דוקאביב 2023: שיחה נכנסת

אחד הסרטים הכי טובים שראיתי בשנים האחרונות היה סרט קטן-גדול מדנמרק שנקרא "האשמים" (עשו לו גם רימייק אמריקאי. ראיתי רק את המקור המצוין. הנה הביקורת שלי). בסרט ההוא, טלפן במוקד חירום של המשטרה מקבל שיחה מאישה שנחטפה, ובמהלך הסרט הוא מנהל את האירוע. הסרט הדני לעולם לא יוצא משני החדרים בהם הוא מתרחש, ובעזרת פיתולי תסריט חכמים ומפתיעים, צילום רגיש, עריכה חכמה, ומשחק מצוין של שחקן אחד ויחיד – "האשמים" הוא סרט מתח מעולה.

כל כך הייתי רוצה שיוצרי "שיחה נכנסת" יראו את "האשמים". אולי הם היו מקבלים רעיונות איך לטפל בסיפורים שהם מביאים למסך. כי כל מה ש"האשמים" עשה מצוין, "שיחה נכנסת" עושה הפוך. ובכך הוא מחרב סרט עם פוטנציאל אדיר.אלמנט קריטי ב"האשמים" שנשבר בדוקו הישראלי הזה ומקלקל את הכול כאן הוא אחידות הזמן והמקום. יש טלפן. יש חדר. ויש אדם בצד השני של הקו. זה כל מה שצריך. להישאר עם הסיטואציה. אבל "שיחה נכנסת" יוצא ונכנס, חותך את הדרמה לחתיכות קטנות במקום להישאר עם הרגע, במקום להאריך את הדרמה, והכי גרוע, הוא מסביר את עצמו בדיעבד משל היה תכנית ראליטי נחותה. הצופה הממוצע הוא הרבה יותר אינטליגנטי ממה שהסרט הזה נותן לו קרדיט. לא צריך להסביר לו כל מהלך וכל מעשה. אבל הסרט הזה הוא לא סרט שמספר על מה שקורה לאנשים. זה סרט פרסומת למרכז עזרה ראשונה נפשית (ער"ן). במקום לספר לי על העבודה, תראה לי אותה. אני אבין כבר לבד. אז הסרט הזה מראה, אבל עוצר כמה וכמה פעמים בשביל להסביר, לבאר, לכוון אותי רגשית, אבל לא צריך. מעצם התקדמות הסיפור אני ארגיש לבד. אני אבין לבד. ובעצם החיתוכים האלו, הרצף נשבר, והדרמה מתמסמסת.

בגלל זה, רק הסיפור האחרון מבין הארבעה שכאן עובר אלי, איכשהו, כסיפור היפה מכולם. אמנם גם כאן יש יציאה (אחת בלבד. באחרים יש הרבה יותר) החוצה. וגם כאן הצילום עצבני מדי, וחיתוכי העריכה תכופים מדי. אבל כאן, בניגוד לסיפורים האחרים, האווירה מעט נינוחה יותר. אין כאן דרמה מאוד גדולה. אף אחד לא מאיים להתאבד, או להרוג מישהו. סתם איש אחד עצוב, ואישה אחת זרה שעוזרת לו להתגבר על העצב הזה. סיפור אנושי יפה שנהנה מאורך נשימה (יחסית) ארוך, עם מינימום התערבות של בימוי ועריכה.

בשאר האפיזודות הסרט הזה חוטא לעצם הסיפורים. במקום למשוך את הרגע, פשוט להקשיב לסיפור, לצפות בתגובות של המקשיב, ולנסות להעריך את הדרך שבה הוא (או היא) מנסים לעזור, ההתערבות התכופה בשטף הסיפור הורגת את הדרמה.

סרט מפוספס.

איתן ווייץ

ניתן ליצור איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

מחשבה אחת על “דוקאביב 2023: שיחה נכנסת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s