בלו"ז עם סרט אחר, וגם בגלל החשש שלי ממשהו לא מאוד יציב בבימוי ו/או בתסריט. סיפורם של שני זוגות – אחד מדנמרק ואחד מהולנד. הם נפגשים בעת חופשה באיטליה ומבלים בנעימים. לאחר החופשה, הזוג הדני מקבל הזמנה לבוא לבקר את הזוג ההולנדי, אז הם נוסעים. מה שנדמה בהתחלה כבילוי נעים הופך לסרט אימה כשההולנדים מתגלים כלא הכי נורמליים. אני מבין שיש כאן סוג של סאטירה על הבדלי תרבויות, אני רק חששתי משינוי קיצוני מדי בין ה"נחמד ונעים" לבין האלים והמאיים. ואולי זה באמת סרט ממזרי ומענג, ואולי חבל שפספסתי אותו."לשון הרע" (טריילר) מועמד ל-11 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, שחקן, שחקנית, שחקן משנה, עיצוב אמנותי, איפור, עריכה, סאונד, ומוסיקה.

חרציות (Krysantemum) – כריסטיאן בנגסטון

על פניו, "חרציות" הוא הסרט הכי נוסחתי ברשימה. גבר בן 30 שניתק את יחסיו עם אביו לפני הרבה שנים, כנראה על רקע טרגדיה משפחתית, מקבל שיחת טלפון פתאומית מאביו המנוכר. מסתבר שמצבו הכלכלי של אביו לא משופר, והוא מבקש את עזרת הבן. והוא אכן חוזר הביתה, ומסייע למשפחה בעזרת ייצור ומכירה של זיקוקים לא חוקיים. והמשפחה תתאחד מחדש. הו (וגם: זיקוקים? מה הקשר?). "חרציות" (טריילר) הוא היחיד מבין המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר שלא מועמד גם לפרס הבימוי, ועדיין, האקדמיה הדנית העניקה לו 9 מועמדויות לפרס הרוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, תסריט מקורי, שחקן, שחקן משנה, עיצוב אמנותי, צילום, סאונד, מוסיקה, ואפקטים.

פרח (Rose) – נילס ארדן אופלב

קוראים לי אינגר, ואני סכיזופרנית

מבט מהצד על "פרח" נותן לי את ההרגשה שהסרט הזה הוא הגרסה הפחדנית של "האידיוטים" של במאי דני אחר, לארס פון טרייר.

במהלך טיול אוטובוס מאורגן של קבוצה של דנים לפריז בשנות ה-90, נעמדת אישה אחת במרכז האוטובוס ומכריזה באופן פומבי על מחלתה. אחותה המתלווה איתה לטיול מובכת, מבולבלת, כמו גם כל השאר. כשכל הקבוצה מגיעה לפריז, מסתבר שלחולה הטרייה יש משהו או מישהו מאוד ספציפי למצוא בעיר האורות, והיא רותמת את כל הקבוצה לעזרה, מה שגורם לי לחשוד שהיא לא באמת חולה, מה שמחזיר אותי ל"אידיוטים" הבוטה והקיצוני של לארס פון טרייר, שהופך כאן, כנראה, למעין עיסה דביקה ורגשנית.

נילס ארדן אופלב הוא במאי ותיק (בן 61) ובעל רקורד מוכח (בין היתר ביים את "נערה עם קעקוע דרקון" וגם את "דניאל", סרט יעיל גם אם לא מלהיב על עיתונאי שנפל בשבי דעא"ש), וגם הסרט הזה נראה לי עשוי טוב טכנית, אבל אני ספקן בנוגע לכל שאר האספקטים שלו."פרח" (טריילר) מועמד ל-7 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, שחקנית, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, ועריכה.

לבד מששת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, יש עוד סרט אחד שבולט ברשימת המועמדויות, והוא:

דובון (Bamse) – הנריק רובן גנץ

אם מישהו היה עושה דרמה ביוגרפית על שלמה ארצי (ובאמת, איך עוד לא עשו?)

"דובון" הוא אחד מאותם סרטים שנדמה לי שידברו לקהל דני בלבד, כל מי שמכיר את פועלו של הדובון, הוא הזמר פלמינג יורגנסן, שהיה קצת שמן, ונודע בכינוי "דובון". מצפיה בטריילר הלא מתורגם אני מבין שאין כאן כנראה שום דרמה מיוחדת מלבד הסיפור הרגיל של זמר שרוצה לפרוץ, קשיים כלכליים, אמרגן שאפתן, הצלחה גדולה, ומוות מדום לב בגיל 64. יש כאן כנראה את כל הלהיטים הגדולים של אותו דובון, כמה רגעים משפחתיים חביבים, והכל סוג של נוסטלגיה של דנים לאיש אחד שהם מאוד אהבו. "דובון" לא מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר, אבל הוא קיבל 9 מועמדויות אחרות לפרס הרוברט: שחקן, שחקן משנה, שחקנית משנה, עיצוב אמנותי, צילום, תלבושות, איפור, סאונד, ועריכה.

לפרס הסרט הזר דובר האנגלית מועמדים: Moonage Daydream, ליקריץ פיצה, משולש העצבות, בלפסט, והבת האפלה

לפרס הסרט הזר שאינו דובר אנגלית מועמדים: החלטה לעזוב (דרום קוריאה), הנהגת של מר יוסוקה (יפן), האדם הגרוע בעולם (נורבגיה), ועוד שני סרטים שלא שמעתי עליהם: רימיני (אולריך זיידל, אוסטריה) ויצורים נהדרים (סרט מאיסלנד).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-4 בפברואר.

איתן ווייץ

ניתן ליצור איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “פרסי רוברט 2023: המועמדויות

  1. ממה שאני שומע על ״ארץ אלוהים״, לא אהיה מופתע עם דנמרק תבחר בו לנציג מדינתם השנה הזאת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s