חיפושית הזהב 2022: המועמדויות

אתמול התפרסמה בשוודיה רשימת המועמדים לפרס חיפושית הזהב של האקדמיה לקולנוע שם. הפעם הרשימה מכילה מבחר אקלקטי למדי של סרטים, מסרטים אמנותיים ולא מאוד קומוניקטיביים, דרך פרובוקציות עם או בלי כיסוי, סרטים דוקומנטריים, ועד לסרטים בסגנון קלאסי. רשימה משונה קצת, ועם זאת מסקרנת. אלו הם הסרטים השוודים המובילים של השנה:

קלרה סולה (Clara Sola) – נטלי אלווארז מסן

הסרט המוביל במספר המועמדויות לפרס האקדמיה השוודית לקולנוע הוא סרט דובר ספרדית שהוא גם הנציג של קוסטה ריקה השנה לאוסקר (קו פרודוקציה עם שוודיה, כך שיש בזה הגיון, גם אם קלוש).

בכפר מרוחק בדרום אמריקה חיה קהילה סגורה. קלרה סולה היא אישה בת 40 שעדיין נשלטת ע"י אימא שלה, המייעדת אותה לתפקיד של הילרית שמרפאת את בני הכפר. ואז מגיע לכפר גבר זר, וקלרה מתעוררת לחיים. היא רוצה עצמאות. היא רוצה להיות אישה, יצור מיני שאוהב וחושק בזכות עצמו.

סרט על שחרור מיני של האישה, אבל להרגשתי למימד המיסטי יש משקל יתר ביצירה הזאת, והוא מאפיל על האלמנט הריאליסטי, כך שהעוצמה הדרמטית נותרת עמומה, וכל האמנציפציה הנשית נעלמת לסוג של חלום שאולי לא מתקיים. clara solaולמרות זאת, "קלרה סולה" (טריילר) הוא המוביל את רשימת המועמדויות לפרס חיפושית הזהב של האקדמיה השוודית השנה, עם 9: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקן משנה, תסריט, צילום, עריכה, סאונד, ואפקטים.

עונג (Pleasure) – נינייה תיברג

הסרט הזה עשה קצת רעש בתחילת השנה כשהוקרן בפסטיבל סאנדאנס, והאמת שזה היה צפוי: מדובר בסרט על פורנו, ומשולבים בו, כנראה, הרבה קטעי פורנו. אני רק לא בטוח מה הסרט הזה רוצה ממני.

בגדול, זהו סיפורה של צעירה שוודית שנוסעת ללוס-אנג'לס להגשים חלום: להיות כוכבת הפורנו הגדולה ביותר. אז היא מתחילה בקטן (סתם סקס רגיל. עם מישהו שהיא לא מכירה. בקטנה), ולאט לאט מגבירה (סאדו מאזו, פנטסיית אונס, ועוד דברים כיפים אחרים). לכאורה, הסרט הזה רוצה להגיד שלא הכול רע בפורנו. יש גם אנשים טובים שם. ומצד שני, יש גם ניצול שם. ותאוות בצע מעוורת. זה סרט ללא עמדה חד משמעית, ואני לא בטוח איך אני צריך להרגיש מול יצירה כזאת, כשאני לא בטוח מה העמדה של הגיבורה בכל הסיפור הזה.

בקיצור, ראיתי סרט פורנו אחד השנה בקולנוע, והוא היה מצוין. הוא רק לא הגיע משבדיה (הוא הגיע מרומניה). pleasure"עונג" (טריילר) מועמד ל-7 פרסי אקדמיה בשוודיה: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, עריכה, תלבושות, איפור, ועיצוב אמנותי.

המהגרים (Utvandrarna) – אריק פופ

כשחושבים על סרט שוודי, לא חושבים על סרטים כמו "קלרה סולה", או אפילו לא על סרטים כמו "עונג". כן חושבים על סרטים כמו "המהגרים". הפקת פאר המבוססת על ספר נחשב (או בעצם על אסופת מאמרים משנות ה-40 של המאה הקודמת שקובצה לספר), שבעצמו היה סוג של דוקו-דרמה המבוססת על תנועת הגירה שבאמת הייתה משוודיה לארצות הברית של אמריקה בסוף המאה ה-19. אני לא הצלחתי למצוא מה בדיוק הסיפור של הסרט הזה, אלא תיאור כללי יותר של: הרפתקאותיהם של משפחת מהגרים שוודית בדרכם לאמריקה, ואח"כ בניסיונם לבנות חיים חדשים במקום זר. הבמאי אמנם נורבגי, אבל הוא מיומן ונדמה שהוא הצליח להתחבר למשהו מאוד עמוק בתרבות השוודית. הטריילר מאוד מרשים:

"המהגרים" מועמד ל-7 פרסי אקדמיה בשוודיה: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקנית, שחקן (גוסטף סקארסגארד, אחד הבנים של סטאלן, ואח של אלכסנדר, בין היתר), שחקנית משנה (סופיה הלין, המוכרת כבלשית השוודית מהסדרה המצוינת "הגשר"), תלבושות, מוסיקה, ואפקטים.

