דוד די דונטלו 2019: המועמדויות

היום התפרסמו באיטליה המועמדויות לפרס דוד די דונטלו של האקדמיה האיטלקית לקולנוע לשנה זו. בתפריט הפעם: כמה סרטים שכבר שמענו עליהם, ואפילו ראינו אותם כאן בישראל, ואפילו בהקרנות מסחריות רגילות לגמרי. וגם עוד שניים שלושה מסקרנים שאולי עוד יגיעו לכאן. אלו הם הסרטים המובילים את רשימת המועמדים:

דוג-מן (Dogman) – מתיאו גארונה

גארונה הפך בשנים האחרונות לאחד המובילים בבמאי איטליה. משני סרטיו הראשונים ("גומורה", ו"ריאליטי") די השתעממי, ולכן ויתרתי על סרטיו הבאים "מעשיית המעשיות" (שאכן קיבל ביקורות לא טובות ברובן) ו"דוג-מן", שהוקרן בישראל לפני כמה חודשים, וירד מהמסכים מהר מאוד. הסיפור, על פניו, דווקא יכול להיות מעניין: אדם נעים ועדין המתחזק עסק המטפל בכלבים הופך לשק אגרוף של בריון שכונתי, עד שהוא (כנראה) לא יכול יותר, והוא (כנראה) ישחרר את הכלבים כדי שיגנו עליו. אבל אני כבר למדתי שלמתיאו גארונה יש את היכולת לקחת סיפורים מעניינים ולשאוב מהם את החיים, ולהשאיר סרטים די משעממים (אותי, לפחות). גם הטריילר לא שכנע אותי לצאת מהבית ולראות את הסרט הזה.

אבל אני כנראה במיעוט. גארונה ממשיך לבסס את מעמדו כאחד מהבמאים האיטלקים המובילים היום, ו"דוג-מן" הוא הסרט המוביל במספר המועמדויות לפרס האקדמיה האיטלקית לשנה זאת, עם 15 מועמדויות: לפרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקן, שחקן משנה, צילום, מוסיקה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

קרא לי בשמך (Call me by Your Name) – לוקה גוואדאניניו

לפני כשנה, הסרט הזה היה אחד המדוברים בעולם. כשהוא הוקרן בישראל, הוא קיטב את הקהל. יש שראו בו יצירת מופת רגישה, ויש אחרים (ואני בתוכם) שבעיקר התעצבנו על הסרט הזה. הסיפור שמתרחש אי-שם באיטליה מספר על בחור אמריקאי כלשהו שמגיע כדי לעשות איזושהי עבודה ומתאכסן בחווילה של משפחה כלשהי, שבנה המתבגר מתאהב באורח הזר. אני לא התחברתי לסיפור הזה, אבל לפחות יש לסרט הזה סוף יפה.

"קרא לי בשמך" (טריילר לתזכורת), שכבר זכה באוסקר אחד (לתסריט), מועמד ל-12 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט מעובד, הפקה, צילום, שיר מקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, וסאונד.

לזרו השמח (Lazzaro Felice) – אליצ'ה רורוואכר

הסרט התמהוני הזה, שהוקרן בהפצה מצומצמת בישראל לפני כמה חודשים, היה סרט מאוד מוערך ע"י הביקורת, אבל אני לא כל כך הבנתי מה הסרט הזה רוצה ממני. בחור צעיר, בן לקהילה כפרית, יוצר קשר עם בחור ממשפחה עשירה. בחצי השני של הסרט (שמתרחש, כנראה, כולו בדמיון) לזרו מגיע לעיר ומתחבר למשפחה שחיה בשולי החברה. וזהו. הרבה קורה בסרט הזה, ולא הבנתי כלום.

"לזרו השמח" (טריילר לתזכורת) מועמד ל-9 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, הפקה, שחקנית משנה, צילום, עיצוב אמנותי, תלבושות, וסאונד.

