פרסי רוברט 2022: המועמדויות

היום התפרסמו בדנמרק המועמדויות לפרס הרוברט של האקדמיה הדנית לקולנוע לשנה זאת.

הפתעה מספר אחת: "לברוח" (Flugt), אחד הסרטים הכי מדוברים השנה בסצנת הפסטיבלים העולמית, סרט שהוא אחד המועמדים המובילים לאוסקר השנה, הסרט הזה קיבל רק 4 מועמדויות לפרס במגרש הביתי שלו: לפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר, עריכה, סאונד, ומוסיקה. נציג דנמרק לאוסקר לא מועמד אפילו לפרס הגדול, פרס הסרט הטוב ביותר. וזה דווקא סרט יפה ומרגש, גם אם לא הכול עובד בו (הנה מה שכתבתי עליו כשראיתי אותו בפסטיבל ירושלים. הסרט אמור לעלות להקרנות מסחריות בישראל בקרוב).

אז חוץ מ"לברוח", יש עוד כמה סרטים מדנמרק שהאקדמיה מצאה ראויים לפרסים. אלו הם הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות השנה:

מרגרט ה-1 (Margrete den Første) – שרלוט סילינג

הסרט המוביל במספר המועמדויות לפרס הרוברט השנה הוא דרמת תלבושות היסטורית. סיפור המתרחש במאה ה-15: המלכה מרגרט שולטת על איחוד מדינות סקנדינביה דרך בנה המאומץ. האיחוד היה מעשה ידיה של המלכה, וכדי לשמור על האיחוד מפני איומים מבחוץ ולחזק אותו, היא מתכוונת לחתן את בנה המאומץ עם ביתו של מלך אנגליה. גלגלי הפוליטיקה מאחורי החתונה הזאת כבר התחילו לנוע, אבל אז מגיע אל חצר המלוכה גבר צעיר הטוען שהוא היורש החוקי של כס המלוכה, מכיוון שהוא בנה הביולוגי של המלכה מרגרט. הבן הזה נחשב כמת לפני יותר מ-15 שנה, אבל הוא טוען שהוא חי וקיים, ועכשיו הוא בא לתבוע את המגיע לו. הספק מכרסם במלכה, בעוד האיומים מבחוץ מתגברים, גם האיומים מבפנים על שלמות האיחוד ועל חוזקו מתגברים, ועל המלכה להחליט.

הטריילר מרשים, ובמרכזו ניצבת טרינה דירהולם בתפקיד המלכה. לטעמי, דירהולם היא מהשחקניות הטובות בעולם היום (רק לפני שנתיים ראינו אותה בתפקיד הרואי ב"מלכת הלבבות". יש לדירהולם, כנראה, עוד הרבה מה לתת), וכל סרט בהשתתפותה מיד מסקרן אותי.

"מרגרט ה-1" מועמד ל-13 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, תסריט מקורי, צילום, שחקנית (דירהולם), שחקן, שחקן משנה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, סאונד, שיר מקורי, ואפקטים.

אפקט ונוס (Venuseffekten) – אנה אמה הודל

לפעמים הסרטים הכי פשוטים הם הכי מקסימים. אין הרבה בתקציר של "אפקט ונוס": במרכזו בחורה צעירה בתחילת שנות ה-20 לחייה. היא חיה עם הוריה בסביבה כפרית ועובדת איתם ביחד. היא מאוד ילדה של בית למרות שהיא כבר אישה צעירה. ואז פורצת לחייה האהבה. בחורה קצת יותר מבוגרת ממנה עוברת לגור בשכנות. מסתבר שהיא מחפשת מרפא ללב שבור בבית של הדוד שלה בכפר, הרחק מהעיר. המפגש בין השתיים יטלטל את עולמה של הכפרית. אני בטוח שיש יותר, אבל אני לא מבין דנית, והטריילר שמצאתי לא מתורגם, ועדיין, הוא נראה מקסים למדי, ובדרכו המופנמת והשקטה, כנראה גם די מרגש.venuseffekten"אפקט ונוס" מועמד ל-12 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקנית משנה, שחקן משנה, תסריט מקורי, עריכה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, מוסיקה, ושיר מקורי.

קן העורבים (Hvor Kragerne Vender) – ליסה יספרסן

וריאציה מעניינת על הנושא: המשפחה המאוד מאוד מורחבת מתאחדת לרגל אירוע כלשהו, וכל הסודות יוצאים החוצה.