הילד היפה ביותר בעולם (Världens Vackraste Pojke) – כריסטינה לינדסטרום, כריסטיאן פטרי

לפני 50 שנה הצטלם נער שוודי צעיר לתפקיד מרכזי בסרט בבימוי הבמאי האיטלקי לוקינו ויסקונטי. הסרט, "מוות בוונציה", הפך מאז לקלאסיקה. באותו סרט הוא גילם את מושא התשוקה של משורר גוסס בגילומו של דירק בוגארד. בעקבות הופעתו בסרט הוא התפרסם כ"ילד היפה בעולם", אבל זו, כנראה, הייתה גם הקללה שלו, איתה הוא חי עד היום, כשהוא מבוגר, כבר מזמן לא ילד.

"הילד היפה ביותר בעולם" הוא סרט דוקומנטרי שהוקרן בישראל בפסטיבל ירושלים, וזכה לתגובות ביקורתיות יפות, אבל להרגשתי הוא יעניין בעיקר סינפילים הזוכרים ואוהבים את "מוות בוונציה". אמנם יש כאן סיפור על הצלחה מטאורית שהרסה חיים של אדם, אני רק לא בטוח עד כמה האדם הזה מספיק מעניין כדי להחזיק שעה וחצי של מסך (אלא אם כן יש לכם את הרפרנס התרבותי שנקרא "מוות בוונציה" בראש כל הזמן).most beautiful boy"הילד היפה ביותר בעולם" (טריילר) מועמד ל-5 פרסי אקדמיה שוודים: פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הסרט הדוקומנטרי, עריכה, סאונד, ומוסיקה.

נמרים (Tigrar) – רוני סנדל

נציג שוודיה לאוסקר השנה הוא סרט ספורט מסקרן. סיפור אמיתי על נער פלא בן 16 שעומד להגשים את חלום חייו: לשחק כדורגל באחד ממועדוני הספורט היוקרתיים ביותר בעולם, אינטר מילאן. הוא מגיע לסאן-סירו, ונכנס למשטר אימונים כל כך אינטנסיבי, תחת משטר כמעט צבאי, כשהוא לבד במקום זר, לא מדבר את השפה, לא מצליח ליצור קשרי ידידות עם הכדורגלנים האחרים בקבוצה – הלחץ להצליח מכריע אותו עד שהוא פורש מכדורגל מקצועני כבר בגיל 19 (הסרט מבוסס על סיפור אמיתי).

"נמרים" מסקרן כשהוא (כנראה) מצליח לתאר נער מוכשר שנשבר תחת הלחץ.

"נמרים" מועמד ל-5 פרסי אקדמיה שוודים: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקן, שחקן משנה, וצילום.

אלו הם חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. יש עוד סרט אחד שלא מועמד לפרס הגדול, אבל כן הצליח לצבור מספר מועמדויות מכובד, והוא:

סיפור ערב חג המולד של קרל ברטיל יונסון (Sagan om Karl-Bertil Jonssons Julafton) – הנס הולם

סרט כריסטמס קלאסי, רק בשוודית. סיפור של נער צעיר שרואה בטלוויזיה את רובין הוד ורוצה להיות כמוהו. רובין הוד אפילו מופיע בחלומותיו שבהקיץ, ומדרבן אותו לפעול. לנער, שעובד בדואר, יש תוכנית: הוא מטפל במתנות שאנשים שולחים זה לזה בחג המולד, והוא מחליט לשנות את כתובתן של המתנות ולהביא אותן לאלו שבאמת צריכים אותן – עניי העיר.

נראה כמו קומדיה חביבה וחסרת שיניים, כזו שלא באמת תשאיר אחריה סימן, ומצד שני, היא לא ממש מזיקה.karl bertil jonsson"סיפור ערב חג המולד של קרל ברטיל יונסון" (טריילר) מועמד ל-8 פרסי אקדמיה שוודים: שחקן, 2 שחקניות משנה, שחקן משנה, תלבושות, איפור, עיצוב אמנותי, ואפקטים.

כמו כן, כדאי לציין ש:

לפרס הסרט הבינלאומי מועמדים: "לברוח" (הדוקו-אנימציה היפה מדנמרק), "האב" הנהדר, זוכה האוסקר על משחק ותסריט, ו"ארץ נוודים", זוכה האוסקר בכלל.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-24 בינואר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s