לורו (Loro) – פאולו סורנטינו

כבר יותר מעשור אני מנהל יחסי אהבה-שנאה עם הבמאי האיטלקי הזה. יש סרטים שלו שאני לא סובל (זוכה האוסקר "יפה לנצח", למשל), ויש סרטים שלו שאני מעריץ ("נעורים", "זה חייב להיות המקום"). בשנה שעברה סורנטינו עשה סרט שהוא אולי סדרת טלויזיה שנערכה איכשהו לסרט קולנוע על בן דמותו של ברלוסקוני, שליט איטלקי מושחת אבל עוצמתי. גם לפני עשור עשה סורנטינו סרט פוליטי, על ג'וליו אנדראוטי, ושם הלכתי לאיבוד בנבכי הפוליטיקה האיטלקית, שגם כך לא ממש עניינה את יוצר הסרט (לפחות לא כמו העשייה הקולנועית, המרשימה כשלעצמה). "לורו" הוקרן בפסטיבל חיפה, ולמרות שמאוד רציתי לראות אותו, לוח הזמנים לא אפשר לי (אור סיגולי ראה, ואהב. בסך הכל).

"לורו" (טריילר) לא מועמד לפרס הגדול, פרס הסרט, אבל הוא כן מועמד ל-12 פרסים אחרים: פרס לשחקנית, שחקנית משנה, שחקן (טוני סרבילו, הקבוע של סורנטינו), שחקן משנה, מוסיקה, שיר מקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, סאונד, ואפקטים.

אופוריה (Euforia) – ולריה גולינו

הסרט הזה הוקרן בפסטיבל ירושלים. הלכתי לראות אותו כמעט בלי חשק. בכל זאת, סיפור על שני אחים, שאחד מהם מאובחן כחולה סופני בתחילת הסרט. תחת ענן המחלה, האחים מתאחדים אחרי שנים שבהן התרחקו. הסיפור הזה נשמע כמו מתכון בטוח לסוחט דמעות נצלני, אבל על כסא הבמאית התיישבה ולריה גולינו. השחקנית הותיקה (בת 53) התחילה לאחרונה לביים. סרטה הראשון, "דבש", שהתעסק בענייני המתת חסד, התגלה כסרט אינטלגנטי ומרגש, אז נתתי הזדמנות לסרטה השני. לא התחרטתי. מאוד אהבתי את הסרט הזה, שמסתכל על המקום של כסף בעולם הזה שלנו, והאם הוא עוזר לנו, או שהוא בעצם מפריע לנו, מפריע להרמוניה של האנושות והטבע שמסביבנו.

"אופוריה" (טריילר) מועמד ל-7 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי, תסריט מקורי, שחקן, שחקן משנה, מוסיקה, ועריכה.

על עורי (Sulla Mia Pelle) – אלסיו קרמוניני

הסרט הזה די מסקרן אותי, אבל הסיכוי שנראה אותו בישראל באיזושהי הקרנה (סינמטקית, פסטיבלית) לא גבוה, כי הוא סרט של נטפליקס. הסרט הזה הוקרן בפסטיבל ונציה בשנה שעברה, וגם יצא עם פרס קטן, ויותר מכך, הוא מספר סיפור אמיתי שנקרע מכותרות העיתונים הלא כל כך רחוקות. הסיפור הזה התרחש ב-2009, והוא רק אחד מתוך מאות, אבל הספיציפיקציה שלו אמורה להדגיש את חוסר הצדק המשווע.

"על עורי" דן באלימות משטרתית. אלימות קשה. בחור צעיר נעצר בעוון סחר בסמים. הוא טוען שהוא רק השתמש בהם בעצמו, ולא החזיק בהם לשם סחר. עד שהעניין יתברר הוא מושם במעצר. שבעה ימים לאחר מכן, המשפחה שלו מבקרת אותו. בהלוויה. שלו. למרות שהסוף ידוע מראש (ולמעשה, הסרט מתחיל מהסוף), להבנתי הסרט בנוי כמו מותחן, ולפי הביקורת שקראתי הסרט עשוי למופת (הנה הטריילר להתרשמות).

"על עורי" מועמד ל-9 פרסי דוד די דונטלו: פרס הסרט, בימוי ביכורים, תסריט מקורי, הפקה, שחקן, שחקנית משנה, מוסיקה, איפור, ועריכה.

מהפכה בקאפרי (Capri Revolution) – מאריו מארטונה

הסרט הזה הוקרן בתחרות הרשמית בפסטיבל ונציה בשנה שעברה, אבל התגובה הביקורתית היתה די מזלזלת. רומן רומנטי המתרחש ממש על סף מלחמת העולם הראשונה, באי קאפרי. אשה צעירה, תושבת האי קאפרי, רועת עיזים, מסתבכת במשולש אהבים עם רופא מקומי (המייצג את המדע, הדברים הידועים לאדם) ועם גבר שהוא מנהיג חבורת אמנים חופשית המגיעה לאי מצפון אירופה (המייצג את הלא נודע). והמלחמה שתהרוס הכל באופק.