האירוע: חתונה. הבן הגדול של המשפחה חוגג את היום המאושר בחייו. אחותו עזבה את הבית מזמן ונסעה לעיר הגדולה. היא כתבה ספר על ילדותה העצובה, ודי ניתקה קשר עם המשפחה. אבל האח מתחתן, אז היא חוזרת לביקור. במהלך הביקור היא מגלה שהכלה המיועדת, קתרין, היא זאת שהתעללה בה בגיל נוער, והייתה מקור לאומללות גדולה שנמשכת, במידה מסוימת, עד לעצם היום הזה.

הטריילר נראה חביב, אבל נדמה לי שהוא בורח לבדיחה הקלה במקום שהוא דווקא היה צריך ללחוץ על דוושת הדרמה. ועם זאת, זה עדיין יכול להיות סרט…נחמד. hvor kragerne vender"קן העורבים" מועמד ל-11 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, 2 שחקניות משנה, 2 שחקני משנה, תסריט מקורי, צילום, תלבושות, ומוסיקה.

הצל שבעיניי (Skyggen i mit Øje) – אולה בורנדל

מצד אחד, זוהי דרמת מלחמת עולם שנייה מעניינת. מצד שני, אני לא מבין את המרכז הדרמטי של הסרט הזה.

"הצל שבעיניי" מספר על פשיטת חיל האוויר הבריטי על מפקדת הגסטאפו בקופנהאגן ב-21 במרץ 1945. הפשיטה השיגה את מטרתה, אבל גם גרמה לטרגדיה איומה, כשחלק מהפצצות שהופלו מהמטוסים נפלו על בית ספר, והרגו 120 אנשים, מתוכם 86 ילדים.

הסרט הזה יספר על האירוע ההיסטורי הזה, רק שלהבנתי הוא ינסה לעשות סוג של "דנקירק", ולספר על כמה מוקדים בת אחת – גם על החיילים התוקפים, גם על ילדי בית הספר ועל המורות, וגם על לוחמי החופש שאיימו על השלטון הנאצי. אז מי הגיבור של הסרט הזה? אני לא בטוח של מי הסיפור הזה, ואיפה אני אמור להשקיע את הרגש שלי.Skyggen i mit oje"הצל שבעיניי" (טריילר) מועמד ל-11 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, שחקנית משנה, שחקן משנה, תסריט מקורי, צילום, עריכה, עיצוב אמנותי, תלבושות, איפור, סאונד, ואפקטים ("הצל שבעיניי" הוא היחיד מבין חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר שאינו מועמד גם לפרס הבימוי. נקודה למחשבה).

ההסכם (Pagten) – בילה אוגוסט

בילה אוגוסט בן ה-73 ממשיך ליצור במרץ. בשנים האחרונות אני פחות מתעניין ביצירותיו, אבל נדמה לי שדווקא סרטו האחרון מסקרן אותי יותר מאחרים. "ההסכם" מספר על סופרת בשם קארן בליקסן, שעבודתה המפורסמת ביותר היא "זיכרונות מאפריקה", ספר שהפך לסרט זוכה אוסקרים בכיכובם של מריל סטריפ ורוברט רדפורד. אני לא ראיתי את "זיכרונות מאפריקה", ואני לא ממש מכיר את הסיפור, כך שעל פניו נדמה לי ש"ההסכם" הוא סרט ליודעי דבר בלבד, אבל מצפייה בטריילר ומקריאה על הסרט נדמה לי שיש כאן יותר מזה.

"ההסכם" מדבר על שנות זקנתה של בליקסן. היא מבודדת בטירה בדנמרק, ובעקבות מפגש עם משורר צעיר היא מגיעה איתו להסכם: היא תעזור לו לכתוב, והוא, בתמורה, יהיה נאמן לה באופן מוחלט, יעזור לה בכל מה שהיא צריכה. השאלה היא: מה תהיה מוכן להקריב בכדי להשיג שלמות ביצירה. בכדי להצליח בקריירה. ב"הסכם": הכול. כולל חייך הפרטיים וחיי הקרובים אליך.

כדאי לציין שבתפקיד משנה בסרט משחקת אסטה קאמה אוגוסט, ביתו של הבמאי בילה אוגוסט (ואחותה של אלבה אוגוסט, שאהבנו ב"להיות אסטריד").

"ההסכם" (טריילר) מועמד ל-10 פרסי רוברט: פרס הסרט הטוב ביותר, בימוי, שחקנית, שחקן, שחקנית משנה (אוגוסט), תסריט מעובד, עריכה, עיצוב אמנותי, תלבושות, ואיפור.