כיאה לדרמות הסטוריות, הסרט אכן נראה יפה ויזואלית, אבל הביקורות שקראתי מקוננות על המאובנות ועל הדידקטיות של הסיפור, שבאות על חשבון האנושיות והרגש. לפני 8 שנים, סרטו הלפני אחרון של מאריו מארטונה, "אנחנו האמנו", היה הזוכה הגדול של טקס פרסי האקדמיה האיטלקית. השנה מארטונה לא ישחזר את ההישג, כי הסרט שלו לא מועמד לפרס הגדול, פרס הסרט, אבל הוא כן מועמד ל-13 פרסים אחרים: בימוי, שחקנית, שחקנית משנה, צילום, מוסיקה, שיר מקורי, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, עיצוב שיער, עריכה, סאונד, ואפקטים.

אלו הם המועמדים העיקריים לפרס דוד די דונטלו של האקדמיה האיטלקית. עוד כמה הערות:

ולריו מאסטאנדריאה – השחקן הזה כבר הפך לפנים מוכרות גם לקהל הישראלי ("יחי ההבדל הקטן", "זרים מושלמים", "המקום"). השנה הוא מועמד ל-2 פרסי אקדמיה באיטליה – על תפקיד המשנה בסרט "אופוריה", ועל פרס בימוי הביכורים, על הסרט הראשון שביים, "Ride".

יסמין טרינקה – השחקנית שהתגלתה ב"דבש" של ולריה גולינו, ואף זכתה בשנה שעברה בפרס השחקנית, מופיעה בתפקיד קטן ב"אופוריה" של אותה גולינו, ומועמדת השנה לפרס שחקנית המשנה על תפקיד קטן שעשתה בסרט אחר – "על עורי".

ניקולטה בראסקי – בת זוגו של רוברטו בניני, הליצן הכל כך מוכשר הזה, חזרה השנה למסכים, והיא מועמדת לפרס שחקנית המשנה על תפקידה ב"לזרו השמח".

ניקולה פיובאני – המוסיקאי שכתב את המוסיקה הבלתי נשכחת ל"חיים יפים" של אותו בניני מועמד השנה על המוסיקה שכתב לסרט שנקרא "הכל בסדר בבית".

"הכל בסדר בבית" – גבריאל מוצ'ינו הוא במאי איטלקי שכבר מצא את דרכו בהוליווד (הוא ביים בעבר סרט שנקרא "המרדף לאושר" שהביא מועמדות לאוסקר לוויל סמית'). מוצ'ינו חזר לאיטליה, אבל הוא לא מצליח לחזור לפורמה. סרטו האחרון, "הכל בסדר בבית", נראה כמו מרשם בטוח להצלחה – נוסחה קבועה של משפחה מורחבת המתאספת יחד לחגוג יום הולדת כלשהו, וכל הסודות יוצאים החוצה. הסרט הזה זכה להכרה מינימלית מהאקדמיה האיטלקית – 3 מועמדויות בלבד – לשחקן המשנה, למוסיקה, ולשיר המקורי.

אלבה רורוואכר – האחיות רורוואכר משתלטות על העולם. אליצ'ה כבמאית ("לזרו השמח"), ואחותה אלבה כשחקנית. אלבה נמצאת בסרטה של אחותה אליצ'ה על אותו לזרו, אבל היא מועמדת השנה לפרס השחקנית על תפקידה בסרט אחר שנקרא "החסד של לוסיה".

נני מורטי – זוכרים את האיש המזוקן הזה? הוא קצת נעלם לנו. השנה הוא סוף סוף יוצא לצילומים של סרט חדש. בינתיים הוא מועמד השנה על סרט דוקומנטרי שהוא ביים שנקרא "סנטיאגו, איטליה", על מתנגדי השלטון בצ'ילה בשנות ה-70 שאיטליה העניקה להם מקלט מדיני.

פרס הסרט הזר – המועמדים הם: "רפסודיה בוהמית", "אהבה בימים קרים", "חוטים נסתרים", "רומא", "3 שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי".

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-27 במרץ.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s