אלו הם חמשת הסרטים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר. עוד שני סרטים אינם מועמדים לפרס הגדול, אבל הצליחו לצבור כמות מועמדויות לא קטנה בכל זאת, והם:

נינג'ה משובץ 2 (Ternet Ninja 2) – תורביורן כריסטופרסן, אנדרס מתסן

"נינג'ה משובץ 2" הוא סרט המשך ל"נינג'ה משובץ 1", ושניהם סרטי אנימציה לילדים, שיכול להיות שהם אולי לא מאוד עמוקים, אבל כנראה די מבדרים. מדובר על בובת סמרטוטים המולבשת בחולצה משובצת, אבל, מסתבר, הבובה הזאת חיה, ואפילו יש לה כישורי לחימה לא מבוטלים. הסרט החדש לוקח את בובת הנינג'ה ואת הילד שמשחק עם הבובה הזאת למשימה ללכוד פושע מסוכן בתאילנד. או משהו כזה. הקליפ שמצאתי מתוך הסרט חביב, גם אם לא יוצא דופן. ternet ninja"נינג'ה משובץ 2" מועמד ל-7 פרסי רוברט: פרס סרט הילדים הטוב ביותר, בימוי, תסריט מעובד, שחקן (מתסן, הבמאי והתסריטאי, נותן גם את קולו לבובת הנינג'ה המשובצת, ועל זה הוא מועמד גם לפרס המשחק), סאונד, מוסיקה, ושיר מקורי.

טעם הרעב (Smagen af Sult) – כריסטופר בו

"טעם הרעב" מתרחש בסצנה הקולינרית של קופנהאגן. הזוג שבמרכז הסרט מנהלים מסעדת יוקרה מצליחה. הם זוג בחיים, נשואים עם ילדים, והם גם מצליחים בקריירה. הכול דבש. אבל הם רוצים עוד.  הם רוצים את החותמת האולטימטיבית של עולם הקולינריה – כוכב מישלין.

איכשהו העניינים מתחילים להתפרק בחיים הפרטיים שלהם כמו גם במסעדה תוך כדי המרדף שלהם אחרי הכוכב הכול כך נחשק, אני רק לא הבנתי איפה בדיוק נקודת המשבר, ואיך הוא מתגלגל. הטריילר, כצפוי, יפהפה ויזואלית, אבל לא ממש מסביר לי את התגלגלות הדרמה.smagen af sult"טעם הרעב" מועמד ל-5 פרסי רוברט: פרס לתסריט המקורי (לבמאי כריסטופר בו, בשיתוף עם טוביאס לינדהולם, שותף קבוע לתסריטיו של תומאס וינטרברג, כולל "עוד סיבוב" ו"ניצוד"), שחקן (ניקולאי קוסטר ולדאו, "משחקי הכס"), איפור, סאונד, ואפקטים.

אלו הם הסרטים המובילים את רשימת המועמדויות לפרס הרוברט של האקדמיה הדנית השנה. בנוסף, כדאי לציין ש:

לפרס הסרט הזר דובר האנגלית מועמדים:

"חולית", "ארץ נוודים", "צעירה ומבטיחה", "האב", "כוחו של הכלב", ו"צלילי מטאל".

לפרס הסרט הזר שאינו דובר אנגלית מועמדים:

"התמימים" (בימוי: אסקיל ווגט, נורבגיה), "מינארי" (בימוי: לי אייזק צ'אנג, ארה"ב), "לאן את הולכת אאידה" (בימוי: יאסמילה זבאניץ', בוסניה הרצגובינה), "יד האלהים" (בימוי: פאולו סורנטינו, איטליה), ו"ציידי הכמהין" (בימוי: מיכאל דווק, גרגורי קרשו, איטליה).

בקטגוריית הסרט הטוב ביותר מועמדים 5 סרטים, שלושה מתוכם מבוימים על ידי אישה (ושלושתן מועמדות גם לפרס הבימוי).

לצד "אפקט ונוס" שהוזכר כאן למעלה, ניתן למצוא ברשימת המועמדים גם סרט שנקרא "אפקט מרקו", סרט מתח שאין לו שום קשר לאפקט של ונוס (למרקו 3 מועמדויות, לתסריט, שיר מקורי, ואפקטים).

טרינה דירהולם, המועמדת לפרס השחקנית על תפקידה ב"מרגרט ה-1" מועמדת לפרס גם בקטגוריית השחקנית בסדרת טלוויזיה, על תפקידה בסדרה שנקראת "נחקר" (האקדמיה הדנית מחלקת גם פרסים לסדרות טלויזיה באותו טקס שבו היא מכבדת את עבודות הקולנוע הטובות של השנה).

טקס חלוקת הפרסים יתקיים ב-5 בפברואר.

איתן ווייץ

עקבו אחרי בטוויטר, או צרו איתי קשר במייל: Eithanwe@012.net.il

תודה שבאתם וקראתם. אשמח לארח אתכם שוב בבלוג שלי, בכתובת: Eithan.co.il

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s